brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: Norwegia

Norseman to już jest legenda wśród triathlonów ekstremalnych. Najbardziej znane i rozpoznawalne zawody przyciągają jak magnes triathlonistów z całego świata. Impreza rozgrywana jest na ekwiwalencie dystansu ironman. Strat odbywa się ze skoku do wody z płynącego promu. Pierwsze 40 kilometrów roweru to podjazd do wysokości 1200 m n.p.m. Po strefie zmian T2 przez 25 km biegnie się po płaskim terenie, ale to nie koniec, ponieważ meta znajduje się na szczycie Gaustatoppen 1880 m n.p.m. Pierwszych 160 zawodników wbiega na szczyt góry i dostaje najbardziej pożądaną czarną koszulkę Norseman. Pozostali biegną alternatywną trasą płaskowyżem i muszą zadowolić się tylko białą koszulką.

 

246 triathlonistów stanęło na starcie Isklar Norseman Xtreme Triathlon 2017. Z całej grupy 13 zawodników nie ukończyło zawodów. Jest to i tak niezły wynik biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z jednym z najtrudniejszych triathlonów na świecie. Zimna woda, zmienna pogoda, przelotne deszcze i surowy klimat to warunki, z którymi muszą mierzyć się wszyscy startujący w Norsemanie. Wśród pierwszych 160 triathlonistów, którzy zostali wpuszczeni na szczyt góry Gaustatoppen znalazło się dwóch Polaków Jakub Rużyło i Maciej Lasyk, zdobyli oni upragnione czarne koszulki. Natomiast z pozostałych 75 triathlonistów, którym nie dopisało szczęście i musieli pobiec alternatywną trasą po białą koszulkę najlepszym zawodnikiem był Polak, Henryk Strzałkowski. Oprócz niego białą koszulkę także zdobyli Bartłomiej Bielski i Błażej Bębeńca. Norwegowie zdominowali cały wyścig. W pierwszej ósemce sześciu zawodników to Norwedzy. Zwycięzca Lars Christian Vold (NOR) pobił rekord trasy osiągając czas 9 godzin 52 minuty i 10 sekund. W zawodach wziął także udział utytułowany triathlonista Jordan Rapp USA, który zajął trzecie miejsce ze stratą ponad 16 minut do zwycięzcy.

 

Norseman zwycięzca rekordzista.jpg

Zwycięzca i rekordzista Norsemana Lars Christian Vold NOR. Fot. Norseman

 

Jeśli jesteście zainteresowani tym ekstremalnym triathlonem pilnujcie zapisów w pierwszym tygodniu listopada. Nie trzeba się spieszyć ponieważ nie liczy się kolejność zgłoszeń. Każdy kto się zapisze będzie brał udział w losowaniu jednego z 236 miejsc. Koszt wzięcia udziału w losowaniu to około 40 zł. Jeżeli dopisze Ci szczęście i dostaniesz maila z potwierdzeniem, że zostałeś wylosowany, pozostaje opłacić w ciągu 7 dni kwotę 1400 zł. W zeszłym roku w losowaniu brało udział prawie 3100 osób. Średnio 1 osoba na 13 dostaje przepustkę na zawody.


Czarna koszulka (143 zawodników):
1. Lars Christian Vold NOR 09:52:10
2. Allan Hovda NOR 10:05:35
3. Jordan Rapp USA 10:09:41

 

39. Jakub Rużyło 13:11:19
134. Maciej Lasyk 15:39:51

 

Biała koszulka (55 zawodników):
1. Henryk Strzałkowski 14:21:15
22. Bartłomiej Bielski 15:28:19
35. Błażej Bębeńca 16:38:58

 

Wyniki kobiet (czarna koszulka 17 kobiet):
1 Anne Nevin NOR 12:04:18
2. Meredith Hill AUS 12:16:50
3. Kristin Lie NOR 12:31:16

 

Link do pełnych wyników:

http://my1.raceresult.com/68133/#1_1D3589

Opublikowane w Wydarzenia

Challenge Norway to inauguracyjna impreza rozgrywana w przepięknych krajobrazach Norwegii. Sam start odbywał się w miejscowości Tønsberg, do której jest całkiem dobre połączenie z Polski. Dotarcie na start zajmuje około 2 godzin lotu z Warszawy i 20 minut jazdy pociągiem. Zawodnicy mogą liczyć na takie atrakcje jak pływanie w fiordach, trasa kolarska na perfekcyjnych drogach z licznymi pagórkami (1000 m przewyższenia), przejeżdża się przez tak zwany Koniec Świata (Verdens Ende) oraz na bieg przez centrum miasta z dwukrotnym podbiegiem liczącym 100 schodów do Slottsfell. Nie jest to trasa dla tych co chcą pobijać rekordy życiowe, lecz jest wymagająca i bardzo urozmaicona. W rywalizacji zwyciężył Filip Ospaly (CZE) i Michelle Vesterby (DEN). Michelle jest światowej klasy triathlonistką, w zeszłym roku uplasowała się na czwartym miejscu, na Mistrzostwach Świata Ironman Hawaii.
Nasza zawodniczka PRO Olga Kowalska stanęła na trzecim stopniu podium tych zawodów. Pokonała rywalkę startującą w Pucharze Europy ITU, tegoroczną brązową medalistkę ME ETU z Poznania, czy zwyciężczynię dystansu ironman na Challenge Almere 2015.

 

OlgaKowalskaTrzeciZawodniczkPRONaChallengeNorway3

 

Olga w rozmowie z Akademią Triathlonu powiedziała, że nie spodziewała się tak złej organizacji zawodów. 

"Wybrałam te zawody ze względu na lokalizację, w której jeszcze nie byłam oraz na klimat, którego nie lubię, aby pościgać się w warunkach mi osobiście niesprzyjających. Wolę startować w ciepłym, a nawet gorącym klimacie. Po dotarciu na miejsce okazało się jednak, że trafiłam na jeden z cieplejszych dni w Norwegii, temperatura przekraczała 20 stopni. Organizator zaliczył dużo wpadek, do których można zaliczyć między innymi brak depozytu, co było dużym utrudnieniem. Nie było serwisu rowerowego, który oficjalnie miał funkcjonować. Na trasie rowerowej i biegowej było zdecydowanie zbyt mało punktów odżywczych. Skutkowało to odwodnieniem, z którym musiałam walczyć. Wolontariusze nie interesowali się tym, co się działo na trasie. Doszło do tego, że zgubiłam się na rowerze, ale szybko zawróciłam na właściwą trasę. Zarówno trasa kolarska jak i biegowa nie zgadzały się z Race Book. W trakcie zawodów okazało się, że trasa biegowa jest wydłużona o około 2 kilometry.

Po zawodach miałam okazję porozmawiać z organizatorem, który notował wszystkie moje uwagi odnoszące się do błędów organizacyjnych. Miejmy nadzieję, że na przyszłość wnioski zostaną wyciągnięte i podejdą do sprawy poważnie. Pomimo wszystkich wpadek był to dla mnie start bardzo rozwijający. Uważam, że warto było tam pojechać i zdobyć cenne doświadczenie jak sobie radzić w zaistniałych sytuacjach. Nie zwracając uwagę już na samą organizację, Challenge Norway odbywa się w pięknym otoczeniu przyrody. "

 

OlgaKowalskaTrzeciZawodniczkProNaChallengeNorway2

Opublikowane w Wydarzenia

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test