brett sutton
Home Felietony Artykuły w etykiet: licencje

System licencyjny PZTri to projekt wprowadzony na kształt systemów zachodnich (USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Niemcy), mający na celu szeroko rozumiany rozwój
triathlonu w Polsce. PZTri, we współpracy z organizatorami największych imprez triathlonowych, przygotowało dwa typy licencji dla zawodników – licencje roczne oraz licencje dzienne. Licencje roczne upoważniają do startu w ponad 40 partnerskich imprezach triathlonowych PZTri oraz gwarantują dostęp do licznych korzyści i zniżek dedykowanych wyłącznie
członkom PZTri. Licencje dzienne umożliwiają start w konkretnych zawodach triathlonowych.

 

Środki uzyskane przez PZTri, dzięki wprowadzeniu systemu licencyjnego, zostaną przeznaczone na rozwój sportu dzieci, młodzieży i sportu niepełnosprawnych triathlonistów (paratriathlonistów) oraz na promocję i upowszechnianie zdrowego trybu życia, poprzez wspieranie sportu amatorskiego.


W razie pytań zachęcamy do kontaktu z biurem PZTri:
- telefonicznie, nr tel. 22 827 92 91
- mailowo, adres mailowy: [email protected]
- osobiście w biurze w Warszawie, ul. Złota 9/9
- osobiście na stoisku PZTri na dowolnych partnerskich zawodach

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI


OGÓLNE

Co to jest licencja?
Licencja to dokument uprawniający do startu w zawodach partnerskich PZTri. Istnieją dwa rodzaje licencji: roczna i dzienna. Oba rodzaje zostały szczegółowo opisane poniżej.

Na jakich zawodach wymagane są licencje?
Licencje wymagane są na wszystkich zawodach partnerskich PZTri. Aktualna lista zawodów dostępna jest na stronie triathlon.pl/zawody, informacje o licencjach są również umieszczane na stronach internetowych poszczególnych zawodów.

Dlaczego licencje są wymagane akurat na tych zawodach?
Stale pracujemy nad tym, aby jak najwięcej imprez triathlonowych, duathlonowych i crosstriathlonowych współpracowało w zakresie organizacji z PZTri, a tym samym uzyskiwało status imprezy partnerskiej PZTri. Zawody są jednak organizowane przez niezależnych organizatorów i jeśli konkretny organizator nie współpracuje z PZTri, to ma prawo organizować zawody samodzielnie i nie wymagać licencji.

Skąd pomysł wprowadzenia obowiązkowych licencji?
Wprowadzając system licencyjny do polskiego triathlonu nadrabiamy wieloletnie zaległości organizacyjne względem innych państw. Licencje (roczne i jednorazowe) obowiązują od wielu lat m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Hiszpanii, wymagane są również przez największe cykle triathlonowe, jak Ironman czy Challenge Family. Szeroki rozwój triathlonu to jeden z głównych celów statutowych PZTri, obowiązujący system licencyjny umożliwia prowadzenie zrównoważonych działań na wielu płaszczyznach naszej dyscypliny.

Na co wykorzystane będą środki ze sprzedanych licencji?
Środki pozyskane z systemu licencyjnego przeznaczane będą na rozwój sportu dzieci i młodzieży, paratriathlonu oraz, rozumiejąc wagę i rolę upowszechniania zdrowego trybu życia, sportu amatorskiego. Nie planujemy wspierać z tych środków sportu wyczynowego, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz ze środków sponsorskich.

LICENCJA ROCZNA

Po co mi licencja?
Licencja upoważnia do startu w zawodach partnerskich PZTri. Nieposiadając licencji rocznej lub jednorazowej zawodnik nie odbierze pakietu startowego i nie wystartuje w zawodach.
Licencja roczna daje prawo startu w Mistrzostwach Polski Age Group.

Jakie korzyści otrzymuję kupując roczną licencję i stając się członkiem PZTri?
Szczegółowa lista korzyści opisana jest na stronie triathlon.pl/korzysci Jest to przede wszystkim roczne ubezpieczenie OC i NNW, obejmujące wydarzenia związane z uprawianiem triathlonu na zawodach i treningach przez cały rok. Dodatkowo, członkowie PZTri mogą korzystać ze zniżek u naszych partnerów (szczegóły na stronie triathlon.pl/znizki), a także otrzymują rabaty na udział w szkoleniach trenerskich i sportowych organizowanych przez PZTri.
Zawodnicy posiadający roczną licencję klasyfikowani będą również w ogólnopolskim rankingu Age Group (po ukończeniu co najmniej 3 partnerskich imprez PZTri), zaś najlepsi będą nagradzani na dorocznej gali Polskiego Triathlonu na jesieni. Posiadanie rocznej licencji jest również niezbędne w celu dopuszczenia do startu w zawodach rangi Mistrzostw Polski, a także pełni funkcję licencji krajowej i zwalnia z dodatkowych opłat licencyjnych na imprezach typu Ironman czy Challenge Family oraz na innych zawodach zagranicznych.

