brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: Maciej Lasyk

Norseman to już jest legenda wśród triathlonów ekstremalnych. Najbardziej znane i rozpoznawalne zawody przyciągają jak magnes triathlonistów z całego świata. Impreza rozgrywana jest na ekwiwalencie dystansu ironman. Strat odbywa się ze skoku do wody z płynącego promu. Pierwsze 40 kilometrów roweru to podjazd do wysokości 1200 m n.p.m. Po strefie zmian T2 przez 25 km biegnie się po płaskim terenie, ale to nie koniec, ponieważ meta znajduje się na szczycie Gaustatoppen 1880 m n.p.m. Pierwszych 160 zawodników wbiega na szczyt góry i dostaje najbardziej pożądaną czarną koszulkę Norseman. Pozostali biegną alternatywną trasą płaskowyżem i muszą zadowolić się tylko białą koszulką.

246 triathlonistów stanęło na starcie Isklar Norseman Xtreme Triathlon 2017. Z całej grupy 13 zawodników nie ukończyło zawodów. Jest to i tak niezły wynik biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z jednym z najtrudniejszych triathlonów na świecie. Zimna woda, zmienna pogoda, przelotne deszcze i surowy klimat to warunki, z którymi muszą mierzyć się wszyscy startujący w Norsemanie. Wśród pierwszych 160 triathlonistów, którzy zostali wpuszczeni na szczyt góry Gaustatoppen znalazło się dwóch Polaków Jakub Rużyło i Maciej Lasyk, zdobyli oni upragnione czarne koszulki. Natomiast z pozostałych 75 triathlonistów, którym nie dopisało szczęście i musieli pobiec alternatywną trasą po białą koszulkę najlepszym zawodnikiem był Polak, Henryk Strzałkowski. Oprócz niego białą koszulkę także zdobyli Bartłomiej Bielski i Błażej Bębeńca. Norwegowie zdominowali cały wyścig. W pierwszej ósemce sześciu zawodników to Norwedzy. Zwycięzca Lars Christian Vold (NOR) pobił rekord trasy osiągając czas 9 godzin 52 minuty i 10 sekund. W zawodach wziął także udział utytułowany triathlonista Jordan Rapp USA, który zajął trzecie miejsce ze stratą ponad 16 minut do zwycięzcy.

Zwycięzca i rekordzista Norsemana Lars Christian Vold NOR. Fot. Norseman

Jeśli jesteście zainteresowani tym ekstremalnym triathlonem pilnujcie zapisów w pierwszym tygodniu listopada. Nie trzeba się spieszyć ponieważ nie liczy się kolejność zgłoszeń. Każdy kto się zapisze będzie brał udział w losowaniu jednego z 236 miejsc. Koszt wzięcia udziału w losowaniu to około 40 zł. Jeżeli dopisze Ci szczęście i dostaniesz maila z potwierdzeniem, że zostałeś wylosowany, pozostaje opłacić w ciągu 7 dni kwotę 1400 zł. W zeszłym roku w losowaniu brało udział prawie 3100 osób. Średnio 1 osoba na 13 dostaje przepustkę na zawody.