brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: Malbork

Joanna Sołtysiak 3 września w Malborku zdobyła tytuł Mistrzyni Polski na dystansie 1/2 IM. Pomimo ciężkich warunków pogodowych triathlonistka świetnie sobie poradziła uzyskując czas 4:28:07. Joanna w rozmowie na łamach Akademii Triathlonu opowiada o swoim życiu, pracy i treningach. Dowiesz się między innymi jakie są ulubione sesje treningowe Joanny oraz co przytrafiło się dzień przed startem, co przysporzyło jej niemałych nerwów.


Adrian Kapusta: Zostałaś świeżo upieczoną Mistrzynią Polski na dystansie ½ IM. Jadąc na te zawody spodziewałaś się takiego obrotu spraw?

 

Joanna Sołtysiak: Jadąc na zawody liczyłam na dobry występ, po cichu może na medal ale na pewno nie na pierwsze miejsce. Wbiegając na metę nie mogłam uwierzyć, że zdobywam właśnie tytuł Mistrzyni Polski. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero następnego dnia.

 

Adrian Kapusta: Byłaś szybsza od takich zawodniczek jak Paulina Kotfica czy Olga Kowalska. Co tego dnia dało Ci największą przewagę, pływanie, rower czy bieg?


Joanna Sołtysiak: Zdecydowanie rower. Jest to dyscyplina, która odgrywa znaczącą rolę na dystansie 1/2 ironmana i dodatkowo jest moją najmocniejszą stroną w triathlonie. Tego dnia wiał bardzo silny wiatr i padał deszcz, co dało mi dodatkową przewagę jako, że często trenuję w takich właśnie warunkach i jestem przyzwyczajona do złej pogody. Moje założenia przedstartowe były, aby pojechać bardzo mocno cześć kolarską, ale jednocześnie zachować maksymalnie dużo sił na bieg. Zarazem chciałam gonić Paulinę i uciekać Oldze.

 

Adrian Kapusta: Czy tego dnia coś nie tak było z Twoim strojem startowym?


Joanna Sołtysiak: Tak, niestety w sobotę dzień przed zawodami zorientowałam się, że zapomniałam wziąć z domu swoją torbę z rzeczami sportowymi, w której właśnie był mój strój startowy. Jako, że nie znam nikogo w Malborku do głowy przyszła mi jedynie Gosia Szczerbińska (zwyciężczyni zawodów z soboty), która pożyczyła mi dwa stroje. Myślałam już, że sytuacja została opanowana ale stroje okazały się za małe i jeszcze o godzinie 20 nie miałam w czym wystartować. Na szczęście wieczorem w hotelu spotkałam koleżankę Asię Sygułę, która akurat wzięła ze sobą dwa stroje startowe. Dzięki niej mogłam wystartować w niedzielnych zawodach. Nie będę opowiadać już w szczegółach ile stresu i nerwów kosztowała mnie ta sytuacja. Zdarzyło mi się to pierwszy raz i sama nie mogłam uwierzyć, że jadąc na zawody triathlonowe zapomniałam stroju triathlonowego...

 

Joanna Sołtysiak podium.jpg

Fot. Labostport

 

Adrian Kapusta: Nie startujesz zbyt często w triathlonach. A jak pojawiasz się na starcie potrafisz wprowadzić spore zamieszanie. Stawiasz na jakość, nie na ilość?


Joanna Sołtysiak: W tym roku wystartowałam w 6 triathlonach, w tym 3 na dystansie 1/2 ironmana. W poprzednich latach startowałam dużo częściej (przeważnie 10-11 zawodów triathlonowych) i myślę, że to był błąd. W związku z moją pracą nie miałam i nadal nie mam za dużo czasu na regenerację, która zajmuje mi dłużej niż innym zawodniczkom PRO, które nie pracują na co dzień. Zrozumiałam to w tym roku. Jeśli chcę konkurować z zawodniczkami uprawiającymi triathlon zawodowo muszę stawiać na jakość i po każdym starcie dać sobie więcej czasu na odpoczynek. W tym roku na dystansie 1/2 ironmana osiągnęłam wyniki: 4h 23 min., 4h 31 min. oraz 4h 28 min. więc uważam wszystkie starty za udane. Lepiej wybrać bardziej prestiżowe zawody, skupić się na nich, porządnie potrenować i pokazać z jak najlepszej strony niż wystartować w wielu zawodach i osiągnąć mało satysfakcjonujące miejsce czy rezultat.

Częstsze starty to także większe koszty. W związku z tym, że mieszkam i pracuję w Szwecji, na każde zawody przylatuję do Polski dopiero w piątek wieczór po pracy, w sobotę pozostaje mi złożenie roweru po podróży, start w niedzielę w zawodach i w poniedziałek rano lot powrotny.

Adrian Kapusta: Czym się zajmujesz na co dzień poza treningami?


Joanna Sołtysiak: Ukończyłam budownictwo na Politechnice Poznańskiej i od 5 lat pracuję jako inżynier na budowach w firmie Skanska w Szwecji. Specjalizuje się w budownictwie podziemnym czyli innymi słowy buduję tunele. Do tej pory pracowałam przy budowie tunelu kolejowego oraz tunelu służącego do wytwarzania energii atomowej. Lubię swoją pracę, nie sposób się nudzić i zazwyczaj dzień mija bardzo szybko chociaż nie ukrywam, że praca na budowie jest często stresująca w związku z harmonogramami robót narzuconymi przez inwestora, którym inżynierowie muszą po prostu sprostać.

 

Joanna Sołtysiak rower.jpg

Fot. Labosport

 

Adrian Kapusta: W takim razie jak godzisz pracę z triathlonem? Trenujesz przed pracą, a może jesteś tak zwanym “weekendowym wojownikiem” i w te dni wykonujesz najwięcej jednostek treningowych?


Joanna Sołtysiak: Ciężko jest pogodzić pracę i treningi ale przy dobrej organizacji czasu oraz dużej dawce motywacji można wszystko połączyć. W okresie przygotowawczym (zima i jesień) zazwyczaj trenowałam rano przed pracą o godzinie 6 i po pracy około godziny 19. W weekendy wykonywałam również po dwie jednostki treningowe. Od marca kiedy można było już jeździć na rowerze na zewnątrz wtedy często wykonywałam dwie jednostki treningowe po pracy (tzw. zakładki). Jednak zdarzały się dni w tygodniu pracującym kiedy robiłam także trzy treningi. W weekendy zazwyczaj robiłam długie treningi, w sobotę przeważnie długą jazdę na rowerze, w niedzielę natomiast długie wybieganie jako główne akcenty i do tego zawsze były dodatkowe treningi. Nie ukrywam, że często w weekendy wykonywałam po 3 jednostki. Jednak muszę zaznaczyć, że po takich dniach zazwyczaj kolejny dzień był luźny treningowo, czyli np. tylko pływanie. Dodatkowo w okresie przygotowawczym stosowałam system 3-1, czyli 3 tygodnie ciężkie i 1 tydzień regeneracyjny. Do tego dochodzą dwa krótkie obozy: zazwyczaj jeden w marcu, drugi w lipcu, gdzie trenuję dużo.

 

Adrian Kapusta: Jak jesteśmy już przy treningach, jakie są Twoje ulubione sesje?


Joanna Sołtysiak: Na pływaniu lubię treningi stylem zmiennym, nie tylko "klepanie" kraula. Lubię pływać wszystkimi czterema stylami. Jeśli mam wybrać trening kraulowy to drabinka 100-200-300-400-400-300-200-100 m. Jest szybkość, jest wytrzymałość, nie ma nudy.
Na rowerze lubię krótsze interwały czyli odcinki 4 x 15 minut lub interwały mieszane 5-10-15-15-10-5 minut. Wtedy czuję, że coś się dzieje na treningu i nawet gdy trening jest ciężki mam wrażenie, że mija szybciej. Nie lubię długich interwałów typu 2 x 30 minut, strasznie się dłużą.
Bieg natomiast to trening szybkości np. 16 x 200 m, gdzie trzeba bardzo szybko pobiec założony odcinek, ale ten maksymalny wysiłek trwa krótko i wiem, że po nim będzie odpoczynek. Łatwo wytłumaczyć swojej głowie, że to tylko trzydzieści kilka sekund bólu.

 

Adrian Kapusta: Czy możesz podać przykład błędu, jaki zdarzyło Ci się popełnić kiedyś w zawodach, który najbardziej Cię ograniczał, a już go wyeliminowałaś?


Joanna Sołtysiak: Bez wątpienia mój pierwszy start na dystansie 1/2 ironmana w Gdyni w 2016 roku, kiedy podczas całego wyścigu zjadłam jedynie 3 żele. Na 11 km biegu tak mnie ścięło, że straciłam całą moc i wypracowaną wcześniej przewagę. Nie walczyłam już o nic, jak tylko "jakoś dotrzeć do mety". Teraz wiem, że na długich dystansach po prostu trzeba jeść, żeby mieć energię. Dla porównania w Malborku zjadłam 12 żeli.

 

Joanna Sołtysiak meta.jpg

Fot. Labosport


Adrian Kapusta: Jakie masz cele sportowe na kolejne lata?


Joanna Sołtysiak: W kolejnych latach chciałabym skupić się na dłuższych dystansach (1/2 ironman oraz ironman). W przyszłym roku jeszcze będę przygotowywać się głównie pod dystans 1/2 ironmana, żeby cały czas rozwijać swoją szybkość. Jednak zamierzam także zadebiutować na dystansie ironman. Start ten aczkolwiek będę traktować jako sprawdzenie swojego organizmu, przetestowanie odżywiania i znalezienie swoich słabych stron na tak długim dystansie. Organizm może różnie reagować po tylu godzinach wysiłku. Potem chciałabym poprawić swoje słabe strony, tak żeby za dwa lata wystartować już w kilku triathlonach na pełnym dystansie ironmana, tak aby się trochę pościgać a nie tylko wziąć udział.

 

Adrian Kapusta: Kogo obstawiasz, że zwycięży na Mistrzostwach Świata Ironman 70.3 w nadchodzący weekend? 


Joanna Sołtysiak: Niestety nie startuje na tych zawodach Lucy Charles. Dziewczyna jest niesamowita i na nią bym postawiła. W zeszłym roku zaczęła startować na dystansie 1/2 ironmana a już w tym roku ma na swoim koncie wiele zwycięstw. Wcześniej była pływaczka a zaledwie w 3 lata stała się czołowa triathlonistka licząca się na świecie. Z tych co widnieją na liście startowej to stawiam na Holly Lawrence.

 

Adrian Kapusta: Komu chciałabyś najbardziej podziękować za to co udało Ci się osiągnąć w Malborku? 


Joanna Sołtysiak: Na pierwszym miejscu mojej rodzinie, czyli rodzicom i bratu Przemkowi. Wszyscy bardzo mnie wspierają i są wyrozumiali. Dodatkowo często podporządkowują się pod mój schemat treningowy, za co jestem im bardzo wdzięczna. Poza tym mój facet Dario, który znosi mnie na co dzień, pomaga z wszelkimi problemami rowerowymi oraz jest ze mną na każdym starcie. Jak nikt inny potrafi ukoić moje nerwy przedstartowe i dodać mi pewności siebie. Podziękowania również dla trenera Jakuba Czaji, z którym nawiązałam współpracę za jego zaangażowanie i profesjonalizm. To właśnie on zwrócił mi uwagę na wiele małych, kiedyś wydawało mi się nie istotnych spraw, a które odmieniły mnie jako sportowca. Podziękowania także dla klubu Kuźnia Triathlonu, która wsparła mnie w przygotowaniach umożliwiając między innymi wyjazd na obóz klimatyczny w marcu oraz firmie zmierz-nie-szacuj.pl za wszelką pomoc i przeprowadzenie kontrolnych testów, kiedy tylko chciałam.

Opublikowane w Wywiady

Pod znakiem doskonałej atmosfery i zaciętej, sportowej rywalizacji upłynęły zawody Castle Triathlon Malbork 2017, które odbyły się w miniony weekend. Podczas tegorocznych zawodów padł rekord frekwencji. Do imprezy zgłosiło się blisko 1200 zawodniczek i zawodników, w tym czołowi polscy triathloniści, którzy rywalizowali o tytuł Mistrza Polski na dystansie średnim.

Rywalizację na dystansie średnim (1/2 IM) wygrał Łukasz Kalaszczyński (GVT BMC LLKS Górnik Wałbrzych), który typowany był na głównego pretendenta do tytułu. Po pływaniu tracił prawie 5 minut do prowadzącego po tym etapie Tomasza Brembora, jednak najszybciej pojechał na rowerze wśród zawodników PRO, a następnie powiększył swoją przewagę podczas biegu, i dotarł na metę z czasem 03:52:55. Jako drugi na linii mety pojawił się Tomasz Szala (Armexim Development Tri Team, 03:58:16). Jedynie 3 sekundy później na mecie zameldował się Tomasz Brembor (GVT BMC AZS-AWF Katowice, 03:58:19) i to on zdobył brązowy medal.

ctm2017 foto1

„Jestem przede wszystkim bardzo szczęśliwy, bo to mój pierwszy tytuł Mistrza Polski w triathlonie. Trzeba podkreślić znakomicie przygotowaną trasę i świetną robotę sędziów. Cały czas skupiałem się tylko na swoich założeniach, bo wiedziałem, że jestem bardzo dobrze przygotowany i dałem z siebie wszystko. Bardzo mocno pojechałem rower i zredukowałem stratę z pływania. Pobiłem również swój rekord życiowy. Pierwszy raz startowałem w Malborku, lokalizacja jest świetna. Szybka trasa kolarska i płaska trasa biegowa. Z pewnością to wrócę!" – powiedział Łukasz Kalaszczyński, nowy Mistrz Polski na dystansie średnim.

ctm2017 foto2

Rywalizacja wśród Pań była niezwykle zacięta, a prowadzenie na trasie często się zmieniało. Ostateczna walka o tytuł Mistrzyni Polski rozegrała się na ostatnim etapie biegu pomiędzy Pauliną Kotficą (GVT BMC LLKS Górnik Wałbrzych, 04:29:29), a Joanną Sołtysiak (Lab-Med Koło, 04:28:07), która zyskała niewielką przewagę i utrzymała ją już do końca zdobywając tym samym Mistrzostwo Polski na dystansie średnim. Trzecie miejsce na podium wywalczyła Olga Kowalska (Trinergy Team, 04:33:01).

ctm2017 foto4

Etap pływacki odbył się w rzece Nogat, która przepływa u stóp Zamku Krzyżackiego. Następnie zawodnicy mieli do pokonania najszybszą w Polsce trasę kolarską, przebiegającą przez malownicze tereny Żuław Wiślanych. Na koniec pobiegli między innymi przez tereny Muzeum Zamkowego, dawną fosą gotyckiej twierdzy, która jest największą budowlą ceglaną na świecie.

Przed startem zawodników na dystansie 1/2 IM, już o świcie, swoje zmagania rozpoczęli triathloniści rywalizujący na pełnym dystansie, którzy mieli do pokonania 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i maraton do przebiegnięcia.

Zwycięzcą tego dystansu został Jakub Kimmer (Bieging Team Zelów, 09:10:11). Drugie miejsce na podium wywalczył Wojciech Łachut (Twister Team, 09:25:19), a trzecie Andrzej Świderski (09:33:04).

malbork-00011

Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Peterek (Loco Print Team, 10:55:09). Jako druga linię mety przekroczyła Katarzyna Kaczowska (CompleXsports Triathlon Team, 11:10:08). Trzecia była Natalia Jędrzejczyk (TriWawa, 12:10:31).

„Malbork to doskonałe miejsce na przeprowadzenie zawodów triathlonowych, co sprawia, że w tym roku odbyły się one już po raz szesnasty. Rekord frekwencji jaki padł podczas Castle Triathlon Malbork 2017 tylko potwierdził, że lokalizacja i klimat zawodów są niepowtarzalne. Doceniają je zawodnicy i kibice, którzy licznie przybywają do Malborka. Impreza jest niezwykle atrakcyjna, nie tylko pod względem prestiżowej, sportowej rywalizacji, ale także ze względu na jedyną taką trasę w Polsce, na której zawodnicy mogą podziwiać średniowieczny Zamek Krzyżacki" – powiedział Marcin Waniewski, dyrektor Castle Triathlon Malbork.

podimu malbork

Dzień wcześniej (w sobotę), rywalizację na dystansie 1/4 IM wygrał Piotr Ławicki, a najlepszą kobietą była reprezentantka Malborka – Małgorzata Wąsik. Pierwszy raz podczas Castle Triathlon Malbork rywalizowali również najmłodsi, którzy startowali w zawodach biegowych Malbork Kids na trzech dystansach.

podium malbork2

Przyszłoroczne zawody Castle Triathlon Malbork odbędą się w terminie 8-9 września 2018, a triathloniści pierwszy raz będą mieli do wyboru, aż cztery dystanse: 1/8 IM, 1/4 IM, 1/2 IM oraz pełny IM! Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą poczuć niesamowity klimat malborskiej imprezy oraz ścigać się na najszybszej trasie w Polsce. Zapisy na przyszłoroczne zawody ruszają już we wtorek 5 września 2017 r. o godz. 20:00!

Opublikowane w Wydarzenia

Castle Triathlon Malbork im. Bartosza Kubickiego odbędzie się już w najbliższy weekend (2-3 września). Do udziału w szesnastej edycji zawodów triathlonowych w Malborku zgłosiła się rekordowa liczba ponad 1200 zawodników i zawodniczek. Będą mieli do wyboru trzy dystanse: 1/4 IM (0,95 km pływania – 45 km jazdy na rowerze – 10,55 km biegu), IM (3,8 km – 180 km – 42,2 km) oraz 1/2 IM (1,9 km – 90 km – 21,1 km), na którym odbędą się Mistrzostwa Polski na dystansie średnim!

malbork foto4

Najciekawiej zapowiada się prestiżowa rywalizacja na dystansie średnim (1/2 IM), w której weźmie udział elita polskich triathlonistów. Swój udział w niedzielnych zawodach potwierdzili między innymi: Łukasz Kalaszczyński, Kacper Adam, Marcin Ławicki, Mikołaj Luft, Mateusz Kaźmierczak czy Tomasz Szala, a wśród pań: Paulina Kotfica, Olga Kowalska, Joanna Sołtysiak i Hanna Kaźmierczak. Dla większości z nich będzie to najważniejszy start w sezonie, dzięki czemu kibice będą mieli niepowtarzalną okazję śledzenia sportowych zmagań na najwyższym poziomie!

Na wszystkich dystansach Castle Triathlon Malbork 2017 będzie można wystartować w trzyosobowej sztafecie triathlonowej, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie.

265720

W tym roku w programie imprezy po raz pierwszy znalazły się zawody Malbork Kids, podczas których najmłodsi wezmą udział w biegach na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Biuro zawodów, strefa zmian i EXPO zlokalizowane będą na parkingu przy ul. Wałowej. Triathloniści pływać będą w rzece Nogat, która przepływa u stóp Zamku Krzyżackiego. Płaska i niezwykle szybka trasa kolarska wytyczona zostanie na pętli 45 km przez ulicę Solskiego i

Główną, w stronę Lisewa Malborskiego przez miejscowości: Kościeleczki – Tralewo – Lichnowy – Dąbrowa. Trasa biegowa poprowadzona zostanie przez Most imienia Świętego Wojciecha, ul. Parkową, w pobliżu murów Zamku, a następnie wzdłuż rzeki Nogat Bulwarem im. Maciej Kilarskiego.

malbork foto1

„Castle Triathlon Malbork to impreza z 16-letnią tradycją i niepowtarzalnym klimatem. Trzy dystanse do wyboru oraz atrakcyjność tras sprawiają, że z roku na rok chcących wystartować w Malborku jest coraz więcej. Możliwość śledzenia rywalizacji o tytuł Mistrza Polski na dystansie średnim to także nie lada gratka dla amatorów sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie". – powiedział Marcin Florek, organizator zawodów z Labosport Polska.

Na zawody Castle Triathlon Malbork 2017 można się zapisać do 31.08.2017 r. do godz. 23:59. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej zawodów: www.castletriathlon.com. Szczegółowe informacje znajdują się również na profilu imprezy: https://www.facebook.com/castletri/.

Opublikowane w Wydarzenia

Tylko do końca roku obowiązywać będzie najniższa opata startowa na zawody Castle Triathlon Malbork im. Bartosza Kubickiego, które odbędą się w dniach 2-3 września 2017 r. u stóp największej ceglanej budowli w Europie – Zamku Krzyżackiego w Malborku. Zawodnicy będą mogli wystartować na jednym z trzech dystansów: pełnym dystansie IM, 1/2 IM oraz na 1/4 IM. Na każdym z nich będzie możliwa rywalizacja sztafet triathlonowych.

ctm2016 foto_6

Najniższa opłata startowa, obowiązująca do 31 grudnia, wynosi obecnie 400 zł dla pełnego dystansu IM, 300 zł dla dystansu 1/2 IM oraz 200 zł dla dystansu 1/4 IM. W przypadku sztafet obecne ceny to 600 zł (pełen dystans IM), 500 zł (1/2 IM) oraz 400 zł (1/4 IM). Od Nowego Roku, niedzieli 1 stycznia, opłaty wzrosną do wysokości 500 zł (pełen dystans IM), 400 zł (1/2 IM) i 250 zł (1/4 IM) oraz do wysokości 700 zł, 600 zł oraz 450 zł w przypadku rywalizacji sztafetowej.

W przyszłym roku zawodnicy będą mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: pełny dystans IM, gdzie do pokonania będzie 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu. O połowę krótszy dystans 1/2 IM to 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz dystans półmaratonu do przebiegnięcia. Po kilku latach przerwy, do Malborka wraca dystans 1/4 IM. „Ćwiartka” to 0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze oraz 10,55 km biegu.

ctm2016 foto_4

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ponownie możemy zaproponować zawodnikom rywalizację na ‘ćwiartce’, tym bardziej, że to właśnie tu, w Malborku w roku 2012, miały miejsce pierwsze zawody w Polsce na tym dystansie” – powiedział Marcin Waniewski, organizator zawodów z MKS Triathlon Malbork.

Na każdym z dystansów będzie możliwość wystartowania w trzyosobowej sztafecie triathlonowej, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie.

„Rywalizacja sztafet to świetna okazja do spróbowania swoich sił w triathlonie oraz możliwość dobrej, drużynowej zabawy, połączonej z pozytywni sportowymi emocjami” – dodał Waniewski.

ctm2016 foto_2

Etap pływacki rozpocznie się tradycyjnie od wystrzału z zamkowych armat i odbędzie się w rzece Nogat. Zawodnicy przepłynął tuż u stóp Zamku Krzyżackiego, będącego wizytówką Malborka. Trasa kolarska, wytyczona przez Żuławy Wiślane, jak co roku będzie płaska i szybka. Etap biegowy przebiegać będzie przez ulice Malborka oraz przez tereny Muzeum Zamkowego. Zawodnicy przebiegną m.in. przez fosę zamku, która na co dzień jest zamknięta dla turystów.

ctm2016 foto_3

Malbork, blisko czterdziestotysięczne miasto, w roku 2017 już po raz siedemnasty będzie gościł triathlonistów. Dogodna lokalizacja miasta nad rzeką Nogat sprzyja organizacji dużych zawodów triathlonowych. Usytuowanie centrum zawodów, z widokiem na Zamek Krzyżacki oraz wytyczenie tras przez największe atrakcje miasta, powoduje, że Castle Triathlon Malbork są zawodami niezwykle widowiskowymi i ciekawymi także dla licznych kibiców. Organizatorzy szacują, że do Malborka przyjedzie około tysiąca zawodników z całej Polski.

ctm2016 foto_8

Aby zapisać się na zawody należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej zawodów www.castletriathlon.com.

Opublikowane w Wydarzenia

To już pewna informacja! W przyszłym roku, po raz szesnasty, u stóp Zamku Krzyżackiego w Malborku odbędzie się Castle Triathlon Malbork. Zawody odbędą się 2 i 3 września 2017 r., a triathloniści będą mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: podobnie jak w tym roku - pełen dystans IM i 1/2 IM oraz dystans 1/4 IM, który po kilku latach przerwy wraca do Malborka!

Pełen dystans to 3,8 km pływania w rzece Nogat, 180 km jazdy na rowerze płaskimi i szybkimi trasami wytyczonymi przez Żuławy Wiślane oraz maraton do przebiegnięcia, między innymi przez tereny Muzeum Zamkowego w Malborku. Zawodnicy wybierający o połowę krótszy dystans pokonają odpowiednio 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. Start na ćwiartce to 0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze oraz 10,55 km biegu. Podobnie jak w tym roku, będzie możliwość wystartowania w trzyosobowej sztafecie, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie.

ctm2016 foto_2

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy po raz kolejny zorganizować zawody w Malborku. Rosnąca z roku na rok frekwencja pokazuje, że nasza praca jest doceniana przez zawodników, którym możemy zagwarantować szybką i płaską trasę kolarską oraz widowiskowy etap biegowy. Po kilku latach przerwy zawodnicy będą mogli wystartować także na ćwiartce, co nas cieszy, tym bardziej, że to właśnie w stóp Zamku Krzyżackiego, w toku 2012, miały miejsce pierwsze w Polsce zawody na tym dystansie ” – powiedział Marcin Waniewski, organizator z MKS Triathlon Malbork.

ctm2016 foto_3

Zawodnicy wybierający najkrótszy dystans, 1/4 IM, będą ścigać się w sobotę 2 września. Dzień później, w niedzielę 3 września obędą się starty na pełnym dystansie oraz na połówce.

W roku 2016 do rywalizacji podczas Castle Triathlon Malbork przystąpiło prawie pół tysiąca zawodników. Na pełnym dystansie zwyciężyli Michał Majka (9:23:37) oraz Marta Naczyk (13:16:46). Na połówce najszybsi byli Mikołaj Luft (4:08:30) oraz Małgorzata Szczerbińska (4:36:31).

ctm2016 foto_1

Zapisy na przyszłoroczną edycję Castle Triathlon Malbork rozpoczną się już 1 października 2016 r. o godzinie 12:00. Rejestracja na zawody odbywać się będzie poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej zawodów www.castletriathlon.com.

Opublikowane w Wydarzenia
wtorek, 06 września 2016 08:20

Michał Majka ponownie zwycięża w Malborku!

Już po raz piętnasty w Malborku zagościły zawody triathlonowe Castle Triathlon Malbork im. Bartosza Kubickiego. W niedzielę do rywalizacji przystąpiło ponad 400 zawodników, którzy ściągali się na jednym z dwóch dystansów: pełnym Ironman oraz na dystansie o połowie krótszym. Najszybszymi zawodnikami na dłuższym dystansie byli Michał Majka z Labosport Team, który z czasem 9:23:37 obronił zwycięstwo z zeszłego roku oraz Marta Naczyk (Intersport, 13:16:46). Na „połówce” zwyciężył Mikołaj Luft (Luft Tri Team, 4:08:30) oraz Małgorzata Szczerbińska (MKS Triathlon Malbork 4:36:31), która po trzech latach wróciła do ścigania się w swoim rodzinnym mieście.

ctm2016 foto_4

Zawodnicy ścigający się na pełnym dystansie mieli do pokonania 3,8 km pływania w rzece Nogat, 180 km do przejechania na rowerze oraz na zakończenie przebiec maraton. Na 1/2 IM był do pokonania był równo o połowę krótszy dystans: 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. Trasa rowerowa, wyznaczona przez Żuławy, była szybka i płaska. Etap biegowy był niezwykle widowiskowy, gdyż przebiegał między innymi przez tereny Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

„Cieszymy się, że już po raz kolejny mogliśmy zorganizować zawody w Malborku. Mino deszczowej pogody frekwencja dopisała, a wielu zawodników pobiło swoje życiowe rekordy, głównie dzięki fenomenalnym warunkom na trasie biegowej. Wytyczenie trasy biegowej między innymi przez Muzeum Zamkowe, w fosie zamku, spowodowało, że były to zawody niezwykle atrakcyjne również dla kibiców” – powiedział Marcin Waniewski, organizator zawodów.

ctm2016 foto_2

Jako pierwsi wystartowali zawodnicy zmagający się z długim dystansem. Równo o szóstej rano, wraz z wystrzałem z armat, rozpoczęli rywalizację u stóp Zamku Krzyżackiego w rzece Nogat. Pierwsi z wody wyszli Marek Markowski oraz Stas Rezepov. W drugiej grupie znaleźli się między innymi Michał Majka oraz Radosław Kokosza. Po rowerze do T2 niemal równocześnie dojechali Michał Majka i Marek Markowski. Majka jako pierwszy wybiegł na trasę biegową i już do końca nie oddał pierwszeństwa, choć z tyłu mocno goniło go Jakub Kimmer (Bieging Team Zelów), który ostatecznie z czasem 9:25:30 wbiegł drugi na metę. Trzecie miejsce zajął Marek Markowski (9:34:56).

 

O godzinie 9:00 swoje zmagania rozpoczęli triathloniści na dystansie 1/2 IM. Etap pływacki pierwszy ukończył Maciej Bodnar. Tuż z nim do strefy zmian wbiegł Mikołaj Luft, zawodnik PRO, aktualny Mistrz Polski w Triathlonie, który na rowerze zdobył ponad sześciominutową przewagę i nie oddał jej już do końca rywalizacji. Drugi na mecie zameldował się Maciej Bodnar (Airbike Armexim Development Tri Team, 4:18:38), a trzecie miejsce na podium przypadło Mateuszowi Petelskiemu (GVT) z czasem 4:21:37.

ctm2016 foto_5

„Rower pojechałem w tempie Ironmana. Na biegu chciałem zobaczyć jak będzie wyglądała sytuacja. Było dobrze, więc pobiegłem drugim zakresem. Coś dałoby się urwać, ale dziś nie biegło mi się komfortowo. Jeżeli chodzi o rower to jeździ mi się dosyć dobrze, bo roweru zrobiłem ostatnio dużo przygotowując się pod długie dystanse” – powiedział Mikołaj Luft.

 

Małgorzata Szczerbińska, v-ce Mistrzyni Polski seniorów na dystansie sprinterskim i olimpijskim w 2015 roku, a także zawodnicza kadry narodowej, która wygrała rywalizację wśród kobiet, wyszła z wody tuż za Mikołajem Luftem i nie oddała już pierwszeństwa w prowadzeniu wśród pań, chociaż podczas biegu mocno goniła ją Olga Kowalska (Trinergy Team), która z czasem 4:39:22 zajęła ostatecznie drugie miejsce. Jako trzecia dobiegła Kaja Delewska (Triatlon X-Team, 4:56:02).

ctm2016 foto_1

Na starcie w Malborku stanęły również trzyosobowe sztafety, gdzie jeden zawodnik płynął, drugi jechał na rowerze, a trzeci biegł. Na długim dystansie zwyciężyła drużyna Team Aktywni z Cukrzycą w składzie Andrzej Smętek, Tomasz Gola i Rafał Oleś, a na połówce najlepsza była sztafeta KTS Ironman Kwidzyn, którą reprezentowali Tomasz Szałkowski, Radosław Rutka oraz Radosław Rumiński.

Opublikowane w Wydarzenia

Już w tę niedzielę, 4 września, ponad pół tysiąca triathlonistów wystartuje w Castle Triathlon Malbork! Zawodnicy mają do wyboru jeden z dwóch dystansów – pełen dystans Ironman, gdzie muszą przepłynąć 3,8 km, przejechać na rowerze 180 km oraz na zakończenie przebiec maraton, czyli 42,2 km lub dystans o połowę krótszy – 1/2 IM (1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze, 21,1 km biegu). W tym roku jest również możliwość wystartowania w sztafecie, gdzie jeden zawodnik płynie, drugi jedzie na rowerze, a trzeci biegnie.

 

Triathloniści rozpoczną swoje zmagania w rzece Nogat, gdzie u stóp Zamku Krzyżackiego wytyczona została trasa pływacka. Następnie zawodnicy przesiądą się na rowery i pokonają szybką i płaską trasę kolarską wytyczoną przez Żuławy Wiślane. Etap biegowy będzie niezwykle widowiskowy, gdyż przebiegać będzie między innymi przez tereny Muzeum Zamkowego w Malborku.

154020

 

Udział w Malborku potwierdzili m.in. Mikołaj Luft zawodnik PRO, aktualny Mistrz Polski w Triathlonie, który w ostatnich czterech latach nie miał sobie równych na trasie malborskiego triathlonu na krótszym z dystansów, Olga Kowalska, medalistka Mistrzostw Polski w Triathlonie i Duathlonie, uczestniczka Mistrzostw Świata Age Group na Hawajach oraz Michał Majka – zeszłoroczny zwycięzca Castle Triathlon Malbork na dystansie IM. W czasie rywalizacji na „połówce” będziemy mogli zobaczyć również generała Romana Polko oraz aktora Tomasza Karolaka.

ctm2016 luft

„Cieszymy się, że już po raz piętnasty możemy zorganizować Castle Triathlon Malbork. Jest to jedna z niewielu imprez triathlonowych w Polsce o tak długiej historii, przez którą przewinęło się tysiące zawodników” – powiedział Marcin Waniewski, dyrektor zawodów.

ctm2015 foto_14

Cały czas można zapisać się na Castle Triathlon Malbork. Organizatorzy przedłużyli termin zapisów z 21 sierpnia do 3 września do godziny 18:00. Aby zarejestrować się na zawody należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej zawodów www.castletriathlon.com.

Opublikowane w Wydarzenia
piątek, 19 sierpnia 2016 12:22

Castle Triathlon Malbork już 4 września!

Już tylko 2 tygodnie pozostały do zawodów Castle Triathlon Malbork im. Bartosza Kubickiego. Na listach startowych widnieją nazwiska ponad 600 osób, które 4 września chcą się zmierzyć z jednym z dwóch dystansów – pełnym dystansem Ironman, gdzie do pokonania będzie 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu lub z dystansem o połowę krótszym (1,9-90-21,1). Nowością w tym roku jest możliwość wystartowania w trzyosobowej sztafecie, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie.

ctm2015 foto_1

Swój udział w Malborku potwierdziła między innymi Olga Kowalska, medalistka Mistrzostw Polski w Triathlonie i Duathlonie, uczestniczka Mistrzostw Świata Age Group na Hawajach, która na ostatnich zawodach Herbalife Ironman 70.3 Gdynia 2016 zajęła piąte miejsce w klasyfikacji PRO. Nie zabraknie również zeszłorocznego zwycięzcy Castle Triathlon Malbork na dystansie IM – Michała Majki. Podczas rywalizacji na dystansie 1/2 IM będziemy mogli zobaczyć również generała Romana Polko oraz aktora Tomasza Karolaka.

ctm2015 foto_2

Biuro zawodów, strefa zmian, expo oraz meta zlokalizowane będą w pobliżu największej ceglanej budowli w Europie, czyli Zamku Krzyżackiego. Już w sobotę 3 września w sali Karwan na Zamku Krzyżackim obędzie się odprawa techniczna dla zawodników. Zawody rozpoczną się w niedzielę 4 września o godzinie 6:00 startem pełnego dystansu. Pływanie rozegrane zostanie u podnóży Zamku w rzece Nogat. Następnie triathloniści udadzą się na szybką i płaską trasę rowerową, poprowadzoną przez Żuławy Wiślane. Trasa etapu biegowego przebiegać będzie między innymi przez tereny Muzeum Zamkowego, co powoduje, że są to niezwykle widowiskowe zawody.

ctm2015 foto_3

„Cieszymy się, że po raz kolejny możemy organizować triathlon właśnie tu w Malborku. Zależy nam na tym, by zawody były atrakcyjne również dla kibiców, dlatego trasę biegową poprowadziliśmy m.in. przez Muzeum Zamkowe oraz ulicami Malborka. Z pewnością niecodzienną atrakcją będą rycerze witający każdego zawodnika na mecie” – powiedział Marcin Waniewski, organizator zawodów z MKS Triathlon Malbork.

ctm2015 foto_7

Zapisy na Castle Triathlon Malbork przyjmowane są tylko do niedzieli 21 sierpnia. Aby zarejestrować się na zawody należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej zawodów www.castletriathlon.com. Szczegółowe informacje znajdują się również na profilu imprezy na Facebooku: https://www.facebook.com/castletri/.

Opublikowane w Wydarzenia

W Malborku już po raz trzeci triathloniści będą mogli wystartować na dystansie IM, gdzie do pokonania jest 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,2 km biegu. Mowa oczywiście o zawodach Castle Triathlon Malbork, które odbędą się w niedzielę 4 września. Oprócz pełnego dystansu, zawodnicy mogą wybrać dystans o połowę krótszy, czyli 1/2 IM.

 

Zawody w Malborku charakteryzują się niesamowitą scenerią etapu pływackiego, który rozgrywany będzie u stóp Zamku Krzyżackiego w rzece Nogat. Płaska trasa kolarska, jedna z najszybszych w Polsce, przebiegać będzie przez Żuławy Wiślane. Trasa biegowa w dużej mierze pozwoli na poznanie uroków Muzeum Zamkowego.

 

„Malbork ma bardzo dogodne warunki do przeprowadzenia zawodów triathlonowych. Zabytki miasta, a także lokalizacja nad rzeką Nogat oraz na Żuławach Wiślanych pozwalają na organizację szybkiej i widowiskowej imprezy. Na trasie zawodnicy będą mogli podziwiać m.in. największą budowlę z cegły na świecie, co jest z pewnością nie lada atrakcją.” – powiedział Marcin Florek z Labosport Polska.

 

Nowością w tym roku są sztafety, które będą rozegrane na obu dystansach. Start w sztafecie pozwala na zapoznanie się z triathlonem, a najczęściej wybierają je debiutanci, którzy nie czują się jeszcze na siłach by pokonać cały dystans triathlonu. W rywalizacji sztafet jeden zawodnik płynie, drugi jedzie na rowerze, a trzeci biegnie.

 

„Wyścig sztafet, to świetna forma wspólnego spędzania czasu, jak i integracji klubowej, czy firmowej, a zainteresowanie tego typu rywalizacją jest z roku na rok coraz większe” – dodaje Florek.

 

Rejestracja na zawody jest już uruchomiona. Organizatorzy w tym roku przygotowali 700 pakietów startowych dla zawodników startujących na obu dystansach. Aby zapisać się na Castle Triathlon Malbork należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej zawodów: www.castletriathlon.com. Szczegółowe informacje znajdują się również na facebookowym profilu imprezy: https://www.facebook.com/castletri/.

 

Sponsorami imprezy są: Garmin, Giant, PowerBar oraz firma SAE. Jak co roku, patronat nad imprezą objął nasz portal Akademia Triathlonu.