Jak mogę wyrobić licencję roczną?
Licencję roczną można wyrobić poprzez aplikację mobilną PZTri (do pobrania w App Store lub Google Play), licencja będzie ważna bezpośrednio po pomyślnym zakończeniu procesu zakupu licencji.
Licencję można także wyrobić listownie po przesłaniu wniosku na adres biura zgodnie z instrukcją na stronie triathlon.pl/roczne Informujemy, że czas od wysłania wniosku pocztą do otrzymania pocztą licencji to nawet 4-6 tygodni, dlatego zachęcamy do wyrabiania licencji poprzez aplikację mobilną.

Kiedy mogę wyrobić licencję na kolejny rok?
Jeśli będzie to pierwsza licencja roczna, można wyrobić ją w każdej chwili. Jeśli jest to kolejna licencja roczna, wówczas zakupu można dokonać nie wcześniej, niż 90 dni przed upływem daty ważności aktualnie obowiązującej licencji.

Co dokładnie zawiera ubezpieczenie roczne?
Ogólne warunki ubezpieczenia dostępne są tutaj: www.triathlon.pl/download/Dla-zawodnikow/WU_Sport.pdf

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z ubezpieczycielem, TU Europa SA pod nr tel. +48 71 36 92 887.

Prosimy powołać się na warunki polisy grupowej nr U90000715/DUO/2017/122207.

Ile kosztuje roczna licencja i do kiedy jest ważna?
Roczna licencja, zawierająca ubezpieczenie, to koszt 100 zł. Licencje ważne są przez rok (365 dni) od momentu zakupienia licencji.

Czy muszę posiadać badania, aby wyrobić licencję?
Tak, zgodnie z Ustawą o Sporcie zawodnik objęty licencją powinien posiadać ważne badania lekarskie, orzekające o braku przeciwskazań do uprawiania triathlonu. Przy wyrabianiu licencji rocznej należy wgrać skan lub zdjęcie badań do aplikacji (lub przesłać pocztą wraz z wnioskiem), przy licencji jednorazowej należy złożyć oświadczenie, że posiada się ważne badania.

Czy otrzymam kartę z licencją?
Tak, każdy zawodnik będzie posiadał automatycznie generowaną licencję w aplikacji na telefonie, jak również otrzyma pocztą na adres korespondencyjny kartę z licencją. Licencje są wysyłany zwykłym listem.

Skąd organizator będzie wiedział, że mam licencję?
W zależności od organizatora, biuro zawodów może posiadać listy zawodników z zaznaczonymi osobami posiadającymi licencje; ewentualnie przed wydaniem pakietu startowego zawodnik będzie proszony o okazanie licencji (w telefonie lub karty). Szczegółowe zasady weryfikacji licencji będą podawane przez organizatorów na stronach internetowych poszczególnych zawodów.

Dlaczego nie mogę wyrobić po prostu jednej licencji, tylko co roku muszę wyrabiać kolejną?
Na bieżąco mogą się zmieniać warunki ubezpieczenia, lista imprez objętych systemem licencyjnym oraz wymagania Ustawy o sporcie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawodnicy odnawiali co roku licencję, akceptując aktualne na dany sezon warunki i regulaminy.

Czy zostając „Członkiem PZTri” po wykupieniu licencji będę miał dostęp do swojego konta na stronie www.triathlon.pl?

Tak! Od 2019 roku zostanie uruchomiona funkcjonalność konta zawodnika na stronie triathlon.pl gdzie każdy będzie mógł sprawdzić swoje wyniki, odnaleźć się w rankingu oraz bezpośrednio dokonać zakupów w sklepie internetowym z odpowiednią zniżką.

Przez pomyłkę wpisałem złe dane we wniosku licencyjnym – co muszę zrobić?
Prosimy o kontakt z biurem PZTri telefonicznie (tel. 22 827 92 91) lub mailowo ([email protected]).

Czy mogę zrezygnować z rocznej licencji i otrzymać zwrot środków?
Nie, licencja roczna jest bezzwrotna, natomiast ubezpieczenie będzie ważne do końca ważności aktualnej licencji.

Czy mogę wpisać w polu „Klub” dowolną wartość?
Tak!

LICENCJA DZIENNA

Po co mi licencja?
Licencja upoważnia do startu w zawodach partnerskich PZTri. Nieposiadając licencji rocznej lub jednorazowej zawodnik nie odbierze pakietu startowego i nie wystartuje w zawodach.

