Filmy, które motywują – Scott Rigsby

0

Popatrzcie na zdjęcie Scotta. Sądząc po jego sylwetce, wygląda jak zawodnik amerykańskiego footballu. Przyjrzyjcie się dokładniej. Spójrzcie nieco niżej. Widząc jego protezy, już jesteśmy daleko od stwierdzenia, że Scott jest chociażby footballistą. Teraz popatrzcie jeszcze dokładniej. Tym razem, nie koncentrujcie się na jego sylwetce. Zapomnijcie też o jego protezach zastępujących obie nogi. Popatrzcie tylko w oczy – oczy człowieka, który pokonał stereotypy. Człowieka, który pokonał je nie dla siebie, bo sobie nic już nie musiał udowadniać.

„Chciałem to zrobić dla innych. Chciałem pokazać im, że wszystko będzie OK.” – mówi Scott Rigsby, który stracił obie nogi w 1986 roku, gdy miał zaledwie 18 lat i marzył o karierze w footballu amerykańskim.  

 Wypadek
Scott Rigsby jechał z pracy na tyle pick-upa. Podczas wyprzedzania przez ogromną ciężarówkę doszło do wypadku. Scott spadł z auta i przez 100 metrów dosłownie szurał swoim ciałem po asfalcie. W skutek tego wydarzenia nasz bohater stracił nogę i chęć do życia. Przez kolejne 7 lat przeszedł ponad dwadzieścia operacji z nadzieją na odzyskanie władu w drugiej nodze. Po nieudanych zabiegach, Scott decyduje się jednak na amputację niesprawnej kończyny. Rozpoczął się dla niego najgorszy okres w życiu: czas zmagania się z kalectwem i uzależnieniem od środków farmakologicznych.

Umowa z Bogiem
Pierwsze lata po feralnym zdarzeniu nie rozpieszczały Rigsbiego. Długo nie mógł pogodzić się z utratą nóg. Odtrącił wiele bliskich osób, jak i Boga, z którym do czasu wypadku był blisko. „Przeklinałem go obwiniając jego osobę za każde zło, które mnie w życiu spotkało”. Po jakimś czasie, w 2004 roku zwrócił się do Boga z prośbą: „Jeśli otworzysz dla mnie drzwi, to wybiegnę przez nie”. Tydzień później Scott odwiedził pobliską księgarnię. Pierwsza książka jaką zauważył na półce opowiadała historię Sary Reinertsen, która po amputacji nogi poświęciła się triathlonowi i do dziś jest ikoną i wzorem dla niepełnosprawnych atletów. Dla Scotta był to wyraźny znak…

Umowa dotrzymana
„Uważajcie, o co się modlicie” – Scott ostrzega uczestników jednego ze swoich motywacyjnych wykładów i z uśmiechem na twarzy pokazuje zgromadzonej publiczności filmy, które dowodzą, że zarówno Bóg, jak i on dotrzymali umowy. Dwa lata po przeczytaniu inspirującej lektury i żmudnym przygotowaniu fizycznym, w ciągu 7 tygodni zawodnik kończy 6 triathlonów na dystansie sprinterskim. Niewiele czasu mija, a staje się rekordzistą, będąc pierwszym na świecie zawodnikiem, który bez nóg pokonuje triathlon na dystansie olimpijskim. Kolejne 6 tygodni jego życia to następne triathlony, tym razem dwie „olimpijki”. Na tym jednak nie koniec. Nie minęło wiele czasu, a Scott pokonuje pół-ironmana. Kończy również maraton. Co dalej? Przecież wiecie – Kona Ironman.

 

Happy End
Dzień, który dla większości stałby się wyrokiem, dla Scotta i innych niepełnosprawnych stał się początkiem przygody i wyzwania, aby udowodnić, że niepełnosprawność nie wyklucza nikogo z życia, nawet sportowego. Od 5 lat Scott Rigsby prowadzi organizację, która pomaga niepełnosprawnym zmagać się z przeciwnościami losu.


„ Mam nadzieję, że ktoś spojrzy na moje sukcesy i powie, że jeśli udało się Rigsbiemu, to dlaczego nie mnie. Pierwszym krokiem do zrobienia czegoś co jest niewyobrażalne, jest posiadanie marzenia.”
                                        Scott Rigsby

 

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje rekordy życiowe to 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. Od 2016 roku jestem również redaktorem naczelnym Business Insider Polska, serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Miesięcznie czyta go około 6 mln unikalnych użytkowników. W Business Insider i Onet.pl prowadzę program „Na Czasie” W latach 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here