Podsumowanie cyklu Garmina! VIDEO!

Tegoroczny cykl Garmin Iron Triathlon odbył się w 5 polskich miastach. Cykl zainaugurował w podwarszawskim Piasecznie, następnie zawodnicy przenieśli się na szybką trasę do Ślesina, kolejne zawody, to etap górski w Radkowie, czwarta miejscowość to Gołdap, w której zostały również rozegrane Mistrzostwa Polski Amatorów na popularnej ćwiartce, natomiast finał odbył się na pojezierzu brodnickim w Górznie.

Cykl Garmin Iron Triathlon charakteryzuje wspaniała i rodzinna atmosfera, wysoki poziom sportowy zawodników oraz doskonała organizacja zawodów. Każda impreza rozgrywana jest na dystansie ¼ Ironmana, a dodatkowo w Radkowie zawodnicy mogli zmierzyć się po raz pierwszy z dystansem o połowę krótszym czyli z 1/8IM. Nowością w tegorocznej edycji była klasyfikacja drużynowa cyklu, a ponadto przy każdej imprezie zostały rozegrane zawody Garmin Kids dla dzieci i młodzieży.

IMG 7969

PIASECZNO
Piaseczno to tegoroczny hit. Zapisy na te zawody trwały zaledwie 24 godziny. W tej miejscowości mogliśmy podziwiać całą czołówkę polskiego triathlonu. Wśród mężczyzn zwyciężył Mikołaj Luft (2:03:09), natomiast wśród kobiet najlepsza okazała się Paulina Kotfica (2:13:35). Na starcie stanęli także: Kacper Adam, Maciej Bodnar, Tomasz Spaleniak, Krzysztof Augustyniak, Adam Głogowski, Marcin Ławicki, Małgorzata Szczerbińska, Hanna Matysiak, Olga Kowalska, Joanna Susmanek.

1 197

ŚLESIN
Na szybkiej trasie w Ślesinie liczyliśmy na nowy, nieoficjalny rekord kraju, który mógł ustanowić nie kto inny jak Mikołaj Luft – zwycięzca tego etapu. Jednak wielki upał skutecznie mu to uniemożliwił, a Mikołaj wpadł na metę z czasem 2:03:52. W rywalizacji pań pierwsze miejsce zdobyła Joanna Susmanek (2:17:42).

GIT-slesin-0076

RADKÓW
Etap górski w Radkowie, to zawody, na których łączne przewyższenie na trasie wynosi ponad 1000 metrów. Zawody te zostały rozegrane tuż przy granicy czeskiej, którą zawodnicy przekraczali pokonując pętle biegowe. Zwycięstwo w tej odsłonie zanotował Marcin Ławicki, który pokonał ćwiartkę w czasie 2:17:33, natomiast po raz pierwszy w tym roku w Garmin Iron Triathlon triumfowała ubiegłoroczna zwyciężczyni cyklu Małgorzata Szczerbińska uzyskując czas 2:34:03.

1 382

GOŁDAP
Czwarty etap cyklu to zawody w przepięknej Gołdapi. Były to jednocześnie Mistrzostwa Polski Amatorów na dystansie ¼ Ironmana. Klasyfikację generalną po zaciętej walce wygrał powracający po kontuzji Krzysztof Augystyniak (2:02:13), natomiast drugie zwycięstwo z rzędu zanotowała Małgorzata Szczerbińska z czasem 2:10:55. Najlepszymi amatorami zostali Robert Karaś oraz Olga Kowalska, którzy jednocześnie zajęli 2 miejsce w klasyfikacji generalnej na tych zawodach.

GIT-Goldap-0042

GÓRZNO
Finał cyklu został rozegrany w Górznie – miejscowości, w której triathlon rozgrywany jest nieprzerwanie od 26 lat. Po raz pierwszy organizatorem tych zawodów była firma Labosport, która zaproponowała zupełnie nową trasę wyścigu. Dobieg do T1 odbył się po 200 schodach, a trasa kolarska i biegowa, to liczne podjazdy, zjazdy, podbiegi i zbiegi. Swoją wysoką dyspozycje w terenie górzystym ponownie potwierdzili Marcin Ławicki (2:05:13), dla którego była to druga wygrana w tym roku i Małgorzata Szczerbińska (2:19:29), która zaliczyła hat-trick’a w ostatnich startach.

GIT-Gorzno-0226

Organizatorzy po raz kolejny postanowili zorganizować tzw. „Battle of the sexes” czyli „Bitwę płci”. Jest to główna klasyfikacja cyklu, w której nagrodą był rower czasowy Giant Trinity. Formuła polegała na zsumowaniu czasów czterech ćwiartek pierwszego mężczyzny i czterech ćwiartek pierwszej kobiety. Wynik porównano z czasem Mistrza Świata z Hawajów z 2013 roku Frederika van Lierde (8:12:29) w przypadku pierwszego mężczyzny i Mirindy Carfrae (8:52:14) w przypadku pierwszej kobiety. Kto był bliżej czasu mistrzów lub kto pokonał ten czas z większą przewagą zwyciężał w „Battle of the sexes”. W tej rywalizacji najlepszy okazał się Mikołaj Luft z Adgar Fit Pro z czasem 8:31:09, przed Marcinem Ławickim z Labosport Team (8:40:38) i Małgorzatą Szczerbińską z MKS Triathlon Malbork (9:21:36). W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Labosport Team, przed Trisferą i AT Team.

GIT-slesin-0476

Nie zabrakło również atrakcji dla uczestników, którzy startowali w minimum czterech zawodach w cyklu. Z pośród 115 osób, które ukończył Ironmana na raty, została przeprowadzona rywalizacja pod nazwą „Kto pierwszy, ten lepszy”, w których Tomasz Pomierny wygrał samochód Renault Clio! Drugą nagrodą był rower czasowy Giant Trinity, a trzecią zegarek Garmin Fenix2.

GIT-Gorzno-0815

Łącznie do wszystkich imprez z cyklu Garmin Iron Triathlon 2014 zgłosiło się 2240 uczestników, z czego na starcie stanęło 1872 osoby, a zawody ukończyło 1836 triathlonistów. Do tego można doliczyć paręset dzieci i młodzieży startujących w zawodach biegowych i aquathlonowych. Ironmana na raty ukończyło 115 osób, a wszystkie te osoby otrzymały jak co roku pamiątkową polówkę finishera! Najmłodszy uczestnik miał 1,5 roku i pokonał dystans 200 metrów biegu za rękę z dziadkiem, natomiast najstarszy triathlonista miał 67 lat!