brett sutton
Home Aktualności Ludzie Artykuły w etykiet: triathlon

Bogusław Tomaka to triathlonista, który zwyciężył plebiscyt “Enea Grand Tri”. Jest człowiekiem pełnym pasji, który nie boi się wyzwań. Uważa, że aby coś osiągnąć w życiu trzeba wychodzić poza strefę komfortu. Tylko wtedy można odnieść sukces.

 

Adrian Kapusta: Jesteś zwycięzcą plebiscytu „Enea Grand Tri” zorganizowanego przez Eneę. Główną nagrodą jest udział w wybranym przez Ciebie triathlonie Ironman w Europie. Wybrałeś już przyszłoroczny start?

 

Bogusław Tomaka: Tak, zdecydowałem się na start w Ironman Barcelona. Jak tylko zapisałem się do udziału w konkursie już przeglądałem profilaktycznie kalendarz startów Ironmana. Właśnie Barcelona mnie przyciągnęła najbardziej. Wtedy jeszcze nawet nie wiedziałem, że ten kierunek jest bardzo popularny wśród polskich triathlonistów. Nie miałem takiej świadomości. W moim przypadku bardziej zadziałała drużyna piłkarska FC Barcelona, której kibicuję. Barcelona to także świetny kierunek wakacyjny.

 

Jak trafiłeś do triathlonu?


Bakcyla do sportu miałem od młodzieńczych lat. Jestem rocznikiem, kiedy jeszcze nie było gier komputerowych. Telewizja nie pochłaniała całego wolnego czasu. Czas głównie był spędzany na boisku albo na rowerze. Sport zawsze był zaszczepiony u mnie w rodzinie. W pewnym momencie mojego życia nawet ocierałem się o III i II ligę piłkarską. Ten epizod jednak przeszedł do historii jeszcze w młodych latach. W pewnym momencie dosyć mocno podskoczyła mi waga do góry. To był bodziec, który spowodował, że zacząłem się intensywniej ruszać. Ale jeszcze bez konkretnych celów sportowych. Motywacją było przede wszystkim zrzucenie wagi. Chodziłem na rower, zaczynałem truchtać. Po paru miesiącach zapisałem się na jakieś zawody biegowe na dystansie 10 km. Okazało się, że mam w nogach czucie tego rodzaju wysiłku. Chyba uaktywniła się pamięć mięśniowa z dawnych lat, kiedy grałem jeszcze w piłkę. Przeszedłem do bardziej intensywnych treningów i zaczynało mi to sprawiać coraz większą przyjemność. Robiłem to przede wszystkim dla siebie. Później pojawiły się maratony. Przyszedł okres roztrenowania jesienno-zimowego i na poważnie zacząłem myśleć o periodyzacji treningu. Zacząłem chodzić na basen. Tam się okazało, że przepłynięcie kraulem 25 metrów to katorga. Przez pierwszy miesiąc tak naprawdę walczyłem z wodą. Jedynym moim trenerem był Youtube. Żeby było śmiesznie, każdy mój trening na basenie kończył się postanowieniem, że to był mój ostatni raz. Wydawało mi się, że nic z tego nie będzie. Aż pewnego dnia zdałem sobie sprawę, że zrobiłem kilkanaście nawrotów. Coś się przełamało i ruszyłem. Doszło do tego, że w tym roku wziąłem udział w Otyliadzie - Ogólnopolskim Nocnym Maratonie Pływackim. W ramach przygotowań do ironmana razem z kolegami wystartowaliśmy w tym wydarzeniu. Są to zawody, które trwają od godziny 18 do 6 rano. Przez 12 godzin każdy może przepłynąć ile jest w stanie. Naszym zamiarem było zahaczyć o 10 kilometrów. Okazało się, że jak wyłączyliśmy wszystkie ograniczenia w głowie to wyszło nam 17 kilometrów w niecałe 8 godzin. Cel na przyszły rok to 25 km.

 

Fot. Bogusław Tomaka

 

Skąd pomysł na tak długie zawody triathlonowe, jakim jest dystans Ironman?

 

Znajomi w pracy rzucili taki pomysł. Długo nie trzeba było mnie namawiać. W zimę pojeździłem na trenażerze, w maju kupiłem rower. Uczyłem się na własnych błędach, wszystko robiłem można powiedzieć po omacku, bez wskazówek z zewnątrz. W Szczecin Triathlon wystartowałem na pierwszej połówce ironmana. Wykręciłem tam czas 4 godziny 45 minut i 23 sekundy. Później dowiedziałem się, że dosyć przyzwoity wynik. Choć sam nie miałem żadnego odniesienia.

 

Zdobyłeś pierwsze doświadczenia w kontakcie z triathlonem. Poznałeś ludzi uprawiających ten sport. Czym teraz kierujesz się podczas przygotowań do startów na tym dystansie?

 

Mam na swoim koncie dwa ironmany. Po Szczecinie poszedłem za ciosem i wystartowałem na pełnym dystansie w Castle Iron Triathlon Malbork 2016 (wynik z zawodów 10:55:36). Jak tylko przekroczyłem metę zacząłem planować przyszły sezon. Wybrałem start w Wolsztyn PolskaMan Triathlon 2017 (wynik z zawodów 11:09:17). Kontuzja na około 25 km maratonu wyłączyła mnie z walki o miejsce 5-7, początkowo biegłem na czas maratonu 3:20-3:30, jednak ukończyłem na 12 pozycji. Kieruję się tak naprawdę wyczuciem. Nie mam trenera. Nie korzystam z żadnych profesjonalnych treningów. Praktycznie sam sobie ustalam cykle treningowe. Tutaj ukłon w stronę Marka Szewczyka z GVT BMC, korzystam z jego wiedzy jaką przekazuje mi w naszych rozmowach. Czytam artykuły w internecie, czasopisma, książki i oglądam filmy na Youtube. Ciągle rozwijam wiedzę na temat triathlonu.

 

Fot. Bogusław Tomaka

 

Czym zajmujesz się na co dzień?

 

Jestem żołnierzem zawodowym, służę w 10 wrocławskim pułku dowodzenia na dowódczym stanowisku. W pracy udało mi się poznać i zaprzyjaźnić z ludźmi, którzy także biegają maratony. Wśród nich jest również kilku triathlonistów, którzy z niezłymi wynikami ukończyli zawody na dystansie ironman.

 

Jak łączysz pracę z treningami triathlonu?

 

W wojsku jak w większości formacji mundurowych jest stawiany nacisk na sprawny, silny i wytrzymały organizm. W pracy ta siła jest kierowana do wykonywania specyficznych działań bojowych. To jest priorytet. Programowo są prowadzone zajęcia z wychowania fizycznego oraz sekcje sportowe, które są przydatne w codziennej służbie wojskowej. Jeśli jest taka możliwość to staram się w nich uczestniczyć. Nierzadko jednak przyjeżdżam do jednostki 1,5 godziny wcześniej, robię trening, zakładam mundur i rozpoczynam pracę.

 

Nad czym szczególnie teraz się skupiasz w treningach w okresie jesienno-zimowym?

 

Przede wszystkim chciałbym poprawić rower tak aby uzyskać czas tego odcinka w przedziale 5:10-5:20. Biegania szczególnie się nie boję. Chociaż z mojego zaniedbania złapała mnie kontuzja. Teraz większy nacisk stawiam na regenerację, rozciąganie i masaże. W pływaniu pracuję nad poprawą techniki. Na wiosnę pobiegnę w maratonie. To będzie sprawdzian. Mój cel to poprawić wynik 2 godziny 58 minut i 39 sekund z Łodzi tego roku, a dwa tygodnie później udało mi się wykręcić w Pradze 2 godziny 59 minut i 58 sekund. Myślę, że jestem w stanie powalczyć o wynik 2:54.

 

Czym się kierujesz na treningach rowerowych? Korzystasz z pulsometru, pomiaru mocy czy na jeździsz na wyczucie?

 

Mam pewien problem z pulsometrem. Jego wskazania nie do końca mi odpowiadają. Wolę zdecydowanie kierować się czuciem własnego organizmu. W relacjach czy wynikach kiedy analizuję trening to się sprawdza. Tego wszystkiego sam się nauczyłem. Początkowo nie słuchałem własnego ciała. Takie treningi raczej przynosiły więcej szkody niż zysku. Później poszedłem po rozum do głowy. Tam gdzie trzeba to dokładam do pieca. Natomiast po silnych bodźcach odpuszczam i stawiam na regenerację. Kiedy jestem zmęczony zauważyłem, że bardzo dobrze na mnie działa siłownia z małymi ciężarami, a większą ilością powtórzeń.


Widziałeś już film “Najlepszy” lub czytałeś książkę o tym samym tytule? Jak się podobało?

 

Byłem tym szczęśliwcem, który brał udział w przedpremierowym pokazie filmu i spotkaniu z aktorami i autorami filmu i książki. Kupiłem książkę na tym pokazie i udało mi się zdobyć autografy Jurka Górskiego i Łukasza Grassa. Film jest fenomenalny. Ogromna dawka motywacji dla ludzi, którzy wychodzą z założenia, że jeśli pracują 8 godzin w pracy, później należy im się tylko odpoczynek. Jak chcą się poruszać to pozostaje im sobota i niedziela. Jakby realizować tylko trening kiedy człowiek czuje się wypoczęty to nic by z tego nie było. Trzeba wyjść poza strefę komfortu, nierzadko poczuć ból, i nie tylko fizyczny. Bardzo często to głowa jest naszym ograniczeniem. Myślę, że bez konkretnego celu i świadomości jaką drogę trzeba pokonać, żeby go osiągnąć ciężko jest o czymkolwiek marzyć. Wystarczy chcieć. Jerzy Górski mógłby równie dobrze trenować inny sport a nawet robić zupełnie co innego w życiu ale z takim samym zaangażowaniem. Tutaj liczy się przekaz.

 

Na zdjęciu Bogusław Tomaka wraz z Jerzym Górskim. Fot. Bogusław Tomaka

 

Czy zamierzasz pozostać w tym sporcie na dłużej?

 

Tak, jak najbardziej. Żałuję jedynie, że tak późno się o tym sporcie dowiedziałem. Daje mi on olbrzymią satysfakcję. Ironman skończy się pewnie tym, że zaraz będę planował kolejny start. Dodatkową motywacją są dla mnie pierwsze firmy sportowe, które we mnie uwierzyły i wspierają mnie w trenowaniu, są to: Polski producent kół rowerowych No Limited oraz wrocławski sklep rowerowy Sport-Profit.

 

Bardzo ważne jest dla mnie wyrażenie wdzięczności wszystkim, którzy głosowali na mnie w plebiscycie “Enea Grand Tri”. Bardzo dużo to dla mnie znaczy. Nie jestem tutaj w stanie wymienić wszystkich indywidualnie. Dziękuję najbliższym, rodzinie, kolegom z wojska i mieszkańcom Ząbkowic Śląskich.


Podczas Gali Polskiego Triathlonu zostaną wręczone zostaną statuetki dla trzech najpopularniejszych triathlonistów, którzy wygrali Enea Grand Tri. Bogusław Tomaka otrzyma możliwość startu w wybranych zawodach w Europie. Organizatorem tego plebiscytu jest Partner Główny Gali Polskiego Triathlonu - firma Enea - wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie energii elektrycznej. Enea od lat jest zaangażowana w polski triathlon, jest sponsorem tytularnym takich zawodów jak Enea Ironman 70.3 Gdynia, Enea Ironman 5150 Warsaw czy Enea Bydgoszcz Triathlon.

Opublikowane w Wydarzenia

Lionel Sanders CAD po raz trzeci z rzędu zwyciężył Ironman Arizona. Wszystkie jego czasy z tych zawodów to SUB-8: 2015 rok - 7:58:22, 2016 rok - 7:44:29 i 2017 rok - 7:54:10. Warto zwrócić uwagę, że z roku na rok zawodnik ten poprawia swoje umiejętności pływackie. Tym razem wyszedł z wody już 2 i pół minuty za najlepszymi pływakami w stawce. Jeszcze w 2015 roku było to 7 minut straty. W trakcie rywalizacji Lionel na 15 kilometrze zdobył już prowadzenie. Uzyskując najlepsze czasy z odcinka rowerowego jak i biegowego przekroczył metę jako pierwszy.

 

Inaki De La Parra to jedyny Polak, który wystartował w Ironman Arizona. Inaki reprezentuje Polskę w kategorii PRO. Zabrakło jemu niespełna 7 i pół minuty aby złamać barierę 9 godzin. Inaki zdobył 30 punktów do rankingu kwalifikacyjnego na Mistrzostwa Świata Ironman Kona. Na te zawody kwalifikuje się 50 mężczyzn. Na chwilę obecną najwyżej z Polaków w rankingu znajduje się Mikołaj Luft na 54 pozycji z 1.015 punktami na koncie.

 

Fot. FB Inaki De La Parra

 

Inaki De La Parra w ubiegłym roku został Mistrzem Świata Ultraman Hawaii. Ultraman to trzydniowe zawody. Triathloniści mierzą się z wyjątkowo długim dystansem w następującej konfiguracji:

 

- dzień pierwszy: 10 km pływania i 145 km roweru,
- dzień drugi: 276 km roweru,
- dzień trzeci: 84 km biegu.

 

Aby wziąć udział w tych zawodach potrzebny jest zespół wspierający składający się z minimum dwóch osób. Inaki miał w swojej drużynie cztery osoby. W ultratriathlonie bardzo ważna jest praca grupowa, od której w dużej mierze zależy wynik końcowy. Jeżeli zawodnik nie może sobie pozwolić na zabranie swojego supportu może liczyć na miejscowych wolontariuszy z Big Island.

 

Na poniższym zdjęciu widać jak Inaki De La Parra biegnie ze swoim supportem Jeremim Howard na Queen K. W tym roku role się zamienią. Jeremy będzie startował w Ultramanie, a Inaki będzie jego supportem. Jeremy to profesjonalny zawodnik startujący na Ironmanie. W 2015 roku zdobył 3 miejsce na Ultraman Hawaii. Jeremy biegł przez 60 kilometrów wraz z Inakim pomagając jemu uzyskać negative split co 21 kilometrów, czyli każdy kolejny odcinek pokonywał szybciej od poprzedniego.

 

Fot. FB Bob Babbitt

 

Mistrzostwa Świata Ultraman Hawaii już w najbliższy weekend. 


Wyniki mężczyzn PRO:
1. Lionel Sanders CAN 7:54:10
2. Brent McMahon CAN 8:07:40
3. Jeremy Jurkiewicz FRA 8:15:22

 

15. Inaki De La Parra POL 09:07:28

 

Wyniki kobiet PRO:
1. Kaisa Sali FIN 8:51:54
2. Helle Frederiksen DNK 8:55:35
3. Jen Annett CAN 8:59:27

 

Link do pełnych wyników:
http://www.ironman.com/ca-es/triathlon/events/americas/ironman/arizona/results.aspx?rd=20161120#axzz4z4x5UwLZ

Opublikowane w Wydarzenia
wtorek, 21 listopada 2017 07:54

Nowości transferowe w ekipie GVT BMC

Aleksandra Jędrzejewska i Krzysztof Hadas dołączyli do GVT BMC Triathlon Team. Nowi zawodnicy mają za sobą już pierwsze zgrupowanie w Interferie Sport Hotel Bornit w Szklarskiej Porębie.

 

„Ola i Krzysiek to dwójka bardzo perspektywicznych zawodników. Krzysiek ma sporo do nadrobienia w pływaniu, a Ola na rowerze. Wierzę, że dzięki naszej drużynie i naszym trenerom ich umiejętności się poprawią i wkrótce staną się czołowymi zawodnikami w Polsce. Krzysiek już osiągał sukcesy w duathlonie, ale jego ambicje sięgają również triathlonu. Ola wraca po kontuzji, ale pokazała już swoim czwartym miejscem w Enea Ironman 70.3 Gdynia w 2016 roku, że stać ją na walkę z czołówką”, powiedział dyrektor sportowy GVT BMC Triathlon Team – Zbigniew Gucwa

 

Oprócz czwartego miejsca w Enea Ironman 70.3 Gdynia w 2016 roku, Aleksandra Jędrzejewska zdobyła również drugie miejsce w Triathlonie Susz na dystansie 1/2 IM oraz trzecie miejsce w Enea 5150 Warszawa.

 

„Z powodu szybkiego zakończenia sezonu przez kontuzję, miałam trochę przemyśleń. Po 6 latach trenowania na odległość, zależało mi, żeby w końcu mieć we Wrocławiu ekipę z którą można pojeździć w fajnej atmosferze. Okazało się, że jest możliwość, żebym dołączyła do GVT BMC Triathlon Team i postanowiłam podjąć nowe wyzwanie. Moim celem na nadchodzący sezon jest czerpanie jak największej przyjemność z treningów i startów! Jeśli chodzi o imprezy docelowe to udział w MP na dystansie 1/2 Ironman oraz Enea Ironman 70.3 Gdynia. Moje treningowe cele to na pewno praca nad częścią kolarską i utrzymanie poziomu biegowego z poprzednich lat.

 

Na zdjęciu Aleksandra Jędrzejewska. Fot. GVT BMC

 

Zgrupowanie w Szklarskiej Porębie było dla mnie okazją do poznania nowego teamu. Na pewno wszyscy są bardzo zgrani i wzajemnie się motywują. Mimo atmosfery skupienia na treningach, zawsze się znajdzie czas na jakiś żarcik”, opowiadała Aleksandra Jędrzejewska.

 

Jeden z najważniejszych sukcesów w karierze Krzysztofa Hadasa to z pewnością złoty medal Mistrzostw Polski młodzieżowców w duathlonie.

 

„Po kolejnym udanym sezonie w triathlonie i duathlonie, dostałem bardzo interesującą propozycję dołączenia do najlepszej, profesjonalnej drużyny triathlonowej w Polsce. Oczywiście moja odpowiedź mogła być tylko jedna. Myślę że dzięki tej zmianie mam szanse na wejście na poziom międzynarodowy i zrealizowanie swoich celów sportowych. W przyszłym sezonie chciałbym powalczyć o czołowe miejsce Mistrzostw Świata i Europy w duathlonie. Kolejnym, bardzo ważnym celem jest zdobycie pierwszych punktów w triathlonowym rankingu ITU”, opowiadał o swoich ambitnych założeniach Krzysztof Hadas.

 

„Jestem bardzo zadowolony z pierwszego obozu w Szklarskiej Porębie. Atmosfera w drużynie jest znakomita, dzięki czemu świetnie się trenuje w grupie. Dodatkowo ogromny profesjonalizm menadżera drużyny Zbyszka Gucwy, jak i pozostałych osób zaangażowanych w proces szkolenia powoduje, że plany, które zamierzam spełnić w przyszłym roku są coraz bardziej realne”, dodał dwunasty zawodnik Mistrzostw Europy w duathlonie w 2017 roku.

 

Obecnie skład drużyny zawodników PRO w GVT BMC Triathlon Team jest skompletowany. Już wkrótce zostaną zaprezentowane nazwiska zawodników, którzy będą reprezentować ekipę w age-groupach.

 

Na zdjęciu Krzysztof Hadas. Fot. GVT BMC

 

„Dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy zgłaszali chęć dołączenia do naszego teamu. Niestety ilość miejsc w naszej drużynie jest ograniczona, ale na pewno cały czas będziemy wszystkich bacznie obserwować. Najlepszym przykładem jest Krzysiek, którego wypatrzyłem w tym roku w Sierakowie gdzie przegrał tylko z Tomkiem Bremborem. Później obserwowałem go przez cały sezon, a zaimponował mi zwłaszcza na Mistrzostwach Polski w Suszu i w Chodzieży. Przez swoje nie najlepsze pływanie zostawał daleko za czołówką, ale zaciekle gonił wszystkich na rowerze i bieganiu – nie poddając się nawet na chwilę„, dodał Zbigniew Gucwa.

 

Zawodnicy PRO w składzie GVT BMC Triathlon Team na sezon 2018: Tomasz Brembor, Maciej Chmura, Krzysztof Hadas, Aleksandra Jędrzejewska, Łukasz Kalaszczyński, Hanna Kaźmierczak, Mateusz Kaźmierczak, Paulina Klimas, Paulina Kotfica, Tomasz Łyko (para-kolarstwo), Robert Wilkowiecki.

 

Opublikowane w Wydarzenia

W najbliższą sobotę, 25 listopada 2017 r. po raz siódmy spotykamy się na Gali Polskiego Triathlonu. Miejscem spotkania jest tak samo jak w ubiegłym roku pięciogwiazdkowy Hotel Bellotto. Ten zabytkowy Pałac Prymasowski znajduje się na ulicy Senatorskiej 13/15 w Warszawie. O godzinie 18:00 otwieramy drzwi dla wszystkich, którzy w terminie potwierdzili swoją obecność na Gali. Z przyczyn dużego zainteresowania wydarzeniem, wstrzymaliśmy zapisy na Galę Polskiego Triathlonu i na chwilę obecną nie planujemy dodatkowych zapisów. Pula wolnych miejsc rozeszła się bardzo szybko.

 

Gwiazdami wieczoru będą Jerzy Górski i Marcin Konieczny. Jurek to bohater powieści biograficznej Łukasza Grassa - „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”. Także na ekranach kin już oficjalnie pojawił się film Łukasza Palkowskiego o tym samym tytule. Widzowie na portalu Filmweb bardzo wysoko oceniają tę produkcję. W chwili pisania tego artykułu średnia ocen wynosi 8,2 z prawie 5 i pół tysiąca oddanych ocen.

 

Z kolei Marcin Konieczny w tym roku osiągnął duży sukces zdobywając tytuł Mistrza Świata Ironman w kategorii wiekowej 45-49 lat. O jego sukcesie porozmawiamy w części oficjalnej na głównej scenie.

 

 

Podczas Gali poznamy i nagrodzimy zwycięzców Statuetkami Akademii Triathlonu:
- Zawodnika lub Zawodniczkę Roku 2017,
- Amator(ka) Roku 2017 roku,
- Najlepszą imprezę roku 2017 na dystansach krótkich i długich,
- Najlepszy Cykl 2017,
- Najlepszy debiut roku.

 

Głosowanie zostało zakończone w niedzielę 12 listopada o północy. Dziękujemy za liczne oddane głosy.

 

Uhonorujemy także miejsca 1-3 zajęte w Pucharze Polski w Triathlonie, której klasyfikację prowadził Polski Związek Triathlonu.

 

Wręczone zostaną także statuetki dla trzech najpopularniejszych triathlonistów, którzy wygrali Enea Grand Tri. Jeden z nich otrzyma możliwość startu w wybranych zawodach w Europie. Organizatorem tego plebiscytu jest Partner Główny Gali Polskiego Triathlonu - firma Enea - wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie energii elektrycznej. Enea od lat jest zaangażowana w polski triathlon, jest sponsorem tytularnym takich zawodów jak Enea Ironman 70.3 Gdynia, Enea Ironman 5150 Warsaw czy Enea Bydgoszcz Triathlon.

 

Wszyscy uczestnicy Gali mogą liczyć na powitalną lampkę wina oraz kolację. Po zakończeniu części oficjalnej przejdziemy do piwnic Pałacu, aby bawić się przy dobrej muzyce. Jest to świetna okazja do spotkania fantastycznych ludzi i omówienia najważniejszych dla nas spraw.

 

Przypomnijmy, że obowiązują stroje business casual.

 

Organizatorzy Gali Polskiego Triathlonu wraz z Fundacją Non Iron chcą uaktywnić potencjał ludzi z pasją, którzy zbiorą się w jednym miejscu. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wesprzeć Fundację. Przygotowaliśmy specjalne puszki, które będą ustawione na każdym stoliku. Datki są dobrowolne.

 

Opublikowane w Wydarzenia
poniedziałek, 20 listopada 2017 12:18

Garmin Iron Triathlon 2018 - ruszyły zapisy!

W przyszłym roku, najstarszy w Polsce cykl Garmin Iron Triathlon odbędzie się już po raz siódmy! Rok 2018 przyniesie wiele niespodzianek, z których najważniejsze to przede wszystkim nowe lokalizacje w cyklu oraz kolejny dystans! Zapisy na cały cykl właśnie ruszyły!

 

Z roku na rok organizatorzy rozwijają swój cykl, tak i w sezonie 2018 będzie można spodziewać się wielu nowości. Przede wszystkim, zwiększyła się ilość lokalizacji cyklu, który odbędzie się w siedmiu miejscowościach. Dzięki temu Garmin Iron Triathlon stanie się największym cyklem w Polsce! Zmienia się także miejsce inauguracji serii na Płock, a Piaseczno zostaje przeniesione z maja na lipiec i tym samym będzie to impreza dwudniowa. Do cyklu Garmin Iron Triathlon powraca Gołdap, natomiast jak co roku wielki finał cyklu zostanie rozegrany w nowej lokalizacji – tym razem w Augustowie! Ślesin, Elbląg i Stężyca pozostają w kalendarzu bez zmian

 

Kalendarz startowy Garmin Iron Triathlon 2018:

20.05.2018 – Etap 1 Płock (1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM)

03.06.2018 – Etap 2 Ślesin (1/4 IM, 1/8 IM)

17.06.2018 – Etap 3 Elbląg (1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM)

01.07.2018 – Etap 4 Stężyca (1/4 IM, 1/8 IM)

14-15.07.2018 – Etap 5 Piaseczno (1/4 IM, 1/8 IM)

12.08.2018 – Etap 6 Gołdap (1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM)

26.08.2018 – Etap 7 Augustów (1/4 IM, 1/8 IM)

 

„Przyszły rok to dużo nowości w cyklu! Dbamy o to, by Garmin Iron Triathlon był jeszcze bardziej atrakcyjny dla zawodników, dlatego między innymi zwiększamy ilość edycji, a także urozmaicamy cykl o nowy dystans. Jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas lokalizacje przypadną do gustu także kibicom oraz rodzinom naszych zawodników, którzy co roku tłumnie dopingują swoich triathlonistów" – powiedział Filip Szołowski, organizator cyklu z firmy Labosport Polska.

git2018 1

DYSTANSE CYKLU GIT 2018

Kolejną nowością będzie wprowadzenie trzeciego dystansu w wybranych edycjach. Mowa o „połówce" czyli 1/2 IM, na której będzie można wystartować w Płocku, Elblągu i Gołdapi. Zawodnicy wybierający ten dystans będą mieli do przepłynięcia 1,9 km, do przejechania na rowerze 90 km i do przebiegnięcia półmaraton, czyli 21,1 km. Tradycyjnie, w każdej miejscowości zawodnicy będą mogli wystartować na dystansach 1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,55 km) oraz 1/8 IM (0,475 km – 22,5 km 5,275 km). Ponadto na każdym z wymienionych dystansów będzie można wystartować indywidualnie lub w trzyosobowej sztafecie. Zawodom triathlonowym jak co roku towarzyszyć będzie ciesząca się ogromną popularnością impreza towarzysząca – Garmin Kids, czyli zawody biegowe dla dzieci. Najmłodsi będą mogli zmierzyć się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

 

KAŻDA IMPREZA JEST WYJĄTKOWA

To nie wszystkie nowości, jakie czekają na zawodników w przyszłym roku. Każda z imprez będzie miała swój motyw przewodni, i tak w Płock to historyczna pierwsza „połówka" w cyklu oraz inauguracja serii. W Ślesinie tradycyjnie już odbędą się Mistrzostwa Teamów – zostanie stworzona specjalna klasyfikacja, w której będzie można wyłonić najlepszego zawodnika i zawodniczkę danego klubu. W Elblągu nowością będzie jedyna w Polsce atestowana trasa! Atest trasy kolarskiej i biegowej przeprowadzi licencjonowany atestator z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Ponadto trasa pływacka zostanie zmierzona metodą geodezyjną. W Stężycy odbędą się cieszące się dużą popularnością Firmowe Mistrzostwa Sztafet, w których udział wezmą zespoły reprezentujące firmy z całej Polski. Ponadto w Stężycy odbędą się zawody Swimrunowe, które wystartują dzień przed triathlonem (więcej na www.swimrunseries.pl) i to wszystko w kaszubskich rytmach, ponieważ podczas tego weekendu zawodników do boju będzie zagrzewało kilkanaście lokalnych kapel. Nowością w Piasecznie, oprócz rozłożenia zawodów na dwa dni, będzie Triathlonowy Ekiden – firmowa sztafeta. Impreza towarzysząca zawodom w Gołdapi to Festiwal Lokalnych Przysmaków, gdzie będzie można posmakować dania tzw. kuchni pograniczna, m.in. kartaczy czy sękaczy. Augustów to wielkie zakończenie cyklu oraz walka o samochód, w której udział wziąć może każdy finisher cyklu, czyli osoby, które ukończą przynajmniej cztery edycje Garmin Iron Triathlon 2018!

 

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU

Bez zmian pozostaną reguły klasyfikacji generalnej cyklu, w której jak co roku liczyć się będę cztery najlepsze czasy w przypadku dystansu 1/4 IM oraz 1/8 IM. Zawodnikom startującym na „połówce" zliczona zostanie suma dwóch najlepszych wyników. Dzięki takiemu rozwiązaniu triathloniści będą mogli ukończyć tzw. „Ironmana na raty" w przypadku osób rywalizujących na 1/4 IM i na 1/2 IM, a także „połówki na raty", dla tych, którzy ścigać się będą na dystansie 1/8 IM.

O tym, kto zwycięży w klasyfikacji generalnej w rywalizacji open kobiet i mężczyzn, a także w kategoriach wiekowych dowiemy się podczas wielkiego finału. Wtedy poznamy także finisherów cyklu Garmin Iron Triathlon, czyli osoby, które ukończą przynajmniej cztery imprezy na dowolnych dystansach wchodzące w skład serii GIT 2018. Finisherzy cyklu będą mogli wziąć udział w rywalizacji „Kto pierwszy ten lepszy", w której główną nagrodą będzie samochód osobowy ufundowany przez sponsora zawodów!

Dodatkową klasyfikacją końcową cyklu, w której przewidziane będą wartościowe nagrody, będzie „Battle of the sexes" na dystansie 1/4 IM, czyli bitwa płci (połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn). W bitwie płci liczy się łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszego mężczyzny i łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszej kobiety, który będzie porównany z wynikami Mistrzów Świata z Hawajów z 2017 roku. Który z zawodników będzie bliżej czasu Patricka Lange (8:01:40) i która z zawodniczek będzie bliżej czasu Danieli Ryf (8:50:47) lub kto pokona ten czas z większą przewagą zwycięży w klasyfikacji generalnej cyklu. W ten sposób wyłoni się najlepszy zawodnik lub zawodniczka całego cyklu i będzie można wirtualnie porównać czasy z najlepszymi zawodnikami na świecie.

git2018

 

KLASYFIKACJA GENERALNA KLUBÓW
W cyklu Garmin Iron Triathlon 2018 będzie prowadzona klubowa klasyfikacja generalna całego cyklu na wszystkich trzech dystansach, na których stawiamy na poziom sportowy zawodników oraz ilość zawodników w drużynie. Klasyfikacja drużynowa będzie oparta na sumie indywidualnych czasów czterech najlepszych zawodników i/lub zawodniczek z danej drużyny w czterech najlepszych imprezach dla dystansu 1/4IM i 1/8IM oraz w dwóch najlepszych imprezach dla dystansu 1/2IM. Końcowa klasyfikacja drużynowa jest wspólna dla drużyn żeńskich, męskich lub mieszanych. Ponadto jeśli w danej drużynie ukończą zawody więcej niż 4 osoby, to każdy kolejny zawodnik pomniejsza czas łączny na danym etapie o jedną minutę. W przypadku kobiety czas pomniejszany będzie o 2 minuty. W klasyfikacji drużynowej liczą się 4 najlepsze etapy na dystansach 1/4IM i 1/8IM oraz 2 najlepsze etapy w przypadku klasyfikacji końcowej na 1/2IM! Dla każdego dystansu prowadzona jest osobna klasyfikacja.

Aby drużyna została sklasyfikowana, wystarczy wpisać jej dokładną nazwę w polu „Klub" w panelu zawodnika. Ważne jest to, aby nazwa drużyny była identyczna u wszystkich członków tej drużyny. Drużyna zgłoszona do tej klasyfikacji może być formalna lub nieformalna np. klub sportowy, stowarzyszenie, firma itp.

Minimalna ilość zawodników w drużynie to 3 osoby. W takim przypadku do sumy czasów 3 zawodników zostanie doliczony czas ostatniego zawodnika z tych zawodów.

Jeśli zawodnik, który jest w drużynie X będzie chciał zmienić barwy na drużynę Y, to wyniki z odbytych już imprez zostają w drużynie X. Na kolejnych imprezach zawodnik będzie już wliczany do drużyny Y. Dekoracja klasyfikacji drużynowej odbędzie się podczas finałowej edycji w Augustowie.

 

Zapisy na przyszłoroczną edycję cyklu Garmin Iron Triathlon wystartowały dzisiaj (20 listopada), o godz. 12:00. Tradycyjnie dla osób startujących w więcej niż jednej imprezie wchodzącej w skład cyklu przewidziane zostały rabaty. Aby zapisać się na zawody wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie cyklu www.irontriathlon.pl.

Opublikowane w Wydarzenia

W niedzielę 12 listopada o północy zakończyło się głosowanie w plebiscycie Akademii Triathlonu na najlepsze zawody w sezonie 2017. Dziękujemy za oddane głosy. Liczny udział internautów w głosowaniu świadczy o zaangażowanej i rosnącej społeczności triathlonistów. Wyniki konkursu poznamy 25 listopada na Gali Polskiego Triathlonu, gdzie zostaną uhonorowani zwycięzcy plebiscytu.

 

W oczekiwaniu na oficjalne wyniki podajemy jeszcze raz kto walczył o tytuł najlepszej imprezy. Tradycyjnie plebiscyt został podzielony na kategorie:
1. Najlepsza Impreza - połówka/długi/ultradługi
Castle Triathlon Malbork powered by Garmin, Challenge Poznań, Enea Ironman 70.3 Gdynia powered by Herbalife, JBL Triathlon Sieraków, Ocean Lava Triathlon Polska Bydgoszcz-Borówno;
2. Najlepsza Impreza - dystans olimpijski/ćwiartka/sprinterski
Elemental Tri Series Olsztyn, Enea 5150 Warsaw, Enea Bydgoszcz Triathlon, Susz Triathlon, Triathlon Mietków;
3. Najlepszy Cykl
Elemental Tri Series, Garmin Iron Triathlon, Greatman Trilogy, Tri Tour, Triathlon Energy;
4. Debiut Roku
Chęciny Triathlon, Garmin Iron Triathlon Płock, Greatman Kościan Triathlon, Triathlon Energy Gniewino, Triathlon Środa Wielkopolska.


Przypomnijmy kto zwyciężył w ubiegłym roku. Według internautów najlepszymi imprezami były:
Debiut roku - Garmin Iron Triathlon Elbląg,
Dystans długi i ultra długi - Enea Ironman 70.3 Gdynia powered by Herbalife,
Dystans olimpijski/ćwiartka/sprint - Bydgoszcz Triathlon,
Cykl imprez - Garmin Iron Triathlon.

 

W ubiegłym sezonie również poza głosowaniem otwartym, jury Akademii Triathlonu postanowiło przyznać tytuł Zawodniczki Roku Agnieszce Jerzyk. Z kolei najlepszym amatorem został wybrany Michał Podsiadłowski.

 

Na zdjęciu Agnieszka Jerzyk

 

Informujemy również, że z przyczyn ogromnego zainteresowania, na chwilę obecną wstrzymaliśmy zapisy na Galę Polskiego Triathlonu.

 

Partnerem Głównym Gali Polskiego Triathlonu jest firma Enea - wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie energii elektrycznej. Enea od lat jest zaangażowana w polski triathlon, jest partnerem tytularnym takich zawodów jak Enea Ironman 70.3 Gdynia, Enea 5150 Warsaw czy Enea Bydgoszcz Triathlon.

Opublikowane w Wydarzenia
czwartek, 16 listopada 2017 17:54

Prerejestracja na Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

Już 4 grudnia ruszają zapisy na Enea IRONMAN 70.3 Gdynia 2018. Do sprzedaży trafi 2500 pakietów startowych na główne zawody. Pod koniec listopada będzie można skorzystać z prerejestracji na dystans IRONMAN 70.3.

 

Gdyńskie zawody to jedyna w Polsce impreza IRONMAN 70.3, organizowana na licencji World Triathlon Corporation. To zarazem największe wydarzenie triathlonowe w tej części Europy i jedna z 10 najwyżej ocenianych przez uczestników imprez IRONMAN 70.3 na świecie. Zawody odbędą się w dniach 3-5 sierpnia 2018 roku.

 

4 grudnia 2017 roku na stronie SlotMarket.pl rozpocznie się regularna rejestracja na zawody. Pierwsze 1500 pakietów będzie dostępnych w cenie 175 EUR. Kolejne 500 - 200 EUR. Ostatnie 500 - 225 EUR.

 

Ponieważ pula pierwszych 1500 pakietów rozchodziła się w ostatnich latach w mgnieniu oka organizatorzy przygotowali możliwość skorzystania z prerejestracji tj. wcześniejszego zapisania się na zawody po najniższej cenie. Będzie to możliwe w dniach 28 listopada (od godz. 12:00) oraz 29 listopada (cały dzień).


 

 

Kto może wziąć udział w prerejestracji?


Istnieją dwa sposoby, aby uzyskać prawo do prerejestracji:

 

1) Należy zapisać się i opłacić start w Enea IRONMAN 5150 Warsaw 2018 maksymalnie do 22 listopada, do końca dnia.

 

2) Być członkiem klubu biorącego udział w programie partnerskim dla klubów, działającego przy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia 2018.

 

Enea IRONMAN 5150 Warsaw – 10 czerwca 2018


Enea IRONMAN 5150 Warsaw to zawody na licencji World Triathlon Corporation, rozgrywane na dystansie olimpijskim, w formule bez draftingu. Pływanie w Zalewie Zegrzyńskim, szybka i płaska trasa rowerowa Mostem Północnym i Wisłostradą oraz bieganie i meta na Bulwarach Wiślanych.

 

Zapisy na Enea IRONMAN 5150 Warsaw dostępne są na stronie www.SlotMarket.pl W puli jest jeszcze ponad 700 pakietów, w cenie od 100 do 125 euro. Zawody odbędą się w Warszawie, 10 czerwca 2018 roku.

 

 

 

 

Program dla klubów triathlonowych


Organizatorzy na nadchodzący sezon przygotowali dla klubów program partnerski. Zaproszone zostały do niego największe polskie kluby triathlonowe.

 

Program oparty jest na następujących korzyściach dla członków klubów:
1. Możliwość prerejestracji na zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia w Polsce;
2. W miasteczku triathlonowym w trakcie imprezy wygospodarowana dla klubów specjalna przestrzeń, gdzie będzie można rozstawić klubowy namiot;
3. Klubowe Mistrzostwa Polski na dystansie IRONMAN 70.3;
4. Członkowie klubów będą mieli przypisane następujące po sobie numery startowe;
5. Pomoc w organizacji wspólnego noclegu dla klubowiczów.

 

Szczegóły programu dla klubów oraz więcej informacji na temat Enea IRONMAN 70.3 Gdynia można znaleźć na stronie www.ironmangdynia.pl 

 

Opublikowane w Wydarzenia

Augustów zadebiutował na triathlonowej mapie Polski w 2016 roku i od samego początku swoimi pięknymi trasami zdobył serca wielu triathlonistów! W przyszłym sezonie dołączy do cyklu Garmin Iron Triathlon jako siódma lokalizacja i to właśnie w tym turystycznym mieście odbędzie się wielki finał serii! Zawody odbędą się 26 sierpnia 2018 roku.

DYSTANSE I TRASA

Zawody w Augustowie rozegrane zostaną na dwóch dystansach: 1/4 IM oraz 1/8 IM. Zawodnicy startujący na „ćwiartce" będą mieli do przepłynięcia 0,95 km, do przejechania na rowerze 45 km i do przebiegnięcia 10,55 km. Dystans 1/8 IM to kolejno 0,475 km pływania, 22,5 km jazdy na rowerze oraz 5,275 km biegu. Na obu dystansach można wystartować w trzyosobowej sztafecie triathlonowej, na której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Sztafety z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a tym samym są początkiem triathlonowej drogi dla wielu zawodników. Najmłodsi tradycyjnie będą mogli wystartować w zawodach biegowych Garmin Kids, rozgrywanych na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat). Triathlonu w Augustowie, to jedna z najbardziej urokliwych tras w Polsce, która zostanie nieco zmodyfikowana w stosunku do lat poprzednich i będzie robiła na startujących jeszcze większe wrażenie. Asfalt jest naprawdę szeroki i bardzo dobrej jakości, a bieg poprowadzony zostanie popularnymi ścieżkami i ulicami miasta Augustów. O szczegółach organizatorzy poinformują już niebawem.

augustw git2018_foto2

WIELKI FINAŁ CYKLU I WALKA O SAMOCHÓD

Jak co roku, podczas wielkiego finału cyklu Garmin Iron Triathlon dowiemy się, kto zwycięży w klasyfikacji generalnej całej serii, a także kto odjedzie nowym samochodem, który zostanie ufundowany przez sponsora cyklu. Marka oraz model auta zostanie opublikowana już w najbliższych dniach. Aby walczyć o samochód oraz otrzymać koszulkę finishera cyklu wystarczy ukończyć 4 imprezy na dowolnych dystansach wchodzące w skład Garmin Iron Triathlon 2018.

augustw git2017_foto2

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU

Podobnie jak co roku na finałowej edycji cyklu zostaną wyróżnieni zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli 3 najlepsze miejsca w klasyfikacji końcowej cyklu w swojej kategorii wiekowej, a także w kategorii generalnej. Do klasyfikacji końcowej na „ćwiartce" zostanie zliczona suma czterech najlepszych czasów. W przypadków dystansu 1/8 IM będzie to suma czterech najlepszych zawodów na tym właśnie dystansie, natomiast zawodnikom startującym na „połówce" zliczona zostanie suma dwóch najlepszych wyników. Dzięki takiemu rozwiązaniu triathloniści będą mogli ukończyć tzw. „Ironmana na raty" w przypadku osób rywalizujących na 1/4 IM i na 1/2 IM, a także „połówki na raty", dla tych, którzy ścigać się będą na dystansie 1/8 IM.

BATTLE OF THE SEXES – POKONAJ MISTRZÓW ŚWIATA

Dodatkową klasyfikacją końcową cyklu będzie „Battle of the sexes" na dystansie 1/4IM, czyli bitwa płci (połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn), w której do zgarnięcia będą wartościowe nagrody. W bitwie płci liczy się łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszego mężczyzny i łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszej kobiety, który będzie porównany z wynikami Mistrzów Świata z Hawajów z 2017 roku. Który z zawodników będzie bliżej czasu Patricka Lange (8:01:40) i która z zawodniczek będzie bliżej czasu Danieli Ryf (8:50:47), lub kto pokona ten czas z większą przewagą zwycięży w klasyfikacji generalnej cyklu. W ten sposób wyłoni się najlepszy zawodnik lub zawodniczka całego cyklu i będzie można wirtualnie porównać czasy z najlepszymi zawodnikami na świecie.

augustw git2018_foto

ZAPISY

Zapisy na triathlon augustowski, jak i na cały cyklu Garmin Iron Triathlon ruszą już 20 listopada 2017 roku o godzinie 12:00! Dla osób startujących w więcej niż jednej imprezie wchodzącej w skład cyklu przewidziane będą rabaty. Szczegóły pojawią się już wkrótce na oficjalnej stronie www.irontriathlon.pl oraz na facebookowym profilu www.facebook.com/irontriathlon/.

Opublikowane w Wydarzenia
czwartek, 16 listopada 2017 12:00

Fundacja NON IRON na Gali Polskiego Triathlonu

Fundacja Krzewienia Kultury fizycznej NON IRON będzie obecna podczas Gali Polskiego Triathlonu. W środowisku triathlonowym jest już rozpoznawalną „marką”. Głównym celem fundacji, jest wprowadzanie w życie idei „wychowania poprzez sport”. Pomysłodawcy projektu kierują zbierane środki do dzieci z trudnych środowisk. Dzieci te często tkwią w biedzie, przemocy i dysfunkcyjności. Dzięki udziałowi w regularnych zajęciach sportowych uczą się systematyczności, walki ze swoimi słabościami oraz, przezwyciężania trudności. Sport wzmacnia ich charaktery i dodaje siły, której zazwyczaj nie wynoszą z domu.

 

Fundacja działa bardzo prężnie. W ciągu dwóch lat działalności zainicjowała szereg projektów, przede wszystkim projekt „na dobry start”, oraz „sportowe wakacje”. Pierwszy z nich to wspieranie i finansowanie zajęć sportowych dla dzieci ze świetlic środowiskowych i domów dziecka. W tej chwili już ok. 90 dzieci dzięki Fundacji może uczestniczyć w zajęciach sportowych, trenują badmintona, lekkoatletykę, a także karate. Dzięki ‘sportowym wakacjom’ podopieczni Fundacji mieli szansę wyjechać na letnie obozy sportowe z prawdziwego zdarzenia, czy też wziąć udział w wakacyjnych półkoloniach, w czasie których co dzień rozwijali swoją sprawność fizyczną.

 

Poza główną działalnością, fundacja znajduje się realizuje także projekt „zawodnicy”, w ramach którego wsparciem fundacji objęci są młodzi triathloniści. Nad projektem czuwa Tomek Kowalski. Do tej pory projektem zostali objęci Miłosz Sowiński, Jacek Tyczyński, Sergiusz Sobczyk, a także niedawno zmarła triathlonistka, Magdalena Mielnik (więcej w artykule Nie żyje Magdalena Mielnik - triathlonistka z Olsztyna). Działania te są finansowane przez zawodników amatorów, podopiecznych Tomka Kowalskiego, a nie przez darczyńców Fundacji.

Organizatorzy Gali Polskiego Triathlonu wraz z Fundacją Non Iron chcą uaktywnić potencjał ludzi z pasją, którzy zbiorą się w jednym miejscu na corocznej Gali 25 listopada. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wesprzeć Fundację. Przygotowaliśmy specjalne puszki, które będą ustawione na każdym stoliku. Datki są dobrowolne.


Fot. Fundacja NON IRON – zajęcia karate w Jezioranach

 

Większość swoich projektów Fundacja Non Iron realizuje we współpracy z Fundacją dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste, która ma pod opieką ok. 60 świetlic środowiskowych w woj. Warmińsko Mazurskim. Celem Non Iron jest zapewnienie zajęć sportowych wszystkim podopiecznym. Zachęcenie dzieci do uprawiania sportu nie należy jednak do najłatwiejszych zadań, nie mają one zazwyczaj wsparcia rodziców, nie są przyzwyczajone do przestrzegania reguł i zasad. Tym bardziej zatem cieszy, że już tak wiele młodych ludzi udało się zapalić do uprawiania sportu. Prowadzący zajęcia widzą jak duża zmiana w psychice, podejściu do życia, rówieśników dokonuje się w dzieciach z miesiąca na miesiąc. Fundacja finansuje jedynie zajęcia sportowe, które odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu, bo tylko wówczas, gdy sport uprawiany jest regularnie może pełnić rolę wychowawczą i kształtować charakter młodego człowieka. Celem nie jest zapewnienie dzieciom incydentalnych atrakcji, ale autentyczne zarażenie bakcylem sportowym. Udaje się to dzięki fantastycznym i zaangażowanym trenerom współpracującym z fundacją. Non Iron wspiera nie tylko dzieci, ale i lokalnych trenerów z pasją i pomysłem, którzy nie boją się wyzwań, jakim jest praca z trudną młodzieżą. Każdy pomysł, który zmierza do realizacji głównego celu fundacji jest przyjmowany z dużą otwartością.

