brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: aquathlon

W sobotę 27 maja odbyły się Mistrzostwa Europy w aquathlonie. Zawody zorganizowano w stolicy Słowacji Bratysławie. Skoro to był aquathlon i w dodatku w Słowacji nie mogło tam zabraknąć czterokrotnego Mistrza Świata w tej dyscyplinie Richarda Vargi (SVK). Słowak jest jednym z najlepszych pływaków w historii triathlonu olimpijskiego. Jego umiejętności pływackie w aquathlonie są ogromnym atutem, więc i tym razem nie miał sobie równych, zgarniając tytuł Mistrza Europy.

Zawody były zaplanowane na 1 kilometr pływania oraz 5 kilometrów biegu. W wyścigu wzięło udział aż 14 Polaków. Tytuł Wicemistrza Europy w swojej kategorii U23 wywalczył Michał Oliwa. Tego dnia był najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z naszej reprezentacji. Natomiast najbliżej Richarda Vargi uplasował się Sylwester Kuster, który zajął 6 miejsce w Elicie. Michał Oliwa dobiegł na metę jedynie 5 sekund za Sylwestrem co dało jemu 7 miejsce w Elicie. U kobiet najwyższe miejsce zajęła Aleksandra Sikora, w kategorii U23 była piąta, dało jej to 7 miejsce Elicie. Warto także przyjrzeć się kategorii juniorskiej, w której zarówno Miłosz Walkowiak jak i Klaudia Petters otarli się o podium. Obydwoje zajęli czwarte miejsca.

Tak komentuje świeżo upieczony Wicemistrz Europy swój start:

Wicemistrzostwo Europy w Aquathlonie należy do mnie!

Od samego początku bardzo mocne tempo pływania narzucił Richard Varga. Jako uczeń mistrza chciałem jak najdłużej utrzymać jego rytm. Z niewielką stratą wyruszyłem na 5 km biegu, w pętlach po 1km.
Mocne pływanie dało mi w kość, lecz starałem się kontrolować swoją pozycję.
Ostatecznie dotarłem na metę na 7. miejscu w Elicie oraz 2. miejscu w kategorii U23.

Gratulacje dla wszystkich reprezentantów Polski!

---------------------------------------
HUUB Polska 64-sto Wypożyczalnia Samochodów Szczecin- UnityTrans.pl
Facebook Michał Oliwa - Triathlete

 

ETU aquathlon Michał Oliwa podium 1.jpg

Fot. FB Michał Oliwa - Triathlete


Sylwester Kuster dzieli się swoimi wrażeniami z zawodów:

6 miejsce Elity zająłem na Mistrzostwach Europy w Bratysławie !

Tak na szybko:
- na bieg wybiegałem 16, bardzo szybko nadrabiałem stratę do czołówki, niestety za szybko, chociaż w pewnym momencie medal wydawał się realny to jednak na koniec postawiło mnie konkretnie.

Poziom naprawdę dobry, wygrał Mistrz Świata, a wystarczy że wspomnę iż Mistrz Europy z 2016 i 2014 byli poza top 10!

Całkiem przyzwoite otwarcie , prawdopodobnie za tydzień mój pierwszy Puchar Świata w tym sezonie w Sardynii!

Gratulacje dla Michała Oliwy za zajęcie 2msc w kategorii U 23 oraz całej reprezentacji Polski za walkę na trasie.

Ja i Michał jesteśmy członkami Huub Team Polska – pomimo że z dwóch różnych klubów i dwóch końców Polski to jednak łączy nas sporo.

Trochę więcej napiszę po powrocie do domu bo właśnie jestem w trakcie pakowania.

Szósteczka.
Facebook Sylwester Kuster

 

Jedynym amatorem startującym w Mistrzostwach Europy Age Group M45-49 był Marcin Trudnowski. Aquathlon ukończył na 8 miejscu z czasem 36:56. O Marcinie Trudnowskim możecie przeczytać więcej w artykule Hartowanie stali w lodzie.

Wyniki Elity mężczyzn:
1 Richard Varga (SVK) 28:13
2. Dmytro Malyar (UKR) 28:36
3. Mark Devay (HUN) 28:38


6. Sylwester Kuster (POL) 29:00
7. Michał Oliwa (POL) (2 miejsce w U23) 29:05
29. Konrad Zdun (POL) (13 miejsce U23) 31:23
40. Adam Kuśka (POL) 38:53

Wyniki Elity kobiet:
1 Hannah Kitchen (GBR) 32:11
2. Romana Gajdosova (SVK) 32:18
3. Zsanett Bragmayer (HUN) 32:30

7. Aleksandra Sikora (POL) (5 miejsce U23) 34:24
14. Alicja Ulatowska (POL) (10 miejsce U23) 35:12
19. Joanna Skutkiewicz (POL) 36:31
21. Małgorzata Lipowska (POL) (13 miejsce U23) 36:41

Juniorzy

Wyniki juniorów:
4. Miłosz Walkowiak (POL) 30:19
32. Michał Jarliński (POL) 34:42
35. Szymon Dzik (POL) 34:53

Wyniki juniorek:
4. Klaudia Petters (POL) 34:11
10. Marta Sikora (POL) 35:30
16. Roksana Słupek (POL) 36:35

Opublikowane w Wydarzenia

W imieniu Burmistrza Rumi, Pana Michała Pasiecznego oraz Prezesa Polskiego Związku Triathlonu , Pana Pawła Jarskiego , a także partnerów instytucjonalnych i firm wspierających imprezę, Uczniowski Klub Sportowy Tri-Team Rumia – organizator imprezy, serdecznie zaprasza na VII Edycję Aquathlonu i zarazem Pierwszy historyczny Finał 4 Mobility Grand Prix w Aquathlonie pościgowym . Aquathlon w Rumi skierowany tradycyjnie jest dla wszystkich: od dzieci, po kategorie wiekowe sportu kwalifikowanego pod auspicjami Polskiego Związku Triathlonu oraz rywalizację dla amatorów i zawodników powyżej 40 roku życia. Szczególnie zapraszamy pływaków, którzy być może czują szansę w triathlonie i chcą się sprawdzić. Aquathlon w wersji pościgowej jest do tego najlepszy.

 

Rywalizacja w Rumi będzie odbywała się podwójnie:

– w ramach VII edycji w Aquathlonie dla wszystkich chętnych od 8 lat wzwyż. Przygotowaliśmy rywalizację na 5 dystansach, w 7 kategoriach wiekowych i 18 klasyfikacjach )

– jako Finał GP w Aquathlonie. Rumia to trzecia impreza i zarazem finał cyklu trzech imprez 4 Mobility Grand Prix w aquathlonie pościgowym dla trzech kategorii wiekowych (młodzik, junior młodszy , junior). Wcześniej zawodnicy udanie ścigali się na GPX w Poznaniu (12.03) oraz Iławie (02.04).

 

Ubiegłoroczna impreza w Rumi wykazała ,że od zwycięstwa w aquathlonie do mistrzostwa w triathlonie tylko jeden krok. W rywalizacji mężczyzn w roku 2016 zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych w Rumi już kilka miesięcy póżniej zostali mistrzami Polski w triathlonie w swoich kategoriach wiekowych. Dotyczyło to : Maksymiliana Kopiczko w kategorii młodzików (14-15 lat), Miłosza Walkowiaka w kategorii juniorów młodszych (16-17 lat) , Michała Oliwy w kategorii juniorów (18-19 lat) oraz Kacpra Stępniaka w kategorii młodzieżowców (20-23 lata).

 

 

Rywalizacja w pływaniu odbędzie na pływalni MOSiR W Rumi, natomiast konkurencje biegowe w parku miejskim w Rumi oddalonym od pływalni ledwie 300m. Konkurencje biegowe dla dzieci w wieku 8-13 lat odbędą się w Parku na ścieżkach szutrowych. Konkurencje biegowe na 2km , 3km i 5km odbędą się na najpiękniejszej ulicy Starowiejskiej w Rumi, na której, na czas zawodów zostanie wstrzymany ruch uliczny. Wszystkie dystanse będą precyzyjnie wymierzone.

 

Zakończenie imprezy planowane jest także w Parku miejskim w Rumi. W ramach VII edycji Aquathlonu organizatorzy przygotowali piękne statuetki w 7 kategoriach wiekowych i 18 klasyfikacjach, łącznie 54 statuetki, 36 nagród rzeczowych we współzawodnictwie dziecięco młodzieżowym oraz nagrody finansowe za miejsca I-V w klasyfikacji generalnej w głównym wyścigu.

 

 

W ramach podsumowania 4 Mobility Gran Prix w aquathlonie pościgowym Polski Związek Triathlonu ufundował 30 nagród w trzech kategoriach wiekowych (młodzik, junior młodszy , junior) za miejsca I-V (suma nagród rzeczowych wyniesie 15.000,00 zł) oraz przepiękne pamiątkowe puchary za miejsca I-III.

 

W Rumi organizatorzy spodziewają się szybkiego wyczerpania limitu startujących, który wynosi 300 osób. Niestety tylko tyle możemy przyjąć aby sprawinie poprowadzić imprezę.

