14 sposobów na uniknięcie kontuzji

2

Ponieważ ostatnio da się słyszeć….i widzieć (również na Facebooku), że tego i owego triathlonistę dopadła kontuzja. Przypominamy tekst Ludwika Sikorskiego, który nieco uzupełniliśmy, a w którym znajdziecie bezcenne rady, które warto wziąć do serca. Kontuzja. Ile znacie synonimów tego słowa? Nadwyrężenie? Skręcenie? Złamanie? Zmora? Franca? Jędza? Czarownica? … wystarczy. A jakie słowa Wam cisną się na usta, gdy słyszycie „kontuzja”?  Wolę nie wiedzieć. Co jednak zrobić, by wyciągnąć lekcję z mniej lub więcej zasłużonej kontuzji? Przede wszystkim to profilaktyka. Mając kilka dodatkowych godzin tygodniowo przeszperałem strony internetowe (między innymi about.com, active.com oraz triradar.com) w poszukiwaniu, jakby mogło się wydawać banalnych i oczywistych, odpowiedzi na pytanie, jak uniknąć kontuzji w triathlonie:

 

1. Zwracaj uwagę na sprzęt.

 

sprzet kontuzje_marzec2016

gearpatrol.com

W triathlonie najważniejsze są dwie rzeczy jeśli chodzi o wyposażenie: buty do biegania i buty kolarskie.  Opony należy zmieniać praktycznie co sezon, a i hamulce wymagają regularnego sprawdzania. Nie zapominajmy także o kasku, który ma kluczowe znaczenie podczas ewentualnych upadków z roweru.

 


2. Zawsze się rozgrzewaj.

 

rozgrzewka kontuzja_marzec2016

blogs.ubc.ca

Prawda stara jak świat i na całym świecie znana. Odpowiednia rozgrzewka, przed treningiem lub samymi zawodami, znacznie zmniejszy szansę naciągnięcia, czy przeforsowania mięśni. Przed startem zacznij rozgrzewkę na niskim tętnie, ale nie bój się przyspieszeń. Możesz pobiegać, pojeździć na rowerze czy najzwyczajniej wejdź do wody i popływaj na kilka chwil przed wyścigiem.

 

3. Niech rozciąganie stanie się nawykiem


strech1 marzec2016

 

 

Te kilka minut przyniesie bardzo zbawienne skutki na dłuższą metę. Nie rozciągajmy się bez uprzedniej rozgrzewki, bo można sobie zrobić więcej krzywdy niż dobrego. Stretching jest dobry zarówno podczas treningu, jak i po jego zakończeniu.


4. Biegaj po miękkiej nawierzchni.

 

miekkie kontuzje_marzec2016

Bolące i przeciążone stawy to częsta dolegliwość. Zwłaszcza jeśli często biegasz po twardej nawierzchni. W miarę możliwości wybieraj miękkie podłoże. Oczywiście nie rezygnuj z biegania po twardej nawierzchni, zwłaszcza jeżeli przygotowujesz się do biegów ulicznych.  

 

5. Zmieniaj obuwie biegowe.

 

change shoes_marzec2016

Nie należy oszczędzać na sprzęcie. Czy zaoszczędzenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych jest warte zniwelowania wielomiesięcznej pracy w przygotowaniu do sezonu? Na pewno nie. Nałogowi biegacze – jak sugerują specjaliści – powinni zmieniać obuwie nawet po 4 miesiącach treningu.


6. Nie rób głupot.

 

nocnebieganie marzec2016

Głupota nie zna granic. Przypadków głupoty jest zbyt wiele, aby zmieściły się w artykule. Przykładem może być np. głośne słuchanie muzyki podczas jazdy rowerowej, zwłaszcza na ruchliwych drogach, ale też w lesie, kiedy niespodziewanie możesz wpaść na spacerowiczów lub inny rowerzysta na Ciebie, podczas zmiany kierunku jazdy. Głupotą jest bieganie wieczorem bez odblasków. Idiotyzmem jest wychodzenie na długi zimowy bieg w letnich ciuchach. 

 

Jesteśmy w połowie 🙂 czas na coś bardzo przyjemnego…

 

check-it-out  

 

2 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się z Bartoszem:-) To samo dotyczy tzw. rozciągania. Badania laboratoryjne wycinka włókna mięśniowego pokazały, że rozciągając się po wysiłku uszkadzamy je jeszcze bardziej.

  2. Muszę wtrącić swoje trzy grosze. 4. Biegaj po miękkiej nawierzchni – nonsens. Zapewniam Was, że bieganie po nierównej, miękkiej leśnej nawierzchni jest dużo bardziej obciążające układ ruchu, niż po asfalcie. Są liczne badania, które porównują udział mięśni, docisk stawowy, nierównomierne obciążanie stawów, poziom hamowania ekscentrycznego (najtrudniejszej pracy mięśni) oraz kilku innych czynników podczas biegania w lesie i na asfalcie.
    Naiwnością jest myślenie, że gdy powierzchnia jest bardziej miękka docisk stawowy jest mniejszy. Poza tym sam docisk stawowy nie jest negatywny zjawiskiem, a w określonych warunkach jest pozytywny i absolutnie potrzebny (propriocepcja).
    Jest to teza powtarza przez „starej daty” wuefistów obalona już dawno przez naukowców.

    Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here