Najważniejsze wydarzenia w triathlonie, w roku 2017

Jak co roku przedstawiam Wam subiektywną listę najważniejszych wydarzeń w triathlonie jakie miały miejsce w kraju i za granicą. Rok 2017 obfitował w rekordy długich dystansów i rekordową ilość zawodów  w kalendarzu co świadczy o rozwoju dyscypliny. Mogliśmy obserwować wydarzenia z udziałem Polaków wybitne na skalę światową ale były też momenty przykre i tragiczne. Triathlon także wkroczył w życie kulturalne za sprawą filmu i książki “Najlepszy”. 10 wydarzeń z kraju i 5 ze świata. Po kliknięciu w każdy nagłówek można przejść do artykułu z obszerniejszą informacją.

POLSKA
Marcin Konieczny Mistrzem Świata AG 45-49 Ironman Hawaii!

Marcin Konieczny został Mistrzem Świata Ironman Hawaii w kategorii wiekowej 45-49 lat. To największy sukces triathlonowy Marcina i jeden z najważniejszych z udziałem Polaków w 2017 roku. Mkon przekroczył metę z czasem 9:18:43.

Robert Karaś ustanowił rekord świata double ironman

Robert Karaś 10 czerwca 2017 ustanowił rekord świata w double ironman czyli podwójnym dystansie ironmana 7,6 km pływania, 360 km roweru, 84,4 km biegu. Jego czas to 19:44:42. Ten niesamowity wynik Robert osiągnął w Niemczech w miejscowości Emsdetten, na zawodach Double Ultratriathlon Emsdetten Germany. Triathlon w Emsdetten należy do Pucharu Świata IUTA – International Ultra Triathlon Association.

Międzyczasy Roberta Karasia:

Pływanie 7,6 km – 1:47:30

Rower 360 km – 10:33:45

Bieg 84,4 km – 7:23:28

Razem – 19:44:42

Michał Oliwa Wicemistrzem Europy w aquathlonie U23

Tytuł Wicemistrza Europy w swojej kategorii U23 wywalczył Michał Oliwa. W sobotę 27 maja odbyły się Mistrzostwa Europy w aquathlonie. Zawody zorganizowano w stolicy Słowacji Bratysławie.

Mikołaj Luft złamał obojczyk, zmiana planów na sezon ’17

Mikołaj Luft podczas obozu sportowego na Teneryfie miał wypadek na rowerze. Skończyło się to poważnym złamaniem obojczyka. Niestety wydarzenie miało miejsce na tydzień przed pierwszym zaplanowanym startem w sezonie 2017 – Ironman 70.3 Dubai. Operacja i długa rehabilitacja miały wpływ na jego sezon i kwalifikacje na Ironman Kona.

Maria Cześnik druga na IM 70.3 Pays d’Aix

Maria Cześnik zajęła drugie miejsce w Ironman 70.3 Pays d’Aix. Było to najwyższe miejsce zdobyte przez polską zawodniczkę PRO w roku 2017. Maria stanęła na trzecim miejscu podium także na Ironman 70.3 Vichy i Ironman 70.3 Gdynia. Trzecie miejsca w serii Ironman 70.3 zajmowali także Agnieszka Jerzyk, Joanna Sołtysiak i  Łukasz Kalaszczyński. Na odpowiedniku tego samego dystansu organizowanego przez Challenge Family Ewa Bugdoł także zajęła 3 miejsce.

Hiszpański szkoleniowiec i system obowiązkowych licencji PZTri

Hiszpański szkoleniowiec Juan Rodriguez Biehn objął stanowisko trenera-koordynatora w Polskim Związku Triathlonu. Juan kierował ośrodkiem High Performance Center, w którym ćwiczyli najlepsi hiszpańscy zawodnicy, współtworzył także system poszukiwania talentów, pozwalający zidentyfikować takich sportowców jak zwycięzca serii MŚ 2016 Mario Mola czy brązowy medalista finału MŚ 2016 Fernando Alarza. Wśród kolejnych działań nastawionych na dalszą popularyzację i rozwój triathlonu w Polsce włodarze PZTri przedstawili koncepcję obowiązkowych licencji, które będą obowiązywać od tego roku (2018).

Grzegorz Zgliczyński Mistrzem Świata XTERRA AG 50-54

Grzegorz Zgliczyński wygrał kategorię wiekową M50-54, tym samym został Mistrzem Świata Age Group XTERRA, najbardziej znanym triathlonie przełajowym na świecie. XTERRA World Championship rozgrywane są na Hawajach, a konkretnie na wyspie Maui.  Triathloniści mają do pokonania 1,5 km pływania we wzburzonej wodzie oceanu, ze startem z plaży D.T. Fleming Beach. 32 km jazdy na rowerze górskim z ponad 1000 m przewyższenia przez Zachodnie Góry Maui oraz 10,5 km biegu przełajowego w upale.

