brett sutton
Home Poradnik Biblioteka triathlonisty Psychologia dla sportowców

Psychologia dla sportowców

wtorek, 10 czerwca 2014 Napisane przez  Administrator

Dzisiaj swoją premierę ma książka "Psychologia dla sportowców", która ukazała się nakładem wydawnictwa Inne Spacery. Akademia Triathlonu objęła tę pozycję patronatem medialnym. Książka w oparciu o najnowszą wiedzę naukową podaje dziesiątki technik, dzięki którym każdy sportowiec, niezależnie od poziomu, poprawi swoje wyniki. Autorzy to naukowcy z wieloletnią praktyką w prowadzeniu drużyn i indywidualnych zawodników.

 

Podczas rywalizacji sportowej, nieważne w jakiej dyscyplinie i nieistotne, czy jesteś amatorem, czy olimpijczykiem, osiągasz punkt, w którym przestają się liczyć mięśnie, technika, umiejętności, siła. Na pierwszy plan wysuwa się to, co zadecyduje czy swój start zaliczysz do udanych. Zwyciężysz czy przegrasz. Co to takiego?
Gra z własną psychiką.
"Coś poszło nie tak", "To nie był mój dzień" ─ tak sportowcy, amatorzy i zawodowcy, tłumaczą swoje porażki. Dokładają sobie treningów fizycznych i nawet nie pomyślą, że powinni trenować również umysł.
"Psychologia dla sportowców" zawiera kilkadziesiąt technik i ćwiczeń, które pomogą w osiągnięciu i utrzymaniu optymalnego stanu umysłu podczas treningów i startów w zawodach.
Kształtowanie motywacji, pewności siebie i koncentracji. Panowanie nad lękiem, nastrojem i emocjami. Korzystanie z wizualizacji oraz muzyki. To tylko niektóre aspekty psychologii sportu poruszane w książce.

 

Na najważniejszych zawodach ciała zawodników stających naprzeciwko siebie wytrenowane są na bardzo zbliżonym poziomie. Praktycznie cały świat trenuje na podobnym sprzęcie, stosuje podobne odżywki, metody treningowe są zbliżone. A jednak ktoś zawsze wygrywa i ktoś przegrywa. I to o ułamki sekund, milimetry, ułamki punktów… Co o tym decyduje? Sportowcy mówią: psychika lub łut szczęścia. Naszym zdaniem szanse „na pudło” wzrastają, gdy profesjonalnie trenujemy i ciało i „głowę”.


Każdy, kto ma do czynienia ze sportem wyczynowym na wysokim poziomie, wie, że wygrywa głowa. Książka wypełnia lukę w publikacjach praktycznej psychologii sportu na rynku polskim.


Katarzyna Matejczyk ─ psycholog sportu.   

 

AUTORZY
KarageorghismCostas I. Karageorghis to znany na całym świecie badacz psychofizjologicznego i poprawiającego wyniki sportowe działania muzyki. Jest autorem ponad setki artykułów związanych z psychologią sportu. Wyniki jego prac przedstawiały gazety z całego świata, m.in. New York Times, Wall Street Journal, Washington Post.
Jest docentem i szefem katedry na wydziale Sportu i Edukacji Uniwersytetu Brunel w Wielkiej Brytanii.

 

terrymPeter C. Terry to certyfikowany psycholog, wykładowca w Wielkiej Brytanii i Australii. Jako znany międzynarodowy specjalista psychologii sportowej był konsultantem ponad 100 znaczących imprez międzynarodowych, w tym igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, pucharów świata i turniejów wimbledońskich.
Napisał trzy książki z zakresu psychologii sportu i około 150 artykułów naukowych. Obecnie wykłada psychologię na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Południowego Queensland w Australii.

