brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: triathlon

Robert Verhelst jest powszechnie znany jak Fireman Rob. Pseudonim wziął się oczywiście z profesji jaką wykonuje. Jako zawodowy strażak nie rozstaje się ze swoim strojem podczas triathlonów. Cały osprzęt, długi strój, butla z tlenem, kask i inne przybory ważą około 23 kilogramów. Rob w takim kombinezonie pokonuje podczas Ironmanów cały maraton. Swoją przygodę z triathlonem rozpoczął w 2005 roku, natomiast pierwszy wyścig w pełnym kombinezonie strażackim ukończył 11 września 2011 roku, w 10 rocznicę ataku terrorystycznego na Nowy Jork.

Ukończył wtedy Ironman Wisconsin. 

 

Ta data jest dla niego szczególnie ważna, ponieważ spędził osiem dni na akcji ratunkowej przy budynkach World Trade Center. Robert chciał pokazać, że kiedy uwierzysz, że twoja siła tkwi w twojej pasji i przełożysz pasję na czyn, to możesz zrobić wszystko. Od tamtej pory, kiedy zauważył, że stał się inspiracją dla innych postanowił kontynuować ten wyczyn. Ukończył 18 pełnych Ironmanów i ponad 30 Ironman 70.3.

 

Fireman Rob 2.jpg

Fot. Facebook Fireman Rob

 

Strażak Rob dzięki swojej charyzmie zachęcił wielu innych strażaków, policjantów i żołnierzy do wzięcia udziału w zawodach od 5 km przez maratony do Ironmana. Według niego to jest najbardziej satysfakcjonujące i motywujące do działania. Jak sam przyznaje przez pierwsze dwa lata intensywnej działalności charytatywnej było mu ciężko pogodzić wszystko finansowo. Wpisowe na triathlon, podróże, noclegi i sprzęt finansował z własnych funduszy. Teraz w jego misję uwierzyło wielu sponsorów. Dzięki temu mógł podjąć kolejne wyzwanie. Ustanowił rekord Guinnessa kończąc największą liczbę Ironmanów 70.3 w ciągu jednego roku. W przeciągu od 10 stycznia do 8 listopada Rob ukończył 23 “połówki” Ironmana. Robert zajmuje się także fundacją wspierającą dzieci i podróżuje po kraju dając motywacyjne przemówienia.

Opublikowane w Publicystyka

Badania laboratoryjne zlecone przez NIK wykazały, że wiele suplementów nie wykazuje cech podanych na opakowaniach czy ulotkach. Zdarzają się także suplementy szkodliwe dla zdrowia. W przebadanych próbkach znaleziono bakterie chorobotwórcze, w tym bakterie kałowe, substancje zakazane z listy psychoaktywnych, czy stymulanty podobne do amfetaminy, które działają jak narkotyki. Bardzo źle w badaniach wypadają probiotyki.

 

“Na 56 badanych próbek - stabilności liczby żywych bakterii nie posiadało aż 50 próbek (89 proc.). Wraz z upływem czasu, jeszcze w okresie przydatności do spożycia, następował dynamiczny spadek liczby żywych komórek bakterii.”

 

NIK Suplementy 3.jpg


Źródło danych: Raport NIK o dopuszczaniu do obrotu suplementów diety

 

“Na jedenaście badanych prób, w czterech próbkach suplementów diety z grupy probiotyków stwierdzono obecność niewykazanych w składzie szczepów drobnoustrojów. Również w czterech próbkach poddanych badaniu stwierdzono niższą, niż deklarowana na opakowaniu, liczbę bakterii probiotycznych. Co więcej, w jednej próbce wykryto zanieczyszczenie produktu - obecność bakterii chorobotwórczych z grupy Enterococcus Faecium, czyli tzw. bakterii kałowych. Ich obecność stwarzała poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia konsumentów. W związku z tą sprawą NIK poinformowała Głównego Inspektora Sanitarnego o stwierdzeniu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia konsumentów, celem podjęcia działań zmierzających do wycofania skażonej partii produktu. Do dnia 3 lutego 2017 r. z wprowadzonej do obrotu partii tego suplementu w ilości 165 327 opakowań (ponad 1,65 miliona kapsułek) wycofano z obrotu jedynie 16 317 sztuk opakowań (163 tysiące kapsułek).”

 

Rynek suplementów diety, jest jednym z najszybciej rozwijających się. Polacy spożywają coraz więcej tych środków. Statystyczny Polak kupuje rocznie suplementy za 100 złotych. To sprawia, że rynek wart jest około 3,7 miliarda złotych. Obecnie każdy może wprowadzić suplement diety na rynek deklarując jego skład. Istnieją szanse, że produkt nie zostanie skontrolowany ponieważ skala rynku przekracza możliwości Inspekcji Sanitarnej. To jest na chwilę obecną największy problem. Zgodnie z opinią powołanego przez NIK biegłego wynika, że nieprawidłowe stosowanie suplementów może spowodować niepożądaną interakcję z innymi składnikami leków. Stosowanie suplementów może mieć także wpływ na wyniki badań diagnostycznych. 

 

 

NIK Suplementy 2.jpg

Źródło danych: Raport PMR Rynek suplementów diety w Polsce w 2015 r.


 

Wykaz suplementów diety, które w trakcie kontroli NIK zakwestionowane zostały przez Głównego Inspektora Sanitarnego:


1. Orange Triad
2. Orange Triad + Green
3. Complete sleep
4. 5-HTP - kapsułki
5. Arnold Iron Dream
6. Creation
7. Candida Clear
8. Black Walnut Hulls
9. Holistic UltraBalans
10. Animal Pump
11. Kapsułki Flatol
12. Sinulan Junior Gardło
13. CROSTREC PRE -W-BOX
14. AMIXTM MyoCell® 5 Phase
15. Diaval Caps
16. Potassium nitrate
17. Tropinol XP
18. Compete! (smak: tangy tangerine, fruit punch slam, lemon drop)
19. Amino pump
20. Mex M-Test pro
21. Xtreme Detonator
22. Pre Shock
23. Beta stim
24. Platinum Multivitamin
25. Cyclin GF
26. NO-Bomb
27. IHS TECHNOLOGY BS BURN SHAPE 2.0 FAT BURNER
28. Plusssz Care Dzień Bez nerwów - tabletka do połykania
29. Plusssz Care Dzień Bez nerwów - tabletka musująca
30. Wobenzyn N
31. Multi-Enzyme Formula
32. Mango Peach Powder
33. B52+
34. Animal cuts - saszetki
35. Animal m-Stak
36. Animal Pack
37. Black Bombs
38. Duo Lactil

Opublikowane w Wydarzenia

Triathlon in da House, pierwszy w historii ogólnopolski cykl triathlonu pod dachem rozpoczął się w Olsztynie 21 stycznia. Przed nami trzy kolejne etapy w Gdańsku, Łodzi i Swarzędzu. Iwona Guzowska, dyrektorką i inicjatorką zawodów w triathlonie pod dachem, opowiada o projekcie, który jest doskonałą alternatywą na zimowe trenowanie na mrozie. 

 

Adrian Kapusta: Skąd pomysł na organizację zawodów triathlonowych zimą - Triathlon in da House?


Iwona Guzowska: Cztery lata temu, kiedy oglądałam obiekt Alchemia, który był budowany właśnie przez dewelopera Torus pomyślałam sobie, że to jest idealne miejsce, żeby zrobić triathlon zimą. Chciałam stworzyć coś nowego, ułożyłam regulaminy, zorganizowałam wszystko co niezbędne i od tamtej pory odbyły już się dwie edycje TTidH. Zrobiłam coś niespodziewanego, wszyscy byli zaskoczeni, że to da się zrobić. Impreza rozrosła się i w tej chwili jest to cykl ogólnopolski.

 

Co jest najtrudniejsze w organizacji takiej imprezy? W końcu na basenie muszą być zlokalizowane bieżnie i rowery, co jest nietypowe dla normalnych zawodów.


To wszystko zależy od obiektu. Bo w obiekcie takim jak Alchemia mamy całą bazę, oprócz tego, że jest pływalnia i hala, jest sala fitness, w której są bieżnie. Jest to na pewno bardzo duże ułatwienie. Ale okazuje się, że są takie miejsca, że trzeba pokombinować. Trzeba wynająć bieżnie, które muszą dobrze działać podczas zawodów. Nie może być tak, że w ciągu zawodów coś zacznie szwankować. Jeżeli chodzi o trenażery to jest bardzo profesjonalnie przygotowane przez mojego partnera od organizacji Adriana, który posiada trenażery Wahoo. Dzięki temu każdy zawodnik biorący udział w zawodach ma możliwość jazdy na swoim rowerze.

 

Torus Triathlon in da House 4.jpg

 

Jak wygląda rywalizacja zawodników podczas zawodów?


Zawodnicy mają do pokonania dystans sprinterski, czyli 750 m pływania, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu. Triathloniści po przepłynięciu odpowiedniej liczby basenów, w zależności od tego czy to jest 25 czy 50 metrów, przebierają się w specjalnej strefie zmian i wsiadają na wpięte rowery do trenażerów. Zawodnicy podczas jazdy na rowerach mają wyświetlaną trasę z projektora. Dodatkowym atutem jest wyświetlanie położenia rywali na trasie, także wiadomo kiedy trzeba podkręcić trochę mocniejj. Sama trasa była bardzo ciekawa, ponieważ wiodła przez góry. Po skończonym rowerze triathloniści wskakują na bieżnie elektryczne na ostatni już etap wyścigu. Po skończonym wyścigu nawet najbardziej wytrenowani sportowcy mówili, że byli wyjątkowo zmęczeni. Jednak specyfika tych zawodów powoduje, że pomimo krótkiego dystansu i jakże komfortowego pływania w basenie, dostaje się w kość. Brak naturalnego obiegu powietrza, wysoka temperatura i rowerowa trasa górska powodowały, że pomimo tych ułatwień w postaci pływania w basenie i bezpieczeństwa na całej trasie nie było wcale lekko.

 

Powiedz coś więcej o ekipie Torus Triathlon Team.


To jest grupa triathlonowa pod patronatem dewelopera Torus. Prezes firmy po rozmowie ze mną postanowił stworzyć grupę takich ludzi, którzy chcą w życiu robić coś więcej i mają do tego pasję. W ogóle deweloper stara się tworzyć warunki jak najbardziej sprzyjające dla ludzi pracujących w biurach po wiele godzin dziennie tworząc centra sportowe w swoich budynkach. Po przedstawieniu pomysłu triathlonu zimą, na początku prezes nie był w stanie sobie wyobrazić jak mogą wyglądać takie zawody. Po czym okazało się, że wszystko wyszło lepiej niż mogłam sobie wyobrazić, że sam prezes ma zamiar wziąć udział w zawodach, zacznie od udziału w sztafecie.

 

Torus Triathlon in da House 2.jpg

 

Gdzie są planowane tegoroczne edycje Triathlon In Da House i kiedy?


25 lutego - Gdańsk - zawody premium (zapisy są już zamknięte)
04 marca - Łódź
18 marca - Swarzędz - wielki finał


W każdej lokalizacji rozgrywany jest dystans SPRINT: indywidualnie i sztafety

 

Nagrody: urządzenia Garmin, kaski i sprzęt rowerowy od Airbike, odzież triathlonowa i biegowa od WF, na finał będą pianki!


Na każdych zawodach są przekazywane środki na lokalny cel charytatywny.

Pakiety startowe obejmują: t-shirt bawełniany, ręcznik Centrum, kosmetyki, witaminy (produkty pełnowartościowe, nie żadne próbki, żele)
Medale dla każdego uczestnika. Każdy dostaje wodę i bon na posiłek po starcie.


Tu jest link z zapisami : http://3sportsevents.pl/44/triathlon-in-da-house-2017
Jesteśmy na FB: https://web.facebook.com/Triathlon-in-da-House-1470719669635401/?fref=ts

 

Torus Triathlon in da House 3.jpg

Opublikowane w Publicystyka
poniedziałek, 13 lutego 2017 07:08

Jak przygotować się do wyjazdu na obóz i zawody

Wyjazd na obóz sportowy lub zawody za granicę w nieznane miejsce wiąże się z mniejszym lub większym stresem zwizanym z odpowiednimi przygotowaniami. Oczywiście sam wyjazd dostarcza samych pozotywnych emocji, ale któż z nas nie tracił czasami cennych minut na nerwowym pakowaniu, przygotowaniach w pracy do wyjazdu, kiedy trzeba na ostatnią chwilę wypełnić zadania przed kilkunastodniową nieobecnością. Tuż przed samym wyjazdem często kumulują się obowiązki, aby zdążyć ze wszystkim przed samym wyjazdem. Podróż własnym samochodem to zwykle komfort - możemy zapakować wszystko, co możliwe i nie martwimy się o zniszczenie roweru w transporcie samolotowym lub zgubieniem bagażu. Dlatego podróż zagraniczna staje się trochę bardziej wymagająca pod względem organizacyjnym. Aby uniknąć niepotrzebnych zmartwień i stresu zaplanuj wszystko wcześniej.

 

Przed podróżą sprawdź połączenie z lotniska do hotelu. Być może hotel zapewnia taką opcję. Dodatkowo możesz napisać do hotelu czy posiadają lodówkę, mikrofalówkę itp. Jeżeli na miejscu wynajmujesz auto upewnij się, czy jest wystarczająco duże na twoje bagaże. Sprawdź datę ważności paszportu. Wyrobienie nowego zajmuje nawet do 30 dni, lecz w praktyce odbywa się to szybciej w zależności od urzędu. Podobnie sytuacja wygląda z kartami płatniczymi, sprawdź termin ważności i opłaty jakie ponosisz za korzystanie z nich za granicą. Zobacz, gdzie będziesz mógł zjeść w pobliżu, aby nie szukać w ostatniej chwili restauracji czy baru. Zapoznaj się z prognozą pogody, aby dobrać odpowiednie ubrania zarówno sportowe jak i codzienne. Zadbaj także o ubezpieczenie.


Przygotuj minimum na tydzień przed wylotem listę rzeczy, które potrzebujesz. Następnie przed pakowaniem rozłóż wszystkie rzeczy z listy na łóżku lub na podłodze i sprawdź, czy masz już wszystko. 


Pakowanie roweru to oddzielna kwestia. Nigdy nie za wiele dodatkowej ochrony w postaci rozciętej, przemysłowej otuliny na rury, gąbek czy innych wypełniaczy. Na lotniskach często walizki nie są traktowane z należytą ostrożnością. Szkoda, aby drogi sprzęt uległ zniszczeniu, a nasz obóz lub zawody legły w gruzach. Trzeba mieć ze sobą wszystkie możliwe do spakowania narzędzia, pompkę i zapasowe dętki do roweru. Przed wyjazdem sprawdź, czy w pobliżu znajduje się sklep rowerowy. Pamiętaj, aby wszystkie torby były podpisane, jeśli nie ma miejsca na twoje dane, dołącz do torby zawieszkę. Najlepiej owiń całą torbę folią, zamki czasami nie wytrzymują uderzeń i rozrywają się. Trzeba pojawić się wcześniej na lotnisku z niewymiarowym bagażem takim jak walizka rowerowa. Odprawa raz pójdzie sprawnie, a innym razem możesz utknąć nawet na godzinę i więcej z takim bagażem.

 

Na poniższym filmiku możesz zobaczyć jak pracownicy lotniska potrafią traktować bagaże.

 

https://youtu.be/BPloIzDa6bg

 

Do bagażu podręcznego koniecznie spakuj wszystkie najważniejsze rzeczy, które pozwolą Ci przetrwać przez dzień lub dwa, kiedy zdarzy się sytuacja zgubienia bagażu.
Jeśli już znajdziesz się w takiej sytuacji, że przewoźnik zgubi twój bagaż, a ty jesteś już na miejscu obozu lub zawodów, dobrym pomysłem jest mieć ze sobą okularki i kąpielówki (strój kąpielowy) w bagażu podręcznym. Zajmują bardzo mało miejsca, a nie będziesz sfrustrowany tym, że nie możesz trenować.


Do samolotu zabierz ze sobą zatyczki do uszu, skarpetki kompresyjne i poduszkę. Przyda się także coś ciepłego do ubrania, w samolocie potrafi być naprawdę chłodno. Suche powietrze na pokładzie powoduje szybkie osuszanie naszej skóry i śluzówki nosa. Wysuszony nos nie stanowi wystarczającej bariery dla wirusów i bakterii krążących po pokładzie, więc nawilżaj swój nos specjalnym sprayem lub wodą morską. Nie zapominaj o piciu, a będziesz się lepiej czuł po wylądowaniu. Przed każdym posiłkiem używaj żelu dezynfekującego do rąk.

 

Na koniec jeszcze jedna sprawa:

 

Elektronika - dowiedz się, czy nie potrzebujesz adaptera do wtyczek. Jeśli posiadasz urządzenia na baterie, weź ze sobą zapasowe.

Opublikowane w Publicystyka

Seria Mistrzostw Świata w Triathlonie WTS jest corocznym cyklem zawodów na dystansie olimpijskim czyli 1500 m pływania ze startu wspólnego, 40 km jazdy na rowerze w konwencji z draftingiem, 10 km biegu lub o połowę krótszy dystans sprinterski. Seria liczy dziewięć startów. Ostatni wyścig to Wielki Finał. Zawodnicy zbierają punkty przez cały sezon aby na końcu wyłonić mistrza świata. Pula nagród opiewa na 3 miliony dolarów

Już w pierwszy weekend marca przeniesiemy się do Abu Dhabi. Zawody będzie można oglądać na stronie www.triathlonlive.tv po wykupieniu rocznego abonamentu w wysokości 24.99 €. W tej cenie otrzymujemy transmisję na żywo ze wszystkich dziewięciu wyścigów, najwyższej jakości obraz, ujęcia z wody, lądu i powietrza. Możliwość odbioru na urządzeniach mobilnych. Jeżeli spóźnisz się z relacją na żywo nic nie przepada bo można obejrzeć w dowolnym czasie.

 

W czterech miejscowościach Abu Dabi, Gold Coast, Hamburg i Edmonton triathlon będzie miał dystans sprinterski 750-20-5, a w pozostałych pięciu lokalizacjach dystans olimpijski 1,5-40-10.

Jak co roku następują drobne zmiany w lokalizacjach. W tym sezonie na rzecz Kapsztadu i Cozumel pojawią się nowe miejscowości Montreal i Rotterdam. Triathlon w Edmonton, który odbywał się we wrześniu to były najzimniejsze zawody w całej serii, w 2017 roku zostanie przesunięty na cieplejszy miesiąc lipiec. Wielki Finał zawita do Rotterdamu, jest to dla nas dobra nowina w związku ze stosunkowo niedużą odległością z Polski.

 

A oto dziewięć miast, które w tym roku będą gościły najlepszych triathlonistów na świecie.

 

Abu Dhabi, ZEA 3-4 marzec (sprint)


W tym roku trasa zostanie zmieniona w stosunku do poprzedniego roku. Zawodnicy będą przejeżdżali przez tor formuły 1 Yas Marina Circuit oraz wokół Ferrari World.
Abu Dhabi to stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich z historią sięgającą 3000 r. p.n.e. W mieście widać tradycje arabskie znacznie bardziej niż w nowoczesnym Dubaju. Rozwój miasta nastąpił w związku z wydobyciem ropy naftowej. Miasto jest znane z Grand Prix Abu Dhabi Formuły 1. W Abu Dhabi znajduje się także najbardziej luksusowy hotel na świecie Emirates Palace.

 

fot. ITU

 

Gold Coast, Australia 8-9 kwiecień (sprint)


Miasto znane jest ze słonecznej pogody, długich złocistych plaż, kwitnącego życia nocnego oraz wielu imprez sportowych, dlatego jest jednym z najczęściej odwiedzanym miastem w Australii. Jeżeli chodzi o sporty wodne to nie ma takiego drugiego miejsca w Australii. W promieniu 200 km znajduję się kilka rezerwatów przyrody, w których można podziwiać dziką australijską przyrodę.

 

fot. ITU

 

Jokohama, Japonia 13-14 maj (olimpijka)


Wraz z Tokio tworzy potężne megapolis - jedno z największych na świecie. Nowoczesna architektura miasta udowadnia, że znajduje się w najbardziej uprzemysłowionym państwie świata pod względem technologii i cybernetyki. Miejscowe Muzeum Sztuki posiada bogate zbiory takich malarzy jak Picasso, Dali czy Cezanne. Landmark Tower to najwyższy budynek w mieście, w którym znajduje się jedna z najszybszych wind na świecie, poruszająca się z prędkością 45 km/h na wysokość 750  m.

 

WTS Jokohama.jpg

fot. ITU

 

Leeds, Wielka Brytania 10-11 czerwiec (olimpijka)


Leeds gwarantuje ciepłe przywitanie i kosmopolityczną atmosferę, oferując dostatek barów, restauracji, teatrów i innych rozrywek. Miasto jest zdobywcą tytułów “Najlepsze Miasto w Wielkiej Brytanii” oraz “Ulubione Miasto w Wielkiej Brytanii”. Jest najszybciej rozwijającym się miastem Zjednoczonego Królestwa jak również jest to najlepszy ośrodek uniwersytecki w kraju.

 

WTS Leeds.jpg

fot. ITU

 

Hamburg, Niemcy 15-16 lipiec (sprint)


Hamburg jest drugim największym miastem w Niemczech po Berlinie, w mieście znajduje się największy port morski w kraju. Położony jest nad rzeką Łabą. Pomimo swojej wielkości w Hamburgu nie ma wieżowców. Najwyższe budynki sięgają wysokości 10 piętra. Hamburg zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie pod względem liczby znajdujących się w mieście konsulatów. No i jak myślicie, skąd wziął się hamburger? Właśnie od befsztyka po hambursku czyli kotleta z siekanej wołowiny.

 

WTS Hamburg.jpg

fot. ITU

 

Edmonton, Kanada 28-30 lipiec (sprint)


Edmonton znajduje się w zachodniej części Kanady. Mówi się, że stamtąd wszędzie jest daleko. W związku z tym miasto stało się samowystarczalne pod względem rozrywki. Edmonton jest znane jaki “Festiwalowe Miasto Kanady”. Miasto gości ponad 30 festiwalów rocznie. Znajduje się tam największa galeria handlowa na świecie West Edmonton Mall z ponad 800 sklepami, 110 restauracjami, parkiem wodnym, parkiem rozrywki, mini-golfem, salami kinowymi a to wszystko pod jednym dachem. Będąc w Edmonton warto wybrać się na trekking w góry Canadian Rockies.

 

WTS Edmonton.jpg

fot. ITU

 

Montreal, Kanada – 5-6 sierpień (olimpijka)


Montreal pomimo, że leży w Kanadzie jest drugim francuskojęzycznym miastem na świecie, zaraz po Paryżu. Leży na wyspie nad ważną pod względem gospodarczym rzeką Świętego Wawrzyńca. W mieście powstał największy ogród botaniczny na świecie Biodome. We wschodniej części miasta znajduje się stadion olimpijski zbudowany na potrzeby igrzysk w 1976 roku.

 

WTS Montreal.jpg

fot. ITU

 

Sztokholm, Szwecja 26-27 sierpień (olimpijka)


Sztokholm nazywany jest często “Wenecją Północy”. Miasto usytuowane jest na 14 wyspach. W mieście znajdziemy ponad 70 muzeów i 100 galerii sztuki. Jest to niezwykle kameralne miejsce i łatwo się po nim poruszać. Parki i ogrody stanowią 40% powierzchni. W Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie 1912 po raz pierwszy wzięli udział sportowcy z 5 kontynentów.

 

WTS Sztokholm.jpg

fot. ITU

 

Rotterdam, Holandia – 14-17 wrzesień


Wielki Finał w tym roku zawita do Rotterdamu, jest to dla nas dobra nowina w związku ze stosunkowo niedużą odległością z Polski. W Rotterdamie tysiące amatorów, Elita, juniorzy, U23 i paratriathloniści będą rywalizowali o tytuły Mistrzów Świata na dystansie olimpijskim, sprinterskim i aquathlonie. Polski Związek Triathlonu na chwilę obecną nie prowadzi kwalifikacji amatorów do Wielkiego Finału, więc nie trzeba zdobywać slota w kraju aby wziąć udział w tej imprezie.

 

WTS Rotterdam.png

fot. ITU

Opublikowane w Wydarzenia

Dwie zawodniczki PRO z USA Beth Gerdes (prywatnie żona Luke McKenzie) i Lauren Barnett startujące na długich dystansach, w ubiegłym rok po zawodach z serii Ironman zostały poddane badaniom antydopingowym. U dwóch zawodniczek wykryto niedozwoloną substancję jaką jest Ostaryna. Skutkowało to dyskwalifikacją i odebraniem nagród pieniężnych. Na tym się jednak nie skończyło, obydwie zawodniczki zostały zawieszone, pierwsza Beth Gerdes na dwa lata, a Lauren Barnett na sześć miesięcy. Triathlonistki startowały oddzielnie. Beth Gerdes w maju 2016 wygrała Ironman Australia. Natomiast Lauren Barnett w lipcu 2016 wygrała Ironman 70.3 Racine.

 

Przyjrzyjmy się czym jest Ostaryna. To środek anaboliczny, należący do grupy SARM, czyli selektywnych modulatorów receptora androgennego. W teorii to taki anabolik, który nie powinien wywoływać skutków ubocznych takich jak zmiany w cechach płciowych, nastroju, zarostu itp. Na chwilę obecną głównym zastosowaniem takich środków jest nielegalny doping. Ostaryna w krótkim czasie zwiększa siłę oraz czystą masę mięśniową. Dodatkowym działaniem Ostaryny jest wzrost siły i wytrzymałości ścięgien oraz stawów, dzięki zwiększonej syntezie kolagenu. Następuje także wzrost gęstości kości. Ostarynę (ang. Ostarine) można kupić jako legalną odżywkę u wielu producentów. Na listach środków zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową widnieje od 2008 roku.

 

Triathlonistki nie przyznały się do celowego stosowania tych środków. Po wykazaniu w badaniach substancji z listy środków zabronionych zawodnik zawsze ma prawo do złożenia wyjaśnień. Beth Gerdes wskazywała, że tabletki z solą stosowane podczas zawodów mogą być źródłem Ostaryny, lecz laboratorium nie potwierdziło tego faktu. Pomimo dużych starań Beth Gerdes nie była w stanie udowodnić z jakiego źródła Ostaryna mogła dostać się do jej organizmu. W związku z tym WTC nałożyło na nią minimalną karę jaka jest przewidziana, czyli 2 lata zawieszenia.

 

DwietriathlonistkizUSAzawieszonepowykryciuOstaryny1

fot. Twitter Beth Gerdes

 

Lauren Barnett podczas wyjaśnień także wskazała, że tabletki z solą mogły być zanieczyszczone. Laboratorium zbadało suplement i potwierdziło obecność Ostaryny w tym produkcie. W związku z tym WTS zmniejszyło wymiar kary do 6 miesięcy zawieszenia.

 

DwietriathlonistkizUSAzawieszonepowykryciuOstaryny2

fot. Facebook Lauren Barnett

 

Zawodnik odpowiada za wszystko co wprowadza do organizmu. Każda zabroniona substancja, która nawet w sposób nieumyślny przedostała się do organizmu daje potencjalną przewagę nad innymi zawodnikami. Nigdy nie wiadomo czy sportowiec nie bierze celowo zanieczyszczonych odżywek. Zawodnik musi znać ryzyko spożywania odżywek lub pokarmów, które mogą być zanieczyszczone. Warto się upewnić jakie normy spełnia firma produkująca suplementy, jakie posiada certyfikaty antydopingowe oraz czy w tej samej fabryce nie są produkowane środki zabronione przez WADA.

Opublikowane w Wydarzenia

Polski Związek Triathlonu opublikował kalendarz imprez mistrzowskich w 2017 roku. Kalendarz jeszcze nie obejmuje mistrzostw w duathlonie i cross triathlonie, które mają zostać podane w późniejszym terminie. Mamy podobnie jak w ubiegłym roku dla najmłodszych Grand Prix w aquathlonie zimowym w Poznaniu, Iławie i Rumi. Puchar Polski. Puchar Polski będzie rozgrywany podczas zawodów z cyklu Elemental Tri Series w Olsztynie, Augustowie, Blachowni i Białymstoku. Jak w ubiegłym roku Puchar odbędzie się na dystansie sprinterskim dla zawodników z licencją PRO i juniorów oraz na dystansie olimpijskim dla amatorów.


Oprócz Pucharu Polski odbędą się także jednodniowe Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim, dla Elity jak i amatorów w Chodzieży. Tak jak rok temu Susz będzie gościł Mistrzostwa Polski na sprincie oraz Sztafety MIX. Na koniec sezonu przewidziane są długie dystanse ironman oraz ½ ironman, odpowiednio w Borównie i Malborku. Malbork Castle Triathlon jest nowym miejscem w kalendarzu imprez mistrzowskich.

 

12.03.2017, Poznań
Grand Prix w aquathlonie zimowym
Kategorie: dzieci, młodzik, junior młodszy, junior

http://www.poznantriathlon.net

 

02.04.2017, Iława
Grand Prix w aquathlonie zimowym
Kategorie: dzieci, młodzik, junior młodszy, junior

 

30.04.2017, Rumia
Grand Prix w aquathlonie zimowym
Kategorie: dzieci, młodzik, junior młodszy, junior

http://triathlonrumia.pl

 

14.05.2017, Olsztyn
Puchar Polski w triathlonie, dystans sprint
Kategorie: junior młodszy, junior, młodzieżowiec, senior

http://triathlonseries.pl/triathlon-olsztyn/

 

14.05.2017, Olsztyn
Puchar Polski w triathlonie, dystans olimpijski
Kategorie: age-group

http://triathlonseries.pl/triathlon-olsztyn/

 

11.06.2017, Augustów
Puchar Polski w triathlonie, dystans sprint
Kategorie: junior młodszy, junior, młodzieżowiec, senior

http://triathlonseries.pl/triathlon-augustow/

 

11.06.2017, Augustów
Puchar Polski w triathlonie, dystans olimpijski
Kategorie: age-group

http://triathlonseries.pl/triathlon-augustow/

 

24.06.2017, Susz
Mistrzostwa Polski, dystans sprint
Kategorie: młodzieżowiec, senior, age-group

http://triathlon.susz.pl

 

25.06.2017, Susz
Klubowe Mistrzostwa Polski sztafet MIX

http://triathlon.susz.pl

 

30.07.2017, Blachownia
Puchar Polski w triathlonie, dystans sprint
Kategorie: junior młodszy, junior, młodzieżowiec, senior

http://triathlonseries.pl/triathlon-blachownia/

 

30.07.2017, Blachownia
Puchar Polski w triathlonie, dystans olimpijski
Kategorie: age-group

http://triathlonseries.pl/triathlon-blachownia/

 

12.08.2017, Chodzież
Mistrzostwa Polski, dystans olimpijski
Kategorie: młodzieżowiec, senior, age-group

http://www.triathlonpl.com/chodziez

 

20.08.2017, Białystok
Puchar Polski w triathlonie, dystans sprint
Kategorie: junior młodszy, junior, młodzieżowiec, senior

http://triathlonseries.pl/triathlon-bialystok/

 

20.08.2017, Białystok
Puchar Polski w triathlonie, dystans olimpijski
Kategorie: age-group

http://triathlonseries.pl/triathlon-bialystok/

 

20.08.2017, Borówno
Mistrzostwa Polski, dystans długi (226 km)
Kategorie: PRO, age-group

http://triathlonpolska.pl

 

02.09.2017, Malbork
Mistrzostwa Polski, dystans średni (113 km)
Kategorie: PRO, age-group

http://castletriathlon.com

Opublikowane w Wydarzenia

Mikołaj Luft podczas obozu sportowego na Teneryfie miał wypadek na rowerze, spowodowany pęknięciem tylnej opony w trakcie jazdy. Skończyło się to poważnym złamaniem obojczyka. Niestety wydarzenie miało miejsce na tydzień przed pierwszym zaplanowanym startem w tym sezonie, Ironman 70.3 Dubai. Zapytaliśmy MIkołaja o jego stan zdrowia, plany na sezon 2017 i rehabilitację po przebytej operacji. 


Adrian Kapusta: Jak się czujesz po zabiegu?

Mikołaj Luft: Pierwszy raz przechodziłem tego typu operację i pomimo wykształcenia fizjoterapeutycznego nie wiedziałem czego się spodziewać. Ból na dobę po zabiegu był większy, niż po samym złamaniu, bo nawet przy tak powierzchownie przebiegającej kości trzeba przeciąć mięśnie i nerwy.

 

16298592 1445728698779508_415463864306643358_n

fot. FB Mikołaj Luft

 

Co mówią specjaliści, jak bardzo poważny był to uraz?

Złamanie okazało się bardziej skomplikowane, niż na pierwszy rzut oka się wydawało, bo pomiędzy dwoma głównymi odłamami znalazło się sześć drobnych i nie wszystkie udało się ześrubować. Doktor Andrzej Mioduszewski, który mnie operował w Ortopedice ostrzegł mnie, że to może opóźnić zrost i muszę bardziej uważać, aby tej delikatnej konstrukcji nie uszkodzić.

 

16114378 1464819506885071_2817247960626966251_n

Złamany obojczyk

 

MikoajLuftPoOperacjiZlamanegoObojczyka1

Po zabiegu

 

Czeka Ciebie teraz rehabilitacja, czy już wiesz, ile to potrwa zanim wrócisz do normalnych treningów?

 

Zrost kości może potrwać minimum 6 tygodni od zabiegu, a więc być może odzyskam sprawność i zezwolenie na pełny zakres ruchu i obciążanie ręki w 7 tygodni po urazie. Byłby to idealny termin, bo akurat 4 marca mam zaplanowany obóz na Gran Canarii, z którego nie chcę rezygnować. Jadę zresztą z grupą podopiecznych i chcę móc z nimi normalnie trenować. Do tego czasu czeka mnie jednak sporo pracy na rehabilitacji oraz ostrożne treningi na rowerze stacjonarnym w pozycji nie obciążających ramion, a więc tak zwanej “sedesowej”.

 

16422358 1455041631181548_1387373640719381671_o

fot. FB Mikołaj Luft


Myślę też, że niedługo wejdę do wody, aby pływać z prawą ręka przy ciele, jednak na to potrzebuję zgody lekarza po zdjęciu szwów. Nie wiem jeszcze kiedy będę mógł biegać, a to ze względu na wspomniany stopień skomplikowania złamania. Andrzej tłumaczył mi, że najgorsze w tym przypadku mogą okazać się cykliczne ruchy powodujące obluzowanie się tych drobnych kawałków kości.

 

16105863 1464819340218421_263329619985969522_n

 

Zapewne Twoje plany na ten sezon uległy zmianie. Miałeś w ubiegłym tygodniu wystartować na IM 70.3 w Dubaju. Jednym z Twoich postanowień na ten rok była kwalifikacja na Hawaje. Czy w dalszym ciągu będziesz o to walczył w dalszej części sezonu, czy odkładasz ten cel na kolejny sezon?

 

W związku z kontuzją mogę mieć poważnie utrudnioną walkę o kwalifikację w tym roku na Konę. Aby ją uzyskać, muszę zebrać łącznie około 4000 punktów z pięciu startów z serii IRONMAN. To oznacza między innymi uplasowanie w pierwszej piątce na dwóch startach na pełnym dystansie ironman. Pierwszym z tych startów miały być zawody w RPA, ale nie będę w pełni przygotowany na 2. kwietnia. Prawdopodobnie będę więc musiał odłożyć plan kwalifikacji na Mistrzostwa Świata IRONMAN na kolejny rok. Jako priorytet na ten rok nadal traktuję Mistrzostwa Europy IRONMAN 70.3 w Danii 18. czerwca oraz ME IRONMAN we Frankfurcie 9 lipca. Chcę też utrzymać tytuł Mistrza Polski wygrywając w Malborku po raz 6. z rzędu, a to właśnie w tym szczęśliwym dla mnie mieście odbędą się tym razem Mistrzostwa Polski na dystansie 1/2 IM.

 

Taki uraz jest trudnym przeżyciem dla każdego zawodowego sportowca. Czy możesz liczyć na odpowiednie wsparcie?


Po wypadku od razu wiedziałem, że będzie potrzebny zabieg. Jestem z wykształcenia fizjoterapeutą, a poza tym nie raz spotykałem w swojej karierze zawodników z podobnym złamaniem. To samo rok temu przeszedł też mój pierwszy trener Zbyszek Zawadzak, który notabene jest teraz członkiem Luft TRI Team.
Mój przyjaciel Jorgen, z którym byłem na feralnym treningu na Teneryfie, zawiózł mnie najpierw do prywatnego szpitala. Tam chcieli zespolić mój obojczyk jeszcze tego samego dnia, ale moja polisa NNW nie pokryłaby kosztu 6,500 tyś. euro, nie mówiąc już o NFZ-cie. W publicznym szpitalu za to bez szans na zabieg. Zresztą operowanie się za granicą byłoby zbyt dużym ryzykiem, zwłaszcza że pomoc od razu zaoferował mi jeden z najlepszych chirurgów w naszym kraju, doktor Andrzej Mioduszewski z przychodni Ortopedika.
Teraz po zabiegu jestem spokojny o powodzenie leczenia, zwłaszcza, że moją rehabilitację w Ortopedia prowadzi Kasia Mordyl, która nie raz stawiała mnie na nogi. Dzięki temu mam nadzieję wrócić do jazdy na rowerze stacjonarnym, biegania i pływania bez użycia prawej ręki już 2-3 tygodnie od zabiegu. Jeżeli zrost będzie prawidłowy, to w kwietniu na Gran Canarii rozpocznę stuprocentowy trening.

 

Życzymy szybkiego powrotu do pełni zdrowia!

Opublikowane w Publicystyka
piątek, 03 lutego 2017 09:17

Triathlon Gołdap – zapisy wystartowały!

Od środy 1 lutego można zapisywać się na Triathlon Gołdap, zawody, które po roku przerwy wracają do kalendarzy triathlonowych! Zawodnicy w przepięknej Gołdapi będą ściągać się 23 lipca na jednym z trzech dystansów: 1/2 IM, 1/4 IM oraz 1/8 IM. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej zawodów www.triathlongoldap.pl.

tg2017 foto6

Triathloniści do wyboru będą mieli jeden z trzech dystansów. Najdłuższy dystans, 1/2 IM, to 1,9 km pływania w Jeziorze Gołdap, 90 km jazdy na rowerze dobrej jakości trasami, wytyczonymi przy południowym krańcu puszczy Romnickiej oraz 21,1 km biegu ścieżkami uzdrowiska. O połowę krótsza ćwiartka, czyli 1/4 IM, to 0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze oraz 10,55 km biegu. Trzeci z możliwych dystansów to 1/8 IM (0,475-22,5-5,275.Na każdym z dystansów będzie można wystartować indywidualnie lub w trzyosobowej sztafecie triathlonowej, w której każdy uczestnik pokonuje inną konkurencję wchodzącą w skład triathlonu – pierwszy pływa, drugi jedzie na rowerze, a trzeci biegnie. Organizatorzy zachęcają sztafety do wspólnego wbiegnięcia na metę, gdzie na każdego uczestnika sztafety będzie czekać medal.

tg2017 foto8

„Gołdap posiada rewelacyjne warunki do zorganizowania zawodów triathlonowych i cieszymy się, że możemy tu wrócić po roku przerwy. Centrum imprezy zlokalizowane będzie pomiędzy tężniami solankowymi, co niewątpliwie doda atrakcyjności zawodom. Pamiętamy także o najmłodszych, dla których przygotowaliśmy zawody biegowe Gołdap Kids. Dzieci będą mogły wystartować na jednym z trzech dystansów: 200 m, 500 m lub 1000 m” – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z firmy Labosport Polska.

tg2017 foto9

Aby zapisać się na zawody należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zawodów www.triathlongoldap.pl. Pierwsze sto osób będzie mogło skorzystać z promocyjnych opłat, które wyniosą: dla dystansu 1/2 IM 150 zł przy standardowej wysokości wpisowego na poziomie 180 zł, dla ćwiartki 120 zł przy standardowej wysokości wpisowego na poziomie 150 zł oraz dla dystansu 1/8 IM 60 zł przy standardowej wysokości wpisowego na poziomie 80 zł. Szczegółowe informacje znajdują się również na profilu zawodów na Facebooku: www.facebook.com/TriathlonGoldap/.

Opublikowane w Wydarzenia
poniedziałek, 30 stycznia 2017 09:44

Gomez i Ryf wygrywają IM 70.3 Dubai 2017

Druga edycja Ironman 70.3 Dubai w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ponownie przyciągnęła światową czołówkę zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Pretendentami do zwycięstwa byli multimedaliści mistrzostw świata na wielu dystansach Javier Gomez (ESP) oraz Daniela Ryf (SUI). Ich zwycięstwo raczej nikogo specjalnie nie zdziwiło, lecz Javier Gomez po wypadku, którego doznał na trzy tygodnie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio, nie startował od dłuższego czasu. Był to jego pierwszy start na arenie międzynarodowej po wyleczeniu doznanych ran. Po wypowiedziach Hiszpana można wnioskować, że przyszedł czas na dłuższe dystanse. W tym roku planuje udział w Mistrzostwach Świata na “połówce” Ironman 70.3 Chattanooga oraz rozważa debiut na pełnym dystansie w listopadzie IM Arizona lub IM Cozumel. Na zawody w Dubaju Gomez przyleciał bezpośrednio z obozu treningowego na Lanzarote. Javi po zawodach napisał na swoim Twitterze: “Cieszę się z powrotu do ścigania. Jestem szczęśliwy z wygranej IM 70.3 w Dubaju. Wiele cierpiałem na tej płaskiej trasie.” Trasa w Dubaju należy do jednej z najszybszych na świecie, pierwsza dziesiątka mężczyzn uzyskała czas poniżej 3 godz. 49 min. Czas samego półmaratonu Javiera Gomeza to 01:10:44.

 

Najlepszym Polakiem Age Group tego dnia był Michał Kosmowski, który zajął 11 miejsce w kategorii M35-40, 79 Open, jego czas to 4:22:39.

Najszybszą Polką Age Group była Marta Kucmierz startująca w kategorii wiekowej K30-34, zajęła 29 miejsce uzyskując czas 06:06:11.

 

W zawodach brał udział Szejk Nasser bin Hamad Al Khalifa znany od lat z pasji do triathlonu, założyciel międzynarodowej zawodowej grupy triathlonowej Bahrain 13, pełni także funkcję Prezydenta Komitetu Olimpijskiego w Bahrainie.

 

Na liście startowej kategorii PRO było dwoje naszych zawodników Maria Cześnik i Mikołaj Luft, lecz obydwoje nie pojawili się na starcie w Dubaju. Mikołaj niestety nie mógł wziąć udziału z powodu wypadku na rowerze o czym niebawem więcej na łamach Akademii Triathlonu.

 

 

Wyniki mężczyzn PRO


1 Javier Gomez ESP 3:42:21
2 Josh Amberger AUS 3:44:38
3 Ruedi Wild CHE 3:44:59
4 Tyler Butterfield BMU 3:45:10
5 David Plese SVN 3:46:04
6 Jesper Svensson SWE 3:46:43
7 Bertrand Billard FRA 3:46:45
8 Todd Skipworth AUS 3:46:52
9 Tim O'Donnell USA 3:47:53
10 Jaroslav Kovacic SVN 3:48:06

 

Wyniki kobiet PRO


1 Daniela Ryf CHE 4:01:40
2 Ellie Salthouse AUS 4:04:05
3 Sarah Crowley AUS 4:06:23
4 Emma Pallant GBR 4:07:05
5 Kaisa Lehtonen FIN 4:07:40
6 Caroline Steffen CHE 4:09:51
7 Kirralee Seidel AUS 4:11:46
8 Kimberley Morrison GBR 4:12:25
9 Laura Philipp DEU 4:12:31
10 Lucy Charles GBR 4:14:05

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 53

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test