Autobiografia braci Brownlee oraz poradnik „Triathlon – trenuj z sukcesem” – dwie nowości wydawnicze już 13.08 w księgarniach

Akademia Triathlonu objęła patronatem medialnym kolejne dwie pozycje książkowe o tematyce triathlonowej. Obie są godne polecenia i już od 13.08.2014 będzie można je kupić w dobrych księgarniach. Jak zawsze na naszym portalu ogłosimy również kilka konkursów, w których do wygrania będą te książki.

 

Grupa Wydawnicza Foksal już jutro zaprezentuje dwa tytuły: „Tajemnica sukcesu słynnych braci Brwonlee – mistrzów triatlonu” oraz poradnik treningowy „Triatlon – trenuj z sukcesem”. Poniżej znajdziecie więcej informacji.

 

TAJEMNICA SUKCESU SŁYNNYCH BRACI BROWNLEE – MISTRZÓW TRIATLONU
Przysiad. Przygotowanie na sygnał do startu. Trzy. Dwa. Jeden… Pasjonującą relacją z igrzysk olimpijskich w Londynie zaczynają się wspomnienia Alistaira i Jonathana Brownlee – jednych z najsłynniejszych triatlonistów świata. Pierwszy zdobył wówczas złoto, drugi – młodszy o dwa lata – brąz.„Płynę, jadę, biegnę,,,” opowiada o ich drodze do mistrzostwa. Pierwszych sportowych doświadczeniach, wzorach i autorytetach, zdobywanych z trudem doświadczeniach, pierwszych startach i wyzwaniach, ale i rozczarowaniach, czy nawet – porażkach. Do końca zostały mi jeszcze dwa kilometry. Wiedziałem, że mam pękniętą stopę, ale dla mnie nie było to żadne usprawiedliwienie – musiałem dobiec do mety, bo byłem na pierwszej zmianie sztafety. Choć w teorii było to godne pochwały, rzeczywistość okazała się znacznie bardziej brutalna. Nie dość, że do celu dotarłem ostatni, zostając daleko w tyle, kiedy finiszowałem na molo, zemdlałem z bólu i wpadłem do wody. Musiałem dopłynąć do drabinki, wdrapać się z powrotem na górę i dokuśtykać do mety – wspomina Jonathan.

 Pyn jad biegn okadka maly

W MORDERCZYCH WARUNKACH
Nim obaj na poważnie zaczęli się ścigać, formę przyszło im wykuwać w iście morderczych niekiedy warunkach. Wyruszyliśmy w zimno i pluchę, jadąc wzdłuż strumienia. Wszystko było w porządku do czasu, aż straciłem równowagę, stojąc na brzegu, i runąłem do wody. Byłem całkowicie przemoczony. Trzy godziny później wpadliśmy w śnieżną zamieć. To było coś okropnego. Dziewczyny szlochały, a ja biegłem, prowadząc rower tylko dlatego, że tak było mi cieplej. Kiedy wreszcie dotarliśmy do podnóża góry, mieliśmy jeszcze do przejechania 6,5 kilometra wzdłuż drogi. To było piekło. Choć oczywiście i tak ścigaliśmy się do samego końca. Toczona na zmianę – to przez jednego, to drugiego z braci – historia to jednak coś więcej niż „tylko” kolejna sportowa biografia. To również imponujący pakiet bezcennych wskazówek na temat startów i trenowania dyscypliny, która w ostatnim czasie stała się w Polsce niezwykle popularna.

BEZCENNE WSKAZÓWKI TRENINGOWE
Dziś Alistair i Jonathan Brownlee przepływają tygodniowo 20 km w pięciu sesjach treningowych, na rower wchodzą siedem razy w tygodniu, niekiedy na 4 godziny, a biegają codziennie – nawet dwa razy. Ich doświadczenie jest bezcenne. Płynąc nieco za rywalem, na wysokości jego bioder, możesz fantastycznie wykorzystać cień hydrodynamiczny. Żeby było jasne – tylko raz zdarzyło mi się płynąć tak za Jonnym. On jest grzecznym chłopcem i chce jak najszybciej mieć za sobą pierwszą boję – to tam można dostać z kopa, z łokcia albo stracić okularki, ze swadą pisze Alistair. Rady braci każdy triatlonista powinien sobie powiesić nad łóżkiem i powtarzać co wieczór przed zaśnięciem. Książka jest zatem doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat triatlonu – bez względu na to, czy czytelnik może się pochwalić imponującym dorobkiem medalowym w tej dyscyplinie, planuje dopiero zakupić swój pierwszy rower szosowy czy pasjonuje go zgłębianie psychologicznych aspektów osiągania sportowych sukcesów – wszak mistrzostwo to sposób myślenia – czy istoty rywalizacji. Nawet pomiędzy rodzeństwem: Ponieważ zwycięstw Alistaira nie dało się zakwestionować, trudno było mi myśleć o nich inaczej niż o czymś nieuniknionym. Nie działały racjonalizacje w stylu: „No cóż, udało mu się tylko dlatego, że ktoś inny miał kiepski rower albo uległ kontuzji”. To były fakty historyczne. Co triumfy brata oznaczały dla mnie? To, że jeszcze ciężej pracowałem, żeby mu dorównać. On miał na koncie nieprzerwane pasmo sukcesów, a ja ciągle zawodziłem. Istniał tylko jeden sposób, żeby to zmienić: więcej trenować?

