brett sutton
Home Poradnik Biblioteka triathlonisty Kilka chwil z ulubioną whisky, czyli o bieganiu ultra na luzie.

Kilka chwil z ulubioną whisky, czyli o bieganiu ultra na luzie.

środa, 21 października 2015 Napisane przez  Patronat medialny

Lektura „Przewodnika po bieganiu ultra” jest jak koleżeńska, ale jednocześnie merytoryczna relacja z dwudziestoletniej przygody z ultramaratonami. Napisana lekkim i przystępnym językiem, krok po kroku wprowadza w świat biegów na dystansie dłuższym niż maraton. Według słów autora, skierowana jest zarówno do debiutantów, jak i doświadczonych zawodników, ale moim zdaniem, ci drudzy, z pewnym bagażem doświadczeń, mogą momentami poczuć znużenie banalnością niektórych informacji. Właśnie dla tej grupy czytelników, istotną cechą może więc okazać się tematyczny podział rozdziałów (trening, odżywianie i nawadnianie, sprzęt itd.), który znacznie ułatwi odnalezienie interesujących ich informacji.

 


Dla tych, którzy dopiero wkraczają w świat ultramaratonów, książka może literalnie stanowić przewodnik. Wskaże w jakim kierunku podążać, podpowie, na co należy zwracać uwagę, wyjaśni kilka pojęć, w dostępny sposób przekaże elementarną wiedzę o bieganiu, niezbędną do dalszych poszukiwań.

 

20151020 105831


Poza praktycznymi poradami, przewodnik Hala Koernera ma jeszcze jedną, chyba nawet ważniejszą zaletę - nazwijmy ją górnolotnie przesłaniem. Bieganie traktuje nie tylko jako wysiłek, trening mięśni, odpowiedni sprzęt i rywalizację, ale przede wszystkim, jako oderwanie od rutyny, możliwość dzielenia trasy i emocji z innymi biegaczami, przekraczanie własnych granic, obcowanie z przyrodą, niezłą okazję do podróżowania i poszerzania własnych horyzontów…

 


Jedno jest pewne – zarówno Ci, którzy szukają informacji na wybrane zagadnienie z dziedziny ultramaratonów, jak i Ci, którzy akurat mają ochotę na jesienny wieczór z książką, odnajdą w „Przewodniku po bieganiu ultra” dobrego ducha przyjaznego biegacza, który dzieli się swoją bogatą wiedzą tak, „jak częstuje przyjaciół ulubioną whisky”.

 

Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa Buk Rower >>

 


 

Konkurs!

Mamy do rozdania dwie książki Hala Koernera dla osób, które zamieszczą w komentarzu poniżej najciekawszy słowniczek pięciu słów związanych z biegami ultra. Na odpowiedzi czekamy do 27 października. Czekamy na niebanalne propozycje :)

 

11 Liczba komentarzy:

 • ^ Akademia Triathlonu czwartek, 29 października 2015 16:33 Umieszczone przez: Akademia Triathlonu

  Trochę się pośmialiśmy przy wyłanianiu zwycięzców naszej zabawy. Najciekawsze naszym zdaniem słowniczki pojęć przedstawili nam: Krystian i Od grubasa do ultrasa.

  Gratulujemy znajomości tematu - skontaktujemy się z Wami drogą mailową.

 • ^ Szumek czwartek, 22 października 2015 18:05 Umieszczone przez: Szumek

  Ultra - tajemnicze misterium biegaczy, podczas którego chłopcy stają się mężczyznami, a kobiety doświadczają skurczy gorszych od tych porodowych,
  Lekkość - coś, czego żaden zawodnik ultra nigdy nie doświadcza,
  Trening - ktoś kiedyś stwierdził, że podobno pomaga w przebiegnięciu ultra, ale to ściema na równi z tą, że ktoś kiedyś pokona MKONa,
  Regeneracja - wymówka do błogiego lenistwa i wpierdzielania ciastek przez następne pół roku, bo "odpoczywa się po ultra",
  Ałaaaaa, ku*wa! - najczęściej wypowiadane słowa po przekroczeniu mety biegu ultra, czasami poprzedzone plecionką słów na literę "p" (rymuje się z "jabole") , "j" (rymuje się z "nie bać") i "s" (rymuje się z "dowalaj").

 • ^ Akademia Triathlonu czwartek, 22 października 2015 11:17 Umieszczone przez: Akademia Triathlonu

  Zamieszczamy odpowiedź Wydawcy: "w Empiku książka jest, bo dostajemy raporty sprzedaży. Możliwe jednak, że nie jest dostępna w tak dużym zakresie, jak byśmy sobie tego życzyli. Jeśli chodzi o księgarnie Matras, to nie wiemy, czy zamawiali książki u naszego dystrybutora. Niestety, kwestia dostępności książek leży po stronie księgarń - taka jest po prostu ich polityka. Nas to również nie cieszy. Zapraszam do zakupu bezpośrednio u nas - www.sklep.bukrower.pl."