Jak mogę wyrobić licencję dzienną?
Licencję dzienną można wyrobić poprzez aplikację mobilną PZTri (do pobrania w App Store lub Google Play). Licencję można wykupić też bezpośrednio przed odbiorem pakietu startowego w biurze zawodów na stoisku PZTri, płacąc gotówką lub kartą. Licencja obowiązuje tylko na tych zawodach, na których jest wykupywana. W przypadku niektórych organizatorów, możliwe jest również wykupienie licencji dziennej od razu w trakcie zapisywania się na zawody. Koszt wyrobienia licencji dziennej to 20 zł.

Czy muszę posiadać badania, aby wyrobić licencję?
Tak, zgodnie z Ustawą o Sporcie zawodnik objęty licencją powinien posiadać ważne badania lekarskie, orzekające o braku przeciwskazań do uprawiania triathlonu. Przy wyrabianiu licencji rocznej należy wgrać skan lub zdjęcie badań do aplikacji, przy licencji jednorazowej należy złożyć oświadczenie, że posiada się ważne badania.

Czy muszę kupić kilka licencji jednorazowych, jeśli chcę wystartować w kilku wyścigach w czasie jednej imprezy triathlonowej?
Nie, licencja dzienna obowiązuje na całej imprezie, czyli można wystartować np. w sobotę na jednym dystansie, a w niedzielę na drugim i dodatkowo w sztafecie – wszystko w ramach jednej licencji dziennej.

Czy, jeśli zawody triathlonowe są w ramach cyklu, to wystarczy mi jedna licencja dzienna na cały cykl?
Nie, na każde niezależne zawody w ramach cyklu, odbywające się w innym terminie i w innej lokalizacji, wymagana jest oddzielna licencja dzienna. Oczywiście, licencja roczna upoważnia do startu we wszystkich zawodach.

Czy mogę dostać zwrot środków, jeśli wykupię licencję jednorazową i nie wystartuję?
Nie, licencje jednorazowe są bezzwrotne. Nie ma też możliwości przepisania licencji na inne zawody lub na inną osobę.

Czy jeśli zawody, na które kupiłem licencję jednorazową, zostaną odwołane, to otrzymam zwrot środków?
Oczywiście! W takiej sytuacji prosimy o kontakt mailowy: [email protected] środki zostaną zwrócone w ciągu 2 tygodni.

Skąd organizator będzie wiedział, że mam licencję?
W zależności od organizatora, biuro zawodów może posiadać listy zawodników z zaznaczonymi osobami posiadającymi licencje lub biuro zawodów, przed wydaniem pakietu startowego, może prosić zawodnika o okazanie licencji w telefonie. Szczegółowe zasady weryfikacji licencji będą podawane przez organizatorów na stronach internetowych poszczególnych zawodów.

INNE

Czy dane na licencjach muszą być takie same, jak dane w dowodzie osobistym? Czy mogę podać pseudonim zamiast nazwiska?
Niektórzy organizatorzy przy odbiorze pakietu mogą prosić o okazanie licencji oraz dowodu tożsamości. Aby uniknąć nieporozumień wymagamy podania prawdziwych danych, zgodnych z dowodem tożsamości.

Zgubiłem moją kartę z roczną licencją – co mam zrobić?
Prosimy o kontakt mailowy: [email protected] Koszt produkcji i wysłania nowej karty to 10 zł, karta zostanie wysłana w ciągu 2 tygodni od otrzymania zgłoszenia.

Kiedy odbędzie się Gala Triathlonu i co tam będzie?
Gala organizowana jest co roku jesienią w Warszawie. Nagrodzimy tam najlepszych zawodników i kluby rywalizujące w systemie sportu młodzieżowego, podzielimy się informacjami dotyczącymi wykorzystania środków z systemu licencyjnego, poinformujemy o sukcesach naszej młodzieży, paratriathlonistów i amatorów na arenie międzynarodowej.

Co powinienem zrobić, jeśli czegoś jeszcze nie wiem?
W razie pytań zachęcamy do kontaktu z biurem PZTri:
– telefonicznie, nr tel. 22 827 92 91
– mailowo, adres mailowy: [email protected]

– osobiście w biurze w Warszawie, ul. Złota 9/9
– osobiście na stoisku PZTri na dowolnych partnerskich zawodach

 

Dlaczego warto mieć licencję.png

Opublikowane w Publicystyka

Szesnastu największych organizatorów zawodów triathlonowych w Polsce podpisało list intencyjny w sprawie przyjęcia wspólnego systemu licencji zawodniczych. Organizatorzy ponad 40 zawodów deklarują chęć podjęcia współpracy z Polskim Związkiem Triathlonu w zakresie wprowadzenia wspólnego systemu licencji zawodniczych na swoich zawodach. Po licznych konsultacjach z trenerami oraz sędziami dyscypliny oraz po analizie zagranicznych trendów sygnatariusze oświadczają, że od 1 stycznia 2018 roku na zawodach przez nich organizowanych wymagane będą licencje zawodnicze.

 

Wprowadzenie spójnego systemu przyniesie wymierne korzyści zawodnikom uprawiającym triathlon, należeć będą do nich między innymi:

- włączenie zawodników w oficjalne struktury sportu, poprzez stworzenie ogólnopolskiego rankingu zawodników Age-Group
- objęcie zawodników, posiadających licencje roczne, ubezpieczeniem NNW, zarówno w czasie treningów, jak i zawodów (TU Europa),
- objęcie systemem zniżek uprawniających do zakupu sprzętu sportowego oraz odżywek u partnerów Polskiego Związku Triathlonu.

 

Środki pozyskane z zakupu licencji zawodniczych zostaną przeznaczone na działania, mające na celu podniesienie poziomu triathlonu w Polsce, m.in.:

- szkolenie dzieci i młodzieży
- szkolenie trenerów
- rozwój współzawodnictwa sportowego
- wyszukiwanie talentów olimpijskich.
- a także na działania promocyjne, związane z wprowadzeniem systemem licencyjnego.

 

Sprzedaż licencji odbywać się będzie za pomocą nowoczesnej aplikacji mobilnej, której przygotowanie i udostępnienie zapewnione zostanie przez Polski Związek Triathlonu.

 

W razie dodatkowych pytań dotyczących systemu zachęcamy do kontaktu z biurem ([email protected], tel. 22 827 92 91) oraz do odwiedzenia naszego stoiska:


4-6 sierpnia:
Gdynia na Enea Ironman 70.3 Gdynia powered by Herbalife,


12-13 sierpnia:
Mistrzostwa Polski w crosstriathlonie XTERRA Poland w Krakowie,
Mistrzostwa Polski, dyst. olimpijski w Chodzieży na TriathlonPL.com,
Mistrzostwa Polski Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Kozienicach,


19-20 sierpnia:
finał Puchar Polski w triathlonie na Triathlon Series in Poland w Białymstoku,
Mistrzostwa Polski dyst. długi Triathlon Bydgoszcz Borówno,


26-27 sierpnia:
Mrągowo podczas Triathlon Energy,


2-3 września:
Mistrzostwa Polski, dyst. średni podczas Castle Triathlon Malbork.

 

Do zobaczenia!

 

 

Opublikowane w Wydarzenia

Ogłoszony przez Polski Związek Triathlonu dwa tygodnie temu na konferencji prasowej system obowiązkowych licencji, który obowiązywać będzie od 2018 roku, wzbudził bardzo duże zainteresowanie w środowisku triathlonowym. Po co amatorom licencja sportowa? Jakie korzyści niesie? O szczegóły projektu postanowiliśmy dopytać Prezesa PZTri, Pana Pawła Jarskiego.

Anna Kalinowska: Skąd pomysł wdrożenia w 2018 r. obowiązkowych licencji?
Paweł Jarski: Obligatoryjne licencje to nie jest jakaś rewolucyjna koncepcja, a sprawdzony model w światowym triathlonie. W krajach o wysokim poziomie sportowym licencje dzienne są czymś naturalnym. Przykładowo, w USA koszt licencji jednorazowej to 15 USD, w Irlandii, Hiszpanii Francji czy Anglii od 8 do 25 EUR. Licencje są również niezbędne w startach w seriach zawodów, jak Ironman (kosz licencji jednorazowej waha się od kilkunastu, nawet do 60 EUR) czy Challenge (10-40 EUR). Licencje w światowym triathlonie to rzecz zupełnie naturalna i istniejąca od wielu lat. U nas, od dłuższego czasu, organizatorzy największych imprez triathlonowych dyskutowali o przeniesieniu takiego rozwiązania na polski grunt. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizatorów wspólnie opracowaliśmy wdrażaną koncepcję włączenia jak największej liczby pasjonatów triathlonu w oficjalne struktury sportu, wprowadzając od przyszłego sezonu obowiązkowe licencje dzienne, które będą kosztować 20 zł za pojedynczy start. Będą one obowiązywać na imprezach, które wejdą w skład systemu licencyjnego, a aktualnie chęć uczestnictwa w tym programie zgłosili wszyscy organizatorzy największych krajowych zawodów.

