Padł rekord frekwencji Polaków na IM Barcelona

Zaledwie tydzień temu pisałem o najliczniejszej frekwencji Polaków podczas Ironman Italy gdzie zawody ukończyło 61 triathlonistów. Jednak ten wynik odszedł w cień po Ironman Barcelona. Tego jeszcze nie było, aż 104 triathlonistów z Polski przekroczyło linię mety w tym trzech zawodników PRO. Mała ilość kobiet, bo zaledwie dziewięć, w stosunku do całej grupy, nadrobiła znacząco wynikami. Cztery z nich znalazły się w TOP 15 klasyfikacji generalnej.

Zacznijmy od zawodowców. Ewa Bugdoł zajęła 6 miejsce zgarniając za nie $1.000. Ewa osiągnęła najlepszy czas w historii polskiego ironmana 9:15:57. Ten wynik ma jeszcze spory zapas jeżeli weźmiemy pod uwagę, że triathlonistka jechała 40 km na flaku. Olga Kowalska zajęła 10 miejsce z czasem 9:38:20. Natomiast jedyny mężczyzna w kategorii PRO Filip Przymusiński ukończył zawody na 25 miejscu. Filip złamał barierę 9 godzin o 7 sekund.

Komentarz Ewy Bugdoł:
“Jak to mawia mój trener Grzegorz Zgliczynski – Coach na zawodach oprócz formy sportowej potrzebne jest też szczęście. Niestety mi tego szczęścia zabrakło. Pływanie poszło całkiem przyzwoicie,wyszłam w pierwszej grupie. Na rowerze po 90 km zaczęło schodzić mi powietrze z przedniego koła. Przejechałam na flaku około 40 km, żeby dojechać do serwisu, który znajdował się na trasie zawodów. Niestety straciłam sporo czasu i energii. Wiedziałam, że nie mogę się poddawać i muszę do końca walczyć, bo to jest przecież dystans Ironman i wszystko może się zdarzyć. Na biegu udało się nadrobić 4 pozycje, na więcej niestety nie starczyło już sił. Ostatecznie ukończyłam zawody na szóstym miejscu w kategorii PRO z czasem 9:15:57. Dziękuję wszystkim polskim kibicom za gorący doping na trasie Julita Sikora Gucwa Velo Trainer i wiele innych osób. Ogromne podziękowania dla moich sponsorów i partnerów RAFAKO S.A. Odlewnia Żeliwa „WULKAN” S.A Centrum Medyczne Silesia Clinic Fuji Bikes TriSolution”
FB Ewa Bugdol Blog

Miejscami na podium w kategorii Age Group K30-34 mogą pochwalić się Anna Lechowicz i Ewelina Pisarek, które zajęły kolejno 1 i 3 miejsce. Dla Anny wygrana kategorii wiekowej oznaczała otrzymanie slota na Hawaje. Sukces jest o tyle większy, że Anna uplasowała się na 7 miejscu w klasyfikacji generalnej kobiet i pokonała trasę o 4 min. 24 sek. wolniej od Ewy Bugdoł. Należy pamiętać, że start zawodników PRO i Age Group jest rozdzielony i może mieć inny przebieg. Z kolei Ewelina Pisarek ukończyła rywalizację na 9 miejscu kobiet open. Wśród amatorów z najlepszym czasem zawody ukończył Bartłomiej Buczek 09:07:52, Bartłomiej zajął 9 miejsce w swojej kategorii wiekowej M40-44.

Już niebawem wywiad z Anią Lechowicz na Akademii Triathlonu.