 • ^ Max77 czwartek, 22 października 2015 11:10 Umieszczone przez: Max77

  *Biegać do porzygu - napierać tak mocno, aby zrobić w żołądku miejsce na zupkę na przepaku;
  *Przepak - miejsce, w którym między jednym łykiem zupki a drugim przypominasz sobie co masz zabrać a co zostawić ze swojego bagażu;
  *Czołówka - świecące urządzenie, dzięki któremu masz szansę zakończyć nocny etap biegu z zębami.
  *Wyrypa - niezwykle szybkie pokonywanie zbiegów polegające na turlaniu się w dół zbocza.

 • ^ Bartosz Litwin czwartek, 22 października 2015 08:32 Umieszczone przez: Bartosz Litwin

  Pytanie do wydawcy - Dlaczego książki nie ma w księgarniach Matras, Empik ? Cały czas zawieszona jest jako 'zapowiedź wydawnicza'.

  Pozdrawiam

 • ^ Od grubasa do ultrasa środa, 21 października 2015 14:21 Umieszczone przez: Od grubasa do ultrasa

  Do słownika dorzucam :
  HALUNY: wzrokowe i słuchowe omamy wynikające ze zmęczenia i braku snu, na dłuższych dystansach. Pojawiają się najczęściej podczas drugiej nocy napierania
  KOPYTA: buty biegowe dedykowane w konkretny, bardzo trudny teren np. błoto lub skały
  STYL SPORTOWY: Minimalizacja i odchudzanie sprzętu i ubrań, tak by dało się trasę pokonać jak najszybciej. Zawodnicy go preferujacy w zasadzie nie są przygotowani sprzętowo na zalamanie pogody w górach lub spędzenie na trasie dłużej niż zakładali.
  STYL OBLEZNICZY: Dążenie do mety na tzw. ukonczenie, a nie super wynik. Zawodnicy go stosujacy są dobrze przygotowani na różne warianty pogodowe i możliwość przetrwania w trudnym terenie dłuższą ilość czasu.
  HARDASUKA: najtrudniejszy ultra triathlon w Polsce, a może i nie tylko;) Odradzam.

 • ^ mirek2323 środa, 21 października 2015 13:04 Umieszczone przez: mirek2323

  nie wiem,
  boję się,
  spróbuję,
  dam radę,
  ukończę.

 • ^ Tomasz Kacymirow środa, 21 października 2015 13:03 Umieszczone przez: Tomasz Kacymirow

  Bieganie ultra- wbrew potocznemu rozumieniu słowa bieganie często oznacza chodzenie
  Antarktyka- jedna z kultowych pustyń biegaczy ultra
  Spartathlon- maraton ultrabiegaczy
  Four Deserts Slam - osiągnięcie polegające na ukończeniu 4 zawodów ultra biegów przez 4 pustynie świata w tym samym roku
  Barkley Maraton- to nie maraton tylko bieg ultra na 100 mil z najmniejszym odsetkiem ukończeń w limicie czasu - tylko 14 na 1000 startujących od pierwszej imprezy w 1986 r.

 • ^ Krystian środa, 21 października 2015 11:31 Umieszczone przez: Krystian

  Profil trasy - niezwykle ważny rysunek, który mówi o tym jak bardzo ciężko będzie na trasie. W praktyce nigdy się nie sprawdza - zwykle jest o wiele ciężej niż na rysunku.

  Kije - wyposażenie biegaczy górskich, dzięki któremu "łatwiej" pokonuje się pierwsze ze wzniesień. Potem zwykle jest już wszystko jedno.

  Przepak - miejsce, do którego ciągnie tak samo mocno jak do mety. Trzeba bardzo uważać, żeby nie ulec temu złudzeniu, kiedy już się tam dotrze.

  Limit czasu - duuuża ilość czasu, zdradziecko zachęcająca do zapisania się na bieg ultra. W zależności od okresu przygotowań i fazy danego startu dzieli się na realny i nierealny. Na początku przygotowań jest nierealny, potem jest realny, tak samo jak na początku biegu. Po pierwszy wzniesieniu znowu jest nierealny, a potem zmienia się w zależności od tego czy zbiegamy z góry, czy wchodzimy pod górę. UWAGA: Śnieg na trasie przechyla częstotliwość występowania nierealnego limitu czasu na jego korzyść.

  Zbieganie do mety - (występuje pod warunkiem, że na trasie do mety jest z górki) najlżejszy i najszybszy etap biegu ultra. Zwykle w jego trakcie ból odczuwany wcześniej podczas zbiegania lub wchodzenia w innych miejscach wyraźnie ustępuje.

 • ^ marcin konieczny środa, 21 października 2015 11:14 Umieszczone przez: marcin konieczny

  dodałbym ze swojego słownika (tylko na podstawie doświadczeń z jednego ultra):
  ultra - w dawnych czasach bieg nazywany wycieczką biegową w górach ;)

 • ^ human środa, 21 października 2015 10:19 Umieszczone przez: human

  Napierać - cisnąć, ostro wchodzić pod górę;
  Połykać kaemy - zostawiaćw tyle kolejne kilometry przyjemności;
  Stuptuty - ochraniacze na nogi/buty ;
  Ukończyć Hardcora - zaliczyć wyjątkowo trudne zawody/dodatkowy etap;
  Kalafiory - przemoczone stopy po biegu.
  pozdrawiam :))

Zostaw komentarz

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*).
Dozwolony jest podstawowy kod HTML.

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test