Pierwsi Polacy w historii na quintuple ironman – 5 x ironman, Ultra-Triathlon Rogner Bad Blumau

Po raz pierwszy w historii polskiego triathlonu nasi reprezentanci wystartowali w quintuple ironman. Są to zawody rozgrywane na dystansie 5 x ironman – 19 km pływania, 900 km rower, 211 km bieg. W zawodach Ultra-Triathlon Rogner Bad Blumau w Austrii wystartowało trzech Polaków Damian Lewandowski 97:45:56, Piotr Młynarczyk 110:08:05 i Mateusz Pietruliński 116:52:53. Damian Lewandowski ukończył zawody na 10 miejscu w nieco ponad cztery doby. Jego wynik 97 godzin 45 minut i 56 sekund jest na chwilę obecną najlepszym polskim rezultatem na tym dystansie.

Zawody wygrał Richard Jung GER w czasie 71:07:24. Richard jest rekordzistą dystansów Deca ironman i 10 x ironman na dobę (dzień po dniu pełny ironman). Drugie miejsce zajął Rait Ratasepp EST 72:55:29, który w tym roku pobił rekord Roberta Karasia na podwójnym ironmanie o 1 minutę i 45 sekund. Bicie rekordu miało miejsce na tej samej trasie w Emsdetten.

IUTA

IUTA (International Ultra Triathlon Association) to organizacja zrzeszająca zawody w ultra triathlonie na całym świecie. Nie ma co ukrywać, że dystanse ultra czyli o długości minimum podwójnego ironmana należą do niszowych zawodów. Jedynie garstka uczestników porywa się na takie wyczyny. Mówi się, że na dystansach ultra ważniejsza jest siła psychiczna od fizycznej. Nic dziwnego gdyż podejmowany monotonny wysiłek trwa około pełnej doby lub dłużej. Warto podkreślić, że na tej arenie mamy znaczące sukcesy Polaków. Inaki De La Parra to Polak o meksykańskich korzeniach, który został w 2016 roku Mistrzem Świata Ultraman Hawaii. Zawody na Hawajach trwają trzy dni. Dzień pierwszy to 10 km pływania i 145 km roweru, dzień drugi 276 km roweru i dzień trzeci 84 km biegu (podwójny maraton). Kolejny Polak, który zapisał się na kartach historii ultra triathlonu to Robert Karaś. W 2018 roku został Mistrzem Świata i ustanowił rekord świata na potrójnym dystansie ironmana 11,4 km pływania, 540 km roweru, 126,6 km biegu. Do dzisiaj ten wynik nie został pobity. Jego czas to 30 godzin 48 minut 57 sekund. Ten niesamowity wynik Robert osiągnął w Niemczech w miejscowości Lensahn.