brett sutton
Home Aktualności Ludzie Artykuły w etykiet: doping

Podczas tegorocznego triathlonu Challenge Roth Lisa Roberts USA trenowana przez Bretta Suttona w ciężkich warunkach pogodowych złamała 9 godzin na pełnym dystansie ironmana. Czas 8:57:14 dał jej trzecie miejsce i wygraną w wysokości 5.000 EUR. Po zawodach poddano ją kontroli antydopingowej. W trakcie trwania badania triathlonistka przyznała się, że bierze lek o nazwie Breo Ellipta. Polskim odpowiednikiem jest Relvar Ellipta. W składzie tego leku znajduje się substancja Wilanterol, która jest na liście zabronionych w sporcie. Lek stosowany przez triathlonistkę używany jest w celu leczenia astmy lub w objawowym leczeniu POChP (przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc). Badanie próbki moczu potwierdziło obecność Wilanterolu w organizmie. Lisa Roberts otrzymała “publiczne ostrzeżenie” od komisji antydopingowej. Została także zdyskwalifikowana w zawocach Challenge Roth, odebrano jej nagrodę finansową i punkty w rankingu.

 

Zawodniczka nie posiadała TUE (Therapeutic Use Exemption), czyli na pozwolenia stosowania substancji w celach medycznych. Może to dziwić, ponieważ lek, który zażywa był przepisywany przez jej lekarza. W oświadczeniu, które opublikowała sama triathlonistka jest informacja, że aplikowała o TUE do Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA). W odpowiedzi od USADA dowiedziała się, iż lek i dawka jaka została jej przepisana nie wymaga specjalnego pozwolenia. Jednak Lisa Roberts nie podaje jaki środek używała. W dalszej części tekstu dowiadujemy się, że objawy astmy nasiliły się i postanowiła wraz z lekarzem zmienić lek na inną markę. W tym wypadku już wiemy jaki to specyfik z protokołu USADA - Breo Ellipta. Lisa nie starała się o kolejne pozwolenie TUE na nowy lek myśląc, że sytuacja będzie wyglądała podobnie do poprzedniego. Zawodniczka podczas badań wpisała lek do protokołu testu antydopingowego po raz pierwszy podczas Challenge Roth. Podsumowując Lisa Roberts przyznała, że nie dopełniła swojego obowiązku o poinformowaniu USADA o nowym leku.

 

Po tym zdarzeniu Lisa Roberts wygrała Challenge Madrid i Ironman Louisville. 

 

Wyniki kobiet PRO z Challenge Roth 2017:
1. Daniela Ryf (SUI) 8:40:03
2. Laura Siddall (GBR) 8:51:38
DSQ Lisa Roberts (USA) 8:57:14
3. Yvonne Van Vlerken (NED) 9:07:40
4. Corina Hengartner (SUI) 9:25:28

Opublikowane w Ludzie

Dnia 1 lipca 2017 roku powstała Polska Agencja Antydopingowa (POLADA). W roli krajowej organizacji antydopingowej zastąpiła działającą od 1988 roku Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Największymi zmianami POLADA będą: ujednolicenie struktury Polskiej Agencji Antydopingowej, nadanie statusu funkcjonariuszy publicznych kontrolerom antydopingowym, rozpoczęcie działań analityczno-śledczych, współpraca pomiędzy Policją, prokuratorami, Służbą Celno-Skarbową, Żandarmerią Wojskową, Strażą Graniczną czy Krajową Administracją Skarbową w zakresie ujawniania przestępstw związanych z dopingiem. Towarzyszą temu przepisy karne, przewidujące karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3, za udostępnianie osobom trzecim, określonych substancji zabronionych, prowadzenie obrotu nimi oraz ich przywóz lub sprowadzanie na terytorium Polski.

 

POLADA będzie miała możliwość prowadzenia działalności zarobkowej w ramach zadań statutowych. Pierwszym zadaniem będzie realizacja szeroko zakrojonej kontroli antydopingowej podczas Igrzysk Nieolimpijskich The World Games 2017 Wrocław.

 

- W tym roku planujemy przeprowadzić 3600 badań w ramach narodowego planu, za rok 4 tysiące, aby w 2020 dojść do pułapu 4,5 tysiąca. Chcemy, aby większa ilość zawodników była monitorowana, intensywniej będą prowadzone kontrole indywidualne w miejscach ich pobytu - powiedział Michał Rynkowski, dyrektor agencji.

 

Od tej chwili kontrolę mogą przeprowadzać jedynie wykwalifikowani kontrolerzy, którym zostanie nadany szczególny statusu. Podlegają oni podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych ochronie, ale i odpowiedzialności, przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Działania wykonywane przez kontrolerów uznaje się za realizowane dla dobra publicznego, stąd ten szczególny status. Ma on z jednej strony gwarantować kontrolerom odpowiednią ochronę, z drugiej działać prewencyjnie w obliczu zagrożenia kontrolera korupcją.

 

Przy Agencji zostanie utworzony Panel Dyscyplinarny, który będzie rozstrzygał o odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie. Panelowi przysługują aktualnie uprawnienia, które wcześniej realizowane były przez komisje dyscyplinarne, działające w ramach polskich związków sportowych.

 

POLADA logo.jpg

Opublikowane w Wydarzenia

“W związku z tą sytuacją, ITU przypomina wszystkim sportowcom aby uważać na wszystko co się spożywa, a w szczególności na suplementy.”
International Triathlon Union zawiesiło dwóch chińskich triathlonistów na 10 miesięcy po wykryciu u nich niedozwolonej substancji w organizmie. Badania wykazały zakazany diuretyk, czyli lek moczopędny o nazwie Hydrochlorotiazyd. Lek ten stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego.


Triathloniści zostali przebadani po zawodach w Weihai ITU Long Distance Triathlon 11 września 2016 roku. Hao Miao i Liwei Sun po zdobyciu kolejno czwartego i piątego zostali zdyskwalifikowani. Wygląda na to, że ITU w tych zawodach przeprowadziło badania antydopingowe nie tylko na zawodnikach, którzy stanęli na podium. Zawodnicy nie przyznali się do celowego stosowania dopingu. Linia obrony triathlonistów polegała na wskazaniu komisji podejrzanego izotoniku, który był dostarczony przez ich zespół. Przebadano sześć butelek tego napoju przywiezionych przez chińską reprezentację. Dwie z nich były zanieczyszczone znaczną ilością Hydrochlorotiazydu. Izotonik był w postaci tabletek rozpuszczalnych w wodzie.


Komisja antydopingowa uznała za nieumyślną winę triathlonistów, aczkolwiek nałożyła nich karę 10 miesięcy zawieszenia. Zawodnicy nie będą mogli startować do 30 sierpnia 2017 roku. W uzasadnieniu orzeczenia ITU podaje “każdy sportowiec jest odpowiedzialny za wszystko co spożywa”.


Cała sprawa jest kolejnym przykładem jak bardzo trzeba zwracać uwagę na przyjmowane suplementy. Każda zabroniona substancja, która nawet w sposób nieumyślny przedostała się do organizmu daje potencjalną przewagę nad innymi zawodnikami. Nigdy nie wiadomo czy sportowiec nie bierze celowo zanieczyszczonych odżywek. Zawodnik musi znać ryzyko spożywania odżywek lub pokarmów, które mogą być zanieczyszczone. Warto się upewnić jakie normy spełnia firma produkująca suplementy, jakie posiada certyfikaty antydopingowe oraz czy w tej samej fabryce nie są produkowane środki zabronione przez WADA.

Opublikowane w Wydarzenia
niedziela, 26 lutego 2017 10:31

Amatorka zawieszona za doping na Ironmanie

Holy Balogh - amatorka, startująca w Age Group 45-49 została zawieszona na 4 lata po wykryciu zabronionej substancji w jej organizmie. Triathlonistka została poddana badaniom podczas Mistrzostw Ironman Ameryki Północnej w Texasie, w 2016 roku. Jak podaje Ironman Anti-Doping Program, u Amerykanki został wykryty zewnętrzny testosteron techniką spektrometrii mas. Ironman podkreśla, że zawodniczka nie aplikowała o TUE (Therapeutic Use Exemption), czyli na pozwolenie stosowania substancji w celach medycznych.

 

Holy Balogh wygrała Ironmana w Texasie w swojej kategorii wiekowej 45-49. Ironman zdyskwalifikował zawodniczkę, odebrał jej tytuł mistrzyni kraju i zawiesił na najbliższe cztery lata. Triathlonistka trzymała wysoki poziom również w poprzednich latach. Wygrała All World Athlete (ranking Ironmana) w roku 2014 startując jeszcze w kategorii 40-44, a już w 2015 wygrała kolejną kategorię 45-49 i klasyfikację generalną.

 

Śledztwo w sprawie tej zawodniczki nie było jednak przypadkowe. Dwóch byłych współpracowników Holy Balogh zgłosiło sprawę do U.S. Anti-Doping Agency oraz współpracowali z Ironmanem w tej sprawie. Wiedzieli o tym, że zawodniczka świadomie bierze testosteron. Początkowo sami próbowali odciągnąć zawodniczkę od dopingu, lecz byli przez nią lekceważeni.

 

holly-balogh.jpg

Opublikowane w Wydarzenia

Dwie zawodniczki PRO z USA Beth Gerdes (prywatnie żona Luke McKenzie) i Lauren Barnett startujące na długich dystansach, w ubiegłym rok po zawodach z serii Ironman zostały poddane badaniom antydopingowym. U dwóch zawodniczek wykryto niedozwoloną substancję jaką jest Ostaryna. Skutkowało to dyskwalifikacją i odebraniem nagród pieniężnych. Na tym się jednak nie skończyło, obydwie zawodniczki zostały zawieszone, pierwsza Beth Gerdes na dwa lata, a Lauren Barnett na sześć miesięcy. Triathlonistki startowały oddzielnie. Beth Gerdes w maju 2016 wygrała Ironman Australia. Natomiast Lauren Barnett w lipcu 2016 wygrała Ironman 70.3 Racine.

 

Przyjrzyjmy się czym jest Ostaryna. To środek anaboliczny, należący do grupy SARM, czyli selektywnych modulatorów receptora androgennego. W teorii to taki anabolik, który nie powinien wywoływać skutków ubocznych takich jak zmiany w cechach płciowych, nastroju, zarostu itp. Na chwilę obecną głównym zastosowaniem takich środków jest nielegalny doping. Ostaryna w krótkim czasie zwiększa siłę oraz czystą masę mięśniową. Dodatkowym działaniem Ostaryny jest wzrost siły i wytrzymałości ścięgien oraz stawów, dzięki zwiększonej syntezie kolagenu. Następuje także wzrost gęstości kości. Ostarynę (ang. Ostarine) można kupić jako legalną odżywkę u wielu producentów. Na listach środków zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową widnieje od 2008 roku.

 

Triathlonistki nie przyznały się do celowego stosowania tych środków. Po wykazaniu w badaniach substancji z listy środków zabronionych zawodnik zawsze ma prawo do złożenia wyjaśnień. Beth Gerdes wskazywała, że tabletki z solą stosowane podczas zawodów mogą być źródłem Ostaryny, lecz laboratorium nie potwierdziło tego faktu. Pomimo dużych starań Beth Gerdes nie była w stanie udowodnić z jakiego źródła Ostaryna mogła dostać się do jej organizmu. W związku z tym WTC nałożyło na nią minimalną karę jaka jest przewidziana, czyli 2 lata zawieszenia.

 

DwietriathlonistkizUSAzawieszonepowykryciuOstaryny1

fot. Twitter Beth Gerdes

 

Lauren Barnett podczas wyjaśnień także wskazała, że tabletki z solą mogły być zanieczyszczone. Laboratorium zbadało suplement i potwierdziło obecność Ostaryny w tym produkcie. W związku z tym WTS zmniejszyło wymiar kary do 6 miesięcy zawieszenia.

 

DwietriathlonistkizUSAzawieszonepowykryciuOstaryny2

fot. Facebook Lauren Barnett

 

Zawodnik odpowiada za wszystko co wprowadza do organizmu. Każda zabroniona substancja, która nawet w sposób nieumyślny przedostała się do organizmu daje potencjalną przewagę nad innymi zawodnikami. Nigdy nie wiadomo czy sportowiec nie bierze celowo zanieczyszczonych odżywek. Zawodnik musi znać ryzyko spożywania odżywek lub pokarmów, które mogą być zanieczyszczone. Warto się upewnić jakie normy spełnia firma produkująca suplementy, jakie posiada certyfikaty antydopingowe oraz czy w tej samej fabryce nie są produkowane środki zabronione przez WADA.

Opublikowane w Wydarzenia

Jak podaje portal thelawyer.com u jednego z brytyjskich triathlonistów wykryto zabronioną substancję klenbuterol. Miało to miejsce podczas tegorocznego Wielkiego Finału WTS na dystansie olimpijskim w Cozumel. Test wykazał śladową ilość tego związku we krwi zawodnika. Sytuacja jest skomplikowana ponieważ w Meksyku, jak i w Chinach, występuje ryzyko zjedzenia mięsa, które zawiera tę substancję. Z drugiej strony Klenbuterol jest używany także jako substancja maskująca przy stosowaniu innego rodzaju dopingu, a jego okres połowicznego rozpadu wynosi średnio 34 godziny.


