brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: bieganie w triathlonie

Zapraszamy na pierwszy webinar Akademii Triathlonu pod tytułem "Bieganie w triathlonie". Webinar to prezentacja z komentarzem prowadzącego na żywo, odbywająca się za pośrednictwem internetu. Gdziekolwiek będziesz, możesz wziąć udział w wykładzie, wystarczy dostęp do sieci. Wykład przewidziany jest dla każdego amatora, niezależnie od poziomu zaawansowania i wieku. 

 

Webinar będzie podzielony na trzy części. Pierwszą będzie wykład trwający około 45 minut, następnie 15 minut przeznaczymy na pytania słuchaczy. Na koniec  Łukasz Grass omówi 5 podstawowych błędów, jakie sam popełnił w bieganiu, rozpoczynając swoją przygodę z triathlonem. 

 

POZOSTAŁO 9 WOLNYCH MIEJSC

 

Temat: Bieganie w triathlonie

Data: 30.05.2017 r. (wtorek)

Godzina: 19:00

Czas trwania: 1 godzina 30 minut (w przypadku wielu pytań na temat przewidziany w webinarium możliwość przedłużenia spotkania o 30 minut) 

Cena: 40 zł (zniżka dla członków AT TEAM, cena 30 złotych. Podczas zapisywania się należy wybrać opcję AT Team Webinar

Ograniczona liczba uczestników: 23 osoby (liczy się kolejność zapisów) - POZOSTAŁO 9 WOLNYCH MIEJSC

 

Czego dowiesz się w tym webinarze:

- Jak biegać szybciej? Co nas spowalnia?

- Jak ułożyć proporcję bieganie - rower w planie treningowym

- O objętościach biegania w treningu triathlonisty

- O różnicach pomiędzy bieganiem tradycyjnym, a bieganiem w triathlonie

- Wyznaczanie tempa na zawody

- Jak sobie radzić z bólem i kontuzjami

- 5 błędów w bieganiu jakie popełnił Łukasz Grass, które mogą również dotyczyć każdego z nas

 

Rejestracja na webinar:

https://elektronicznezapisy.pl/event/1865.html

 

Prowadzący:

Adrian Kapusta

USA Triathlon Coach Level I, redaktor Akademii Triathlonu

 

Adrian Kapusta zdj 2.jpg

 

oraz

 

Łukasz Grass

Współzałożyciel Akademii Triathlonu, Redaktor Naczelny Business Insider Polska, absolwent AWF kierunek trenerski. Ukończył 6 triathlonów klasy Ironman z wynikiem życiowym 10h z Kopenhagi, kilkanaście dystansów Half Ironman z rekordem życiowym 4h 30 minut z Haugesund i kwalifikacją na Mistrzostwa Świata do Las Vegas w kategorii 35+. 

 

grass africa1

 

 

Webinar odbędzie się poprzez platformę Hangouts z serwisu Google. Jeśli posiadasz konto Google wystarczy się zalogować na hangouts.google.com Jeśli nie posiadasz konta musisz się zarejestrować. Można korzystać z komputera lub urządzeń mobilnych.

 

W razie pytań można pisać na adres:

[email protected]

Opublikowane w Wydarzenia

Dzisiejszy artykuł uzupełnia nam kwestie omówienia środków treningowych wykorzystywanych w poszczególnych konkurencjach triathlonu w okresie przygotowawczym. W przypadku biegania, do okresu przygotowawczego zawodnik powinien przystąpić płynnie po ukończeniu serii dłuższych wybiegań, treningów z odcinkami rytmowymi, Crossu1 oraz głównej jednostki okresu podstawowego jakim były Crossy2. Na takiej podbudowie, możemy spokojnie przystąpić do dalszego etapu przygotowań. Podobnie jak w treningu kolarskim, w dalszym ciągu będziemy rozwijać treningi tlenowe. Wybiegania (WB1) powinny być sukcesywnie wydłużane. Mogą być biegane również nieco szybciej, w szczególności od połowy czasu trwania treningu lub z narastającą prędkością. Tętno może wtedy sukcesywnie wzrastać do ok. 75% naszego HR max, a dla doświadczonych triathlonistów mogą kończyć się nawet w okolicach ich progu mleczanowego (LT).