 

Fot. Fundacja NON IRON, dzieci ze świetlicy przy ul Towarowej w Olsztynie, biorą udział w biegu przy okazji osztyńskiego Elemental Tri.

 

Fundację Non Iron tworzą triathloniści amatorzy, nasi koledzy i koleżanki z zawodów: Małgorzata Nowacka, Magdalena Bartkiewicz Podoba, Katarzyna Lewandowska, Anna Zdort, Tomasz Nowacki, Jacek Podoba, Jacek Lewandowski, Paweł Zdort, Arkadiusz Podziewski, Łukasz Komierowski i Bartosz Krużewski. To grupa znajomych/przyjaciół, których połączyła wspólna pasja sportowa. Obserwując rozwój własnych dzieci i zbawienny wpływ sportu w procesie wychowawczym, postanowili realizować cel „wychowania przez sport” również poza swoimi rodzinami. Wśród dzieci, które nie mają środków i innych możliwości na rozwój i odkrywanie swoich pasji. Nie chcą kreować mistrzów, ale zaszczepić w dzieciakach przekonanie, że największa wygrana, to wygrana ze swoimi słabościami i ograniczeniami. Przewodnie hasło Non Iron bowiem głosi – „Bo nie każdy jest z żelaza”

Więcej o Fundacji Non Iron i realizowanych projektach można przeczytać na stronie internetowej: www.noniron.org oraz na profilu Facebook https://web.facebook.com/FundacjaNONiron/

 

 

Fot. Fundacja Michał Kiriczenko – trener z pasją, uczestniczki zawodów biegowych z świetlicy w Zgierzu.


Opublikowane w Wydarzenia

Wielu zawodników pamięta lata, kiedy miasto Gołdap gościło w cyklu Garmin Iron Triathlon. W latach 2014-2015 r. odbyły się tam zawody w ramach tego najstarszego cyklu w Polsce, które po roku przerwy przekształciły się w Triathlon Gołdap. W przyszłym sezonie, to znane miasto uzdrowiskowe na Mazurach, po trzech latach przerwy powróci na mapę cyklu, a triathloniści ponownie rywalizować będą u stóp solankowych tężni. Zawody odbędą się 12 sierpnia 2018 r.

UNIKALNY MIKROKLIMAT

Gołdap to spokojna miejscowość położona pośród lasów i jezior, na granicy z Rosją, wprost doskonałe miejsce na wypoczynek. To również jedno z najmłodszych uzdrowisk znajdujących się w naszym kraju i ważny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. W latach 60-tych XX wieku przeprowadzono na tych terenach badania, które wykazały, że w tym regionie powietrze jest najczystsze w Polsce, a wody gruntowe mają cechy wód mineralnych i lecznicze właściwości, głównie ze względu na odkryte w pobliżu bogate złoża borowiny – torfu, który jest jednym z najcenniejszych darów natury. Od tamtej pory zjeżdżają tu kuracjusze z całej Polski. W dzielnicy uzdrowiskowej Gołdapi znajduje się pijalnia wód mineralnych i leczniczych, tężnie solankowe i długa promenada, z której widać leżące na granicy kraju Jezioro Gołdap.

tg2017 foto10

TRASA

Zawody w Gołdapi charakteryzuje przede wszystkim malownicza trasa. Strefa zmian podczas Garmin Iron Triathlon Gołdap, podobnie jak podczas poprzednich zawodów w tej miejscowości, usytuowana będzie w okolicy tężni. To miejsce nadaje zawodom niepowtarzalnego charakteru. Podczas Garmin Iron Triathlon w Gołdapi pływanie odbędzie się w Jeziorze Gołdap. Trasa rowerowa będzie szybka i z dobrej jakości asfaltem, wytyczona wzdłuż południowego krańca Puszczy Romnickiej w kierunku miejscowości Pluszkiejmy. Etap biegowy zostanie poprowadzony ulicami oraz urokliwymi ścieżkami mazurskiego uzdrowiska.

tg2017 foto2

KOLEJNA „POŁÓWKA" W CYKLU

Gołdap będzie kolejną miejscowością, w której triathloniści będą mogli rywalizować na dystansie 1/2 IM, który będzie jedną z wielu nowości całego przyszłorocznego cyklu. Zawodnicy chcący wystartować w Garmin Iron Triathlon Gołdap będą zatem mieli do wyboru trzy dystanse, wspomniany już dystans średni, czyli 1/2 IM, który oznacza 1,9 km do przepłynięcia, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu, a także tradycyjnie popularną „ćwiartkę" – 1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,55 km) oraz 1/8 IM (0,475 km – 22,5 km – 5,275 km). Tak jak podczas innych etapów cyklu, również w Gołdapi będzie można wystartować w sztafecie, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Rywalizować będą także najmłodsi w ramach Garmin Kids – zawodów biegowych na dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

KRAINA SĘKACZA I DAWNYCH SMAKÓW

Gołdap to tereny historycznych Prus. Miejscowość zwana jest również „Małą Litwą" i kojarzona ze znakomitymi rarytasami tzw. kuchni pogranicza. Znajdziemy tu liczne potrawy wywodzące się bezpośrednio z tradycji litewskiej np. znakomite ziemniaczane kartacze z mięsnym farszem, zwane na Litwie cepelinami. Gołdap i okolice to jednak przede wszystkim miejsce, gdzie od pokoleń wypieka się tradycyjne sękacze. W pobliskiej miejscowości Żytkiejmy, co roku w sierpniu odbywa się Festiwal Sękacza, na który ściągają tłumy amatorów tego słodkiego przysmaku. Liczne lokalne specjały z Gołdapi otrzymały unijne certyfikaty. Wszyscy, którzy przybędą na zawody w Gołdapi będą mieli niepowtarzalną okazję do skosztowania regionalnych produktów podczas Festiwalu Lokalnych Przysmaków w Gołdapi, który za sprawą kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, zaprezentują się w specjalnie przygotowanej strefie EXPO.

godap git2018_foto4

ZAPISY

Zapisy na przyszłoroczną edycję cyklu Garmin Iron Triathlon ruszą już 20 listopada 2017 o godzinie 12:00! Dla osób startujących w więcej niż jednej imprezie wchodzącej w skład cyklu przewidziane będą rabaty. Szczegóły pojawią się już wkrótce na oficjalnej stronie www.irontriathlon.pl oraz na facebookowym profilu www.facebook.com/irontriathlon/.

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 73

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test