Ironman 70.3 Panama

Kolejny start ludzi z żelaza za nami. Tym razem ścigano się w Panamie podczas Ironman Latin American Championship , gdzie impreza pod szyldem IM gościła drugi raz. Z pewnością wyścig z 2012 roku zostanie zapamiętany dzięki zaciętej rywalizacji Bevana Docherty i Lanca Armstronga. Zeszłoroczny triumfator niestety nie obronił świetnej lokaty sprzed roku, ale zajął bardzo wysokie drugie miejsce (z czasem gorszym o 10 minut w porównaniu z rokiem 2012). Wyprzedził go Argentyńczyk, Oscar Galindez, a na najniższym stopniu podium stanął Australijczyk Richie Cunningham.

Oto zestawienie czasów najlepszej piątki wśród mężczyzn (pływanie, rower, bieg, całość):

Oscar Galindez ARG:      00:22:07     02:15:52   01:16:35     03:58:31

Bevan Docherty NZL:      00:20:18    02:20:25     01:15:48    04:00:05

Richie Cunnigham AUS: 00:21:23    02:19:37    01:18:36     04:03:09

Dirk Bockel LUX               00:20:16    02:20:39    01:18:58     04:03:34

Romain Guillame FRA     00:20:50    02:20:11    01:19:08      04:04:07

Warto dodać, że Oscar Galindez ma 42 lata i ściga się w triathlonach od ponad dwudziestu lat. Jego ostatnim znaczącym sukcesem w imprezie IM było 1 miejsce w Pucon, Chile w 2009 roku i drugie miejsce podczas Ironman 70.3 Clearwater na Florydzie w 2007 roku. Pucon zresztą zawsze było łaskawe dla Argentyńczyka – wygrywał tam aż 6 razy. Poza tym, w 2011 roku został ponownie mistrzem Argentyny w triathlonie na dystansie długim.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Heather Wurtele z Kanady, która ustąpiła w rywalizacji tylko 14 mężczyznom. Kilka minut za nią na metę wbiegły Camilla Pedersen i Kelly Williamson. Piąte miejsce zajęła Jodie Swallow, która w tym roku ma już za sobą zwycięstwo w Ironman South Africa. Co prawda prowadziła po części pływackiej, ale została wyprzedzona na części rowerowej.

Heather Wurtele CAN        00:22:14     02:31:20      01:23:44         04:21:22

Camilla Pedersen DNK       00:20:36     02:34:53      01:25:39         04:25:11

Kelly Williamson   USA       00:21:28     02:43:52      01:19:42         04:29:08

Margaret Shapiro USA       00:22:31     02:36:45      01:26:58         04:30:11

Jodie Swallow     GBR       00:20:00     02:39:30      01:30:23         04:33:49

Bardzo ważnym elementem w Ironman Panama jest akcja charytatywna More Than Sports. Inicjatorem fundacji jest Chris Lieto, który od 3 lat bierze udział w wielu happeningach mających na celu pomoc potrzebującym. W Panamie zawodnik i jego współpracownicy zebrali pieniądze, aby pomóc tutejszej społeczności uporać się z problemami, jakie spowodowała powódź w 2010 roku. Dzięki pomocy trzykrotnego zwycięzcy zawodów z cyklu Ironman udało się pomóc 3 rodzinom odbudować to, co zabrał im żywioł. Ciekawostką mogą być nagrody dla najlepszych. Za kolejne miejsca na podium zawodnicy otrzymują 15000, 7500 oraz 6500 USD. Ostatnią lokatą nagradzaną finansowo jest 8 miejsce (900USD). Trzej najlepsi zawodnicy i zawodniczki w poszczególnych grupach wiekowych otrzymują pamiątkowe nagrody, bez gratyfikacji finansowych.