Bardzo małe stężenie tej substancji może świadczyć o tym, że zawodnik zjadł coś co zawierało klenbuterol. Cała odpowiedzialność jednak spoczywa na zawodniku, który musi być bardzo ostrożny i dbać o to, co spożywa. Sześć lat temu znany kolarz Alberto Contador został zawieszony na dwa lata i odebrano mu zwycięstwa 2010 Tour de France i 2011 Giro d’Italia właśnie z powodu śladowej ilości klenbuterolu w moczu.

 

Klenbuterol został wycofany z lecznictwa w 1988 roku. Ma właściwości pobudzające i potencjalnie wspomaga wydolność organizmu. Pobudza wzrost tkanki mięśniowej, jednocześnie ograniczając ilość tkanki tłuszczowej. Obecnie stosowany jest w weterynarii na przykład podczas leczenia ciężkiej postaci astmy u koni. Nielegalnie podawany jest w zawyżonych dawkach zwierzętom tucznym. Spożycie takiego znieczyszczonego mięsa może prowadzić do zatrucia. 


Zakaz startów za naruszenie przepisów wynosi cztery lata. Tłumaczenie zawodnika wskazywało na zanieczyszczone mięso jako na najbardziej prawdopodobne źródło pochodzenia tej substancji. Ponieważ zawodnik nie był ostrzeżony przez Brytyjską Federację Triathlonu, kara zostanie oddalona, pomimo pozytywnego wyniku próbek A i B. Brytyjska Federacja Triathlonu wspiera swojego zawodnika w trakcie postępowania analizującego ten przypadek, biorąc na siebie odpowiedzialność za brak ostrzeżenia całej drużyny przed ryzykiem spożywania lokalnego mięsa podczas pobytu w Meksyku.


ITU chroni tożsamość triathlonisty, u którego została wykryta zabroniona substancja. Nazwisko dopiero może zostać ujawnione w momencie gdy zostanie nałożona kara. Ma to za zadanie chronić dobrę imię sportowca, aby nie ucierpiał w żaden sposób jeżeli okaże się niewinny.


Aktualizacja 12.12.2017

Nie jest określone czy sprawa dotyczy zawodowego triathlonisty czy amatora.

Opublikowane w Wydarzenia

Rosyjska grupa hakerów Fancy Bears opublikowała kolejne utajnione dane WADA, z których wynika, że były zwycięzca Tour de France Bradley Wiggins (GBR) brał zabronione substancje. Znany brytyjski kolarz korzystał z pozwolenia TUE (Therapeutic Use Exemptions). Na czym to polega? W skrócie, zawodnik jest chory, idzie do dwóch niezależnych lekarzy, którzy oświadczają, że nie ma dla niego innego leku niż z listy zabronionej przez agencje dopingowe. Międzynarodowa Agencja Antydopingowa daje pozwolenie na przyjmowanie zabronionych środków. Oczywiście cała procedura jest trochę bardziej skomplikowana.

W tym przypadku Bradley Wiggins twierdził, że cierpi na astmę i brał zastrzyki domięśniowe z triamcynolonem wyłącznie w celach leczniczych. Tak się składało, że zastrzyki miał podawane tuż przed najważniejszymi wyścigami, Tour de France 2011, 2012 (zwycięstwo Bradleya w TdF) oraz Giro d’Italia 2013. Jak sam twierdzi nie brał tego leku w celach oszustwa, lecz aby móc rywalizować z innymi na najwyższym poziomie.
Ośmiokrotny medalista olimpijski zrobił wszystko legalnie i nie można jemu nic zarzucić. Jednak system TUE to otwarta furtka do nadużyć. Skoro środki na liście agencji dopingowych są zabronione bo mają wpływ na wydolność organizmu to pod żadnym pozorem nie powinno się ich stosować, bez wyjątków. Jeżeli zawodnik jest chory, czy nie powinien otrzymać diagnozy lekarskiej, że jest niezdolny do brania udziału w zawodach? Kolejną sprawą jest utajnianie tych danych ze względu na tajemnicę lekarską. Taka informacja kiedy jest opublikowana po fakcie budzi znacznie większe kontrowersje. 

 

BradleyWigginsBralNiedozwoloneSubstancje1

Opublikowane w Publicystyka

U rosyjskiego triathlonisty Ivana Tutukina, który w tym roku zwyciężył w Herbalife Ironman 70.3 Gdynia, wykryto zabronioną substancję w organizmie. Amerykańska Agencja Antydopingowa 24 kwietnia 2016 roku przeprowadziła zawodnikowi test antydopingowy podczas zawodów St. Anthony’s Triathon w St. Petersburgu na Florydzie, gdzie wykryto meldonium w organizmie triathlonisty. Kolejne badania przeprowadzono miesiąc później 23 maja 2016, które potwierdziły obecność tego środka.

 

Ivan poinformował USADA, że o środku dowiedział się od lekarza ponad 10 lat temu. Brał go na własną rękę podczas ciężkich treningów. Kupował meldonium bez recepty, ponieważ w Rosji to jest lek ogólnodostępny. Oświadczył, że skończył brać tę substancję w październiku 2015.

 

USADA zadecydowała ostatecznie nie zawieszać Ivana Tutukina, z powodu niskiego stężenia substancji w organizmie. Jego tłumaczenie także wywarło wpływa na USADA o nie nakładaniu kary na zawodnika. Zawodnik może dalej legalnie startować w dowolnych zawodach. Ivan został jedynie zdyskwalifikowany z zawodów, które odbyły się 24 kwietnia St. Anthony’s Triathlon.

 

Michał Drelich, Dyrektor Sport Evolution organizujący Herbalife Ironman 70.3 Gdynia, odpowiada na pytanie, czy może zostać odebrane tegoroczne zwycięstwo Ivanowi Tutukinowi?


“Wysłaliśmy odpowiednie zapytanie do World Triathlon Corporation i na chwilę obecną czekamy na oficjalne stanowisko. Jest to bardzo złożony problem. Meldonium było legalnym środkiem stosowanym przez sportowców, w głównej mierze przez Rosjan. Ivan w Gdyni wystartował na własny rachunek. Nie był przez nas zakontraktowany do tych zawodów. W momencie startu nie był zawieszony w prawach zawodniczych, więc mógł legalnie rywalizować. Jest to pierwszy tego typu przypadek na naszej imprezie, kiedy zawodnik ma stwierdzoną zabronioną substancję w organizmie.”

 

Thomas Gerlach (USA) profesjonalny triathlonista startujący na długich dystansach wypowiedział się na forum portalu slowtwitch:


“Można powiedzieć, że po części ta informacja dotyka też mnie osobiście. Razem z Ivanem startowałem parę razy w tym roku. Tak się złożyło, że tej zimy trenowaliśmy na tym samym obiekcie National Training Center w Clermont na Florydzie, USA. Często spotykaliśmy się na basenie i siłowni. Jestem sfrustrowany po tym jak u Ivana wykryto meldonium na zawodach St. Anthony’s Triathlon. Dlaczego USADA/WADA nie stworzą takich przepisów, aby każdy kto brał meldonium musiałby się zgłosić i przejść odpowiednie testy? Bardzo źle się dzieje, że po pozytywnym wyniku zawodnik nie został zawieszony.”

 

Ironman70.3GdyniaPytaWTCWSprawieDopingu1

National Training Center - Clermont, Floryda, USA - tam, tej zimy trenował Ivan Tutukin

 

Początkowo meldonium zostało opracowane jako weterynaryjny środek wspomagający wzrost zwierząt. Na rynku istnieje już ponad 32 lata. Na szeroką skalę, był regularnie stosowany przez sportowców od ponad 10 lat. W październiku 2014 roku Amerykańska Agencja Antydopingowa zidentyfikowała meldonium jako substancję potencjalnie podnoszącą wydolność. Po okresie obserwacji Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wpisała 1 stycznia 2016 roku meldonium na listę substancji zakazanych w grupie modulatorów metabolizmu. W Polsce od 2015 roku meldonium jest niedopuszczone do obrotu. Meldonium jest także wpisany na listę środków zabronionych w International Triathlon Union (ITU), jak i World Triathlon Corporation (WTC Ironman). Na chwilę obecną naukowcy nie są w stanie stwierdzić jak długo meldonium może utrzymywać się w organizmie po zaprzestaniu jego używania.

 

Po najnowszych aktualizacjach dotyczących postępowania w sprawie meldonium WADA rekomenduje odstąpienie od karania sportowców, u których nie ma dowodów, że osoba stosowała niedozwoloną substancję po 29 września 2016 roku. W sprawach, w których stężenie tego środka jest na niskim poziomie może dojść do stwierdzenia braku winy lub zaniedbania.

Opublikowane w Wydarzenia

Cała reprezentacja Rosji w triathlonie została dopuszczona do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016. „Otrzymaliśmy  oficjalny dokument od Międzynarodowej Unii Triathlonu (ITU) wyrażający zgodę na udział w Igrzyskach Olimpijskich. Cała szóstka triathlonistów jedzie do Rio.” – powiedział Oleg Dmitrusenko, wiceprezydent Rosyjskiej Federacji Triathlonu.

 

24 lipca Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zorganizował spotkanie, na którym była omawiana możliwość wykluczenia wszystkich rosyjskich sportowców z igrzysk w Rio. Ostatecznie decyzje o wykluczeniu mają podejmować federacje poszczególnych dyscyplin. Wszyscy Rosjanie, którzy zakwalifikowali się do startu mają przejść szczegółowe testy antydopingowe. Zawodnicy, którzy byli w przeszłości choćby raz karani za złamanie przepisów antydopingowych nie będą dopuszczeniu do udziału w igrzyskach.

 

„Opracowaliśmy bardzo szczegółowe i restrykcyjne kryteria, które będę musieli spełniać Rosjanie, by pojechać do Rio. Konieczne było zachowanie balansu pomiędzy zbiorową odpowiedzialnością, a indywidualnym podejściem do każdego sportowca.” – powiedział szef MKOl, Thomas Bach.

 

Jednak nie wszyscy uważają tą decyzję za słuszną. "W najważniejszym dla czystych sportowców oraz uczciwości igrzysk momencie MKOl odmówił przyjęcia roli lidera. To frustrujące, że w takiej chwili zdaje się na federacje, którym może brakować wiedzy i zjednoczenia potrzebnego do właściwego podejścia do sprawy" - napisał szef amerykańskiej agencji antydopingowej (USAD) Travis Tygart

 

Poniższa infografika przedstawia na czerwono drużyny z całkowitym wykluczeniem z igrzysk, na pomarańczowo z częściowym wykluczeniem, na szaro z decyzją jeszcze nie podjętą, a na zielono drużyny dopuszczone do startów.

ReprezentacjaRosjiWTriathlonieDopuszczonaDoIOWRio1

bbc.co.uk

 

Trzydzieste pierwsze Igrzyska Olimpijskie będą miały miejsce w Rio de Janeiro od 5 do 21 sierpnia.

Opublikowane w Wydarzenia

International Triathlon Union (ITU) wprowadza od najbliższych zawodów kontrole dopingu technologicznego w rowerach triathlonistów. Zakupiono licencjonowane urządzenia i oprogramowanie do przeprowadzania kontroli. Przy współpracy z UCI (Międzynarodową Unią Kolarską) przeszkolono 12 sędziów, którzy będą sprawdzali rowery podczas zawodów. Z czasem szkolenia ma przejść coraz więcej osób w różnych częściach świata. 

O dopingu mechanicznym zrobiło sie bardzo głośno po tym, jak w styczniu tego roku przyłapano Femke Van den Driessche na dopingu mechanicznym. Po Mistrzostwach Świata w Zolder (Belgia) zawodniczka została zawieszona na sześć lat. Pisaliśmy o tym w artykule Doping mechaniczny...

 

ITURozpoczynKontroleDopinguMechanicznego1

cyclingweekly.co.uk


ITU zobowiązana jest do zapewnienia uczciwej rywalizacji dla zawodników. To oprogramowanie pozwoli ITU i innym organizacjom zminimalizować możliwość nieczystej gry.” - powiedziała prezydent ITU Marisol Casado.
ITU będzie oferowało serwis także innym organizacjom triathlonowym poprzez delegowanie swojej przeszkolonej kadry.

ITU nie jest jednak pierwszą organizacją, która wpadła na taki pomysł. DATEV Challenge Roth było pierwszymi zawodami triathlonowymi, na których przeprowadzono kontrole dopingu mechanicznego w rowerach.

 

Na ponższym zdjęciu pokazane jest jak działa kamera termowizyjna. Urządzenie wychwyciło źródło ciepła w ramie podsiodłowej. Ciepło generowane jest przez pracę małego silniczka.

 

ITUrozpoczynakontroledopingumechanicznego2

gearpatrol.com

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 3

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test