 

O KSIĄŻCE POWIEDZIELI
„Zawsze musiałem pędzić?. Alistair nigdy na mnie nie czekał, a ja nie chciałem zostać? w tyle” – to zdanie Jonniego Brownlee przypomina mi niemal każdy wyścig braci, którzy mimo tak młodego wieku są już gwiazdami i żywą legendą brytyjskiego triatlonu. Kiedy czytałem ich wspomnienia, miałem przed oczami nie tylko dwóch kochających się braci, rywalizujących podczas zawodów, ale też obraz edukacji i sportu na Wyspach. Do perfekcji przyswojono tam greckie kalos kagathos i świadomość, że sport kształtuje osobowość człowieka. Brownlee dołożyli do tego jeszcze miłość do aktywności fizycznej. Wisienką na torcie są porady treningowe, które można wkomponować w swój grafik zgodnie z przysłowiem: „Jeżeli nie możesz dosięgnąć gwiazd, zacznij się według nich orientować”.

Łukasz Grass – redaktor naczelny portalu Akademia Triatlonu

 

„Z braćmi Brownlee miałem przyjemność poznać się w 2007 roku podczas Mistrzostw Świata w Hamburgu. Alistair był wtedy świetnym Juniorem, a Jonathan dopiero zaczynał przebijać się do czołówki w tej kategorii wiekowej. O ile zdawałem sobie sprawę, że Alistair ma szanse na olimpijski medal, to u Jonathana nie widziałem takiego błysku. Jak się później okazało – myliłem się! Książka jest niezwykle humorystyczna i doskonale opisuje zarówno początkowe, jak i te bardziej zaawansowane etapy treningowe braci Brownlee w drodze na olimpijski szczyt, ale także cały smaczek triatlonu olimpijskiego – w tym niezwykle istotną taktykę tego dystansu.

Filip Szołowski – trener w firmie Labosport Polska

„Płynę, jadę, biegnę…” to opowieść o triatlonie, treningach w podwójnym wydaniu. Medaliści igrzysk olimpijskich z Londynu dzielą się z nami swoją pasją, przeżyciami związanymi z triatlonem, ale i dobrymi radami. Najciekawsze jest to, że wszystko jest opowiedziane z perspektywy dwóch różnych osób , dwóch braci, którzy rzucili świat triatlonu na dystansie olimpijskim na kolana. Jeden okres przygotowań , jedne zawody, a zupełnie inne odczucia, emocje i przeszkody. Ta książka pokazuje, że ten sam cel można osiągnąć na różne sposoby, zaś zacięta rywalizacja niezwykle motywuje – nie mając wpływu na braterską miłość. Warto poznać historię tych młodych mistrzów!”

Iwona Guzowska – mistrzyni świata w kickboxingu oraz boksie zawodowym,

miłośniczka biegania i triatlonu, ukończyła zawody na dystansie Ironman

 

DROGA DO SUKCESU W TRIATLONIE
Pływanie, rower, bieg… Dystans nie ma znaczenia. Każdy jest morderczy. Ból jednak przemija – duma pozostaje na zawsze. Dziś każdy ma szansę zostać człowiekiem z żelaza.Polacy pokochali triatlon! Książka odpowiada na potrzeby zarówno tych, którzy już będąc zawodnikami chcą poprawić wyniki, jak i wszystkich dopiero pragnących zrobić swój pierwszy krok w tej fascynującej dyscyplinie. Trening triatlonu oraz starty w zawodach poradnik ujmuje kompleksowo. Od analizy czynników motywacyjnych i korzyści zdrowotnych z uprawiania tego sportu po plany treningowe – od czterotygodniowego programu dla początkujących po propozycję, której celem jest wyścig na królewskim dystansie Ironman.Od strony psychologicznej rywalizacja jest dla nas naprawdę korzystna. Być może tuż przed startem w triatlonie do głosu dochodzi nasza wojownicza natura albo wrodzony instynkt „walki albo ucieczki”. Dzięki temu czujemy, że żyjemy, i nawet jeśli to uczucie nie jest twoją pierwotną motywacją, z czasem może stać się czymś, co pokochasz, przekonuje autor książki.

 

Triatlon poradnik okadka maly

 

Poza wspomnianymi, jakie porusza, znalazły się tak fundamentalne zagadnienia jak:
*    Odżywianie i nawadnianie
*    Planowanie i zasady treningu
*    Pływanie – sprzęt, technika, pływanie w wodach otwartych
*    Rower – sprzęt, konserwacja, technik jazdy, trening
*    Bieganie – strój, technika, trening
*    Zachowania w strefach zmian
*    Rozgrzewka i schładzanie
*    Trening uzupełniający – siłowy i wzmacniający
*    Kontuzje i rehabilitacja – specyficzne urazy i przeciwdziałanie im.

 

WIEDZA BEZCENNA DLA KAŻDEGO
Zarówno początkujący, jak i doświadczeni triatloniści, znajdą w poradniku sugestie, które wniosą coś nowego do ich zawodniczego know-how. Zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i biegu, nigdy nie rezygnuj z uzupełniania płynów z powodu kolejki. Jeśli stanowiska są rozstawione po obu stronach trasy, podbiegnij do tego po lewej – większość zawodników skieruje się do tego po prawej, ponieważ są praworęczni i będą chcieli podnieść napój prawą dłonią. Jeśli jesteś zgrzany i chcesz się schłodzić, polewając twarz i ramiona, upewnij się najpierw, czy w butelce lub kubku na pewno jest czysta woda. Amatorów z pewnością ucieszą praktyczne wskazówki na temat godzenia treningów z życiem zawodowym i prywatnym.

Wygospodarowanie czasu jest proste, jeśli jesteś gotów poświęcić coś w zamian (programy telewizyjne, mecz piłki z kolegami, wyprawę na zakupy, wypad do klubu).  Wszystko sprowadza się do tego, jak bardzo ci na czymś zależy. Powtarzaj sobie: „Gdyby to było proste, wszyscy by to robili. Gdyby wszyscy to robili, pewnie nie chciałbym już tego robić”, pisze Sean Lerwill. Osobny rozdział poświęcony został uprawianiu triatlonu przez kobiety. Różnice między kobietami i mężczyznami pod względem wymiarów, proporcji i sposobu
poruszania się są bowiem ogromne. Poza tym triatlon to znakomity sposób na powrót do formy po przerwie w aktywności spowodowanej np. ciążą. „Triatlon. Trenuj z sukcesem” to komunikatywny język, wyszczególnione w postaci ramek warte zapamiętania wskazówki, przykłady z praktyki autora oraz liczne fotografie – przydatne zwłaszcza w przypadku nauki ćwiczeń uzupełniających.

„Czy triatlon to sport, który wywołuje w Tobie chęć zmierzenia się ze sobą? Chcesz spróbować zacząć, a nie wiesz, jak się do tego zabrać ? A może masz już za sobą debiut , być może nawet kilka startów, ale wciąż brakuje Ci wskazówek, które umożliwią wejście na wyższy poziom? Trenujesz, ale nie masz pewności, czy dobrze układasz swoje treningi? To książka dla Ciebie! Oswaja ze światem tego pięknego sportu. Rzeczowe i praktyczne rady usystematyzują trening krok po kroku. Ja mam wspaniałego trenera, który układa mi plan treningowy, kontroluje wyniki badań, sama na sporcie zjadłam przysłowiowe zęby. Jednak z przyjemnością, ciekawością i korzyścią dla siebie przeczytałam „Triatlon. Trenuj z sukcesem”. Zapewne nie raz wrócę do tej książki!”

Iwona Guzowska – mistrzyni świata w kickboxingu oraz boksie zawodowym,
miłośniczka biegania i triatlonu, ukończyła zawody na dystansie Ironman    

Książki można zakupić w salonach i sklepie internetowym empik.com. Dla czytelników Akademii Triathlonu przygotowana została zniżka – w koszyku należy wpisać kod akad2014. Promocja obowiązuje do 15 września.

 

Autobiografia mistrzów triatlonu
Triatlon – trenuj z sukcesem

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. Zamówione na empik.com, ze zniżką dla AT, obie pozycje z najniższą opłatą za przesyłkę 60 zł. Nic tylko czytać, może tam nie będzie ani słowa o drafcie w Gdynii.

  2. Właśnie wróciłem z empiku z książką o braciach, otwieram stronę AT a tu proszę! Więc mała korekta – książka już dostępna w Empiku.

  3. Kolejne pozycje do zakupu….. Nie wiem jak u Was ale u mnie robi się mała księgarnia….. 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze