Jorgensen pokonana w Australii. Jerzyk znowu wysoko!

Helen Jenkins (GBR) wygrała zawody z serii mistrzostw świata na dystansie olimpijskim w Gold Coast, Australia. Trzynasty występ w serii mistrzostw świata okazał się dla Gwen Jorgensen (USA) pechowy. Po dwóch latach dominacji po raz pierwszy została pokonana. Agnieszka Jerzyk zajęła wysokie 14 miejsce. W części pływackiej początkowo zawodniczki płynęły w jednej dużej grupie. W drugiej połowie dystansu grupa się rozerwała. Carolina Routier (ESP) aktualnie najszybsza pływaczka w stawce wyszła jako pierwsza z wody. Trasa rowerowa przypominała trudne technicznie kryterium kolarskie. Mnóstwo zakrętów, nawroty 180 stopni oraz krótkie podjazdy powodowały widowiskową walkę.

Zawodniczki robiły wszystko, aby nie stracić kontaktu z czołówką. Na tym etapie Gwen Jorgensen popełniła błąd, który pozbawił ją złotego medalu. Oszczędzając siły trzymała się w środku grupy i nie była w stanie kontrolować ucieczki trzech zawodniczek. Andrea Hewitt (NZL), Flora Duffy (BER), Helen Jenkins (GBR) bardzo dobrze pracowały na rowerze i z każdym okrążeniem powiększały swoją przewagę. Duża grupa pościgowa musiała zwalniać na zakrętach i ten fakt wykorzystały uciekające triathlonistki. Do strefy T2 udało im się uzyskać 1’32” przewagi nad resztą.

Na biegu Helen Jenkins popisała się wyśmienitą formą. Prowadząc w wyścigu, bez żadnych kalkulacji dała z siebie wszystko. Gwen Jorgensen przez cały bieg odrabiała straty. Rzutem na taśmę, mocnym sprintem wygrała z Andreą Hewitt ostatecznie zajmując drugie miejsce. Po wyścigu była wykończona.

Agnieszka Jerzyk zaliczyła kolejny dobry występ. Przekroczyła metę na 14 miejscu ze stratą 3’39” do pierwszej zawodniczki. Było widać jej ogromną radość przy finiszu. Pomimo trudu wstania z niebieskiego dywanu o własnych siłach, uśmiech nie schodził z jej twarzy. Maria Cześnik zakończyła rywalizację na 27 miejscu ze stratą 5’48” .

14 Jerzyk POL 01:59:42 00:19:04 01:03:32 00:36:18

Wyścig mężczyzn był rozgrywany już w wyższej temperaturze. 28 stopni na termometrze dało się we znaki triathlonistom. Pierwszy raz od dłuższego czasu mogliśmy zobaczyć na linii startu wspólnie braci Brownlee. W części pływackiej prym wiedli Richard Varga (SVK) i Henri Schoeman (RSA), którzy walczyli o pierwszeństwo wyjścia z wody.

Rower od samego początku był bardzo agresywny. W połowie dystansu, czyli na 20 km Alistair Brownlee (GBR) podjął się samotnej ucieczki. Jednak grupa pościgowa szybko skasowała tą próbę. Kolejna znacząca ucieczka zainicjowana przez Bena Shawa (IRL) oraz Thomasa Bishopa (GBR) zdołała dotrwać do strefy zmian T2, utrzymując przewagę 34 sekund. Richard Murray (RSA) jeden z czołowych zawodników ucierpiał w kolizji rowerowej i nie ukończył wyścigu.

GwenJorgensenPokonanaWAustralii4

triathlon.org

Mario Mola (ESP) aktualnie numer 1, rozpoczął bieg wraz z młodszym z braci Jonathanem Brownlee. Biegli równym tempem, ramię w ramię, aż do 8 kilometra. Słysząc dzwonek oznajmiający o ostatnim okrążeniu Mario przyspieszył finiszując już do samej mety. Fenomenalny bieg i wyścig ukończony w świetnej formie zapewnił jemu zwycięstwo. Na ostatnich metrach biegu byliśmy świadkiemi jak Jonathan Brownlee osłabł, najprawdopodobniej z przegrzania. Zataczając się ledwo przekroczył metę. Odwieziony został do namiotu medycznego na wózku inwalidzkim. Fernando Alarza (ESP), który wyprzedził go tuż przed metą, zdobył srebrny medal.

-> Wyniki WTS Gold Coast <-

Przypomnij sobie, jak Agnieszka Jerzyk ścigała się również tydzień temu w Pucharze Świata w Nowej Zelandii, zajmując wysokie 10 miejce: