brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: mistrzostwa europy

Reprezentacja Polski w triathlonie przez ostatnie dwa tygodnie zaliczyła wiele zagranicznych startów na krótkich dystansach. Były Mistrzostwa Europy U23, Mistrzostwa Europy w Cross Triathlonie i Cross Duathlonie, Puchary Europy Seniorów i Juniorów oraz niemiecka liga triathlonu Bundesliga. Wśród Elity nie zdobyliśmy żadnego podium ale podczas Târgu Mures ETU Cross Triathlon European Championships zawodnik Age Group w kategorii M55-59 Armand Surwiło zajął 2 miejsce. Warto też zauważyć, że junior Kamil Damentka podczas PE Taborze osiągnął najszybszy czas biegu wśród wszystkich zawodników 15:08 na 5 km.

 

2017 Velence ETU U23 Triathlon European Championships


Na kilka dni przed startem w Mistrzostwach Europy U23 Miłosz Sowiński miał wypadek rowerowy. Zderzył się z wyjeżdżającym autem. Na całe szczęście skończyło się na kilku siniakach. Jedynie pękła rama rowerowa i nadaje się do wyrzucenia.
Początkowo zawody miały odbyć się na dystansie olimpijskim, jednak delegat techniczny ze względu na panujące upały podjął decyzję o skróceniu dystansu do sprintu.

 

Miłosz Sowiński tak komentuje swój start:
“Moje pierwsze Mistrzostwa Europy U23
i 20 m-ce. Tydzień przedstartowy nie był idealny, trochę stresu i lekka niepewność. Sam wyścig był gorący, szybki i niebezpieczny. 30C w wodzie i 40C w powietrzu. Kręta i pofalowana trasa rowerowa i średnia 40 km/h. Bieg w piekarniku do odcięcia. Taki był wyścig w Węgierskim Velence. Jest niedosyt i gotowość do Mistrzostw Polski w Chodzieży. Wyścig już w najbliższą niedzielę.
Grupa Europa Trek Bicycle Fundacja NON IRON Bontrager Garmin Polska Martombike Nike+ Run Club Sailfish Veloart PowerBar Butik Optique”
Facebook Miłosz Sowiński

 

Mistrzostwa Europy U23 Miłosz Sowiński biegnie.jpg

Fot. FB Miłosz Sowiński

 

Wyniki mężczyzn, zawody ukończyło 50 zawodników:
1 Bence Bicsák HUN 00:55:54
2. Sylvain Fridelance SUI 00:56:18
3. Márk Dévay HUN 00:56:29

 

20. Milosz Sowinski 00:58:12
30. Kacper Stępniak 00:59:34
42. Jacek Krawczyk 01:01:44

Link do pełnych wyników:

http://www.triathlon.org/results/result/2017_velence_etu_u23_triathlon_european_championships/309392

 

Wyniki kobiet, zawody ukończyło 33 zawodniczki:
1 Georgia Taylor-Brown GBR 01:01:55
2. Zsanett Bragmayer HUN 01:02:14
3. Sian Rainsley GBR 01:02:42

 

20. Paulina Klimas 01:07:03

Link do pełnych wyników:

http://www.triathlon.org/results/result/2017_velence_etu_u23_triathlon_european_championships/309393

 2017 Malmö ETU Sprint Triathlon European Cup


W Szwecji na dystansie sprinterskim odbył się Puchar Europy.

 

Komentarz postartowy Michała Oliwy:
“Kolejny spontaniczny wyjazd na Puchar Europy, tym razem w szwedzkim Malmö kończę na 23 miejscu
Po pływaniu zameldowałem się na 3 miejscu, w tym roku odpuściłem trochę z wychodzeniem z wody na pierwszej pozycji. Wolna strefa zmian nie pozwoliła mi jednak odjechać w pierwszej grupie.
Podczas roweru panował bardzo mocny wiatr i często grupy się rozrywały. Kończyło się to bardzo mocnymi skokami, co kosztowało wiele energii. Na ostatniej pętli moja duża druga grupa połączyła się z liderami wyścigu.

Na bieg zszedłem bardzo zmęczony, jednak po pierwszej z trzech pętli doszedłem do siebie i zacząłem się powoli rozkręcać, wyprzedzając kilku zawodników.
Fajnie było znowu stanąć na starcie Pucharu Europy i ścigać się z bardzo dobrymi zawodnikami.
Kolejny start - Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim w Chodzieży

HUUB Polska Enervit Polska 64-sto Leszno SCOTT Sports Polska”
Facebook Michał Oliwa - Triathlete

PE Malmo Michał Oliwa.jpg

Fot. FB Michał Oliwa Triathlete

 

Wyniki mężczyzn, zawody ukończyło 51 zawodników:
1 Marten Van Riel BEL 00:53:46
2. Constantine Doherty IRL 00:53:55
3. Pedro Palma POR 00:54:02

 

23. Michał Oliwa 00:55:19
37. Kamil Damentka 00:56:32

Link do pełnych wyników:

http://www.triathlon.org/results/result/2017_malmoe_etu_sprint_triathlon_european_cup/309396

 


 

Bundesliga Tübingen


Trzeci przystanek w Bundeslidze trafił do miejscowości Tübingen. Tym razem startował tylko jeden nasz reprezentant Tomasz Marcinek. Tomasz był najszybszym zawodnikiem w swojej drużynie.

 

Relacja Tomasza Marcinka:
“Dziś startowałem kolejny raz w Bundeslidze w Tubingen. Od początku było dobrze. Pływanie najlepsze jak dotąd w Lidze. Od początku roweru pierwsza grupa. Początkowo 20-30 osobowa a po 8 km było nas z 60 zawodników. Trasa kolarska bardzo niebezpieczna musieliśmy się zmieścić w niektórych momentach na jednym pasie 2,5 m. Trasa liczyła 5 rund. Dziś jechałem w peletonie i to był lekki błąd bo brakło miejsca żeby się przecisnąć pod koniec. Tym bardziej, że pachołki dziś latały w powietrzu i trzeba było uważać. Strefa T2 słaba w moim wykonaniu, na biegu leciałem ile się dało i na jednym ze zbiegów już na dywanie zawodnik przypadkowo mnie podchaczył, a ja z całym impetem upadłem na ziemię. Po chwili wstałem i biegłem dalej. Mam 5 obdartych i obitych punktów (bark, łokieć, biodro, kolano i kostka). Trochę spuchło. Ostatecznie skończyłem na 42 miejscu, wiadomo liczyłem na więcej. Lecz jakie to ma znaczenie co ja bym chciał. Bundesliga pokazuje, że grupy po pływaniu zazwyczaj się zjeżdżają i robią się potężne i trzeba naprawdę szybko biegać. Tu 15:00-15:10 / 5 km na sucho nic nie daje. Sezon jeszcze długi ale wiem, że muszę się z trenerem nastawić na bieganie w okolicy 14:40 na stadionie na przyszły rok. Wierzę, że bez koksu też się da to zrobić, tylko muszę w końcu poświęcić dużo pod kątem biegania. Progres na biegu zrobiłem w 1,5 roku ponad minutę przy objętości 50-60 km w tygodniu więc wiem, że rezerwy są. Nie tracąc pływania i wzmacniając rower. Można zacząć udawać mistrza lub się nim stać. Starty komercyjne mnie nie interesują w ogóle, bo tu na sprincie trzeba się pokazać i ciężko pracować. Pozdro T.M.”
Facebook Tomasz Marcinek TRI

Bundesliga Tubingen Tomsz Marcinek.jpg

Fot. Tomasz Marcinek TRI

 

Wyniki mężczyzn, zawody ukończyło 76 zawodników:
1 Felix Duchampt FRA ROWE Triathlon 0:57:16
2. Valentin Wernz GER Schunk Team TV Mengen 0:57:24
3. Lazlo Tarnai HUN PV-Triathlon Witten 0:57:25

 

42. Tomasz Marcinek, Neckarsulmer Sport-Union Triathlon 0:59:00


Klasyfikacja drużyn po 3 etapach:

1 EJOT Team TV Buschhütten 60 pkt.
2. KiologIQ Team Saar 55 pkt.
3. ROWE Triathlon 54 pkt.
4. Triathlon Potsdam 53 pkt. - drużyna Michała Oliwy

 

13. Neckarsulmer Sport-Union Triathlon 24 pkt. - drużyna Tomasza Marcinka

Link do pełnych wyników:

http://www.triathlonbundesliga.de/a/dateien/meisterschaften/Triathlon%20Bundesliga/2017/T%C3%BCbingen/BLD_Einzel.pdf

 


 

2017 Istanbul ETU Triathlon European Cup


Kolejny Puchar Europy tym razem na dystansie olimpijskim. Na zawody udał się jedynie Sylwester Kuster. Poniżej jego relacja z wyścigu.

 

“Hello,
Kolejny Puchar tym razem w Turcji i 14 msc. Niestety pechowe ale po kolei.
Z wody wyszedłem przeciętnie. Na wybiegu miałem około 20 sek straty do końcówki pierwszej grupy. Mocno goniłem na rowerze i już dojeżdżałem razem z 2 innymi zawodnikami gdy po wejściu w zakręt najechałem na białą farbę i się przewróciłem.
Finalnie chłopaki z którymi jechałem dojechali i zajęli bardzo dobre miejsca ja zanim się zebrałem wyprostowałem kiere i poluzowałem szczęki hamulcowe – musiałem już cisnąć na solo. Rower odpukać cały – moje ciało zamortyzowało jego upadek.
Muszę powiedzieć że stroje Huuba są bardzo wytrzymałe mój tyłek się rozerwał a strój w ogóle.
Domyślacie się jak się czułem. Grupy mi pouciekały i została jazda solo a potem z zawodnikami którzy mieli gorszy dzień i źle się czuli.
Na biegu szło ciężko ale chyba bardziej z uwagi że noga dawała się we znaki po wywrotce. Chociaż nie pamiętam kiedy ostatnio robiłem olimpijkę w 36 stopniach.
Pamiętacie sytuacje z Jonathanem Brownlee z zeszłego roku - no to dzisiaj widziałem gorszą, wiele osób poschodziło na upale - ale jeden chłopak był tak uparty, że szedł już na czworaka do tego kierunki mu się myliły.
Zatrzymałem się żeby zobaczyć czy wszystko OK ale zaraz wzięto go do karetki, pierwszy raz widziałem taką sytuację na własne oczy.
Podsumował bym ten start – Historia lubi się powtarzać, dwa lata temu taki sam układ 2 puchary pod rząd jeden w Tisza potem Turcja i drugi raz w Turcji się wywracam tym razem jednak z mojej winy.
Oczywiście chociaż w głowie miałem wizję, że już wszystko zaprzepaszczone. Nie było opcji żebym zszedł. Nigdy nie byłem zawodnikiem, który jak mu nie idzie, wie, że przegra z słabszymi od siebie na co dzień zawodnikami to schodzi z trasy.
Przegrywałem w różnych sytuacjach z ludźmi których nigdy wcześniej na oczy nie widziałem i zdarzało się że walczyłem o samo ukończenie – jak i w życiu tak i w sporcie miękką „fają” nie jestem!
Piona
Facebook Sylwester Kuster

Sylwester Kuster PŚ Turcja.jpg

Fot. FB Sylwester Kuster

 

Wyniki mężczyzn, ukończyło 18 zawodników:

1 Andrey Bryukhankov RUS 01:52:42
2. Dmytro Malyar UKR 01:53:45
3. Anton Kozlov RUS 01:54:08

 

14. Sylwester Kuster 02:00:55
Link do wyników:

http://www.triathlon.org/results/result/2017_istanbul_etu_triathlon_european_cup/314929

 


 

2017 Târgu Mures ETU Cross Triathlon European Championships


Mistrzostwa Europy ETU w Cross Triathlonie to triathlon i duathlon seniorów i juniorów oraz zawody Age Group. W Elicie startowali Sylwester Swat i Tomasz Szala. Natomiast junior Dominik Dańkowski startował dzień po dniu w cross duathlonie i cross triathlonie.

 

Tomasz Szala opowiada o swoim starcie:

“Start w Mistrzostwach Europy w Crosstriathlonie nie do końca po mojej myśli. Pływanie petarda, pomimo kary za nieobecność na briefingu w postaci niekorzystnego miejsca startowego (trasa na poczatku miala zakręt w prawo, a ja stałem po lewej i musiałem ten zakręt wykonać po zewnętrznej mając do niego wieksza odleglosc niż zawodnicy stojący po prawej), cały czas przebijałem się do przodu i z wody wyszedłem na 6 pozycji ze stratą ~30s do pierwszego. Na rowerze brak obycia z góralem i przejechane tylko 1 okrążenie trasy pożyczonym rowerem sprawiły, że totalnie się trzepałem, hamując przed każdym zakrętem i tracąc cenne sekundy. Kolejni zawodnicy mijali mnie jak przysłowiowy wóz z łajnem. Bieg to też inna bajka niż to co robię na treningach. Ostry zbieg na którym łapała mnie kolka i mega stromy podbieg na którym moje tempo wynosiło 9'50"/km, nie wiem czy nie lepiej było by maszerować pod tą górkę. Zdecydowanie nie byłem na to gotowy. Cały wyjazd jak najbardziej był dla mnie cennym doświadczeniem. Być może jeszcze kiedyś uda mi się wystartować w tego typu imprezie.
PS. Z ciekawych historii oprócz tego, że rower otrzymałem wieczór przed startem i nie dotarłem na briefing to miałem strój w kolorach reprezentacji Włoch. Dzięki temu otrzymywałem spory doping oraz informacje o stratach w języku włoskim, dopiero po chwili krzyczący się dziwili "esso polacco?????"
#armeximdevelopment #uvex #polarPL #odmladzaniestawow #intercars #HSG/TSG/ROTOR #KGHM Metraco #arenapolska #rotor”
Facebook Tomasz Szala

 

Tomasz Szala Crosstriathlon ME.jpg

Fot. FB Tomasz Szala

Wyniki mężczyzn, zawody ukończyło 35 zawodników
1 Marcello Ugazio ITA 01:44:09
2. Arthur Serrieres FRA 01:45:20
3. Jan Kubicek CZE 01:45:20

 

11. Sylwester Swat 01:50:30
22. Tomasz Szala 01:55:05

Link do pełnych wyników:

http://www.triathlon.org/results/result/2017_targu_mures_etu_cross_triathlon_european_championships/309339

 

Komentarz Dominika Dańkowskiego:

 

“28 zawodników z 10 krajów: na półmetku pływania 7m, na wyjściu z wody 11m. Po rowerze 3 POZYCJA! W połowie biegu 4 pozycja! Wtedy zaczął się morderczy podbieg, na którym wyszedł brak biegania w górach. Nogi zaczęły odmawiać posłuszeństwa i trzeba było zwolnić. Wtedy zaatakowało 4 zawodników, którzy nie startowali 2 dni wcześniej w duathlonie, więc teoretycznie byli trochę świeżsi.

Na mecie, bardzo dobra 8 pozycja i tylko 23s straty do 4 miejsca! na Mistrzostwach Europy w Cross Triathlonie Juniorów!

Był to start jako junior młodszy w kat. juniorów (zawodnicy do 2 lat starsi) podczas Transilvania European Cross Festival.

#weRIDEforREAL by #DDracer powered by SportStore.pl OUTLET Mitutoyo AZS Wratislavia”
Facebook Dominik Dańkowski

 

Dominik Dańkowski CrossTriathlon.jpg

Fot. FB Dominik Dańkowski


Wyniki juniorów, zawody ukończyło 26 zawodników:

1. Filippo Pradella ITA 01:01:23
2. Miquel Valls Alemany ESP 01:01:48
3. Miquel Riusech ESP 01:03:18

 

8. Dominik Dańkowski 01:05:00

Link do pełnych wyników:

http://www.triathlon.org/results/result/2017_targu_mures_etu_cross_triathlon_european_championships/309344


Wyniki Age Group Mistrzostw Europy w Cross Triathlonie:
M20-24
5. Miłosz Czechowicz 2:07:13

M35-39
14. Krzysztof Kowalski 2:35:18

M55-59
2. Armand Surwiło 2:14:48 

2017 Târgu Mures ETU Cross Duathlon European Championships


Mistrzostwa Europy w Cross Duathlonie na dystansie Bieg 3,1 km - Rower 10 km - Bieg 1,5 km. W zawodach wziął udział jedynie Dominik Dańskowski.

 

Wyniki juniorów, zawody ukończyło 19 osób:

1. Miquel Riusech ESP 00:49:23
2. Filippo Pradella ITA 00:50:39
3. Luca Patris ITA 00:50:45

 

10. Dominik Dańkowski 00:53:27

Link do pełnych wyników:

http://www.triathlon.org/results/result/2017_targu_mures_etu_cross_duathlon_european_championships/309310 

2017 Tabor ETU Triathlon Junior European Cup

W Czechach na Pucharze Europy Juniorów najlepiej wypadł Kamil Damentka zajmując siódme miejsce. Kamil osiągnął najszybszy czas biegu wśród wszystkich zawodników 15:08 na 5 km. 


Tabor Kamil Damentka.jpg

Fot. FB Elemental Tri Team


Wyniki juniorów, zawody ukończyło 68 zawodników:

1 Matevž Planko SLO 00:57:22
2. Lukas Gstaltner AUT 00:57:24
3. Federico Spinazzé ITA 00:57:27

 

7. Kamil Damentka 00:58:53
42. Jakub Kowalski 01:02:13
55.Daniel Juszkowiec 01:03:55


Link do pełnych wyników: 

http://www.triathlon.org/results/result/2017_tabor_etu_triathlon_junior_european_cup/309378

 

Wyniki juniorek, zawody ukończyło 37 zawodniczek::

1 Valentina Riasova RUS 01:04:49
2. Iveta Fairaislova CZE 01:05:07
3. Tania Molinari ITA 01:05:18

 

17. Magdalena Sudak 01:08:03


Link do pełnych wyników: 

http://www.triathlon.org/results/result/2017_tabor_etu_triathlon_junior_european_cup/309379

Opublikowane w Wydarzenia

Bundesliga Münster (Niemcy)

Dwóch polskich triathlonistów Tomasz Marcinek i Agata Kilich ukończyli drugi etap niemieckiej ligi triathlonu - Bundesliga. Podczas nieobecności Michała Oliwy, jego klub zajął trzecie miejsce, tym sam wskakując na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Aż 25 mężczyzn na 5 km biegu złamało 15 minut. Czas biegu Tomasza Marcinka to 15:27. Tomek był najszybszym zawodnikiem w swoim klubie, tego dnia jego klub zdobył 9 punktów do rankingu. Starty Bundesligi połączone są z serią Ironman, więc odbywają się w te same weekendy co zawody na długich dystansach. Kolejny start już 6 sierpnia w Tübingen.

 

Relacja z zawodów Tomasza Marcinka:

“Niedzielny start pierwszej Niemieckiej Bundesligi w Munster kończę w stawce 77 zawodników na 29 miejscu.
Start oceniam bardzo dobrze,po pływaniu i pierwszej pętli kolarskiej znalazłem się w pierwszej, dużej grupie zawodników, na rowerze czułem się mocno więc próbowałem odskoczyć na 2 pętli z nadzieją na ucieczkę, akcja trwała ponad 2 kilometry i znów znalazłem się w peletonie.
Jechałem aktywnie z przodu próbując zabrać się na kolejnej akcji.
Można się oszczędzać w grupie i nie pracować lecz z drugiej strony trzeba się pokazać, walczyć i zawsze próbować jak się czuje człowiek mocny.
Bieg w 15:27 / 5 km pozwolił mi skończyć wyścig na 29 miejscu, co oznacza dla mnie progres w stosunku do pierwszego startu.
Zostaje mi mocno pracować, ciągle się wzmacniać i czekać, lecz wierzę, że i najlepszych da się zlać.
PS Walka w wodzie, kopniaki i łokcie lądujące na głowie pokazują, że jednak MMA trzebaby było przed sezonem trenować.
Pozdrawiam z campu w Krakowie
TriDivision Triathlon Team
Neckarsulmer Sport-Union Triathlon
Team Poland
Polski Triathlon
ERIMA
Akademia Triathlonu”

Facebook Tomasz Marcinek Tri 

 

Bundesliga Munster Tomasz Marcinek bieg.jpg

Fot. Facebook Tomasz Marcinek Tri

 

Wyniki mężczyzn, 77 ukończyło:
1. Justus Nieschlag GER EJOT Team TV Buschhütten 0:53:56
2. Henri Schoeman RSA EJOT Team TV Buschhütten 0:54:01
3. Richard Murray RSA EJOT Team TV Buschhütten 0:54:22

 

29. Tomasz Marcinek POL Neckarsulmer Sport-Union Triathlon 0:55:50

 

Klasyfikacja drużyn męskich, bierze udział 16 klubów:
1. EJOT Team TV Buschhütten 40 pkt.
2. KiologIQ Team Saar 37 pkt.
3. Triathlon Potsdam 36 pkt. (klub Michała Oliwy)


13. Neckarsulmer Sport-Union Triathlon 16 pkt. (klub Tomasza Marcinka)


Wyniki kobiet, 49 ukończyło:
1. Andrea Hewitt NZL EJOT Team TV Buschhütten 0:59:53
2. Rachel Klamer NED EJOT Team TV Buschhütten 1:00:00
3. Emma Jeffcoat AUS Komet Team TV Lemgo 1:00:14

 

47. Agata Kilich POL TuS Neukölln Berlin 1:09:56

 

Klasyfikacja drużyn żeńskich, bierze udział 14 klubów:
1. Triathlon-Team TG Witten 38 pkt.
2. EJOT Team TV Buschhütten 38 pkt.
3. Komet Team TV Lemgo 36 pkt.

 

14. TuS Neukölln Berlin 16 pkt. (klub Agaty Kilich)

 

Link do pełnych wyników:  http://www.triathlonbundesliga.de/home/events/münster/ergebnisse-2017.html


 

Puchar Świata ITU Tiszaújváros (Węgry)


Trójka naszych reprezentantów wystartowała w Pucharze Świata ITU w Tiszaújváros na Węgrzech. Niestety żaden z zawodników nie zakwalifikował się do finału. Wszyscy odpadli w półfinałach: Sylwester Kuster (15 miejsce), Alicja Ulatowska (17 miejsce), Aleksandra Sikora (DNF).

Link do pełnych wyników Elity: http://www.triathlon.org/results/result/2017_tiszaujvaros_itu_triathlon_world_cup

 

Tiszaújváros to również Puchar Eurpy ETU juniorów, w którym Marta Sikora jako jedyna zawodniczka zakwalifikowała się do finału, w którym zajęła 25 miejsce na 30 zawodniczek. W półfinałach odpadła Klaudia Petters (23 miejsce) i Mateusz Błaszczak (25 miejsce).

Link do pełnych wyników Juniorów:  http://www.triathlon.org/results/result/2017_tiszaujvaros_etu_triathlon_junior_european_cup

 

Sylwester Kuster tak podsumowuje swój start:
“Siemka
Wczoraj zaliczyłem kolejny start z serii Pucharu Świata, kolejny sprint.
Startowałem w półfinale, niestety do finału się nie dostałem.
Z wody wyszedłem na końcu drugiej grupy, która finalnie zjechała się z pierwszą, ja niestety w niej nie jechałem, zrobiłem strefę zmian o 5-7 sekund dłużej niż reszta grupy i to zaważyło na tym, że finał okazał się ponad moje siły.
Oczywiście można było założyć, że pojadę mniej więcej 500 wat przez około 1 minutę i dojadę do końcówki, jednak zabrakło mi odwagi - jaj, sam nie wiem, może za bardzo zacząłem kalkulować.
Fakt jest taki, że gdy byłem młodszy nie kalkulowałem po prostu na chwilę wyłączałem myślenie i jechałem pierwsze kilometry ile sił w nogach, nie myślałem o tym czy potem mnie zakwasi czy nie, czy pobiegnę, czy nie.
Odszedłem od tej strategii, a wiele razy dzięki niej odnosiłem sukcesy za granicą, oczywiście też zdarzało się że potem truchtałem, a nawet szedłem zamiast biec bo tak byłem "zalany".
Jednak formuła z draftingiem rządzi się innymi prawami niż chłodna kalkulacja w non-drafting, tu jeśli nie jesteś super pływakiem, pozostaje Ci walka od początku do końca - musisz złapać grupę, sam nic nie zrobisz.
Zawsze największy szacunek wzbudzał u mnie zawodnik, który wychodził na straconej pozycji gdzieś w ogonie dojeżdżał na rowerze, a potem rozwalał pływaków biegiem – to byli moi bohaterzy prawdziwi twardziele.
Wniosek z tego taki, że trzeba przestawić myślenie.
Kolejne starty już niebawem – jeśli zobaczycie na wynikach, że zamiast biec szedłem to już będziecie wiedzieć czemu! hehehe
A tak na koniec wyprzedzając fakty - wiem, że kibice chcieliby aby nasi reprezentanci odnosili większe sukcesy itd. Ale musicie spojrzeć prawdzie w oczy, w naszym kraju praktycznie nie ma już "prosów" prawie każdy z nas utrzymuje się zupełnie z czego innego niż wygrane z zawodów itd. Normalnie wstajemy rano do pracy poprowadzić zajęcia czy w jakiś inny sposób dorobić więc nie oczekujmy cudów. Cieszmy się tym, że garstce ludzi w ogóle się chce jeździć reprezentować nasz kraj w większość za swoje zarobione pieniądze i zmagać z zawodnikami którzy faktycznie z tego żyją i niczego innego w życiu nie robią.
Możecie nam wierzyć robimy to najlepiej jak umiemy pracujemy kombinujemy jak się da po to żeby opłacić wyjazdy i przygotowania do startów w Pucharu Europy i Pucharu Świata itd.
Czasami się zastanawiam po co mi to – startował bym sobie w Polsce zarabiał kasę na zawodach komercyjnych, jest to o wiele przyjemniejsze niż wysłuchiwanie opinii leśnych dziadków, że jesteś słaby – chociaż w życiu nie przebiegli 1 km tempem jakim Ty lecisz 10 km po rowerze.
Ciągle patrzę w lustro i sam siebie pytam, a potem odpalam neta i oglądam zagraniczne starty, na które byłoby mnie stać, może to ta polska husarska krew, nie umiem się od tak poddać.
Moim zdaniem nie wysyłanie nikogo na zawody zagraniczne bo jest za słaby żeby wejść na podium – to ogromny krok w tył. Ktoś musi jeździć patrzyć co się dzieje wyciągać wnioski i przekazywać je dalej, nie da się siedzieć w "cieplutkim domku" i czekać aż pojawi się triathlonowa – Justyna Kowalczyk, chyba już łatwiej trafić w Totka.
Piona!”
Facebook Sylwester Kuster

 

 


Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Triathlonie ETU + 4 x sztafety mieszane Poniewieża (Litwa)


Nasi triathloniści startowali w trzech oddzielnych półfinałach na dystansie 500 m pływania, 11.4 km roweru i 3.55 km biegu. Zajęli następujące miejsca:
Dawid Goryński 17 miejsce,
Kuba Kowalski 19 miejsce,
Szymon Dzik 21 miejsce.


Nie dało im to awansu do Finału. Zawodnicy mogli jednak wystartować w Finale B, który odbywał się na krótszym dystansie 300m-8.55km-2.35km. Finał B ukończyło w sumie 28 triathlonistów. Miejsca Polaków::
20. Kuba Kowalski 00:27:16
22. Dawid Goryński 00:27:29
28. Szymon Dzik 00:28:59

 

Poniewieża Magdalena Sudak.jpg

Na zdjęciu Magdalena Sudak. Fot. Facebook vsfoto.it

 

Nasza reprezentacja to także kobiety, które także startowały w półfinałach, ich miejsca to:
Julia Sanecka 13 miejsce,
Magdalena Sudak 15 miejsce,
Paulina Bohater 18 miejsce.


Podobnie jak w przypadku mężczyzn, triathlonistki nie zdołały się zakwalifikować do głównego Finału. Mogły natomiast wystartować w Finale B, w którym Magdalena Sudak zajęła 2 miejsce. Wyniki Polek w Finale B, w którym 29 zawodniczek ukończyło wyścig:
2. Magdalena Sudak 00:28:39
8. Julia Sanecka 00:29:14
22. Paulina Bohater 00:30:03

 

Link do pełnych wyników:  http://www.triathlon.org/results/result/2017_panevezys_etu_triathlon_youth_european_championships_festival


Turniej Nadziei Olimpijskich (Węgry)
W Fadd-Dombori na Węgrzech odbył się Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym startowało aż 13 reprezentantów Polski, podsumowuje trener Grzegorz Kożuchowski :

 

“Ostatnie dni spędziłem z Kadrą Juniorów i Młodzików na Węgrzech gdzie w miejscowości Fadd Dombori rozegrano zawody ,,Olimpic Hopes". Duża grupa 13 zawodników, w większości debiutantów na arenie międzynarodowej. Nasi zawodnicy zaprezentowali się z dobrej strony. Wśród juniorek 2 miejsce zajęła Roksana Słupek, a 9 Klaudia Petters. Wśród juniorów najlepiej spisał się Michał Jarliński, który zajął 11 pozycję. Duży sukces odnieśli juniorzy młodsi, w składzie Tomek Maksymowicz, Marcel Markiewicz i Eryk Szcześniak drużynowo zajęli 2 miejsce. Na podium drużynowo mogły zakończyć również nasze juniorki młodsze. Indywidualnie Zuzia Sudak była 7, Maja Bużycka 9, niestety ,,laczka" złapała Kasia Rumińska co wyeliminowało ją z dalszej rywalizacji. Na 3 miejscu stanęła drużyna młodzików w składzie Marcin Stanglewicz jr., Maks Kopiczko i Kuba Bogusiewicz. Indywidualnie Marcin Stanglewicz był 5. Maks i Kuba po otrzymaniu 3 min. kary za nieprzepisowe przełożenia w rowerze zostali przesunięci na dalsze pozycje co spowodowało spadek w ,,drużynówce" z 2 na 3 lokatę. Wyjazd dla młodych zawodników był bardzo pożyteczny, dużo nowych doświadczeń co pewnie zaowocuje na przyszłość."

Facebook Polski Triathlon

 

Turniej Nadziei Olimpijskich Grzegorz Kożuchowski.jpg

Fot. Facebook Grzegorz Kożuchowski

Opublikowane w Wydarzenia

Sebastian Kienle GER oraz Sarah Crowley AUS zwyciężyli na Mistrzostwach Europy Ironman we Frankfurcie. Sebastian Kienle uzyskał niesamowity czas 07:41:42. Pomijając fakt krótszej trasy rowerowej o trzy kilometry, czas Sebastiana robi wrażenie. Triathlonista po pierwszej części, czyli po pływaniu pojawił się w strefie zmian T1 na 16 pozycji, miał aż 4 minuty i 27 sekund straty do lidera. Sebastian to Uber-biker, który tego dnia uzyskał najlepszy czas odcinka rowerowego 4:02:22, co daje średnią prędkość 43.82 km/h. Dokładając do tego trzeci najszybszy maraton 2:45:09 (3:55 min/km) zwyciężył z przewagą 4 min. 25 sek. nad drugim Andim Böcherer GER. Pierwsze dwa miejsca we Frankfurcie w ubiegłym roku wyglądały identycznie, jedyną różnicą była mniejsza różnica pomiędzy tymi zawodnikami, poniżej 1 minuty. Trzecie miejsce przypadło Patrikowi Nilsson SWE. Aż sześciu zawodników złamało barierę 8 godzin.

 

W wyścigu kobiet nie było niespodzianki kiedy jako pierwsza z wody wyszła była pływaczka reprezentacji Wielkiej Brytanii Lucy Charles. Tutaj sytuacja wyglądała podobnie jak u mężczyzn. Sarah Crowley AUS, która w T1 miała prawie 8 minut straty, zdążyła zmniejszyć ją znacznie na rowerze, aby na biegu uciec rywalce jeszcze bardziej. Na mecie miała około 4 minut przewagi nad drugą zawodniczką. Sebastian Kienle i Sarah Crowley wygrali po $30.000.


W tym samym czasie nasz zawodnik PRO Bartosz Banach wziął udział w IRONMAN 70.3 Jönköping, gdzie zajął 12 miejsce z czasem 04:25:45. Zawody w Szwecji wygrał Josh Amberger z Australii (03:51:29).


Aż 36 Polaków ukończyło Ironman Frankfurt. Wśród amatorów z najlepszym czasem zawody ukończył Grzegorz Wiśniowski 09:08:57, dało to jemu 11 miejsce. Jednocześnie Grzegorz był najwyżej sklasyfikowanym mężczyzną z Polski w kategorii wiekowej. Najlepszą naszą reprezentantką była Dorota Gudaniec, zajęła 5 miejsce w F55-59, a czas z jakim przekroczyła metę to 13:40:27. W naszej reprezentacji Dorota zajęła najwyższe miejsce. W kategorii PRO nie było naszych reprezentantów. Mariusz Pirek, który chciał złamać barierę 9 godzin oraz powalczyć o podium kategorii M30-34 niestety miał wypadek na trasie rowerowej. Na ostatnich kilometrach wybuchła jemu przednia opona i zaliczył tak zwany "szlif". Stracony czas był już nie do odrobienia.

Poniżej wyniki Polaków z Mistrzostw Europy Ironman Frankfurt:

 

Ironman Frankfurt Mariusz Pirek.jpg

Fot. Facebook Mariusz Pirek - Triathlete

 

M25-29
Grzegorz Wiśniowski 09:08:57 miejsce kat. 11

 

M30-34
Mariusz Pirek 09:30:07 miejsce kat. 24
Karol Wiącek 09:31:10 miejsce kat. 26
Rafał Borowiak 09:37:42 miejsce kat. 31
Michał Ambroż 11:16:49 miejsce kat. 176
Marek Latos 11:14:08 miejsce kat. 171
Jarosław Markiewicz 12:39:48 miejsce kat. 239
Marcin Dziamski 13:00:54 miejsce kat. 251
Piotr Merchelski 13:23:22 miejsce kat. 257
Marcin Dąbrowski DNF

 

M35-39
Tomasz Tarski 10:17:46 miejsce kat. 86
Kamil Kisły 10:35:06 miejsce kat. 114
Mariusz Klatka 11:08:16 miejsce kat. 177
Michał Błaszkowski 11:54:21 miejsce kat. 246
Grzegorz Stelmaszek 11:55:23 miejsce kat. 247
Tomasz Lipiński 12:15:24 miejsce kat. 276
Michał Gawron 14:13:21 miejsce kat. 347
Marcin Sipurzyński 14:18:41 miejsce kat. 348
Paweł Tadla 14:22:12 miejsce kat. 351

 

M40-44
Marcin Drgań 10:45:17 miejsce kat. 142
Radosław Duchnowski 10:49:03 miejsce kat. 152
Grzegorz Pysz 11:14:34 miejsce kat. 211
Piotr Partyka 11:22:33 miejsce kat. 173
Mariusz Wira 11:24:36 miejsce kat. 229
Jakub Kurkowski 11:39:52 miejsce kat. 260
Sebastian Hoffman 12:25:41 miejsce kat. 339
Bartek Bielski 12:37:56 miejsce kat. 351
Mariusz Kisły 12:57:57 miejsce kat. 370
Paweł Bąk 14:00:03 miejsce kat. 429
Jakub Imosa DNF
Tomasz Fatyga DNF

 

M45-49
Sławomir Banacki 10:18:35 miejsce kat. 52
Piotr Nowak 13:33:06 miejsce kat. 354
Piotr Kosno DNF

 

M50-54
Krzysztof Alchimowicz 11:41:08 miejsce kat. 140
Radosław Gudaniec 12:22:46 miejsce kat. 196

 

M55-59
Andrzej Adamczak 11:37:00 miejsce kat. 31

 

M60-64
Henryk Kępiński 12:02:11 miejsce kat. 18
Andrzej Kurek 14:48:07 miejsce kat. 42

 

K55-59
Dorota Gudaniec 13:40:27 miejsce kat. 5

 

Wyniki mężczyzn PRO
1. Sebastian Kienle (GER) 7:41:42
2. Andi Böcherer (GER) 7:46:07
3. Patrik Nilsson (SWE) 7:50:16
4. James Cunnama (RSA) 7:51:02
5. Ivan Tutukin (RUS) 7:51:56
6. Patrick Lange (GER) 7:52:06
7. Marko Albert (EST) 8:04:08
8. Evert Scheltinga (NED) 8:05:13
9. Giulio Molinari (ITA) 8:12:53
10. Philipp Koutny (SUI) 8:16:43

 

Wyniki kobiet PRO
1. Sarah Crowley (AUS) 8:47:58
2. Lucy Charles (GBR) 8:51:50
3. Alexandra Tondeur (BEL) 8:59:55
4. Liz Lyles (USA) 9:01:59
5. Michaela Herlbauer (AUT) 9:05:09
6. Sonja Tajsich (GER) 9:07:51
7. Dimity-Lee Duke (AUS) 9:08:54
8. Anja Beranek (GER) 9:27:43
9. Pamela Tastets (CHL) 9:33:17
10. Shiao-Yu Li (TPE) 9:37:10

Opublikowane w Wydarzenia

Niemieccy triathloniści, na czele z Michaelem Raelertem zdominowali Mistrzostwa Europy Ironman 70.3. Trzy pierwsze miejsca należały do Michaela Raelerta, Andiego Bocherera i Nilsa Frommholda. Dodatkowo w pierwszej dziesiątce mężczyzn znaleźli się także Patrick Dirksmeier (GER) i Andreas Dreitz (GER). To było pierwsze zwycięstwo Michaela Raelerta po niespełna 2 latach. Michael ewidentnie wrócił do najwyższej formy. Dwa tygodnie temu zajął trzecie miejsce w The Championship (mistrzostwa Challenge Family), następnie tydzień temu zwyciężył 575 Keszthely Triathlon zorganizowany nad Balatonem (Mikołaj Luft zajął tam 10 miejsce), a teraz został Mistrzem Europy IM 70.3. Mikołaj Luft, Paweł Najmowicz i Krzysztof Augustyniak to polscy zawodnicy PRO, którzy wzięli udział w mistrzostwach. Najwyżej z tej trójki uplasował się Mikołaj zajmując 13 miejsce. Wyniki do wglądu znajdują się na końcu artykułu.

 

IM 70.3 Elsinore ekipa.jpg

Fot. Facebook Mikołaj Luft. Na zdjęciu od lewej Krzystof Augustyniak, Agnieszka Jerzyk, Mikołaj Luft. Na dole Paweł Najmowicz.


Wśród kobiet zwyciężyła Annabel Luxford (AUS). W związku z tym, że Annabel pochodzi z Australii Mistrzynią Europy Ironman 70.3 została Helle Frederiksen (DEN). W pierwszej dziesiątce znalazły się nasze dwie triathlonistki. Agnieszka Jerzyk zajęła piąte miejsce, a Maria Cześnik dziewiąte. Agnieszka w Elsinore zdobyła 785 punktów do rankingu kobiet pro Ironman 70.3. Po trzech startach IM 70.3 Mallorca, South Africa i Elsinore zajmuje obecnie 38 miejsce (1780 punktów). Jest realna szansa, że Agnieszka zdobędzie kwalifikację na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 Chattanooga, gdyż pierwsze 50 zawodniczek w rankingu dostaje przepustkę. Maria Cześnik aktualnie jest tuż za pięćdziesiątką - 53 miejsce (1360 punktów), lecz Maria może być spokojna gdyż ma już potwierdzone zdobycie kwalifikacji na Mistrzostwa Świata. Pozostałe zawodniczki są znacznie dalej:
Ewa Komander 81 miejsce (840 punktów),
Paulina Kotfica 120 miejsce (520 punktów),
Anna Wiese 157 miejsce (355 punktów),
Olga Kowalska 176 miejsce (295 punktów),
Aleksandra Jędrzejewska 191 miejsce (240 punktów),
Ewa Bugdoł 235 miejsce (140 punktów).

 

IM 70.3 Elionore Agnieszka Jerzyk rower.jpg

Fot. Facebook Agnieszka Jerzyk Triathlete


U mężczyzn nie wygląda na to aby któryś z Polaków zakwalifikował się na mistrzostwa IM 70.3 Chattanooga. Najwyżej w rankingu znajduje się Miłosz Sowiński, 175 miejsce (365 punktów). Przed rokiem Miłosz był jedynym Polakiem, który zdołał zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata w Australii. Kolejni zawodnicy w rankingu:
Łukasz Kalaszczyński 183 miejsce (335 punktów),
Mikołaj Luft 206 miejsce (280 punktów),
Bartosz Banach 347 miejsce (80 punktów),
Marcin Ławicki 361 miejsce (75 punktów),
Maciej Chmura 368 miejsce (68 punktów),
Paweł Najmowicz 379 miejsce (60 punktów),
Krzysztof Augustyniak 405 miejsce (43 punkty),
Kacper Adam 478 miejsce (15 punktów),
Filip Przymusiński 483 miejsce (13 punktów),
Maciej Grembski 528 miejsce (6 punktów),
Maciej Bodnar 551 miejsce (4 punkty),
Wojciech Kopeć 557 miejsce (3 punkty).

 

Maria Cześnik mini mini.jpg

Fot. Maria Cześnik

 

Relacja z Mistrzostw Europy Agnieszki Jerzyk:

“Teraz już bardziej na spokojnie mogę napisać coś więcej o moim starcie w ME IM70.3.
Nie będę się zbyt dużo rozpisywać, bo ten start dla mnie to ciągle nauka, nauka nowego dystansu. Zupełnie innego niż olimpijski. Jak widać idzie całkiem dobrze.
Po tylu latach treningu i startów na światowym poziomie wiem, czego chce, i na co mnie stać. Przede wszystkim wiem, czego mogę od siebie wymagać. Wiem też, jak inaczej mogłyby wyglądać te zawody, gdyby inaczej poukładał się początek sezonu.
Tyle wstępu.
Wiem, też że teraz powinnam pisać o tym jak jestem zadowolona z miejsca w Mistrzostwach Europy. I TAK, jestem bardzo zadowolona. Wpadłam na metę, potwornie zmęczona. Dawno się tak nie utargałam. Byłam szczęśliwa, uśmiechnięta, zmęczona i cała obolała. Piękny mix.
Jestem zadowolona przede wszystkim z tego, że ze startu na start jestem bliżej czołówki. Że umiem mocno pojechać na rowerze, ale i też, że, albo i przede wszystkim wiem, czego muszę się jeszcze nauczyć. Cwaniactwa. Wiem, że mogłam popłynąć szybciej, niestety Keisa puściła nogi pierwszej grupie i dziewczyny odpłynęły. Biegowo pobiegłam swoje, na tyle ile jestem przygotowana.
Tym startem zyskałam też niespełna 800 punktów do rankingu światowego, co mam nadzieję pozwoli mi zakwalifikować się na IRONMAN 70.3 World Championship które już we wrześniu.
PS. Dziękuje tym wszystkim dzięki i dla których lubię tak się męczyć kibice, sponsorzy, rodzina, rywale.
Gratulacje dla pozostałych biało- czerwonych. Wszyscy zaliczyliśmy bardzo dobre występy.
A i jeszcze jedna wiadomość.
Zrobiłam życiówkę!
Dystans: 1,9, 90, 21,1 w 4:17,02
A za niecały tydzień widzimy się w Poznaniu
Pozdrawiam Agulka
Konwa Bike Leszno
ZONE3 Polska
SCOTT Sports Polska
Leszno
64-sto
HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców
Toscania FIT - catering dietetyczny
RON Wheels”
Facebook Agnieszka Jerzyk Triathlete

 

IM 70.3 Elsinore slot.jpg

Fot. Facebook Mikołaj Luft. Na zdjęciu obok Mikołaja Stanisław Jankowski.

 

Mikołaj Luft komentuje swój występ na ME w Elsinore:

“Mistrzostwa Europy IRONMAN 70.3 za nami!
Mój wynik to 13. miejsce open w stawce mocnych zawodników. Po cichu liczyłem na miejsce w pierwszej dziesiątce, jednak do tego poziomu formę trzeba dopracować.
Najważniejsze, że zadziałało kilka rzeczy, które ostatnio nie funkcjonowały u mnie prawidłowo.
Po pierwsze, oprócz tytanowej płytki pod skórą nie ma śladu po złamaniu obojczyka.
Po drugie nie przeszkadza mi już skręcona 3 tygodnie temu kostka. W przeciwieństwie do startu sprzed tygodnia mogłem normalnie płynąć bez usztywnienia stawu skokowego.
Po trzecie rower wzbogacony o tarcze O.SYMETRIC i łańcuch ceramiczny działał jak marzenie - podziękowania dla Alex Taubert i Mikołaj Pytel. Między innymi dzięki temu nawet na tutejszej krętej trasie typu rolling hills udało mi się utrzymać średnią prędkość 41 km/h jadąc większość drogi samotnie.
Po czwarte, pomimo mocnej jazdy i palącego słońca pobiegłem w miarę równo bez problemów z kolką, która ostatnio zepsuła mi kilka startów. Sprawdzają się odżywki FITSHAPE - dzięki Paweł Bednarczuk!
Na mecie czułem, że nie dałbym z siebie więcej tego dnia. Jedyna mała rezerwa była na pływaniu, gdy pozwoliłem innym zawodnikom prowadzić drugą grupę, w której utknąłem. Dzięki takiej strategii ukończyłem pływanie "na luzie" i szybko pokonałem T1. Moja druga zmiana również była jedną z najszybszych na tych zawodach, więc pod kątem technicznym, jak i rozłożenia sił nie mam sobie nic do zarzucenia.
Oczywiście jest jeszcze wiele do poprawy, chociażby redukcja wagi o 2 kilogramy, co z pewnością przełoży się na 2-3 minuty szybszy bieg. Pozwoli też lepiej radzić sobie z upałem.
Teraz po wyleczeniu kostki i krótkiej regeneracji po zawodach mogę wreszcie dokonać ostatecznego szlifu formy przed zawodami Challenge Roth 9 lipca.
Jeszcze raz gratulacje dla mojego podopiecznego Staśka Janowskiego za slota na MŚ IRONMAN 70.3 Chattanooga oraz dla pozostałych Polaków: Krzysztof Augustyniaka, Paweł Najmowicza, Agnieszka Jerzyk, Maria Cześnik, Maciej Komorowski.
#LuftTRITeam #FITSHAPE #Teampoland #POC #Pocdivisionpoland #AIRBIKE #Armeximdevelopment #Ortopedika #Sailfish #”
Facebook Mikołaj Luft


Wyniki mężczyzn PRO:

1. Michael Raelert (GER) 3:42:52
2. Andi Bocherer (GER) 3:44:26
3. Nils Frommhold (GER) 3:45:25
4. Pieter Heemeryck (BEL) 3:46:47
5. Rodolphe Von Berg (USA) 3:47:00
6. Patrick Dirksmeier (GER) 3:48:18
7. Ivan Tutukin (RUS) 3:47:32
8. Ruedi Wild (SUI) 3:50:03
9. Andreas Dreitz (GER) 3:54:55
10. Stenn Goetstouwers (BEL) 3:55:14

13. Mikołaj Luft 04:01:04
15. Paweł Najmowicz 04:06:54
19. Krzysztof Augustyniak 04:12:34


Wyniki kobiet PRO:

1. Annabel Luxford (AUS) 4:07:00
2. Helle Frederiksen (DEN) 4:09:34
3. Kaisa Sali (FIN) 4:10:48
4. Camilla Pedersen (DEN) 4:11:24
5. Agnieszka Jerzyk (POL) 4:17:02
6. Sarah Lewis (GBR) 4:18:22
7. Natalie Seymour (GBR) 4:20:32
8. Diana Riesler (GER) 4:21:01
9. Maria Cześnik (POL) 4:22:39
10. Maja Stage Nielsen (DEN) 4:22:52

Opublikowane w Wydarzenia

Czołówka europejskich triathlonistów z dystansu olimpijskiego spotkała się na Mistrzostwach Europy ETU w Kitzbühel. Reprezentacje Hiszpanii, Portugalii czy Rosji wystawiły bardzo mocnych zawodników startujących regularnie w najwyższej lidze WTS. Na start w austriackich górach wybrali się także polscy juniorzy, którzy startowali indywidualnie i w sztafetach mieszanych oraz paratriathloniści. Juniorzy startowali na sprincie, był to dystans o połowę krótszy od głównego wyścigu seniorów. W sztafetach mieszanych juniorów każdy z czterech triathlonistów miał do pokonania 250 metrów pływania, 5 kilometrów roweru, 1,8 kilometra biegu.

 

Kitzbuhel reprezentacja.jpg

Fot. Grzegorz Kożuchowski, FB Elemental Tri Team


Największy sukces wśród Polaków osiągnęli Łukasz Witecki i Tomasz Domagała, którzy zdobyli trzecie miejsce w kategorii PTVI. To nasza dwójka startująca w kategorii osób niedowidzących wraz z przewodnikami.

 

Łukasz Witecki i Tomasz Domagała 1.jpg

Fot. Facebook Łukasz Witecki i Tomasz Domagała


Najwyższe miejsce wśród juniorów zdobył Kamil Damentka, był 36. Z kolei Roksana Słupek była najlepszą polską juniorką, kończąc zawody na 38 miejscu.

"Wszystko szło jak należy. Dobrze się czułem i byłem aktywny. Podczas wyprzedzania jeden z zawodników zachwiał się i upadł, a ja uciekając wypadłem z trasy. Szkoda, bo gdyby nie ta sytuacja, stać mnie było na walkę o pierwszą 15-tkę w Europie. Na biegu nie byłem już jednak w stanie odrobić straty po rowerze" - powiedział zaraz po starcie Kamil Damentka.
Facebook Elemental Tri Team

Zaledwie tydzień po triathlonie WTS Leeds Włoszka Alice Betto startująca w elicie stanęła po raz drugi na trzecim miejscu podium. Z pewnością jest to jej życiowa forma. Dwa pierwsze miejsca przypadły Brytyjkom Jessice Learmonth oraz Sophie Coldwell. U mężczyzn na podium Portugalczyków Joao Pereira i Joao Silva rozdzielił Francuz Raphael Montoya.

 

Sztafety mieszane, o których ostatnio dużo się mówi ze względu na dołączenie ich do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 także były reprezentowane przez naszych juniorów. Polska sztafeta juniorska zajęła 14 miejsce na 15 składów, które ukończyły rywalizację.

Żaden z polskich amatorów nie wziął udziału w Mistrzostwach Europy na dystansie olimpijskim w Kitzbühel.

Wyniki juniorów:
1 Vasco Vilaca POR 00:53:39
2. Javier Luch Perez ESP 00:53:40
3. Csongor Lehmann HUN 00:53:40

36. Kamil Damentka POL 00:56:36
60. Maciej Falbogowski POL 01:01:45

DNF Miłosz Walkowiak POL

Wyniki juniorek:
1 Kate Waugh GBR 00:59:20
2. Sif Bendix Madsen DEN 00:59:23
3. Jessica Fullagar FRA 00:59:34

38. Roksana Słupek POL 01:04:16
46. Julia Sanecka POL 01:05:50
53. Klaudia Petters POL 01:09:25

Wyniki Sztafet Mieszanych Juniorów:
1 Węgry 01:18:31
2. Rosja 01:19:01
3. Niemcy 01:19:15

14. Polska 01:24:21

Wyniki kategorii PTVI:
1 Dave Ellis GBR 01:0519
2. Hector Catala Laparra ESP 01:06:35
3. Łukasz Witecki POL 01:07:19

Wyniki elity mężczyzn Mistrzostw Europy:
1 Joao Pereira POR 01:45:31
2. Raphael Montoya FRA 01:45:32
3. Joao Silva POR 01:45:35

Wyniki elity kobiet Mistrzostw Europy:
1 Jessica Learmonth GBR 01:57:50
2. Sophie Coldwell GBR 01:58:05
3. Alice Betto ITA 01:58:31

 

Link do pełnych wyników: 

http://www.triathlon.org/results/result/2017_kitzbuehel_etu_triathlon_european_championships/308607

Opublikowane w Wydarzenia

W sobotę 27 maja odbyły się Mistrzostwa Europy w aquathlonie. Zawody zorganizowano w stolicy Słowacji Bratysławie. Skoro to był aquathlon i w dodatku w Słowacji nie mogło tam zabraknąć czterokrotnego Mistrza Świata w tej dyscyplinie Richarda Vargi (SVK). Słowak jest jednym z najlepszych pływaków w historii triathlonu olimpijskiego. Jego umiejętności pływackie w aquathlonie są ogromnym atutem, więc i tym razem nie miał sobie równych, zgarniając tytuł Mistrza Europy.

Zawody były zaplanowane na 1 kilometr pływania oraz 5 kilometrów biegu. W wyścigu wzięło udział aż 14 Polaków. Tytuł Wicemistrza Europy w swojej kategorii U23 wywalczył Michał Oliwa. Tego dnia był najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z naszej reprezentacji. Natomiast najbliżej Richarda Vargi uplasował się Sylwester Kuster, który zajął 6 miejsce w Elicie. Michał Oliwa dobiegł na metę jedynie 5 sekund za Sylwestrem co dało jemu 7 miejsce w Elicie. U kobiet najwyższe miejsce zajęła Aleksandra Sikora, w kategorii U23 była piąta, dało jej to 7 miejsce Elicie. Warto także przyjrzeć się kategorii juniorskiej, w której zarówno Miłosz Walkowiak jak i Klaudia Petters otarli się o podium. Obydwoje zajęli czwarte miejsca.

Tak komentuje świeżo upieczony Wicemistrz Europy swój start:

Wicemistrzostwo Europy w Aquathlonie należy do mnie!

Od samego początku bardzo mocne tempo pływania narzucił Richard Varga. Jako uczeń mistrza chciałem jak najdłużej utrzymać jego rytm. Z niewielką stratą wyruszyłem na 5 km biegu, w pętlach po 1km.
Mocne pływanie dało mi w kość, lecz starałem się kontrolować swoją pozycję.
Ostatecznie dotarłem na metę na 7. miejscu w Elicie oraz 2. miejscu w kategorii U23.

Gratulacje dla wszystkich reprezentantów Polski!

---------------------------------------
HUUB Polska 64-sto Wypożyczalnia Samochodów Szczecin- UnityTrans.pl
Facebook Michał Oliwa - Triathlete

 

ETU aquathlon Michał Oliwa podium 1.jpg

Fot. FB Michał Oliwa - Triathlete


Sylwester Kuster dzieli się swoimi wrażeniami z zawodów:

6 miejsce Elity zająłem na Mistrzostwach Europy w Bratysławie !

Tak na szybko:
- na bieg wybiegałem 16, bardzo szybko nadrabiałem stratę do czołówki, niestety za szybko, chociaż w pewnym momencie medal wydawał się realny to jednak na koniec postawiło mnie konkretnie.

Poziom naprawdę dobry, wygrał Mistrz Świata, a wystarczy że wspomnę iż Mistrz Europy z 2016 i 2014 byli poza top 10!

Całkiem przyzwoite otwarcie , prawdopodobnie za tydzień mój pierwszy Puchar Świata w tym sezonie w Sardynii!

Gratulacje dla Michała Oliwy za zajęcie 2msc w kategorii U 23 oraz całej reprezentacji Polski za walkę na trasie.

Ja i Michał jesteśmy członkami Huub Team Polska – pomimo że z dwóch różnych klubów i dwóch końców Polski to jednak łączy nas sporo.

Trochę więcej napiszę po powrocie do domu bo właśnie jestem w trakcie pakowania.

Szósteczka.
Facebook Sylwester Kuster

 

Jedynym amatorem startującym w Mistrzostwach Europy Age Group M45-49 był Marcin Trudnowski. Aquathlon ukończył na 8 miejscu z czasem 36:56. O Marcinie Trudnowskim możecie przeczytać więcej w artykule Hartowanie stali w lodzie.

Wyniki Elity mężczyzn:
1 Richard Varga (SVK) 28:13
2. Dmytro Malyar (UKR) 28:36
3. Mark Devay (HUN) 28:38


6. Sylwester Kuster (POL) 29:00
7. Michał Oliwa (POL) (2 miejsce w U23) 29:05
29. Konrad Zdun (POL) (13 miejsce U23) 31:23
40. Adam Kuśka (POL) 38:53

Wyniki Elity kobiet:
1 Hannah Kitchen (GBR) 32:11
2. Romana Gajdosova (SVK) 32:18
3. Zsanett Bragmayer (HUN) 32:30

7. Aleksandra Sikora (POL) (5 miejsce U23) 34:24
14. Alicja Ulatowska (POL) (10 miejsce U23) 35:12
19. Joanna Skutkiewicz (POL) 36:31
21. Małgorzata Lipowska (POL) (13 miejsce U23) 36:41

Juniorzy

Wyniki juniorów:
4. Miłosz Walkowiak (POL) 30:19
32. Michał Jarliński (POL) 34:42
35. Szymon Dzik (POL) 34:53

Wyniki juniorek:
4. Klaudia Petters (POL) 34:11
10. Marta Sikora (POL) 35:30
16. Roksana Słupek (POL) 36:35

Opublikowane w Wydarzenia

Challenge Walchsee-Kaiserwinkl miało miejsce w pięknej scenerii austryjackiego Tyrolu. Region ten słynie z pięknych gór i krystalicznie czystych jezior. Właśnie tam Europejskiej Unia Triathlonu ETU współpracująca z Challenge Family zorganizowała Mistrzostwa Europy na Średnim Dystansie. Triathloniści na miejscu zastali piękną pogodę. Rywalizacja opierała się na dystansie połowy ironman, czyli 1.9 km pływania w jeziorze leżącym u stóp góry Zahmer Kaiser. Trasa kolarska liczyła dwie pętle o łącznej długości 90 kilometrów z przewyższeniem 1.100 m. Bieg na dystansie 21.1 km był dość płaski z paroma pagórkami. Meta zlokalizowana była w samym centrum Walchsee.


W zawodach wzięły udział trzy nasze reprezentantki: Maria Cześnik, Ewa Komander i Paulina Kotfica. Rywalizację ukończyła jedynie Maria Cześnik, która zajęła 5 miejsce. Strata Marii do pierwszej zawodniczki Julii Gajer (GER) wyniosła 9:22. Zwyciężczyni wyszła na prowadzenie już na 6 kilometrze roweru, a następnie kontrolowała wyścig już do samego końca. Czas jaki uzyskała na mecie to 4:18:29.

 

ChallengeWalchseeMistrzostwaEuropyNaDystansieSrednim1


W rywalizacji mężczyzn faworytem do zwycięstwa był Giulio Molinari (ITA). Z wody wyszedł w małej grupie ze stratą 50 sekund do pierwszego zawodnika. W tej grupie znajdował się także David Mcnamee (GBR), którego pamiętamy z tegorocznego zwycięstwa na połówce w Poznaniu. Giulio jak to zwykle bywa, lubi pojechać końcówkę roweru jeszcze mocniej. Wypracował w ten sposób ponad 1 minutę przewagi nad resztą rywali. Solidnie przebiegnięty półmaraton w czasie 1:19:04 zagwarantował mu zwycięstwo.
Pula nagród pieniężnych wynosiła 19.000 €. Nagrody wypłacane były do szóstego miejsca zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Na chwilę obecną mamy do czynienia z dwoma Mistrzami i Mistrzyniami Europy. Jedni są wyłaniani z ramienia Ironman a drudzy z ramienia ETU-Challenge. Ironman jest bardziej prestiżowowymi mistrzostwami ze względu na wyższe nagrody finansowe i lepszą obsadę zawodników, natomiast Challenge współpracuje z Europejską Unią Triathlonu, która nazywa swoje mistrzostwa jako oficjalne.

 

Tegoroczni Mistrzowie Europy

Ironman 70.3 - Andreas Dreitz (GER) i Melissa Hauschildt (AUS)

ETU - Challenge Dystans Średni - Giulio Molinari (ITA) i Julia Gajer (GER)

Opublikowane w Wydarzenia
poniedziałek, 15 sierpnia 2016 07:54

Mistrzostwa Europy IM 70.3 Wiesbaden

Andreas Dreitz (GER) zwyciężył na Mistrzostwach Europy Ironman 70.3 Wiesbaden. Trzecim zawodnikem był Borys Stein, którego trenuje Piotr Sauerland. Obaj zawodnicy powinni być dobrze znani części czytelników Akademii Triathlonu. Spotykaliśmy ich na treningach w ośrodku na Majorce, trenując u Piotra Sauerlanda. Wśród kobiet najlepszą triathlonistką okazała się Melissa Hauschildt (AUS). Były zawodnik krótkich dystansów ITU Steffen Justus (GER) wyszedł z wody jako pierwszy z przewagą 18 sekund nad resztą zawodników. Po 20 kilometrach roweru na prowadzenie wysunął się Andreas Dreitz. Na 60 km Andreas miał już 3 minuty przewagi nad drugim zawodnikiem. Natomiast Lionel Sanders (CAD) jeden z największych rywali Andreasa tracił z każdym kilometrem na trudnej technicznie trasie. W T2 miał 6:20 sekund straty do lidera wyścigu. Lionel zaczął odrabiać straty dopiero na biegu. Wyprzedzał kolejnych rywali, aż na 14 km uplasował się na drugiej pozycji. Uzyskał najszybszy czas biegu 1:09:20. Andreas Dreitz w tym wyścigu był poza zasięgiem, wygrał z czasem 3:59:05.

 

Lionel Sanders (CAD) miał już nie startować, aż do Mistrzostw Świata w Australii IM 70.3. Jednak stwierdził, że po ostatnim znacznie skróconym wyścigu IM 70.3 Racine, nie do końca dla niego udanym, potrzebuje solidnego startu przed MŚ. Po tym jak się zapisał na zawody, sprawdził trasę rowerową i okazało się, że to jest jedna z najtrudniejszych pod względem technicznym tras w całej serii IM 70.3. Samo przewyższenie to około 1500 m. Tego dnia Lionel wykręcił średnio 367 watt znormalizowanej mocy, to daje 4,89 W/kg! Jest to jego rekordowy wynik. Poprawił również pływanie, wyszedł z wody ze stratą 2:30 do liderów. Jego czas to 26:23, nieźle jak na osobę, która rozpoczęła naukę pływania sześć lat temu, w wieku 22 lat.

W mistrzostwach brał udział jeden nasz  reprezentant Maciej Chmura. Maciek zajął 53 miejsce z czasem 4:37:09. Jego międzyczasy to: pływanie 24:46, rower 2:43:51 i bieg 1:24:23. 

 

MistrzostwaEuropyIM70.3Wiesbaden1

 

W wyścigu kobiet Melissa Hauschildt (AUS) wygrała ze znaczną przewagą 5:28 nad Jodie Swallow (GBR). Wyścig zaczęła typowo dla niej. Po pływaniu miała stratę do liderki 3:31. Jej umiejętności na rowerze pozwoliły przeprowadzić mocny atak na długim podjeździe i odjechać na ponad kilometr goniącym rywalkom. Pomimo nie najlepszego pływania zdołała wygrać przy dużej konkurencji, uzyskując najlepszy czas zarówno na rowerze jak i na biegu.

Jest to już drugi europejski tytuł dla Mellisy Hauschildt w tym roku. Miesiąc temu zdobyła mistrzostwo Europy we Frankfurcie na pełnym dystansie Ironman.

 

Mężczyźni
1. Andreas Dreitz (GER) 3:59:05
2. Lionel Sanders (CAN) 4:00:23
3. Boris Stein (GER) 4:00:42
4. Patrick Lange (GER) 4:02:02
5. Steffen Justus (GER) 4:03:52
6. Rodolphe Von Berg (USA) 4:06:45
7. Maurice Clavel (GER) 4:07:24
8. Thomas Steger (AUT) 4:07:33
9. Will Clarke (GBR) 4:09:03
10. Bart Aernouts (BEL) 4:09:03
12. Ivan Raña (ESP) 4:10:30


Kobiety
1. Melissa Hauschildt (AUS) 4:27:35
2. Jodie Swallow (GBR) 4:33:03
3. Laura Philipp (GER) 4:34:05
4. Anja Beranek (GER) 4:36:17
5. Kaisa Lehtonen (FIN) 4:37:43
6. Emma Pallant (GBR) 4:39:25
7. Anja Knapp (GER) 4:41:07
8. Natascha Schmitt (GER) 4:43:01
9. Camilla Pedersen (DEN) 4:43:33
10. Julia Gajer (GER) 4:45:02

Opublikowane w Wydarzenia

W dniach 1 – 5 lipca w węgierskim Tiszaujvaros odbył się ETU Triathlon Youth European Championships Festival . Polski Związek Triathlonu wysłał na tą imprezę 10 osobową Reprezentację w składzie: Magdalena Sudak (UKS G-8 Bielany Warszawa), Klaudia Petters (TS Akwedukt Kielce), Julia Sanecka (Delf Gryfino), Oktawia Lewandowska i Jakub Rudziński (KS Ironman CS Polska), Miłosz Walkowiak (MKS Sambor Tczew), Michał Jarliński (UKS Tri-Team Rumia), Filip Kasprzyk (GTT Diament Gniezno), oraz trenerzy Grzegorz Kożuchowski i Marek Sanecki.

 

Po dwudniowej konsultacji w Strawczynie k. Kielc, 1 lipca nasza Reprezentacja zameldowała się w małej miejscowości Hajdunanas, odległej od Tiszaujvaros o 35km. 

Po dniu odpoczynku, zapoznaniu z trasą pływacką, kolarską i oficjalnym briefingu nadszedł czas na starty. W startach indywidualnych wzięło udział 87 chłopców i 73 dziewcząt, którzy zostali podzieleni na 3 półfinały. Z każdego z tych startów do finału awansowało bezpośrednio 9 zawodników, oraz 3 z najlepszymi czasami. Niestety żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się przebrnąć fazy półfinałowej. Najbliżej bezpośredniego awansu była Klaudia Petters, która w swoim półfinale była 10.

 

PolskaReprezentacjaTiszajveros1

 

Link do wyników:

http://www.triathlon.org/results/event/2016_tiszaujvaros_etu_triathlon_youth_european_championships_festival

We wtorek, 5 lipca odbył się start sztafet MIX. Reprezentacja Polski wystąpiła w składzie Julia Sanecka, Miłosz Walkowiak, Klaudia Petters i Michał Jarliński. Po bardzo zaciętej walce Polska drużyna wywalczyła 14 miejsce wśród 22 reprezentacji narodowych walcząc jak równy z równym do końca z tak mocnymi drużynami jak Czechy, Belgia, Izrael czy Wielka Brytania.


Oprócz Klaudii, która startowała już na Mistrzostwach Europy, dla reszty naszych reprezentantów był to debiut na zawodach rangi międzynarodowej. Dali z siebie 100%, w sztafetach zaprezentowali się bardzo dobrze i zdobyli dużo cennego doświadczenia.


Na koniec słowa podziękowań w kierunku Polskiego Związku Triathlonu który umożliwił zorganizowanie konsultacji i wyjazd na Węgry tak dużej Reprezentacji.

 

PolskaReprezentacjaTiszajveros3

Opublikowane w Wydarzenia

Miejsca na Igrzyska Olimpijskie już rozdane. Po długim procesie kwalifikacyjnym triathloniści mogli spokojnie walczyć o inny cenny tytuł, jakim jest Mistrzostwo Europy. Zawody w tym roku były rozgrywane w Lizbonie. Seniorzy startowali na dystansie olimpijskim (1,5-40-10) a juniorzy na sprincie (0,75-20-5). Nasza reprezentacja wystawiła czwórkę zawodników: Agnieszkę Jerzyk, Marię Cześnik oraz juniorów Michała Oliwę i Klaudię Petters. 

Na Mistrzostwach Europy wielu młodych zawodników próbuje swoich sił w walce z doświadczonymi rywalami. Wyścig mężczyzn był zdominowany przez Javiera Gomeza (ESP), który właśnie dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu rozegrał perfekcyjnie cały wyścig. Pomimo długiej nieobecności Javier pokazał, że jest gotowy na walkę o złoty medal olimpijski.

 

MistrzostwaEuropyWTriathlonieLizbona2


Start kobiet był bardzo ekscytujący, głównie za sprawą naszych reprezentantek. Na części pływackiej Agnieszka Jerzyk podczas zakrętu przy boi była mocno potraktowana przez inne zawodniczki. Podtopienie wybiło Agę z rytmu i oddaliło w stawce. Strata grupy oznaczała gonitwę na rowerze. Zarówno Agnieszka jak i Maria dogoniły pierwszą dużą grupę. Na trasie dwie zawodniczki z Wielkiej Brytanii India Lee i Lucy Hall podjęły skuteczną ucieczkę. Było to kluczowe dla Indii Lee, która pomimo nie najszybszego biegu wygrała zawody i została Mistrzynią Europy. Agnieszka Jerzyk ukończyła zawody na 9 miejscu a Maria Cześnik na 23.

 

MistrzostwaEuropyWTriathlonieLizbona3


W wyścigu juniorów Michał Oliwa pokazał wszystkim jak się pływa. Niczym Richard Varga wyszedł z wody jako pierwszy z 14 sekundową przewagą nad drugim zawodnikiem. Linię mety Michał przekroczył na 22 miejscu ze stratą 1:49 do pierwszego zawodnika. Klaudia Petters niestety została zdyskwalifikowana.

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 2

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test