Grzegorz Zgliczyński zdobył srebro w Penticton podczas ITU Cross Triathlon

Grzegorz Zgliczyński zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata ITU Cross Triathlon (triathlon przełajowy) w kategorii wiekowej M50-54. Grzegorz niestety miał awarię roweru i przez to przegrał możliwość walki o złoto. ITU czyli Międzynarodowa Unia Triathlonu zorganizowała pierwszy w historii festiwal multisportu. Impreza odbyła się w dniach 18-27 sierpnia 2017 roku, w odległym od Polski Penticton (Kanada). Do tej pory mistrzostwa były rozproszone po całym świecie.

Nie żyje Magdalena Mielnik – triathlonistka z Olsztyna

Odeszła od nas Magdalena Mielnik. Triathlonistka zmarła w bardzo młodym wieku – 26 lat. Była to bardzo utytułowana zawodniczka na polskiej scenie triathlonu. Największymi sukcesami Magdaleny Mielnik był tytuł Mistrzyni Europy w Aquathlonie U23 i wielokrotnie zdobywane Mistrzostwa Polski w Triathlonie. Marzeniem Magdaleny był start w Igrzyskach Olimpijskich, czego nie zdążyła zrealizować. Triathlonistka miała na swoim koncie 39 międzynarodowych startów w Pucharze Europy ETU, Pucharze Świata ITU, Pucharze Afryki ATU i innych.

Pierwszy zwiastun filmu „Najlepszy” i zapowiedź książki

Film „Najlepszy„, opowiadający o życiu Jerzego Górskiego, otrzymał łącznie pięć nagród podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (FPFF) w Gdyni. Historia Jurka Górskiego, to opowieść o 14 latach uzależnienia od narkotyków, papierosów i alkoholu, 6 latach ciężkiego treningu i terapii, co doprowadziło go do wygrania prestiżowych zawodów Double Ironman i zdobycia brązowej klamry w biegu na 100 mil – The Western States Endurance Run.

ŚWIAT

Patrick Lange wygrał Mistrzostwa Świata Ironman Hawaii 2017 i pobił rekord trasy

Patrick Lange wygrał Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach! Dla niemieckiego zawodnika jest to pierwsze zwycięstwo w tych zawodach. Triathlonista pobił dotychczasowy rekord trasy należący do Craiga Alexandra. Czas jaki uzyskał to  8:01:40.

Tim Don zmiażdżył rekord świata serii Ironman

Tim Don (GBR) podczas Ironman Brasil poprawił rekord marki Ironman o ponad 4 minuty. Były to Mistrzostwa Ameryki Południowej we Florianopolis. Czas jaki osiągnął to 7:40:23. Wynik Tima Dona w tym momencie jest drugim wynikiem w historii triathlonu i ustępuje jedynie Janowi Frodeno 7:35:39, jednak ten został osiągnięty na Challenge Roth 2016.

Międzyczasy Tima Dona:

pływanie 44:16

rower 4:06:56

bieg 2:44:46

łącznie 7:40:23

Nowe mistrzostwa organizowane przez Challenge Family – The Championship

Debiutanckie zawody triathlonowe o randze mistrzowskiej The Championship organizowane przez Challenge Family przeszły do historii. Organizator zaprosił na start pierwszą szóstkę najlepszych kobiet i mężczyzn z Igrzysk Olimpijskich, World Triathlon Series, Ironman 70.3, Ironman Hawaii. Oprócz tego na zawodach z serii Challenge Family zawodnicy PRO mogli także zdobywać przepustki na te zawody. Wysoka pula nagród 150.000 Euro oraz nowość w przepisach dotyczących draftingu, czyli 20 metrów odstępu między zawodnikami poruszającymi się na rowerach, przyciągnęła światowej klasy triathlonistów. Można powiedzieć, że na chwilę obecną na dystansie połowy ironmana 1.9 km-90 km- 21,2 km mamy sytuację podobną do tytułów mistrzowskich federacji bokserskich. Z jednej strony Ironman 70.3, a z drugiej The Championship.

John Wragg ukończył 222 IM i zdobył slota na Hawaje

Rekordzista świata w liczbie ukończonych Ironmanów to 66 letni John Wragg, z pochodzenia Kanadyjczyk, który ma na swoim koncie już 222 ukończonych Ironmanów. Triathlonista nie zamierza się zatrzymywać.

Gwen Jorgensen rezygnuje z triathlonu, ma inne plany

Gwen Jorgensen USA podała do wiadomości publicznej, że rezygnuje z triathlonu na rzecz biegów maratońskich. Najbardziej utytułowana zawodniczka w triathlonie olimpijskim planuje wystartować właśnie w tej dyscyplinie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020. Postawiła sobie za cel zdobycie kolejnego złotego medalu.