Opublikowane w Aktualności

Tempo imprez triathlonowych nie zwalnia. W miniony weekend odbyły się cztery imprezy: Castle Triathlon w Malborku (dystans pełny i połówka), Prime Food Triathlon Przechlewo wraz z Mistrzostwami Polski na dystansie olimpijskim, Iron Dragon Triathlon oraz Międzynarodowy Triathlon Łużycki. Pogoda typowo jesienna nie przeszkodziła setkom zawodników w rywalizacji o jak najlepsze miejsca i wyniki. Nasz AT Team również pojawił się na każdej z imprez i jak zawsze z sukcesami.

 

Z dystansem pełnym w Malborku, jednym z nielicznych, rozgrywanych na terenie Polski uporało się 172 zawodników, w tym trzech "naszych". Dwoch Panów wskoczyło na podium w swoich kategoriach wiekowych. Na połówce również prawie każdy, kto wystartował plasował się na podium. Dla wielu osób był to ostatni start w sezonie, więc wyniki tym bardziej wartościowy.

 

castleCastle Triathlon Malbork - dystans pełny - PEŁNE WYNIKI

 

Miejsce Imię i nazwisko Miejsce kat. Pływanie

T1

Rower

T2

Bieganie META
21 Michał Piotrowski M40/3 1:33:48 7:05 5:25:45 4:13 3:56:54 11:07:45
41 Robert Wojcieszak M45/3 1:19:23 7:12 6:14:31 6:14 3:54:21 11:41:40
106 Damian Biernacki M40/16 1:24:51 15:22 6:30:21 10:31 4:31:19 12:52:23

 

Castle Triathlon Malbork - dystans 1/2 - PEŁNE WYNIKI

 

Miejsce Imię i nazwisko Miejsce kat. Pływanie

T1

Rower

T2

Bieganie META
11 Radek Buszan M35/2 29:02 4:07 2:35:11 2:17

1:29:05

4:39:42
12 Michał Nawracaj M25/3 30:44 4:25 2:32:59 2:14

1:29:50

4:40:13
13 Maciej Dowbor M35/3 29:10 4:21 2:25:57 2:10

1:39:50

4:41:29
24 Marcin Szczotka M40/7 38:21 5:34 2:39:36 3:17

1:31:45

4:58:33
95 Aleksander Sachanbiński M50/3 42:31 7:16 2:50:47 4:41

1:49:30

5:34:44
118 Paweł Piwowarski M30/24 44:32 6:27 2:45:07 3:17

2:04:27

5:43:50

 

11951407 549888671824859 6670789205256356350 n

Fot. Castle Triathlon Malbork

 

W Przechlewie oprócz amatorów o medale Mistrzostw Polski ściagli się profesjonalni zawodnicy. Mistrzem Polski, po zaciętym finiszu został Sylwester Kuster (WLKS Kmicic Częstochowa) - 1:56:27, który wyprzedził o 3 sekundy drugiego na mecie - Mateusza Kaźmierczaka (Elemental Team) - 1:56:30. Trzecie miejsce zajął Tomasz Brembor (AZS AWF Katowice) - 1:57:13. Wśród Pań triumfowała Agnieszka Jerzyk (64-sto) - 2:07:56, druga była Małgorzata Szczerbińska (MKS TRIATHLON MALBORK / WARRIORS FACTORY) - 2:10:47, a trzecia Magdalena Mielnik (WMKS) - 2:10:53.

 

przechlewoPrime Food Triathlon Przechlewo - dystans olimpijski - PEŁNE WYNIKI / Mistrzostwa Polski

 

Miejsce Imię i nazwisko Miejsce kat. Pływanie

T1

Rower

T2

Bieganie META
28 Marcin Łyskanowski M35/5 27:32 3:49 1:10:58 1:40 40:22 2:24:21
47 Adam Skierkowski M40/5 28:24 4:34 1:08:52 3:47 44:07 2:29:44
255 Sławek Dorochowicz M45/16 29:15 5:30 1:23:32 1:53 58:28 2:58:38
343 Adam Greczyło M35/75 37:30 7:25 1:25:19 2:28 59:41 3:12:23

 

                  11947943 927798370621339 1923593881083957061 o       11222719 927797647288078 8142160387230111598 o

Fot. Prime Food Triathlon Przechlewo


Iron Dragon Triathlon na dystansie olimpijskim ukończyło ponad 300 osób, a wśród nich trzech AT Teamowiczów.


IronDragonIron Dragon Triathlon - dystans olimpijski - PEŁNE WYNIKI

 

Miejsce Imię i nazwisko Miejsce kat. Pływanie

T1

Rower

T2

Bieganie META
20 Mateusz Dybek M30/11 21:38 4:00 1:03:20 3:04 47:59 2:20:01
152 Tomasz Kacymirow M50/8 28:35 5:16 1:11:58 4:52 52:37 2:43:18
167 Damian Kula M30/78 27:35 6:21 1:15:33 3:46 51:46 2:45:01

 


Międzynarodowy Triathlon Łużycki rozegrany został na dwóch dystansach. Na tej imprezie mieliśmy tylko jednego reprezentanta.


luzycki new

Międzynarodowy Triathlon Łużycki - dystans 1/4 WYNIKI / dystans 1/8 WYNIKI

 

Miejsce Imię i nazwisko Miejsce kat. Dystans
META
65 Artur Kasperski M30/24 1/4 3:10:06

 

Niestety nie byłam na żadnej z imprez, dlatego też jeżeli macie jakieś ciekawe spostrzeżenia na temat zawodów z minionego tygodnia to zachęcam do komentowania. :)

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 3

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test