brett sutton
Home Aktualności Newsy Artykuły w etykiet: WTS Edmonton

Richard Murray oraz Jonathan Brownlee to zwycięzcy WTS Edmonton z poprzednich lat. Tego dnia ci triathloniści także stanęli na starcie, ale mieli niemałą konkurencję. Do Kanady przylecieli najlepsi sprinterzy z całego świata. Bardzo dobrą decyzją okazało się przeniesienie terminu triathlonu w Edmonton z września na lipiec. W ubiegłych latach to były najzimniejsze zawody w całym cyklu. Tym razem zawodników zastał piękny słoneczny weekend w Edmonton. Woda nagrzała się do 22.4ºC, a temperatura powietrza wynosiła 25.6ºC. Pianki nie były dozwolone.

 

WTS Edmonton mężczyźni start z wody.jpg

Fot. ITU

 

Zawody na dystansie sprinterskim w Edmonton rozpoczął szybkim pływaniem Richard Varga SVK. Po 750 m pływania Richard wyszedł po raz trzydziesty jako pierwszy z wody, co już chyba nikogo nie dziwi. Grupa rozciągnęła się na tyle, że Mario Mola ESP i inni szybcy biegacze wyszli z wody z ponad 20 sekundową stratą. Pierwszych dziesięciu zawodników zdołało szybciej wybiec ze strefy zmian T1 i utworzyć grupę na rowerze. Grupę prowadził Jonathan Brownlee GBR. Ucieczka nie trwała zbyt długo i grupa została wchłonięta przez peleton. W okolicy 14 kilometra swoich sił podczas samotnej ucieczki próbował Ben Kanute USA, jednak i ta próba nie zakończyła się pomyślnie. Na tym etapie było wiadomo, że wszystko rozegra się na biegu.

 

WTS Edmonton mężczyźni rower.jpg

Fot. ITU

 

Trasa biegu liczyła trzy pętle, 5 kilometrów. Na początku uformowała się “wielka czwórka” czyli Mario Mola, Javier Gomez ESP, Richard Murray RSA i Jonathan Brownlee GBR. Na trzecim kilometrze zaatakował Javier Gomez, który wysunął się na prowadzenie, nadając swoje tempo grupie. Mario Mola po kilkuset metrach ponownie wrócił na pozycję lidera, było widać, że czuje się bardzo dobrze. Stawka zaczęła się rozciągać. Tuż pod koniec drugiego okrążenia niespodziewanie rozpędził się Jacob Birtwhistle AUS, który w niesamowicie szybkim tempie zaczął wyprzedzać wszystkich rywali. Tempo Mario Moli wyglądało jak spokojny trucht przy Australijczyku. Nikt nie podjął się tego aby nawiązać walkę z tym triathlonistą. Mario Mola jedynie rzucił wzrokiem kto go wyprzedza. Po zakończonym wyścigu powiedział: “Nie wydawało mi się, że Jacob będzie w stanie w takim tempie przebiec ostatnie okrążenie, a jeśli dałby radę, nic więcej tego dnia nie mógłbym zrobić.”. Wątpliwości rozwiały się kiedy szybkim krokiem Jacob Birtwhistle zaczął wbiegać na metę, a reszta zawodników wbiegała na trzecie okrążenie. Kiedy Jacob już był świadomy swojego błędu przeskoczył banery reklamowe oddzielające metę i kontynuował bieg. Po tak mocnym sprincie można się domyślić jak bardzo musiał cierpieć przez kolejne 1,6 kilometra. Mario Mola wtedy już był pewny swojego i konsekwentnie realizował swoją strategię. Wyprzedził zmęczonego już Jacoba i dobiegł do mety jako pierwszy. Walka jeszcze toczyła się o drugie miejsce, w której brał udział Richard Murray. Resztkami sił Jacob odpierał ataki Richarda. Bardzo dużo go to kosztowało ale wytrzymał do końca i przekroczył metę jako drugi. Podium zamknął reprezentant RPA Richard Murray.

 

WTS Edmonton mężczyźni bieg.jpg

Fot. ITU

 

Za tydzień kolejny start serii WTS w Montrealu na dystansie olimpijskim.

 

Wyniki mężczyzn WTS:
1. Mario Mola (ESP) 54:51
2. Jacob Birtwhistle (AUS) 55:01
3. Richard Murray (RSA) 55:06
4. Jonathan Brownlee (GBR) 55:14
5. Raphael Montoya (FRA) 55:19
6. Javier Gomez (ESP) 55:24
7. Pierre Le Corre (FRA) 55:28
8. Kristian Blummenfelt (NOR) 55:31
9. Fernando Alarza (ESP) 55:36
10. Grant Sheldon (GBR) 55:39

 

Link do pełnych wyników: http://www.triathlon.org/results/result/2017_itu_world_triathlon_edmonton/309387

 

Ranking serii WTS, mężczyźni:
1. Mario Mola ESP pkt. 3664
2. Fernando Alarza ESP pkt. 3172
3. Javier Gomez Noya ESP pkt. 2990
4. Richard Murray RSA pkt. 2512
5. Jacob Birtwhistle AUS pkt. 2132
6. Kristian Blummenfelt NOR pkt. 2120
7. Thomas Bishop GBR pkt. 2004
8. Vincent Luis FRA pkt. 1883
9. Henri Schoeman RSA pkt. 1742
10. Jonathan Brownlee GBR pkt. 1373

 

Link do pełnego rankingu:
http://www.triathlon.org/rankings/itu_world_triathlon_series/male

Opublikowane w Wydarzenia

Edmonton znajduje się w zachodniej części Kanady. Mówi się, że stamtąd wszędzie jest daleko. W związku z tym miasto stało się samowystarczalne pod względem rozrywki. Edmonton jest znane jaki “Festiwalowe Miasto Kanady”. Miasto gości ponad 30 festiwalów rocznie. Znajduje się tam największa galeria handlowa na świecie West Edmonton Mall z ponad 800 sklepami, 110 restauracjami, parkiem wodnym, parkiem rozrywki, mini-golfem, salami kinowymi a to wszystko pod jednym dachem.

 

WTS Edmonton kobiety skok do wody.jpg

Fot. ITU

 

Bardzo dobrą decyzją okazało się przeniesienie terminu triathlonu w Edmonton z września na lipiec. W ubiegłych latach to były najzimniejsze zawody w całym cyklu. Tym razem zawodników zastał piękny słoneczny weekend w Edmonton. Woda nagrzała się do 22.4ºC, a temperatura powietrza wynosiła 25.6ºC. Pianki nie były dozwolone. 33 kobiety stanęły na starcie kolejnego przystanku Serii Mistrzostw Świata. Dystans z jakim przyszło im się zmierzyć to sprint 750-21-5. Pierwsze z wody wyszły Summer Cook USA, Vittoria Lopes BRA i Carolina Routier ESP. W strefie zmian ta przewaga została zniwelowana przez Florę Duffy BER, Taylor Knibb USA i Katie Zaferes USA, które utworzyły trzyosobową grupę liderek. Jednak Katie Zaferes wytrzymała tylko parę minut z tymi zawodniczkami. Flora jak wiadomo to bardzo mocna kolarka. Z kolei Taylor pomimo młodego wieku, 19 lat także potrafi szybko jeździć na rowerze. W ubiegłym roku zdobyła tytuł Mistrzyni Świata Juniorek w triathlonie. Zawodniczki współpracowały ze sobą przez większość trasy. Na ostatnim okrążeniu Flora Duffy postanowiła oderwać się od rywalki i solo dojechać do strefy zmian T2. Zdołała uzyskać 12 sekund przewagi nad Taylor oraz 1:33 nad peletonem.

 

WTS Edmonton Flora Duffy rower.jpg

Na zdjęciu Flora Duffy, z tyłu Taylor Knibb. Fot. ITU

 

Na biegu Flora nie pozwoliła zbliżyć się do siebie. Nie oszczędzała nóg przed kolejnym startem, który już za tydzień odbędzie się w Montrealu. Biegła bardzo szybko powiększając swoją przewagę. To było już czwarte zwycięstwo w WTS, w tym sezonie oraz szóste w karierze. Taylor Knibb zajęła drugie miejsce, a trzecia była Katie Zaferes, która biegła wraz z Summer Cook USA. Summer to zeszłoroczna triumfatorka WTS Edmonton. W takim układzie USA zdobyło drugie, trzecie i czwarte miejsce. Zwycięstwo Flory Duffy dało jej awans na pierwsze miejsce w rankingu WTS, wyprzedzając Katie Zaferes zaledwie o 8 punktów.

 

Wyniki kobiet WTS Edmonton:
1. Flora Duffy BER 01:00:22
2. Taylor Knibb USA 01:01:22
3. Katie Zaferes USA 01:01:51
4. Summer Cook USA 01:02:03
5. Jolanda Annen SUI 01:02:09
6. Rachel Klamer NED 01:02:14
7. Joanna Brown CAD 01:02:20
8. Juka Sato JPN 01:02:26
9. Kristen Kasper USA 01:02:42
10. Chelsea Burns USA 01:02:54

 

Link do pełnych wyników: http://www.triathlon.org/results/result/2017_itu_world_triathlon_edmonton/309388

 

Ranking WTS kobiety:
1. Flora Duffy BER pkt. 3200
2. Katie Zaferes USA pkt. 3192
3. Kirsten Kasper USA pkt. 2677
4. Ashleigh Gentle AUS pkt. 2486
5. Andrea Hewitt NZL pkt. 2286
6. Rachel Klamer NED pkt. 1877
7. Gillian Backhouse AUS pkt. 1874
8. Charlotte McShane AUS pkt. 1860
9. Taylor Spivey USA pkt. 1858
10. Jolanda Annen SUI pkt. 1808

 

Link do pełnego rankingu WTS: http://www.triathlon.org/rankings/itu_world_triathlon_series/female

 

WTS Edmonton Zaferes i Cook.jpg

Na zdjęciu Katie Zaferes i Summer Cook. Fot. ITU

Opublikowane w Wydarzenia
poniedziałek, 05 września 2016 21:09

Jonathan Brownlee niepowstrzymany WTS Edmonton

Przedostatni wyścig z serii Mistrzostw Świata WTS odbył się w Edmonton. Edmonton jest znane jako “Festiwalowe Miasto Kanady”. Miasto gości ponad 30 festiwalów rocznie. Znajduje się tam największa galeria handlowa na świecie West Edmonton Mall z ponad 800 sklepami, 110 restauracjami, parkiem wodnym, parkiem rozrywki, mini-golfem, salami kinowymi a to wszystko pod jednym dachem.


Triathloniści rywalizowali na dystansie sprinterskim 750-20-5 w chłodnych warunkach. Wielu zawodników ubierało dłuższe stroje, rękawiczki i ochraniacze na buty kolarskie. Wyścig kobiet zdominowały Amerykanki. Po raz trzeci w historii zdołały zdobyć całe podium dla USA. Summer Cook (USA), której celem było znaleźć się zaledwie w pierwszej dziesiątce, sama była zaskoczona swoim występem. Zwyciężyła fenomenalnym biegiem 16:38, wyprzedzając na ostatnich 500 m doświadczoną Sarah True (USA). Był to jej największy sukces w karierze. Na rowerze było widać, że niezbyt dobrze radzi sobie technicznie, szczególnie po każdym nawrocie o 180 stopni zostawała w tyle i musiała ciężko pracować żeby ponownie dołączyć do grupy. Katie Zaferes (USA) na ostatnich metrach wyścigu wyprzedziła Florę Duffy (BER) i zajęła ostatecznie trzecie miejsce. Flora Duffy pozostaje w dalszym ciągu liderką rankingu WTS. Na chwilę obecną posiada 166 punktów przewagi nad Gwen Jorgensen (USA). Flora powiedziała “Bardzo chciałabym wygrać Serię Mistrzostw Świata, lecz realistycznie na to patrząc, nigdy tego nie oczekiwałam. Więc cokolwiek się wydarzy w Cozumel, będzie to fantastyczny rok.” Za dwa tygodnie w Cozumel odbędzie się Wielki Finał WTS, który wyłoni tegorocznych mistrzów triathlonu olimpijskiego.

 

JonathanBrownleeNiepowstrzymanyWTSEdmonton1

 

Jonathan Brownlee (GBR) pokazał po raz kolejny swoją olimpijską formę w zimnym Edmonton, wygrywając wyścig w pięknym stylu. Zaledwie tydzień po zdobyciu srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio młodszy z braci Brownlee wygrał triathlon w Karlowych Warach z przewagą na mecie prawie 4 minut. Jest to ogromna różnica w triathlonie z dozwoloną jazdą w grupie. Następnie wybrał się w kolejną długą podróż do Kanady. Zmienił mnóstwo stref czasowych w krótkim czasie. Wystarczy sobie wyobrazić jak męczące jest samo podróżowanie na tak dużych odległościach nawet w celach wypoczynkowych. Dla Jonathana warunki pogodowe były bardziej znośne niż dla jego największego rywala, preferującego wysokie temperatury Mario Moli (ESP). Richard Murray (RSA) po przebytej grypie zdołał zająć trzecie miejsce, jednak nie miał już siły na walkę o srebro z Mario. Jonathan po tym zwycięstwie został liderem rankingu, wyprzedził Mario Molę o 235 punktów.

 

Wyniki kobiet:

1. Summer Cook (USA) 56:49
2. Sarah True (USA) 56:52
3. Katie Zaferes (USA) 56:56
4. Flora Duffy (BER) 57:10
5. Vicky Holland (GBR) 57:15
6. Kirsten Kasper (USA) 57:19
7. Non Stanford (GBR) 57:30
8. Emma Jackson (AUS) 57:36
9. Gillian Sanders (RSA) 57:37
10. Jolanda Annen (SUI) 57:41

 

Wyniki mężczyzn:

1. Jonathan Brownlee (GBR) 51:39
2. Mario Mola (ESP) 51:56
3. Richard Murray (RSA) 52:01
4. Grant Sheldon (GBR) 52:09
5. Thomas Bishop (GBR) 52:10
6. Steffen Justus (GER) 52:15
7. Adam Bowden (GBR) 52:19
8. Jonathan Zipf (GER) 52:22
9. Shachar Sagiv (ISR) 52:23
10. Joao Pereira (POR) 52:28

Opublikowane w Wydarzenia

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test