Łukasz Wietecki i Tomasz Domagała walczą o Igrzyska Tokyo 2020, ich największym ograniczeniem jest brak roweru – rozmowa

Łukasz Wietecki, polski paratriathlonista startujący w tandemie wraz z przewodnikiem Tomaszem Domagałą zorganizowali zbiórkę na nowy rower. Dwójka reprezentuje światowy poziom „Obecnie w światowym rankingu zajmujemy 7 miejsce, tak więc szanse na udział w igrzyskach w Tokio są ogromne.”

Adrian Kapusta: Słyszałem o Waszej akcji zbiórki pieniężnej na nowy rower – tandem. Co się stało ze starym modelem?
Łukasz Wietecki: Stary model jest już po prostu stary, poza tym jest to chiński sprzęt, dlatego co raz częściej nas zawodzi i czasem ciężko znaleźć do niego części zamienne i naprawić, przez co w tym roku nie wystartowaliśmy na zawodach we Włoszech, poza tym rama jest już uszkodzona od przeciążeń.

Czy ITU pozwala na start na ramie tandemowej do jazdy na czas?
Tak, ponieważ u nas obowiązują zasady jazdy bez draftingu.

Jakie macie wymagania co do nowego sprzętu?
Żeby się nie psuł, był lekki, dobrze się kręcił i był szybki.

Powoli zbliżamy się do Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020. Przyszły rok zapewne będzie intensywny pod względem zbierania punktów do kwalifikacji. Jakie wymagania musicie spełnić aby się zakwalifikować?
Ranking kwalifikacyjny otwiera się 28.06.2019 r., a zamyka się 28.06.2020 r. i trzeba w tym rankingu być minimum na 9 miejscu, przy czym do rankingu wchodzą 3 najlepsze zdobycze punktowe, najwyżej punktowane są Mistrzostwa Świata, następnie World Paratriathlon Series, Mistrzostwa Europy i cykl World Cup, oczywiście w zależności od zdobytego miejsca.

Jak oceniacie Wasze szanse na udział w IP Tokio 2020?
Obecnie w światowym rankingu zajmujemy 7 miejsce, tak więc szanse na udział w igrzyskach w Tokio są ogromne. W tym momencie najbardziej martwimy się o zdrowie, bo jest najważniejsze, ale i o całość przygotowań, co jest niestety związane z finansowaniem, które na dzień dzisiejszy nie jest wystarczające.

Czy możecie przybliżyć czytelnikom Akademii Triathlonu jak wyglądają Wasze treningi?
Ja trenuję w Poznaniu, część treningów, głównie pływackich wykonuję w klubie UKS Cityzen z grupą triathlonową BE3, bo tam mam zapewnione dobre warunki do treningów i kontakt z sympatycznymi ludźmi, zarówno zawodnikami, jak i instruktorami i trenerami. Wykonuję tam również inne treningi, typu “core” i spinning. Część treningów wykonuje w domu, przede wszystkim z wykorzystaniem trenażera, no i biegam w terenie lub na stadionie. Czasem też oczywiście trenuję z Tomkiem, im bliżej do zawodów, tym tych wspólnych treningów jest więcej, zarówno jeśli chodzi o pływanie, jazdę na rowerze, jak i bieganie.

Rozumiem, że stałe wspólne treningi nie wchodzą w gre?
Nie, to w praktyce jest niewykonalne, bo musielibyśmy żyć ze sobą i nie mieć żadnych innych obowiązków. Takie rzeczy, to tylko na obozach i zawodach.

Kto jest Waszym trenerem?
Jakub Bielecki z Warszawy. Prowadzi grupę Neon Team.

Informacja dla czytelników. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć Łukasza i Tomka możesz zrobić zrzutkę w linku poniżej lub napisz maila do: [email protected]

https://zrzutka.pl/wnd724

Najważniejsze osiągnięcia zawodników:

Mistrzostwa Europy w Paratriathlonie, Geneva 2015 – 3. miejsce

Mistrzostwa Świata w Paratriathlonie, Chicago 2015 – 3. miejsce

Mistrzostwa Świata w Duatriathlonie, Aviles 2016 – 1. miejsce

Mistrzostwa Europy w Paratriathlonie, Kitzbuhel 2017- 3. miejsce

Mistrzostwa Europy w Paratriathlonie, Tartu 2018 – 2. miejsce

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze