Jon Blais – symbol walki z nieuleczalną chorobą

0

„Długie życie może być niewystarczająco dobre. Ale dobre życie jest wystarczająco długie. Nie pragnij bardziej dłuższego życia, niż żyć dobrze.” – Jon Blais

Przyglądacie się czasami, jak finiszują triathloniści? Większość unosi ramiona w geście triumfu, inni płaczą ze szczęścia. Są też tacy, którzy turlają się przez linię mety. Nie jest to bynajmniej oznaka zmęczenia, ale dowód szacunku i pamięci dla Jon „Blazemana” Blaisa, który zmarł w maju 2007 roku pozostawiając po sobie charakterystyczny „Blazeman Roll” – symbol walki z nieuleczalną chorobą. Jon urodził się w 1971 roku w Seekonk w Massachusetts. Na stałe zamieszkał w San Diego w Kalifornii, w mekce amerykańskich triathlonistów. Przez lata pracował jako pedagog w szkole specjalnej.

ALS

W maju 2005 roku, gdy Jon kończył 33 lata, zdiagnozowano u niego ALS – Stwardnienie Zanikowe Boczne – nieuleczalną chorobę, zwaną również jako chorobę neuronu ruchowego. Pierwszym i podstawowym objawem są zaniki mięśniowe. U pacjentów w toku rozwoju choroby dochodzi do powolnego i niestety systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej. W późniejszych etapach pojawia się całkowity paraliż i w końcu śmierć poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych. Przyjmuje się, że ALS prowadzi do śmierci w ciągu 3-5 lat. Najczęściej następuje ona wskutek niewydolności oddechowej (paraliż mięśni oddechowych). Poza nielicznymi przypadkami ALS nie dotyka sfery intelektualnej człowieka (przykładem może być astrofizyk, profesor Stephen Hawking, który walczy z chorobą od ponad 40 lat).

Wyrok śmierci

W tym roku, w którym Jon usłyszał wyrok śmierci, pozwolono mu na występ w Ironman Hawaii w Kona. Było to spełnieniem wieloletnich marzeń Blazemena: „Ukończenie wyścigu będzie dla mnie ogromną sprawą. Nikt nie wygrywa z ALS. Nikt nigdy nie zrobił nic, poza odwróceniem się od choroby i umieraniem (…). Jeśli bym musiał przetoczyć się przez linię startu, to i tak ukończę ten wyścig.”  Blais startuje, mimo że niedowład powoli atakuje jego ciało i umysł. Gdy ojciec musiał mu już wiązać buty, zwierzył się synowi ze łzami w oczach: „Jon, powodujesz, że nauczyłem się doceniać wszelkie małe rzeczy w życiu”. Po 16 godzinach, 28 minutach i 56 sekundach walki z dystansem i upałem, Jon Blais przetacza się przez linię mety, aby zostać pierwszym człowiekiem z ALS, który ukończył triathlon na dystansie Ironman.

Po dwóch latach walki z chorobą Jon Blais umiera, a rodzi się legenda o człowieku, który nigdy się nie poddał. Jedno z przemówień Jon Blaisa, który pisał również poezję:

Żyj
Więcej niż Twoi sąsiedzi
Wyzwól się dla świata i zwiedzaj miejsca
Wyrusz teraz
Uśmiechnij się. Nie! Śmiej się na głos
Nie… pozostań na dworze poprzez mrok
I zawyj do księżyca niczym dziki pies, którym jesteś
Zrozum, że to nie jest przymiarka sukienki
To jest … twoje życie
Staw czoła swoim obawom i podążaj za swoimi marzeniami
Bierz wszystko
Tak. Każdą szansę, którą dostaniesz
Zbliż się
I za wszelką cenę, cokolwiek robisz
Nagraj to na film

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje rekordy życiowe to 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. Od 2016 roku jestem również redaktorem naczelnym Business Insider Polska, serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Miesięcznie czyta go około 6 mln unikalnych użytkowników. W Business Insider i Onet.pl prowadzę program „Na Czasie” W latach 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here