brett sutton
Home Aktualności Paratriathlon Wybitni paraolimpijczycy wystartują w Gdyni!

Wybitni paraolimpijczycy wystartują w Gdyni!

środa, 01 lipca 2015 Napisane przez  Piotr Dziadosz, Mateusz Umiastowski, Karol Masłowski

Za rok w Rio de Janeiro po raz pierwszy niepełnosprawni sportowcy będą konkurować w paratriathlonie podczas Igrzysk Paraolimpijskich. Nie jest to zaskoczenie, gdyż  połączenie pływania, kolarstwa oraz biegania cieszy się na całym świecie coraz większą popularnością, także wśród osób niepełnosprawnych i od kilku lat mówiło się o wejściu triathlonu do programu paraolimpiady. Sławę tej dyscyplinie przyniósł, kultowy już, cykl imprez Ironman, którego oficjalne zawody IRONMAN 70.3, odbędą się po raz pierwszy w Polsce na początku sierpnia tego roku. Wśród uczestników, w większości amatorów, nie zabraknie aktorów, piosenkarzy, polityków oraz... 4 utytułowanych polskich paraolimpijczyków!


Ekipa „Break The Limits” przekonała 4 sportowców do wspólnego startu w zawodach Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. Będą startować ramię w ramię z ok. 2 tys. zawodników pełnosprawnych.  Są wśród nich:


- Andrzej Szczęsny (narciarz alpejski, reprezentant Polski na zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Turynie ’06 i Vancouver ‘10)

 

szczesny tri

 

 

- Tomasz Hamerlak (maratończyk, jeżdżący na wózku brązowy medalista igrzysk w Atenach ‘04)

 

hamerlak tri

 

 


- Rafał Wilk (kolarz, dwukrotny złoty medalista igrzysk w Londynie ‘12)

 

wilk tri

 

https://www.facebook.com/pages/Rafal-Wilk/260666587310512?ref=br_

 

- Joanna Mendak (pływaczka, mistrzyni olimpijska w stylu motylkowym z Aten ’04, Pekinu ’08 i Londynu ’12)

 

mendak trifot. Paulina Wożniak


Troje paraolimpijczyków wystartuje na zawodach w sztafecie, natomiast Andrzej Szczęsny zmierzy się z pełnym dystansem. Ich motywacje są różne: chcą przygotować się do sezonu w swojej koronnej dyscyplinie,  sprawdzić swoją wytrzymałość lub rozpocząć dłuższą przygodę z triathlonem. Łączy ich niezłomna wiara w swoje siły, dzięki której, pomimo niepełnosprawności, nie poddali się i osiągnęli sportowy sukces na światową skalę.

 

Czworo niepełnosprawnych sportowców, wybitnych paraolimpijczyków dołączyło tym samym do Ambasadora Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - Jaśka Meli, który już od kilku miesięcy przygotowuje się do zawodów pod okiem Piotra Nettera. 

 

  • Anything is possible,  a więc wszystko jest możliwie – to hasło, które przyświeca zawodom IRONMAN na całym świecie. My również chcemy inspirować ludzi do pokonywania wszelkich barier – mówi Michał Drelich, Dyrektor Herbalife IRONMAN® 70.3® Gdynia. - Nasze zawody są otwarte dla wszystkich. Cieszymy się, że paraolimpijczycy również wezmą w nich udział. To budzi nasz podziw i zachwyt. Jednak myli się ten, kto zakłada, że niepełnosprawni sportowcy będą traktowani przez nas ulgowo. Żeby otrzymać tytuł IRONMAN i medal na mecie będą musieli jak wszyscy popłynąć 1.9km, przejechać 90km i przebiec 21km – dodaje.

 

Każdy z tych zawodników reprezentuje odrębną historię sportowej walki, zmagania z niepełnosprawnością oraz rozwoju kariery. Swój start w Herbalife Ironman 70.3 w Gdyni traktują jako krok w kierunku sportowej integracji oraz popularyzacji zmagań niepełnosprawnych zawodników wśród kibiców sportu. Specjalnie dla naszych czytelników przeprowadziliśmy wywiady z bohaterami tego artykułu, które opublikujemy już wkrótce w nowej zakładce na Akademii Triathlonu pod nazwą Paratriathlon.

 


Piotr Dziadosz
Mateusz Umiastowski
Karol Masłowski

Zostaw komentarz

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*).
Dozwolony jest podstawowy kod HTML.

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test