 

Psychologia dla sportowców
Spis treści

Rozdział 1. Praktyka psychologii sportu ─ 25

W USA, u schyłku XIX wieku, Norman Triplett z Uniwersytetu Indiana wydał jedną z pierwszych publikacji, dotyczącą psychologii sportu, mówiącą o wpływie czynników psychologicznych na wyścigi rowerowe. Odkrył on, że obecność innego zawodnika „służy uwolnieniu uśpionej energii, niedostępnej w innych warunkach”. Obecnie nazywamy ten wpływ obecności innych facylitacją społeczną. Dziś już wiadomo, że obok treningu kondycyjnego, treningu siły, umiejętności, szybkości, gdy w szranki stają zawodnicy wytrenowani na najwyższym, a więc podobnym poziomie, decydujące znaczenie ma "głowa".

 

Rozdział 2. Motywacja ─ 69 Skąd ją czerpać, jak ją utrzymać i w jaki sposób nią sterować

Napęd wewnętrzny - zawziętość i nieustępliwość (test)
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
Stan określany "Przepływem" i jak go osiągnąć (techniki)
Potrzeba dokonań a strach przed porażką (test)
Jak analiza wyników wpływa na motywację
Demotywacja i pogorszenie wyników - jak sobie radzić (techniki)
Jak maksymalizować motywację
Profilowanie wyników - co poprawić w treningu

 

Rozdział 3. Pewność siebie ─ 119 Bez pewności siebie nie da się osiągnąć sukcesów sportowych

Jak pewność siebie wpływa na wyniki
Źródła pewności siebie
Ocena pewności siebie (test)
Sterowanie pewnością siebie - trening, zawody, sytuacje życiowe (techniki)


Rozdział 4. Lęk ─ 167

"Kiedy były kapitan reprezentacji Anglii w piłce nożnej, David Beckham, posłał piłkę nad poprzeczkę strzelając karnego w meczu wyjazdowym z Portugalią w ćwierćfinałach Mistrzostw Europy w 2004 roku, jedynym możliwym wyjaśnieniem było to, że zjadł go lęk".

Wpływ lęku na wyniki
Profil przygotowania umysłowego (test)
Rozpoznanie źródeł lęku (test)
Łagodzenie lęku (techniki)


Rozdział 5. Nastrój i emocje ─ 213 Jakie emocje są ci potrzebne, by osiągnąć profil góry lodowej - profil zwycięzcy.

Profil nastroju mistrza olimpijskiego (test)
Jak oceniając nastrój przewidzieć wynik sportowy (techniki)
Kontrola nastroju (techniki)
Jedzenie a nastrój
Muzyka a nastrój
Mowa wewnętrzna

 

Rozdział 6. Koncentracja ─ 253 „Jeśli podczas strzelaniny na ulicy nadal jesteś w stanie grać w tenisa, to właśnie jest koncentracja” - Serena Williams.

Czym nie jest koncentracja
Kierunek i zakres
Style koncentracji
Utrata i odzyskiwanie (techniki)
Trening koncentracji (symulacja, rytuały, centrowanie, wyzwalacze)


Rozdział 7. Wizualizacja i autohipnoza ─ 295 Dzięki wizualizacji i autohipnozie możesz uczestniczyć w zawodach i zaprogramować zwycięstwo w nich - nie ruszając się z kanapy.

Obrazy umysłowe a wyniki w sporcie
Jak działa wizualizacja (techniki)
Autohipnoza - pozytywne sugestie (techniki)

 

Rozdział 8. Siła dźwięku ─ 339 Muzyka pozwala trenować ciężej, łatwiej startować i szybciej się regenerować.
Muzyka a osiągnięcia sportowe
Synchronizacja
Dysocjacja
Kontrola pobudzenia
Synchronizacja muzyki z aktywnością
Muzyka a relaksacja i regeneracja

1 Komentarz

  • ^ Szymon Wrzesień wtorek, 10 czerwca 2014 09:25 Umieszczone przez: Szymon Wrzesień

    Czy książka będzie dostępna także f formie ebooka?

Zostaw komentarz

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*).
Dozwolony jest podstawowy kod HTML.

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test