O ile licencje dla profesjonalistów nie budzą wątpliwości, o tyle konieczność rejestracji w związku to dla amatora przede wszystkim kolejny, po opłacie startowej, wydatek. Czy nie jest to po prostu sposób na pozyskanie przez PZTri funduszy?
Powiem więcej – to zdecydowanie właśnie sposób na pozyskanie funduszy. Tak się dzieje na całym świecie. Sprzedaż licencji to dodatkowe środki finansowe na sport młodzieżowy. Ich dystrybucja będzie w transparentny sposób przekierowywana wyłącznie na ten cel: trening młodzieży, organizację aquathlonów i testów naborowych oraz na szkolenia trenerskie. Żadna część tych środków nie zostanie przekazana na pracę biura, ani też nie zatrudnimy nowej osoby do obsługi sprzedaży licencji. Budowana właśnie aplikacja mobilna, dzięki której można będzie kupić licencje online, minimalizuje koszty obsługi tego projektu.
Zakupu będzie można także dokonać na stoisku PZTri, rozstawianym na kluczowych zawodach, na którym nasi przedstawiciele będą odpowiadać na wszelkie pojawiające się pytania lub wątpliwości.

 

Paweł Jarski wywiad.jpg

Fot: PZTri. Na zdjęciu Prezes PZTri Paweł Jarski

 

Jakie zatem korzyści daje zakup licencji?
Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Licencja roczna za 100 zł zawiera w sobie ważne na całym świecie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i odpowiedzialności cywilnej. W ramach podpisanej przez PZTri umowy z TU Europa zawodnik legitymujący się licencją roczną chroniony jest nie tylko podczas startów, ale również na treningach, w podróży, czy w codziennych sytuacjach.
Wyrobienie licencji rocznej wymaga wykonania badań lekarskich u lekarza medycyny sportowej, potwierdzających zdolność do uprawiania triathlonu. Takie badania, jak również licencja są niezbędne, aby startować w większości zagranicznych zawodów pod egidą ITU i ETU, więc jej wyrobienie na początku sezonu eliminuje ryzyko, że nie uda nam się w terminie zgłosić, gdyż nie jesteśmy w bazie PZTri.

Podobno zdarzały się przypadki, że jednak polska licencja za granicą nie wystarczyła…
Jeżeli jakikolwiek organizator nie uznał polskiej licencji to zrobił to wbrew przepisom, bowiem jesteśmy członkiem Europejskiej Unii Triathlonu, więc licencje PZTri powinny być wszędzie honorowane. Jeśli gdziekolwiek byłby z tym problem to prosimy o kontakt z biurem i będziemy wyjaśniać, a w razie potrzeby interweniować.

Wracając do korzyści - czy coś jeszcze mógłby Pan wymienić?
Posiadanie licencji rocznej to też możliwość korzystania ze zniżek uprawniających do zakupu sprzętu sportowego oraz odżywek u partnerów Polskiego Związku Triathlonu. Aktualnie negocjujemy z wieloma firmami warunki, tak by pod koniec roku ogłosić listę sklepów partnerskich i poziom zniżek. Przy wyrabianiu licencji rocznej na stoisku PZTri nasi przedstawiciele będą wręczać symboliczną opaskę na rękę, która - jak mamy nadzieję - stanie się znakiem rozpoznawczym wśród triathlonistów.
Powstanie też ranking zawodników poszczególnych kategorii wiekowych.

Na czym polegać ma taki ranking?
Zawodnicy kategorii wiekowych, z podziałem na grupy wiekowe zgodne z obowiązującą na świecie klasyfikacją, startując w zawodach wpisanych w system licencyjny, będą zbierać punkty do klasyfikacji generalnej. Stworzony zostanie ogólnopolski rankingu zawodników age-group, a najlepsi zawodnicy z każdego przedziału wiekowego zostaną uhonorowani na wieńczącej sezon gali, organizowanej po finale Pucharu Polski. W gali uczestniczyć będą także organizatorzy imprez.

Jednak zawody odbywają się na różnych dystansach, różna bywa też liczba startujących - jak zatem porównać i ustandaryzować wynik?
Na wszystkich partnerskich zawodach zapewnimy obecność delegata technicznego, który z ramienia PZTri będzie kontrolował plan zawodów, w tym proponowane trasy konkurencji, jak i przebieg samego wydarzenia. Ponadto będzie sprawdzał stosowanie się organizatora do przepisów PZTri, kontrolował zabezpieczenie medyczne imprezy oraz przeprowadzał odprawę z sędziami danych zawodów. Obecność takiej osoby to gwarancja dla uczestników, że zawody są przeprowadzane zgodnie z przepisami sportowymi i organizacyjnymi PZTri, a punktacja w rankingu będzie sprawiedliwa.

Jakie korzyści daje zakup licencji dziennej?
Licencja dzienna nie zawiera ubezpieczenia, ale wyrabiając ją musimy potwierdzić dobry stan zdrowia. Dla organizatorów takie oświadczenie oznacza większe bezpieczeństwo zawodów, a my mamy nadzieję, że zmobilizuje setki amatorów do regularnej kontroli lekarskiej i niebagatelizowania tego tematu.
Osoby, które będą wyrabiały licencję pierwszy raz otrzymają elektroniczny welcome pack - dokumenty, dzięki którym łatwiej odnajdą się w świecie zawodowego triathlonu. Będą to m.in. zapowiedzi danego sezonu, porady sportowe i namiary na kluby i trenerów.
Posiadacze obu rodzajów licencji będą również otrzymywać newslettera z ważnymi, ale i ciekawymi informacjami - od kalendarza zawodów krajowych i światowych po artykuły branżowe.
Zakup licencji dziennej na dane zawody to gwarancja, że startujemy w imprezie, która przestrzega przepisów sportowych PZTri.

Opublikowane w Wywiady

Licencje PZTri dla amatorów – temat wałkowany od lat, podobnie jak w wielu innych związkach sportowych, jak chociażby w Polskim Związku Kolarskim, gdzie było już kilka prób reform, które zawsze kończyły się wielką burzą. Pytanie zasadnicze brzmi: "Po co mi licencja PZTri?" Ci, którzy startują za granicą w cyklu Ironman lub Challenge wiedzą, że można ją okazać podczas rejestracji w biurze zawodów i wówczas nie ponosimy dodatkowej opłaty w wysokości kilkudziesięciu euro. W większości cywilizowanych krajów i dobrze funkcjonujących Związków sportowych licencja jest nie tylko dowodem przynależności do danej społeczności, ale przede wszystkim potwierdzeniem aktualnych badań lekarskich czy opłaconych składek, z których część idzie na finansowanie sportu dzieci i młodzieży. Jest także w pewien sposób dowodem, że jej posiadacz respektuje prawa i obowiązki wynikające z faktu jej posiadania, przestrzega przepisów obowiązujących na zawodach, określonych w regulaminach PZTri. Kiedy rozmawiałem na ten temat z Grzegorzem Golonko, organizatorem Volvo Triathlon Series, przytoczył przykład z Belgii, gdzie ścigał się jako kolarz zawodowy. Tam posiadanie licencji było jak znak firmowy Ligii Mistrzów. Związek Kolarski w Belgii cieszył się takim prestiżem i uznaniem, że posiadanie licencji było jak wejście do elitarnego klubu. Inaczej niż u nas, gdzie od lat narzeka się na PZTri. Tak krytykowany (również przeze mnie) Krzysztof Piątkowski, potrafił w końcu po latach zadbać o fizyczne istnienie licencji, które nagle przepadły (Na zdjęciu powyżej moja stara licencja. Błąd w pisowni "niestowarzyszony" oryginalny). Ale tak naprawdę fizyczne istnienie licencji nie ma obecnie tak dużego znaczenia, bo dla organizatorów imprez komercyjnych wiarygodność związku jest bardzo niska, a licencja nie jest przedmiotem pożądania.

 

grass licencja2

 

Większość organizatorów imprez masowych, komercyjnych zawodów triathlonowych, nie wprowadziła w tym roku obowiązku posiadania licencji. Nie muszę chyba mówić, że to spowodowało ogromne straty finansowe dla PZTri. Brak licencji na większości imprez triathlonowych w naszym kraju, to dla Polskiego Związku Triathlonu strata około 200 tysięcy złotych rocznie. Te pieniądze można było przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży. Przy budżecie związku oscylującym dziś na poziomie ok. 600 tys. zł rocznie, to ogromna kwota.

Licencji (w prawdziwym tego słowa znaczeniu) nie ma i PZTri musi się zastanowić, czy nie warto więcej uwagi poświęcić odbudowie ich prestiżu, aby w ten sposób zasilić kasę związku, ale z zastrzeżeniem, że te pieniądze będą spożytkowane na konkretny cel, o którym powiadomi się zawodników płacących składkę. Jestem pewien, że amatorzy zaakceptowaliby konieczność wykupienia licencji, gdyby wiedzieli, że ich pieniądze pomagają rozwinąć triathlon olimpijski w naszym kraju, gdyby wiedzieli, że te 200 tysięcy złotych choć w małym stopniu przyczynia się do wychowywania przyszłych olimpijczyków. Oczywiście należałoby również zadbać o przejrzystość wydawania tych środków. Na stronie internetowej PZTri powinny być regularne sprawozdania z wydatkowania pieniędzy pochodzących nie tylko z licencji, ale również tych z budżetu Państwa. Kto? Za co? Ile dostał? Ile wydał lub zarobił? 

 

Opłaty licencyjne w sezonie 2014 na mocy Uchwały Zarządu Polskiego Związku Triathlonu z dnia 25 stycznia 2014 roku wynoszą:
Senior i U23 – 75 zł
Junior – 50 zł
Młodzik i Dzieci – 20 zł
Jednorazowa – 10 zł
Trener – 100 zł rocznie
Klub – 200 zł rocznie

 

Filip Puchalski, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Triathlonu odpowiedział na kilka moich pytań wysłanych drogą elektroniczną:

 

puchalski

 

1. Dlaczego w tym roku nie było licencji takich jak w poprzednich latach?

Po pierwsze było to spowodowane zmianami jakie wprowadziła firma wydająca dla nas licencje zawodnicze. Ze względu na fakt, że ten dokument zawierał dane osobowe zawodników, korzystaliśmy z usług PWPW, która zapewnia ochronę danych. Zmiany z jakimi się spotkaliśmy dotyczyły głównie minimalnej liczby, którą wydawca musi jednorazowo przyjąć do realizacji. Tak jak w poprzednich latach było to kilkadziesiąt sztuk, tak w tym roku było już ich kilkaset. Nie daliśmy rady temu sprostać, ponieważ wnioski licencyjne spływają do Związku w różnym czasie a nie jednorazowo. Po drugie wzorem innych związków chcemy odchodzić od wydawania dokumentu w takiej formie jak dotychczas. Po trzecie wprowadziliśmy nowy, w pełni elektroniczny, system rejestracji zawodników. Od tego sezonu nie przyjmujemy wniosków papierowych, a tylko te rejestrowane przez internet. Ta zmiana też spowodowała pewne problemy, a implementacja systemu i ciągłe usprawnianie czasami doprowadzało do opóźnień. Przepraszam wszystkich zawodników, którzy mieli problemy z rejestracją w systemie na triathlon.pl i szybkim otrzymaniem licencji. Gwarantuję, że podobne problemy w kolejnym sezonie się już nie powtórzą.

 

2. Ile pieniędzy wpłynęło z licencji w tym roku?

W 2014 roku z licencji wpłynęło ponad 20 tysięcy złotych.

 

3. Co aktualnie wiąże się z faktem posiadania licencji?

Przede wszystkim jest to całoroczne ubezpieczenie NNW. Aktualnie mamy w ofercie dwa warianty ubezpieczenia - podstawowy a w nim refundacja kosztów leczenia i rehabilitacji w kwocie 1000 zł, w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu - 10000 zł i w przypadku śmierci w wyniku NNW - 10000 zł i wariant rozszerzony, w którym analogicznie te kwoty to 5000 zł, 40000 zł i 40000 zł. Dodatkowo każdy posiadacz licencji PZTri otrzymuje wysoką zniżkę na rowery i akcesoria firmy GIANT, 10% zniżki na produkty marki HUUB w sklepie tripower.pl, 20% zniżki na odżywki i suplementy firmy NUTREND, 5% zniżki na usługi i produkty kupowane w High Level Centre.

 

4. Jakie plany na przyszły rok?

Będziemy ten temat jeszcze omawiali zarówno w Zarządzie jak i ze środowiskiem. Jak już powiedziałem wcześniej, chcemy wzorem innych Związków odejść od wydawania dokumentu jak w latach poprzednich. Dziś funkcjonuje lista licencji, którą zamieściliśmy na stronie i na bieżąco ją aktualizujemy. Dodatkowo przed każdą imprezą mistrzowską organizator otrzymuje aktualną listę, a zawodnicy mogą nabyć licencję jednorazową w biurze zawodów. Jeżeli chodzi o starty międzynarodowe, wystawiamy zaświadczenia o posiadaniu licencji, które są w pełni respektowane na zawodach zagranicznych. Z pewnością wszelkie wiążące decyzje zapadną do końca tego roku, aby zawodnicy mieli dostatecznie dużo czasu na zapoznanie się z nowymi zasadami wydawania licencji.

 

Filip Puchalski zapewnia, że za pieniądze z licencji (20 tys. złotych) zorganizowano w tym roku dwa obozy dla młodzików. Poprosiłem o dokumentację finansową i informację, dla kogo i gdzie zorganizowano obóz. Jeśli ją otrzymam, na pewno podzielę się taką informacją z czytelnikami.

 

Zapytałem też kilku organizatorów imprez triathlonowych, co sądzą o licencjach PZTri.

 

Marcin Florek (Labosport, Garmin Iron Triathlon)

 

ETO1 _30


"Uważam, że licencje na imprezy mistrzowskie, do których prawo ma PZTri powinny być płatne, szczególnie jeśli te pieniądze transparentnie zasilałyby np. fundusz na przygotowanie dla zawodników kadry narodowej. Rozwój triathlonu amatorskiego jest znaczący i powiększa się z roku na rok. Dobrze byłoby, aby za tym szedł także sport profesjonalny, za który po części odpowiada sprawność działania PZTri. Osobnym pytaniem jest to, czy płatne licencje faktycznie pomogą w rozwoju sportu profesjonalnego. Jestem jednak za współpracą komercyjnych organizatorów z PZTri, dzięki czemu rozwój sportu profesjonalnego i amatorskiego można łatwiej zrównoważyć, co daje perspektywy rozwoju dla triathlonu w Polsce na długie lata. Współpraca ta musi być jednak profesjonalna z obydwu stron, inaczej możemy stracić tę szansę".

 

Michał Drelich (dyrektor zarządzający w agencji Sport Evolution, Herbalife Ironman 70.3 Gdynia))


drelich


"W tym roku mieliśmy okazję współpracować z Polskim Związkiem Triathlonu przy okazji Mistrzostw Polski na dystansie olimpijskim w Ełku. W związku z tym uczestnicy Mistrzostw Polski byli zobowiązani nabyć licencje PZTri. Szkopuł w tym, że takowe licencje w sensie fizycznym nie istniały i wydaje mi się, że w tej kwestii do dziś niewiele się zmieniło. Powiem więcej - pomimo licznych próśb, Polski Związek Triathlonu, nie był nam w stanie dostarczyć żadnego dokumentu, który poświadczałby nabycie licencji jednorazowej. Skończyło się na tym, że licencje wydawaliśmy na druczkach KP z pieczątką Sport Evolution!"


"Jesteśmy gotowi przywrócić licencje na organizowanych przez nas zawodach, włącznie z Ironmanem, ale pod pewnymi warunkami. Od dawna rozmawiamy na ten temat z Polskim Związkiem Triathlonu. Niby wszyscy się z nami zgadzają, ale nadal nic się nie zmienia. Podstawowy problem, jaki mamy z licencjami, to brak wiedzy, na co przeznaczane są pieniądze pozyskiwane w ten sposób. Piękne ogólniki nas nie zadowalają. Postulowaliśmy, by z pieniędzy z licencji utworzyć fundusz na stypendia dla uzdolnionej młodzieży. Jeśli marzymy o tym, by dochować się medalistów olimpijskich, to muszą być na to zapewnione środki. Budżet i organizacja wewnętrzna PZTri, dziś nie gwarantują realizacji tych celów. O podziale środków decydowałoby specjalne konsylium złożone z ekspertów z różnych dziedzin, niekoniecznie działaczy PZTri. W takim konsylium widzimy trenerów, ale również przedstawicieli biznesu, marketingu czy organizatorów imprez. Chcemy, by decyzje podejmowane przez to konsylium były obiektywne na tyle, na ile się da".

 

Grzegorz Golonko (G&G Promotion, Volvo Triathlon Series)

 

golonko1 


"Przypomina mi się sytuacja sprzed kilku lat w Polskim Związku Kolarskim. Ówczesny prezes chciał wprowadzić obowiązkowe licencje na wszystkich zawodach komercyjnych. Doszło nawet do tego, że wysłał pismo do wszystkich marszałków województw z informacją, że impreza, która takiej licencji nie ma, jest nielegalna. Oczywiście w większości odpowiedzi jakie dostał sprowadzały się do stwierdzenia, żeby Pan Prezes dbał o swoje podwórko.  Kiedy ścigałem się w Belgii, wówczas w oczach innych zawodników posiadanie licencji było niezwykle szanowane, można powiedzieć kolokwialnie „Miałeś licencję, byłeś gość”. Ale tam związek miał uznanie, u nas jest z tym problem, bo wizerunek PZTri jest mocno nadszarpnięty. Jestem za tym, aby licencja potwierdzała przynależność do Narodowego Związku, jednakże jej nabycie, posiadanie i egzekwowanie powinno mieć jasno określone normy.

 

Sport profesjonalny w głównej mierze finansowany jest (lub powinien być) ze środków budżetu państwa, a wiadomo, iż w większości przypadków takowe finansowanie zależne jest od dwóch czynników: wyniki - Olimpiada, Mistrzostwa Świata, itd. w danej dyscyplinie oraz ilość członków będących lub nowo pozyskanych w danej organizacji - związku. Koło się zamyka - jeśli w PZTri jakość oraz forma funkcjonowania dalej będą dziwne, niezrozumiałe i tajemnicze, zapewne nie przybędzie mu zwolenników. Z drugiej strony sport amatorski nie potrzebuje nadzoru "zwierzchników" jednakże przytoczona sytuacja z krajów zachodnich daje wiele do myślenia. Amatorzy nabywając licencję pośrednio wspierają potencjalnych mistrzów, ale pod warunkiem, iż rzeczona licencja będzie miała swą "niepoliczalną" wartość. Na razie dokument PZTri upoważnia do startu w imprezach związkowych oraz poza granicami naszego kraju (tam, gdzie rzeczony dokument jest wymagany) i kompletnie nie "podnosi ciśnienia" dla amatora biorącego udział w zawodach triathlonowych przeprowadzanych w Polsce."

 

A Wy co sądzicie o ewentualnym przywróceniu obowiązku posiadania licencji na zawodach komercyjnych, nie tylko rangi mistrzowskiej nadanej przez PZTri? Zapraszam do dyskusji. 

Opublikowane w Felietony

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test