„Euro 2012” bez Polaków

Wczoraj w holenderskiej miejscowości Horst odbyły się Mistrzostwa Europy w duathlonie na dystansie długim. Zmaganiom najlepszych duathlonistów Europy towarzyszyła doskonała pogoda. Mimo wysokiej temperatury zawodnicy pobiegli i pojechali naprawdę szybko. Mistrzostwa po raz pierwszy odbyły się pod połączoną egidą dwóch organizacji: IPA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Powerman) oraz ETU (Europejska Unia Triathlonu). Dystans długi na mistrzostwach starego kontynentu wynosi 15 km bieg- 60 km jazdy na rowerze i 7,5 km biegu.

Wśród mężczyzn dominację w długich duathlonach potwierdził Joerie Vansteelant. 30-letni Belg jest aktualnym mistrzem świata na długim dystansie (tytuł ten wywalczył także w 2009 roku). Złoto w Holandii Vansteelant wywalczył dzięki świetnej jeździe na rowerze. Od drugiego na mecie Francuza Anthonego Le Dueya pojechał ponad 1,5 minuty szybciej. Trzecie miejsce zajął kolejny Belg Pieter Rijnders. Wśród kobiet trochę niespodziewanie wygrała Brytyjka Lucy Gossage, zwana w swojej ojczyźnie „Króliczkiem Duracell”. W przeciwieństwie do zwycięzcy wśród mężczyzn kluczem do sukcesu Gossage był bieg. Zawodniczka uzyskała najlepsze rezultaty pierwszego i drugiego biegu. Srebrny medal zdobyła faworytka Eva Nystrom ze Szwecji (aktualna wicemistrzyni świata na długim dystansie), zaś brązowy doświadczona Susanne Svendsen z Danii. Jedynym polskim akcentem w rywalizacji elity było 13 miejsce Esbena Kaczmarka z … Danii.

Poza startem elity w Horst odbyły się także konkurencje mistrzowskie w kategoriach juniorskich i U23 w sprincie oraz dla grup wiekowych na dystansie długim.

Szczegółowe wyniki wszystkich konkurencji TUTAJ.