Należy również kontynuować znane nam z okresu podstawowego treningi, które były zakończone przebieżkami (rytmami). U bardziej doświadczonych zawodników treningi te można sukcesywnie przekształcać wydłużając odcinki rytmowe. Taki trening przyjmie formę zabawy biegowej lub fartleku, a w późniejszym okresie nawet treningu tempowego. Intensywność odcinków szybszych nie powinna być wyższa niż tempo, które zawodnik byłby wstanie utrzymać na sprawdzianie lub zawodach na 5km. Dodatkową jednostką w treningu biegowym okresu przygotowawczego u triathlonistów są treningi siły biegowej, wykonywanej na podbiegach lub ćwiczeniach takich jak skip A, skip B, skip C, wieloskok, płotki itp. Treningi na specjalistycznych ćwiczeniach siły biegowej sugeruję wykonywać pod okiem trenera, a w przypadku braku takiej opieki zrezygnować z nich. Naprawdę niewielu triathlonistów jest w stanie zmieścić w swój program treningowy wszystkie dostępne środki treningowe w pływaniu, rowerze i na biegu, tak aby z tego stworzyć efektywny program treningowy, w którym będzie miejsce na prawidłową regenerację .


Podstawowym środkiem treningowym dla triathlonistów w okresie przygotowawczym są jednak biegi ciągłe w drugim zakresie (WB2). Odcinek WB2 powinien trwać minimum 30 minut, a tętno powinno powoli rosnąć, aż ustabilizuje się na poziomie 83-86% naszego tętna maksymalnego osiąganego na biegu. Podobnie jak przy innych środkach treningowych, także w przypadku WB2 doświadczeni zawodnicy mogą ten trening lekko zmodyfikować, biegnąc w ostatnich 5-15 minutach lekko powyżej swojego LT. Klasyczne WB2 przekształci się wtedy w bieg z narastającą prędkością (BNP). Uzyskamy wtedy jednostkę mocno obciążającą, ale także bardzo efektywną w procesie treningowym.  BNP należy stosować u zawodników z dobrze wytrenowaną strefą progu mleczanowego (LT) oraz kiedy mamy pewność, że zawodnik jest odpowiednio zregenerowany do takiej jednostki treningowej.  Początkujący zawodnicy bardzo łatwo trening BNP przekształcają  w wysiłek maksymalny, a nie o to w tym treningu chodzi.


Trening biegowy w okresie przygotowawczym to również zakładki rowerowo-biegowe, gdzie możemy stosować pełny wachlarz środków treningowych, od wybiegania, aż po WB2 lub BNP. Zakładki RC2 + WB2 to znakomity środek treningowy, który bezpośrednio nawiązuję do intensywności na dystansie ½  Ironmana, ale o tym innym razem.  Poniżej znajdują się przykładowe treningi okresu przygotowawczego:

 

Początek okresu przygotowawczego

Okres przygotowawczy

GR 5’
80’ WB1
GS 1 seria ćw. po 30”
10’ stretching

GR 5’
80’ WB1 (pomiędzy 30 a 50’ – 75%  HR max,

pomiędzy 50 a 70’ - 83% HR max)
GS 1 seria ćw. po 30”
10’ stretching

GR 5’
20’ WB1
GR 5’
10 x  (2’ tempo 5km,  1’  trucht) p.2’
15’ WB1
10’ delikatny stretching

GR 5’
20’ WB1
GR 5’
7 x  (1km  tempo 10km,  2’  trucht) p.2’
15’ WB1
10’ delikatny stretching

GR 5’
15’ WB1
GR 5’
30’ WB2 p.2’
15’ WB1
10’ delikatny stretching

GR 5’
15’ WB1
GR 5’
45’ BNP (35’ WB2, 10’ HR 90% HR max) p.2’
15’ WB1
10’ delikatny stretching

 

Opublikowane w Metodyka treningu

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test