Finał Pucharu Świata ITU Miyazaki – ranking Polaków

Finał Pucharu Świata ITU ponownie odbył się w Miyazaki (Japonia). Triathloniści rywalizowali na dystansie olimpijskim (1,5-37,6-10). W ciągu ostatniego miesiąca było to trzecie podejście Martena Van Riel BEL w Pucharze Świata ITU. W Sarasota zdobył srebro, w Tongyeong bronz i Miyazaki w końcu upragnione złoto. W wyścigu kobiet ponownie zwyciężyła Summer Cook USA. W ubiegłym roku na tej samej trasie była druga ustępując lokalnej zawodniczce Ai Ueda JPN. Dla Summer Cook w tym sezonie było to trzecie zwycięstwo w Pucharze Świata. Jedyny Polak, Miłosz Sowiński, który wystartował w Japonii nie ukończył wyścigu.

Komentarz postartowy Miłosza Sowińskiego:
“Trzeba stawiać sobie ambitne cele.
Nie zawsze się wygrywa – czasami trzeba zejść z areny pokonanym.
Season finished, time to rest.
… to be continued …
Miłosz 2017”
FB Milosz Sowinski

Podsumowując ranking ITU w sezonie 2017, najwyższe miejsce zajmuje Michał Oliwa 272. Jedynym zawodnikiem, który punktował w Pucharze Świata ITU to Sylwester Kuster. W ubiegłym roku zdobył punkty w Tongyeong, z kolei w tym roku w Tiszaujvaros. Pozostałym triathlonistom punkty są liczone z Pucharu Europy i Pucharu Afryki. W każdym sezonie jest liczone 6 najlepiej punktowanych startów. Żaden zawodnik z Polski nie miał tylu występów. Najwięcej punktowanych startów ze wszystkich Polaków zaliczył Michał Oliwa – 4.

U kobiet w dalszym ciągu najlepszą Polką pozostaje Agnieszka Jerzyk, która w tym roku nie startowała w wyścigach ITU. Punkty pozostały jej z ubiegłego roku. W ubiegłym roku miała zaliczony komplet 6 najlepiej punktowanych startów (1.578 pkt.), który w tym sezonie do rankingu został podzielony przez 3. Pomimo tego w dalszym ciągu żadna reprezentantka Polski nie była w stanie wyprzedzić Agnieszki Jerzyk. Podobnie jak u mężczyzn żadna zawodniczka nie ma zaliczonych przynajmniej 6 startów, które poprawiłyby ich sytuację w rankingu.