 

Przygotował Zespół UKS TRI-TEAM RUMIA

 

4Mobility Grad Prix w Aquathlonie Pościgowym – Regulamin i info

 

VII Aquathlon Rumia 2017 – Regulamin

 

VII Aquathlon Rumia 2017 – Program

 

VII Aquathlon Rumia 2017 – Trasa biegu 500m / 1 km

 

VII Aquathlon Rumia 2017 – Trasa biegu 2 km / 3 km

 

VII Aquathlon Rumia 2017 – Trasa biegu 5 km

 

Aquathlon Rumia 2017 – Formularz zgłoszeniowy

Opublikowane w Wydarzenia

Jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy rozbudowany kalendarz imprez na przyszły sezon 2017. Mamy już terminy ponad 70 zawodów triathlonowych, duathlonowych i aquathlonowych. Zachęcamy do korzystania z kalendarza przy planowaniu nadchodzącego sezonu, a organizatorów do samodzielnego uzupełniania danych. Możecie dodawać zdjęcia i filmy, opisywać swoje zawody, a zawodnicy i kibice oceniać. Szykuje się kolejny rekordowy rok pod względem liczby zawodów multisportowych w Polsce. Według naszych szacunków w tym sezonie odbędzie się ponad 100 imprez. Takiej liczby jeszcze nie było. Warto sprawdzać kalendarz regularnie ponieważ jest na bieżąco aktualizowany.


Triathlon w Polsce, szczególnie ten amatorski bardzo szybko się rozwija. W naszym kraju możemy zapisywać się na największe zawody międzynarodowych marek takich jak Ironman, Challenge Family czy Xterra. Kalendarz imprez obfituje w  duathlony i cross-duathlony szczególnie na początku i na końcu sezonu. Obecnie triathlony organizowane są już praktycznie w całej Polsce. Można przebierać w startach od super sprintów, aż po triathlony extremalne, dłuższe od ironmana, poprowadzone w najtrudniejszym możliwym terenie. Jeśli jesteś pasjonatem rowerów MTB i biegania przełajowego, też znajdziesz coś dla siebie. Mamy do wyboru pięć cykli triathlonowych, w których można walczyć o końcową kwalifikację, niczym w zawodowym pucharze.


Informacja dla organizatorów:
Polecamy tworzyć w kalendarzu profile zawodów, od Was będzie zależał wygląd i opis imprezy. Aby wyróżnić się i zdobyć patronat Akademii Triathlonu prosimy o kontakt.

Opublikowane w Wydarzenia

Michał Oliwa podczas Mistrzostw Świata ITU WTS Cozumel 2016 wygrał w swojej kategorii juniorów aquathlon. Aquathlon składał się z 2,5 km biegu, 1 km pływania i 2,5 km biegu. W Elicie czyli wśród seniorów zajął szóste miejsce. Zawody wygrał Alistair Brownlee, a drugi na mecie był wieloletni Mistrz Świata w aquathlonie Richard Varga.


Adrian Kapusta: Michał jak się czujesz jako Mistrz Świata juniorów w Aquathlonie? Czy lecąc do Meksyku już wiedziałeś, że pierwsze miejsce jest w Twoim zasięgu?


Michał Oliwa: Lecąc do Meksyku wiedziałem, że pierwsze miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Aquathlonie jest czymś bardzo realnym. Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku, a jeszcze bardziej z szóstego miejsca w wyścigu Elity.


Czy stresowałeś się przed rywalizacją z najlepszymi zawodnikami na świecie takimi jak Alistair Brownlee czy Richard Varga?


Przed rywalizacją z najlepszymi zadownikami nie czułem żadnej presji. Moim zadaniem na tym wyścigu było sprawdzenie swoich możliwości na tle najlepszych zawodników na świecie. Szczególnie zależało mi na sprawdzeniu swoich umiejętności podczas pływania w bark w bark z Richardem Varga.


Jak radziłeś sobie z upałem 35 stopni i wysoką wilgotnością sięgającą 85%? Jest to zupełnie inny klimat niż u nas w kraju.


Jadąc do Meksyku najbardziej obawiałem się pogody, ponieważ nie radzę sobie zbyt dobrze z wysoką temperaturą. Wyścig w Aquathlonie zaczynał się dość wcześnie rano, dlatego temperatura nie była aż tak odczuwalna i na tym starcie nie miałem żadnych problemów. Podczas triathlonu było niestety inaczej. Gorąc od samego początku dawał się we znaki, szczególnie na rowerze i biegu.

 

WywiadZMichalemOliwaMistrzemSwiataJuniorowWAquathlonie1


Przejdźmy do kolejnego startu w triathlonie. Powiedz, dlaczego sędziowie ITU nie dopuścili cię do startu na Twoich kołach rowerowych. 


Podczas sprawdzania roweru (bike check) bezpośrednio przed startem, sędziowie uznali, że moje koła Vision TC 50 nie znajdują się na liście UCI dozwolonych kół. Po starcie sprawdziłem tegoroczną listę dozwolonych modeli i faktycznie nie znalazłem tam swoich. Nie przyszło mi to nawet do głowy, ponieważ 3 lata temu podczas wielkich tourów kolarskich ścigali się na nich najlepsi kolarze.


Opowiedz krótko, co działo się na trasie zawodów. Tym razem nie widzieliśmy Ciebie prowadzącego na pływaniu.


Dla mnie też to było duże zakoczenie. Pierwszy raz w życiu czułem się bezbronny podczas pływania. Od skoku do wody byłem łapany za nogi no i w końcu poczułem prawdziwą bijatykę w wodzie, którą znałem tylko z opowieści. Do połowy dystansu byłem otoczony dużą grupą zawodników i znajdowałem się w połowie stawki. W tamtym momencie stwierdziłem, że muszę szybko nadrobić stratę, bo jeśli nie wyjdę w pierwszej grupie to wyścig prawdopodobnie zakończy się dla mnie bardzo słabym wynikiem. Udało się wyjść w pierwszej trójce i wiedziałem, że jestem w domu. Konsekwencje bardzo mocnego pływania, odczułem w dalszej części wyścigu. Na rowerze jechałem na końcu grupy, walcząc na każdym okrążeniu o przetrwanie. Bieg zacząłem bardzo spokojnie, bo wiedziałem, że pogodę odczuje każdy zawodnik, który zacznie za szybko. Na mecie uplasowałem się na 27 pozycji, co nie do końca jest dla mnie zadowalającym wynikiem.

 

W przyszłym sezonie przechodzisz do kategorii U-23. Jakie masz plany na przyszły sezon, Puchar Europy a może i Świata czy zawody w Polsce? Czy marzy Ci się już kolejny Wielki Finał WTS w Rotterdamie?


Pierwszy sezon w kategorii U-23 na pewno nie będzie należał do łatwych. W Europie i na świecie będę już traktowany tak samo jak seniorzy, więc wyścigi na pewno będą bardzo ciekawe. Konkretnych planów na kolejny sezon jeszcze nie ma. Przede wszystkim w okresie przygotowawczym będę się skupiał na poprawieniu biegu, bez którego mogę zapomnieć o dobrym ściganiu w Elicie.

Opublikowane w Wywiady

Michał Oliwa został Mistrzem Świata juniorów w aquathlonie. Podczas rozgrywających się Mistrzostwach Świata ITU w Cozumel odbył się aquathlon na dystansie 2,5 km biegu - 1 km pływania - 2,5 km biegu. Pomimo zupełnie odmiennych warunków pogodowych niż w Polsce, Michał doskonale poradził sobie z upałem i wysoką wilgotnością. Nasz 19-letni zawodnik wśród seniorów zajął 7 miejsce (open) i nie dał się wyprzedzić nikomu ze starszej kategorii U-23. Warto zaznaczyć fakt, że Michał popłynął szybciej od Alistara Brownlee (GBR) o 29 sek.

Michał rywalizował z zawodnikami ze światowej czołówki, między innymi Richardem Varga (SVK) czterokrotnym Mistrzem Świata w aquathlonie. Michał w pierwszym biegu uzyskał identyczny czas właśnie jak Richard. W wodzie prawie dogonił Alistara Brownlee, a na finiszu uzyskał taki sam czas jak doświadczony Meksykańczyk Crisanto Grajales, ostatecznie o miejscu decydował fotofinisz. Zawodnicy, którzy uplasowali się przed Michałem są to jedni z najbardziej doświadczonych zawodników na świecie, regularnie startujący w serii Mistrzostw Świata WTS.

 

MichalOliwaMistrzemSwiataJuniorowWAquathlonie1

Opublikowane w Wydarzenia
niedziela, 26 czerwca 2016 22:51

EuCO Susz Triathlon 2016 upał i rywalizacja

EuCO Susz Triathlon 2016 już za nami. Cóż to były za emocje! Dwa dni zmagań zarówno profesjonalistów jak i amatorów w tropikalnych warunkach atmosferycznych. Upał dał się we znaki szczególnie na dystansie średnim 1,9 km pływania, 90 km roweru i 21 km biegu. Co dziesiąty zawodnik nie ukończył wyścigu. Ratownicy medyczni pomagali wycieńczonym triathlonistom, którzy padali ze zmęczenia po przekroczeniu mety.


Pierwszy dzień rozpoczął się od startów w aquathlonie dzieci, młodzików i juniorów młodszych. W kategorii młodzików (14-15 lat) Mistrzami Polski zostali Maksymilian Kopiczko i Natalia Zych. Następnie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski na dystansie sprinterskim. Wśród kobiet zwyciężyła Agnieszka Jerzyk, która przeprowadziła samotną ucieczkę na rowerze. Miała po niej wystarczającą przewagę, aby kontrolować pozycję liderki na biegu. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Magdalena Mielnik i Agata Litwin.

 

EuCOSuszTriathlon20161


Przebieg zawodów elity mężczyzn był bardziej nieprzewidywalny. Walka o podium była do samego końca. Zwyciężył Mateusz Rak, który zdołał uzyskać 15 sekund przewagi i mógł cieszyć się swoim zwycięstwem pozdrawiając kibiców. Efektowny sprint na niebieskim dywanie wyłonił kolejnych zawodników na mecie. Sylwester Kuster zajął drugie miejsce a Miłosz Sowiński trzecie. Dariuszowi Kowalskiemu zabrakło jedynie 1 sekundy do podium.

 

EuCOSuszTriathlon20162


Tego samego dnia rozegrane zostały także Mistrzostwa Polski Grup Wiekowych na dystansie sprinterskim, w których wzięło udział 558 osób. Mistrzami Age Group zostali Robert Czysz i Monika Smaruj.


Drugi dzień EuCO Susz Triathlon 2016 rozpoczął się od dystansu średniego czyli połówki Ironman. Liczna frekwencja i bardzo mocno obsadzona lista startowa świadczy o randze tych zawodów. W tym dniu triathloniści mieli do pokonania oprócz konkurencji wysoką temperaturę powietrza. Najlepszy tego dnia okazał się Łukasz Kalaszczyński, który perfekcyjnie rozegrał cały wyścig. Po wyjściu na prowadzenie około 50 kilometra trasy rowerowej już nie oddał swojego miejsca. Zameldował się na mecie z czasem 4:05:21. Pokonał Kacpra Adama i Pawła Najmowicza, którzy dzielili z nim podium. U kobiet podium wyglądało następująco: miejsce pierwsze Olga Kowalska, miejsce drugie Aleksandra Jędrzejewska oraz miejsce trzecie Anna Wiese.

 

EuCOSuszTriathlon2016


Ostatnim punktem festiwalu triathlonu w Suszu były Klubowe Mistrzostwa Polski MIX na dystansie sprinterskim. Ten nietypowy wyścig jest bardzo dynamiczny i emocjonujący. Sztafety są mieszane, składają się z czterech zawodników, dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Dystans jaki każdy zawodnik ma do pokonania to 250 m pływania, 7,4 km roweru i 1,5 km biegu. Zwyciężyła sztafeta UKS G-8 Bielany w składzie: Magdalena Sudak, Daniel Juszkowiec, Aleksandra Rudzińska i Kamil Damentka.

Opublikowane w Wydarzenia

W ubiegłą niedzielę, 17 kwietnia 2016 w Rumii odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieżowców U-23 w Aquathlonie. Zawody rozegrały się już po raz szósty. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem frekwencji. Wystartowało niespełna 300 osób z 40 klubów. Zawody były podzielone na dwie części. Pierwszą było pływanie na krytym basenie. Juniorzy młodsi mieli do pokonania dystans 600 m. Z kolei Juniorzy i Młodzieżowcy płynęli 800 m. Druga część to był bieg, w którym zawodnicy wyruszali na trasę ze stratą czasową jaką mieli do pierwszego zawodnika po części pływackiej. Juniorzy młodsi biegli 3000 m, zaś Juniorzy i Młodzieżowcy 5000 m. Bezkonkurencyjny okazał się Michał Oliwa, który tak komentuje swój start:

 

“Po dwutygodniowej przerwie w startach od Pucharu Europy w Quarteirze, nadszedł czas na Mistrzostwa Polski w Aquathlonie w Rumi. Dyscyplina przeze mnie bardzo lubiana ze względu na indywidualność - każdy zawodnik może liczyć tylko i wyłącznie na siebie, a nie na pracę w grupie. Tegoroczny aquathlon został rozegrany w charakterze wyścigu pościgowego - handicap. Dzięki temu mogłem pokazać moją szybkość w basenie na dystansie 800m, uzyskując czas 8:26, który jest moim nowym rekordem życiowym!

 

MlodziMistrzowiePolski2

triathlon.pl

 

Na starcie biegu miałem bardzo dużą przewagę nad rywalami, nad drugim zawodnikiem około 40 sek., co dało mi ogromną swobodę przed biegiem na dystansie 5km. Bieg rozpocząłem w miarę spokojnie, ponieważ w nogach odczuwałem wysiłek z wyścigu pływackiego. Starałem się od początku do samego końca kontrolować, co się dzieje na trasie i utrzymywać moją pierwszą pozycje. Na metę wbiegłem z równym czasem 16:00, zdobywając tytuł Mistrza Polski. Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku, a szczególnie z mojego pływania. Organizacje zawodów w Rumi oceniam bardzo dobrze. Trasa biegowa tegorocznego wyścigu zmieniła się od poprzedniej edycji zawodów. Była bardzo szybka, po drodze asfaltowej, która była całkowicie zamknięta dla ruchu drogowego, a nie jak to się zdarza na innych zawodach w Polsce. Jednym minusem całych zawodów była nieduża pływalnia, która na tylu startujących zawodników oraz ich kibiców była po prostu za mała.”

Jak widać zawody cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizator i sędzia główny Piotr Netter zapowiedział, że w przyszłym roku być może impreza będzie dwudniowa. Dzięki czemu będzie można przyjąć większą liczbę uczestników.

 

 

Mistrzowie Polski w kategorii Junior młodszy:

Roksana Słupek (MUKS Piętnastka Bydgoszcz) oraz Miłosz Walkowiak (Sambor Tczew / OSSM Rumia )

 

Mistrzowie Polski w kategorii Junior :

Urszula Olejniczak ( CSGT Głogów ) oraz Michał Oliwa (Leszno / OSSM Gniezno)

 

Mistrzowie Polski w kategorii Młodzieżowców:

Marta Łagownik (UKS Dwójka Morena) oraz Kacper Stępniak (UKS Tri-Team Rumia / OSSM Rumia)

 

 

Pełne wyniki Mistrzostw Polski w Aquathlonie Rumia 2016

Opublikowane w Wydarzenia
sobota, 26 marca 2016 13:18

VI Aquathlon Rumia 2016

VI Aquathlon Rumia 2016 oraz Mistrzostwa Polski w Aquathlonie (w kat. junior młodszy, junior, młodzieżowiec) - impreza promującą triathlon, wychowanie przez sport, aktywny i zdrowy tryb życia odbędzie się w Rumii już po raz szósty 17 kwietnia. Zapraszamy nie tylko triathlonistów i nie tylko wyczynowców, ale także pływaków, biegaczy, kolarzy i wszystkich uprawiających sport i umiejących pływać. Przed zawodami wszyscy uczestnicy dostaną okolicznościowe koszulki i bon na posiłek regeneracyjny. Patronat medialny nad imprezą objęła Akademia Triathlonu. Aquathlon to dyscyplina składająca się z kombinacji pływania i biegu, wywodząca się z triathlonu, topowej już dziś dyscypliny olimpijskiej. Rywalizacja w Rumi będzie odbywała się na 5 dystansach (w pływaniu od 100m do 800m i w biegu od 500m do 5km ), w 8 kategoriach wiekowych (od 8 lat wzwyż ) i aż 20 klasyfikacjach.

 

VIAquathlonRumia20163

 

           Konkurencja pływacka będzie przeprowadzona na pływalni MOSiR w Rumi seriami na czas. W przypadku dużej frekwencji startujących przewiduje się start z dołu i pływanie po dwie osoby na torze. Serie ustalone będą wg zgłoszonych aktualnych czasów. Konkurencja biegowa będzie miała charakter wyścigu pościgowego (handicap). Zawodnik (-czka) z najlepszym czasem z pływania pierwszy (-sza) wyruszy na trasę biegową. Kolejne osoby wyruszą ze stratą czasową wynikającą ze straty czasowej w pływaniu. Miejsce na mecie biegu automatycznie jest miejscem w aquathlonie.

 

VIAquathlonRumia20164

 

          Konkurencja biegowa odbędzie się na dwóch trasach.Trasy biegów dziecięcych i dla młodzików odbędą się w Parku Miejskim o nawieczchni szutrowej oraz kostki polbrukowej. Trasy MP na dystanach 3 i 5 km wytyczone zostały na ulicy Starowiejskiej o nawierzchni asfaltowej.

 

VIAquathlonRumia20165

 

           O godzinie 16:15 rozpocznie się najprzyjemniejsza część zawodów, czyli ceremonia dekoracji, podczas której najlepszym zawodnikom i zawodniczkom zostaną wręczone pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe i finansowe ufundowane przez sponsorów zawodów.  Najlepsi w kategoriach junior młodszy, Junior oraz młodzieżowiec otrzymają medale Mistrzostw Polski w Aquathlonie na 2016 rok pod auspicjami Polskiego Związku Triathlonu. W imieniu Burmistrza Rumi Pana Michała Pasiecznego oraz prezesa Polskiego Związku Triathlonu, Pana Wojciecha Olejniczaka,  partnerów instytucjonalnych i firm wspierających imprezę, Uczniowski Klub Sportowy Tri-Team Rumia - organizator imprezy, serdecznie zaprasza do Rumii już 17 kwietnia. 

 

VIAquathlonRumia20166

 

 

Zapraszamy, ilość miejsc ograniczona. Szczegóły w regulaminie zawodów.

 

Wyniki z ubiegłych lat można sprawdzić TUTAJ.

 

Trasy biegów oraz oświadczenie dla osób niepełnoletnich znajdziesz TUTAJ.

 

Organizator: 

UKS Tri-Team Rumia

 

Opublikowane w Wydarzenia
środa, 23 marca 2016 02:44

Festiwal multisportu 2017 Penticton

ITU czyli Międzynarodowa Unia Triathlonu ogłosiła pierwszy w historii festiwal multisportu. Impreza odbędzie się w dniach 18-27 sierpnia 2017 roku, w odległym Penticton (Kanada). Do tej pory mistrzostwa były rozproszone po całym świecie, tym razem ITU zdecydowało się zrobić 10 dniowy festiwal, na którym będą odbywały się starty w dyscyplinach takich jak:

 

1. Sprint Duathlon (5km bieg, 20km rower, 2.5km bieg)


2. Standard Duathlon (10km bieg, 40km rower, 5km bieg)


3. Cross Triathlon (1km pływanie, 30km rower górski, 8km bieg przełajowy)


4. Aquathlon (1km pływanie, 5km bieg)


5. Long course (3km pływanie, 120km rower, 30km bieg)

 

FestiwalMultisportu2017Penticton2

triathlon.org


Organizatorzy spodziewają się 5000 zawodników zarówno PRO jak i amatorów. Zawody w mediach społecznościowych można odnaleźć pod hasztagiem #Pentiction2017. Pomiędzy zawodami możemy liczyć na wiele imprez poza sportowych, targów czy pokaz fajerwerków. Zawodnicy przejdą ulicami miasta na wzór parady narodów z Hawajów.

 

FestiwalMultisportu2017Penticton3

triathlon.org

 

Nagrody pieniężne kształtują się następująco, $90.000 USD w triathlonie na długim dystansie i $110.000 USD rozdysponowane w pozostałych czterech konkurencjach, więc jest o co walczyć.

 

Poniżej krótki zwiastun zawodów.

 

Opublikowane w Wydarzenia
poniedziałek, 01 lutego 2016 12:07

Aquathlon dla dzieci i młodzieży w Poznaniu

Często słyszy się głosy o śmierci sportu młodzieżowego, braku możliwości ścigania się młodszych zawodników, zbyt dużych kosztach wpisowego oraz bierności PZTri, które nic w tym kierunki nie robi. Chciałem was więc zaprosić do Poznania na zawody w Aquathlonie, które są odpowiedzią na wszystkie wyżej wymienione zarzuty. Jest to jednak zaproszenie nietypowe, bo… nie dla każdego. Zawody odbędą się 20.03.2016 na obiektach UAM. Będzie to Aquathlon z „handicapem”. Pływanie w basenie połączone z biegiem pościgowym na dochodzenie, gdzie na trasę pierwszy wyrusza najszybszy pływak, zaś kolejni zawodnicy startują z różnicą czasową wynikająca ze starty w pływaniu.

Dla kogo są te zawody?

Tylko i wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Dolna granica wieku startujących to 10 lat. Długo debatowaliśmy, czy dopuścić do zawodów 9-latków, ale skoro 9 lat, to czemu nie 8, 7, itd. Przecież 7-latki też potrafią pływać. Ale w tak młodym wieku różnica poziomów jest już znacząca, trzeba byłoby zrobić wiele kategorii wiekowych, a czas nie jest z gumy, pływanie i bieg trzeba skończyć przed zapadnięciem zmroku, gdzieś trzeba było postawić granicę. Padło na 10 lat. Górna granica - 23 lata, czyli ostatni rok młodzieżowca.  Łapiemy tu wszystkie kategorie wiekowe sportu młodzieżowego oraz 4 lata kategorii dzieci. Podobnie jak z dolną granicą tak i z górną nie będzie żadnych wyjątków czy startu poza konkurencją.

Same zawody będą druga odsłoną Grand Prix Polski w Aquathlonach. Pierwsza edycja miała miejsce w Wałczu, trzecia odbędzie się w Rumii.  Zawody takie jak te dają trenerom możliwość obserwowania rozwoju zawodników, monitoringu ich postępów, dają wskazówki, na których zawodników mocniej postawić w ramach szkolenia OSSM, a którzy zawodnicy muszą jeszcze sobie na większe wsparcie zapracować. Dla zawodników jest to też cenna wskazówka do znalezienia swojego miejsca w szeregu, bo nie zawsze zawodnicy są tego świadomi.  Czasem nie ma nic lepszego niż zimy prysznic, który pomaga wziąć się do roboty, czasem nie ma lepszej motywacji niż potwierdzenie w praktyce, że jest się dobrym. Podczas ostatnich konsultacji w Wałczu mieliśmy zawodników ze wszystkich 6 OSSM-ów w kraju. Mogliśmy zobaczyć w akcji zdecydowaną większość zawodników kategorii młodzieżowych, którzy są u nas w kraju. Ktoś powie: „Co to jest jakieś 70-80 osób?” Od czegoś trzeba zacząć. Jak dotąd były to największe takie konsultacje w historii. I w mojej ocenie warto je kontynuować w latach kolejnych.

aquathlon pztri_stycze2016

Aquathlon w Poznaniu nie jest jednak dedykowany tylko dla triathlonistów. Mile widziane są także kluby pływackie. Celem jest tu nie tylko sam start. Ważne jest pokazanie obiektów jakie mamy na UAM-ie, promocja OSSM, czy wskazanie możliwości przyjazdu na studia do Poznania i pogodzenie tego ze sportem. Najważniejsze jest jednak  pokazanie pływakom, że jest coś takiego jak triathlon, że może warto czasem rozważyć zmianę dyscypliny. Przy czym od razu zaznaczam, że nie chodzi o zmianę dyscypliny tu i teraz, podbieranie zawodników, przekupywanie…. Chodzi o zakorzenienie w świadomości, że jest jakaś alternatywa. Co zrobić, gdy przestaniesz się poprawiać? Masz 15-16 lat, umiesz bardzo dobrze pływać, ale już wiesz, że to być może za mało na Mistrzostwa Polski w pływaniu, bo już teraz brakuje Ci kilku sekund i ścieżki wyczynowe w zasadzie się pozamykały. Ale jesteś dobry lub masz predyspozycje na dobrego biegacza lub kolarza!  Jest zawsze alternatywa w postaci triathlonu, gdzie zawodnik mający 16 lat jest dopiero pierwszym rokiem juniora młodszego. Taki zawodnik posiadający wysoko rozwinięte zdolności pływackie, do tego dobrze radzący sobie na lądzie (bieg) i ogólnie sprawny fizycznie może w triathlonie jeszcze wiele osiągnąć. Uważam, że polskiemu triathlonowi bardzo dobrze może zrobić nawiązanie współpracy właśnie z klubami pływackimi, a zawody Aquathlonowe są do tego idealną okazją.

Kolejnym ukłonem w stronę pływaków jest dopuszczenie strojów startowych zgodnych z przepisami PZP. Żeby nie było jednak za łatwo i był element triathlonu, startujemy z wody po dwie osoby na torze. Pozwala to także skrócić o połowę czas trwania części pływackiej zawodów. Trasa biegowa płaska, szybka, po drogach gruntowych, ale z krótkim przebiegiem po pozbruku. Ze względów bezpieczeństwa zakazuje się startu w kolcach.

A jaka w tym wszystkim rola PZTri? To właśnie związek i obecny szef szkolenia (Tomasz Kowalski) byli głównym inicjatorem cyklu Aquathlonów. To dzięki zaangażowaniu związku partnerzy, którzy z nim współpracują przekazują bony na łączną kwotę 10 tys. zł. To we współpracy ze związkiem ustalono wysokość opłat wpisowych, które przy obecnych cenach są symboliczne i maja pokryć koszty organizacyjne zawodów, ale nie powinny stanowić żadnej bariery dla startujących klubów. Związek zgodził się na rezygnację z konieczności posiadania licencji PZTri, by ułatwić start choćby klubom pływackim. Czuwał też nad podziałem nagród, by docenić także młodsze kategorie wiekowe, w których  z nadzieją  upatrujemy przyszłych następców Marka Jaskółki. Bez wsparcia PZTri zawody zwyczajnie by się nie odbyły, lub musiałyby kosztować znacznie więcej. Być może byłoby wtedy tak, że w limicie 200 startujących zawodników z grup wiekowych, zawodnicy młodzieżowy stanowiliby mniejszość. Tak się jednak nie stanie. Ta impreza jest właśnie dla dzieci i młodzieży startującej w sporcie kwalifikowanym.  Kto wie, może niektórzy z was kiedyś zostaną zawodnikami UAM.

Link do zapisów i regulaminu zawodów:

http://www.poznantriathlon.net/aquathlon-uam-ossm-poznan-2016/

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 3

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test