Nowy program Macieja Dowbora – „SuperLudzie”

Program „SuperLudzie” to wyjątkowa seria dokumentalna, opowiadająca o osobach niepełnosprawnych, które pokazują, że w życiu nie ma dla nich żadnych barier i granic. Swoją postawą motywują innych do działania i udowadniają, że niczym nie różnią się od osób sprawnych fizycznie oraz łamią wszelkie stereotypy. Bohaterami programu są sportowcy, podróżnicy i artyści. W tym triathloniści Maciej Jaraszek, Łukasz Malaczewski wraz z Jasiem Kmieciem.

 

Maciek Dowbor opowiada dla Akademii Triathlonu o swoim programie:
Ideą programu jest pokazanie niepełnosprawnych osób, którzy robią niesamowite rzeczy, lecz nie w kontekście litowania się nad nimi, czy współczucia im. Pokazujemy ludzi, którzy urodzili się z niepełnosprawnością albo ją nabyli w trakcie swojego życia. Najważniejsze, że nie poddali się. Nie usiedli na kanapie przed telewizorem. Nie dali się przykuć do wózka i ukrywać się przed społeczeństwem. Funkcjonują normalnie, starają się realizować swoje pasje. Można powiedzieć, że chwytają życie. W programie towarzyszymy im z kamerą, obserwując ich codzienne życie oraz pasje, którym się poświęcają i wkładają w nie całą swoją energię. Nasi bohaterowie mogą być przykładem dla wielu ludzi, ponieważ pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia istnieją tylko w naszej wyobraźni. „SuperLudzie” to program, który łamie wszelkie stereotypy.

 

 

Pomysł na program powstał kiedy przygotowywałem dla organizatora Ironman 70.3 Gdynia, Michała Drelicha program o Macieju Jaraszku. Maciek w wyniku wypadku na motocyklu stracił praktycznie całą rękę. Wysłał do na swoje wideo o tym, że chce wystartować w tych zawodach. Pokazał swoje przygotowania. Najciekawsze jest to, że nikt tego wcześniej nie zrobił. Następnie śledziliśmy jego zmagania z dystansem. Okazało się, że dał radę. Pływanie z jedną ręką w morzu nie należy do najłatwiejszych. Największym stresem dla Maćka było aby zmieścić się w limicie czasowym. Gotowy materiał pokazaliśmy dyrektorce Super Polsatu. Monika Wojdyga-Makowska była zachwycona sposobem przedstawienia bohaterów programu. Nie było to tak jak dotychczas zmontowane, abyśmy trochę popłakali, politowali się i czuli współczucie do tych ludzi. Im więcej niepełnosprawnych osób poznawałem, tym częściej zauważałem, że oni chcą być traktowani jak inni sportowcy, czy pracownicy. Zależy im na tym aby być ocenianymi w kontekście tego co robią, a nie jaka ich nieprzyjemność w życiu spotkała. Postanowiliśmy wspólnie aby przygotować serię dwunastu odcinków. W każdym odcinku będą przedstawione dwie historie. Dla czytelników Akademii Triathlonu najważniejsze będą dwa wątki związane z triathlonem. Właśnie wspomniany temat Maćka Jaraszka, który pojawi się w dwóch odcinkach. Maciek nie tylko dzięki sportowi uwierzył, że życie z niepełnosprawnością to nie jest koniec świata. Poprzez to zmienił kompletnie swoje życie, poznał swoją żonę. Nie chcę zdradzać zbyt wiele ale ci, którzy będą mieli ochotę włączyć w niedzielę Super Polsat poznają dalszy ciąg tej historii. Powiem tylko tyle, że Maciek ma aspiracje olimpijskie w paratriathlonie. Jeśli mu się to uda, będzie jedynym Polakiem startującym w swojej kategorii, dlatego cały czas zacięcie trenuje, aby osiągać w sporcie jak najlepsze wyniki.

 

 

Kolejnymi bohaterami, którzy wystąpią trochę później będą Łukasz Malaczewski i jego podopieczny Jaś Kmieć. Łukasz to bardzo dobry zawodnik i rehabilitant. Od wielu lat rehabilituje 11 letniego Jasia, który ma dosyć poważną wrodzoną chorobę. Jaś porusza się na wózku. Łukasz pewnego razu został poproszony przez młodego Jasia żeby ten go nauczył biegać. Oczywiście to było niemożliwe. Powiedział mu tak: – Biegać nauczyć Cię nie mogę, ale mogę pobiegać z Tobą i możemy wziąć udział w zawodach. Od tego wszystko się zaczęło. Inspirując się historią znanego na całym świecie Teamu Hoyt stworzyli polski odpowiednik. Wspólnie już wystartowali w kilku zawodach, między innymi w Gdyni na sprincie. Najdłuższy dystans jaki próbowali zaliczyć to była ½ ironmana w Malborku. Niestety nie udało im się ukończyć dystansu z przyczyn technicznych. Wszystko odbywa się zgodnie z legendarną ekipą Hoyt. Podczas pływania mały Jaś znajduje się w pontonie. Następnie Łukasz jedzie rowerem ciągnąc go na przyczepce – to jest drobna różnica. Na końcu biegnie z nim pchając wózek. Tworzą naprawdę niesamowitą drużynę, która działa obustronnie. Chłopiec uczestniczy w wielkich emocjach towarzyszącym zawodom sportowym. Z kolei Łukasz także odkrywa swoją misję fizjoterapeuty.

 

Cykl dokumentów prowadzi Maciej Dowbor. Emisja w każdą niedzielę od 12 listopada o godz. 11:00 i 17:00 na antenie Super Polsat. Powtórki emitowane są we wtorki o godz. 4:30 i soboty o godz. 11:00. Seria została wyprodukowana przez Macieja Dowbora i Andrzeja Szajewskiego.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Trzymam kciuki za polską edycję!

    Widziałem ten program u siebie za granicą. Super sprawa!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,390ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze