Najbardziej dramatyczny triathlon w historii WTS Cozumel

Wielki Finał WTS w Cozumel 2016 przechodzi do historii jako niesamowity wyścig z dramatycznym finiszem. Czegoś takiego jeszcze nie było. Jonathan Brownlee (GBR) w końcówce biegu miał na tyle dużą przewagę, że można było już być pewnym jego zwycięstwa. Nieoczekiwanie na 400 metrów przed metą Jonathan zaczął tracić kontrolę nad własnym ciałem. Nie mógł już wykonać samodzielnie kroku i zaczął tracić równowagę. Widząc to co się dzieje jego starszy brat Alistair złapał go, wziął pod ramię i ciągnął do samej mety. Tuż przed samą linią mety pchnął Jonathana, aby ten wpadł na metę na drugiej pozycji, a sam przeszedł jako trzeci. Jonathan bezwładnie upadł i już nie podniósł się samodzielnie. Ekipa ratowników szybko udzieliła jemu pomocy. W tym czasie Henri Schoeman (RSA), brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio zdołał wyprzedzić wspierających się braci i wygrał finałowy wyścig, zgarniając 120.000 zł.

NajbardziejDramatycznyTriathlonWHistorii2

Jonathan aby zwyciężyć w całym cyklu w 2016 roku musiał być pierwszy. Tak się nie stało, a Mario Mola (ESP) przekroczył metę na 5 pozycji, wystarczyło to aby Mario pozostał liderem rankingu i zdobył tytuł Mistrza Świata z przewagą zaledwie 4 punktów nad Jonathanem Brownlee. Mario Mola, Mistrz Świata 2016 w triathlonie olimpijskim zabiera do domu czek o wartości ponad 300.000 zł. Jonathan po wyścigu został zabrany do szpitala na obserwację. Napisał na Twitterze, że już wszystko z nim w porządku i doszedł do siebie.

NajbardziejDramatycznyTriathlonWHistorii1

W ostatnim dniu Mistrzostw Świata w Cozumel odbył się wyścig Elity mężczyzn na dystansie olimpijskim. Były to zarazem ostatnie zawody w tym roku. Maro Mola zdobył siódmy tytuł mistrzowski dla Hiszpanii. Wcześniej tego dokonali Ivan Rana i aż pięć razy Javier Gomez. Od 2012 roku Hiszpanie nie oddają tego tytułu do innych rąk.
Przed zawodami mogliśmy sobie postawić pytanie czy Alistair Brownlee przyjechał pomóc bratu wygrać tytuł mistrzowski, czy sam chciał wygrać Wielki Finał? Przebieg zawodów od początku układał się pod braci. Wyszli z gorącej wody o temperaturze 29 stopni na drugiej i trzeciej pozycji. Na rowerze od razu uformowała się mała ośmioosobowa grupa, która powiększała swoją przewagę z każdym kilometrem. Do tej grupy nie załapali się ani Mario Mola, ani Richard Murray (RSA). W strefie zmian T2 grupa uciekająca wypracowała ponad 1:30 przewagi nad dużym peletonem. Na biegu Jonathan Brownlee narzucił od samego początku wysokie tempo, jedynie był w stanie to utrzymać Henri Schoeman oraz starszy z braci Alistair. Henri Schoeman jest triathlonistą małej budowy ciała i łatwiej jemu było znieść upał w porównaniu do zawodników o dużej masie ciała.

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak wyglądał dramatyczny finisz.