Polacy na zagranicznych triathlonach – Ewa Komander, Olga Kowalska, Jarosław Kocur

Challenge Geraardsbergen

Ewa Komander po intensywnych startach w kraju udała się do Belgii na Challenge Geraardsbergen. Zajęła tam wysokie 4 miejsce w kategorii PRO. Strata Ewy do zwyciężczyni Tiny Deckers BEL to 10 minut i 49 sekund. Była to inauguracyjna impreza na dystansie ½ ironman, której główną atrakcją był słynny z kolarskich wyścigów podjazd Muur (Ściana). Muur to podjazd długości 1,08 kilometra i średnim nachyleniu 9,1%. Maksymalne nachylenie osiąga aż 19,8 %. Największym utrudnieniem tego odcinka jest kostka brukowa. Nie jest to rzadki widok kiedy zawodnicy na tym etapie schodzą z roweru i pchają go pod górkę. Pucharki dla najlepszych zawodników przedstawiają kostkę brukową, o której zapewne wielu będzie długo pamiętało. Szczególnie drugi zawodnik Pieter Heemeryck BEL, który przegrał zawody właśnie na tym podjeździe. Jak sam powiedział po wyścigu: “Podczas drugiego podjazdu pod Muur musiałem zejść z roweru. Wtedy straciłem minutę z mojej trzyminutowej przewagi, a całe zawody przegrałem o 38 sekund.” Pieter przegrał z Kanadyjczykiem Trevorem Wurtele.

Fot: Facebook Ewa Komander

Ironman Austria-Karnten

Olga Kowalska wystartowała po raz pierwszy na dystansie pełnego ironmana 3,8-180-42,2 w kategorii PRO. Triathlonistka wybrała na debiut Ironman Austria-Karnten. Olga zajęła siódme miejsce z czasem 9:59:26. Wynik ten wpisuje ją na listę najszybszych Polskich Ironwomen, jako trzecia Polka złamała barierę 10 godzin. Międzyczasy Olgi to: pływanie 01:03:18, rower 05:25:31 i bieg 03:24:10.

Krótki komentarz Olgi Kowalskiej tuż po zawodach:
Pierwszy pełny dystans IM w kat. PRO kończę na 7 miejscu! IRONMAN Austria to świetne zawody, ze światową mocną obsadą, nie żałuję wyboru. Wynik również niczego sobie, sub 10h jest! 9:59:26
Dziękuję Ci Tomek.
Dziękuję: HUUB Polska, AirBike Wilanów, Nike+ Run Club, Compressport Polska, Klinika Rehabilitacji Sportowej Ortoreh, Raso za dołożenie cegiełki do mojego sukcesu!
I gratuluję podopiecznym Trinergy: 4 Panów na starcie i 4x sub 10h! Plus Basia ostro powalczyła.
Facebook Olga Kowalska

Ironman Austria zwyciężył Jan Frodeno. Jako jedyny zawodnik złamał barierę 8 godzin, lecz to nie był dzień na bicie rekordów. Jan miesiąc temu złapał wirus, który osłabił jego organizm. Do samego startu triathlonista nie był pewny swojej dyspozycji.

Fot: Facebook Olga Kowalska

Austria eXtreme Triathlon

Tydzień wcześniej Jarosław Kocur wystartował w ekstremalnym triathlonie Austria eXtreme Triathlon na dystansie pełnego ironmana z 5.800 metrów przewyższenia (rower 3.900, bieg 1.900). Jarosław przez większą część wyścigu był na pozycji lidera. Wyszedł pierwszy z wody w czasie 55 minut. Przez kolejnych 187 kilometrów roweru nie oddał prowadzenia. Przegrał walkę o zwycięstwo dopiero podczas 44 kilometrowego biegu o 18 minut. Czas Jarosława Kocura na mecie to 12 godzin i 57 minut. Zawody zwyciężył Michael Strasser AUT.

Fot: Austria eXtreme Triathlon

Age Group

Wśród amatorów podczas Ironman Austria, Antoni Grzanka zajął 2 miejsce w kategorii wiekowej M60-64.

Z kolei w Wielkiej Brytanii na Ironman 70.3 Edinburgh Adam Chmielowski stanął na trzecim miejscu podium w kategorii M40-44.