Ironman Kona kilka słów o najlepszych triathlonistach

Pierwsza trójka mężczyzn i kobiet na Mistrzostwach Świata Ironman Kailua Kona, Hawaii zawsze budzi duże zainteresowanie. Kim oni są, jakie emocje towarzyszyły ich rywalizacji oraz jakie historie kryją się za tymi triathlonistami znajdziecie w poniższych opisach.

Patrick Lange DEU

Tegoroczny Mistrz Świata i rekordzista trasy Ironman Kona. Patrick to niezwykle utalentowany zawodnik, który potrafi biegać jak nikt inny. W parze z jego talentem idzie skromność. Dwa lata temu pod swoje skrzydła wziął go Faris Al-Sultan aktualnie trener, wcześniej legendarny już triathlonista. Faris potrafi wykorzystać w pełni potencjał tego zawodnika. To nie przypadek, że w ubiegłym roku Patrick Lange był trzeci na Hawajach, a w tym roku wygrał. Ten schemat już wielokrotnie się powtarzał, co może świadczyć, że do Mistrzostw Świata na Hawajach mając talent, trzeba jeszcze dojrzeć. Mało kto wygrywa Hawaje za pierwszym podejściem. W ostatnim dziesięcioleciu taki schemat powtórzył się siedem razy.

2006 Chris McCormack 2 miejsce – 2007 Chris McCormack 1 miejsce

Wyśmienita forma biegowa w końcówce triathlonu na pełnym dystansie to rzecz niebywała. Patrick zaczął bieg zachowawczo, później można było odnieść wrażenie, że już tylko przyspiesza (albo inni zwalniali). Patrick Lange ustanowił nowy rekord trasy Ironman Kona, który przesuwa się coraz bliżej bariery ośmiu godzin. Jeśli dopisze pogoda, w przyszłym roku bądź niewiele później, możemy być świadkami historycznego złamania bariery SUB-8. Dominacja niemieckich triathlonistów na Hawajach trwa już czwarty rok z rzędu. Wcześniej australijscy triathloniści nie dawali za wygraną przez sześć lat.

Lionel Sanders CAD

Lionel osiągnął trzeci najszybszy czas w historii Ironmana na Hawajach po Patricku Lange i Craigu Alexander. Lionel po zakończonym wyścigu powiedział, że jest niezwykle zmotywowany na przyszły rok. Wie gdzie popełnił błędy. Pewnie będzie chciał poprawić pływanie i nieco mniej energii zostawić na rowerze. Lionel Sanders nie biegł na najwyższych obrotach. Nie był w stanie zginać nóg w kolanach. Przybierał pozycję “siedzącą”, kuśtykał. Było widać jego grymas na twarzy, jak siłą woli walczył aby dotrwać do końca wyścigu. Był spięty, a jego ruchy można by zakwalifikować do kategorii “power-walker”. Jednak styl tutaj nie ma żadnego znaczenia, liczy się miejsce na mecie. Lionel już na dobre wkroczył do czołówki najlepszych triathlonistów na świecie.

David McNamee GBR

Czarny koń Ironman Kona. Ten zawodnik w ubiegłym roku wygrał w Polsce Challenge Poznań na dystansie połowy ironmana i jeszcze nie przyciągał do siebie tłumów po autografy. Wtedy jeszcze startował w teamie BMC. Mało kto dawałby jemu szansę na podium w Mistrzostwach Świata Ironman. Do 2013 roku David startował na dystansie olimpijskim. Jego największym sukcesem było srebro na Mistrzostwach Świata U23 w 2011 roku. W trakcie trwania kariery na krótkich dystansach kilka razy znalazł się w TOP10 w serii WTS, wliczając w to Wielki Finał. Dwa lata temu David zajął 11 miejsce, a w ubiegłym roku Ironman Kona zakończył na 13 pozycji. Z pewnością te mistrzostwa to wyścig jego życia. Jednocześnie David jako pierwszy mężczyzna zdobył podium dla Wielkiej Brytanii na Mistrzostwach Świata Ironman.

U kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej. Dominacja jednej zawodniczki potrafi trwać kilka lat. Paula Newby-Fraser – 8 zwycięstw, Natascha Badmann – 6 zwycięstw, Chrissie Wellington – 4 zwycięstwa, Mirinda Carfrae – 3 zwycięstwa i Daniela Ryfa – 3 zwycięstwa.

Daniela Ryf SUI

Niekwestionowana dominatorka długich dystansów na całym świecie. Tam gdzie się pojawia Daniela Ryf, tam szykują dla niej podium. Tym razem ponownie nikt jej nie powstrzymał. Daniela to doświadczona triathlonistka, mogłoby się wydawać, że od początku zachowuje energię aby w dalszej części wyścigu podkręcić tempoj. Tym razem to nie był jej dzień. Nie mogła utrzymać swoich założonych watów. Daniela z pewnością to kobieta z żelaza, ale jak sama przyznaje to był jej “najcięższy wyścig w karierze”. Biorąc pod uwagę trudność triathlonu na Hawajach i gorszy dzień zawodniczki, zwycięstwo nabiera nowego wymiaru.

Lucy Charles GBR
Ta młoda zawodniczka (24 lata), jeszcze 2 lata temu była amatorką w Age Group 18-24. Już w kategorii wiekowej zdobyła tytuły Mistrzyni Świata (2015) na pełnym dystansie Ironman i o połowę krótszym Ironman 70.3. Lucy posiada w swoim CV przeszłość sportową, była pływaczką w kadrze Wielkiej Brytanii. Trasę pływacką w Kona pokonała w 48:48, czyli zaledwie 5 sekund gorzej od rekordu trasy. W ubiegłym roku wkroczyła do zawodowego triathlonu z przytupem. Zajęła trzecie miejsce w Ironman Lanzarote. W tym sezonie powróciła na Lanzarote aby zwyciężyć. Zaledwie dwa tygodnie później wygrała The Championship organizowane przez Challenge Family. Na Mistrzostwach Europy Ironman 70.3 we Frankfurcie zdobyła srebro. W drugiej części tego niesamowitego sezonu Lucy poleciała ponownie na Lanzarote, tym razem na połówkę Ironman 70.3, zajęła tam drugie miejsce. Na Hawajach Lucy startowała już wcześniej jako amatorka, lecz to był jej debiut w kategorii PRO. Drugie miejsce i niespełna 9 minut straty do Danieli Ryf robi wrażenie. Czy będziemy mieć polską następczynię Lucy Charles? Zobaczymy.

Sarah Crowley AUS

To triathlonistka, która nie stroni od startów w zawodach. Startuje często, bo około 15 razy w roku. Wybiera starty non-drafting na dystansach od olimpijskiego do pełnego ironmana. Ma na swoim koncie Mistrzostwo Świata ITU na długim dystansie i dwukrotne mistrzostwo Australii. Sarah pracowała na pełen etat do 2016 roku jako Dyrektor Finansowy w firmie Deloitte. Sarah ciągle rozwijała swoje umiejętności w sporcie i tak się stało, że kariera triathlonowa przeważyła szalę. Triathlonistka teraz skupia się tylko na treningach. Trzecie miejsce na Ironman Kona to naprawdę duży sukces.

Główny pretendent do zwycięstwa Jan Frodeno miał o wiele mniej szczęścia tego dnia. Jan na biegu zaczął iść. Ból kręgosłupa nie pozwalał mu na rywalizację w maratonie. Trzeba przyznać, że Jan ma dużo klasy. Bez najmniejszych szans na TOP10 ukończył wyścig z czasem 09:15:44. To się ceni.

Sebastian Kienle, który zajął czwarte miejsce, napisał na Twitterze, że są też pozytywne strony otarcia się o podium: spokój, żadnych telefonów i wywiadów.