brett sutton
Home Aktualności Publicystyka Artykuły w etykiet: ironman

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja Enea 5150 Warsaw - prestiżowych zawodów, organizowanych na licencji World Triathlon Corporation. Do stolicy przyjadą miłośnicy triathlonu z ponad 20 krajów świata, by zmierzyć się z dystansem olimpijskim. Do pokonania będą mieli 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. Na linii startu stanie ponad 1000 zawodników.


Część pływacka zostanie rozegrana nad Zalewem Zegrzyńskim. Następnie uczestnicy zawodów przejadą rowerami do centrum Warszawy. Na placu Teatralnym zamienią rowery na buty biegowe, a ostatni etap rywalizacji odbędzie się w pięknej scenerii Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej. Meta, jak przed rokiem, przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Na liście startowej znajduje się blisko 1100 zawodników, z ponad 20 krajów.

 

5150 info 1.png

Fot: Renata Kaznowska, zastępca prezydent m. st. Warszawy


- Bardzo nas cieszy wzrost frekwencji w porównaniu do zeszłego roku. Zawody Enea 5150 Warsaw spotkały się z entuzjazmem nie tylko wśród warszawskich zawodników, ale także sportowców z innych miast i z zagranicy – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów. - Na liście startowej w tym roku również nie zabraknie znanych nazwisk. Kibice będą mogli dopingować Pawła Korzeniowskiego, Karolinę Gorczycę, Piotra Długosielskiego i Beatę Sadowską – dodaje.

 

5150 info 2.png

Fot: Janusz Samel, Renata Kaznowska, Michał Drelich


Enea 5150 Warsaw to nie tylko indywidualny wyścig dorosłych. To także rywalizacja dzieci oraz zmagania 3-osobowych sztafet. W sobotę, 10 czerwca, swoich sił spróbują najmłodsi miłośnicy sportu w ramach IRONKIDS Warsaw. Zależnie od wieku uczestnicy do pokonania będą mieli od 100 do 400 metrów pływania w Zalewie Zegrzyńskim oraz 0,5 do 2 km biegu.
W niedzielnym wyścigu sztafetowym wystąpią m.in. oficjele miasta stołecznego Warszawy, które jest partnerem strategicznym zawodów. 1500m w Zalewie Zegrzyńskim przepłynie Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy. 40 kilometrów trasy kolarskiej pokona zastępca prezydent m.st. Warszawy, Michał Olszewski. 10 km biegu przypadło zastępcy dyrektora Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, Marcinowi Kraszewskiemu.

 

5150 info 3.png

Fot: Piotr Długosielski, Karolina Gorczyca, Paweł Korzeniowski


– Enea 5150 Warsaw ponownie gości w Warszawie. Bardzo się z tego cieszymy i mamy nadzieję, że organizatorzy tej imprezy również w kolejnych latach nie zapomną o naszym mieście – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydent m.st. Warszawy. – W tym roku chcieliśmy dać również sportowy wyraz naszego zaangażowania w to wydarzenie. Przed naszymi reprezentantami wyzwanie na miarę igrzysk olimpijskich. Jestem jednak przekonana, że wspólnie dadzą radę osiągnąć naprawdę dobry rezultat – dodaje.


W drugiej edycji Enea 5150 Warsaw wystartuje nie tylko rekordowa liczba amatorów, ale także liczna grupa polskich i zagranicznych zawodników elity sportowej. Wśród nich będzie między innymi trzykrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich Filip Ospaly, (CZE) a także ubiegłoroczna zwyciężczyni warszawskiej imprezy – Paulina Kotfica (POL).

 

5150 info 4.png

Fot: Paulina Kotfica, zawodniczka elity


- Cieszę się, ze po raz kolejny mogę wystartować w Enea 5150 Warsaw, zwłaszcza że jest to jedna z dwóch największych imprez triathlonowych w Polsce i to w samym centrum stolicy. Będą to inne zawody niż w zeszłym roku, zapowiada się mocna obsada dziewczyn. Dam z siebie wszystko, bo chcę wypaść jak najlepiej – mówi Paulina Kotfica. - Niestety w tym roku, ze względu na wojskowe Mistrzostwa Świata, nie będę mogła wystartować w Gdyni. Dlatego tym bardziej chcę się pokazać w Warszawie z jak najlepszej strony – wyjaśnia.
Start Enea 5150 Warsaw już 11 czerwca o godzinie 9.00. Zachęcamy do kibicowania w centrum Warszawy. Zawody będzie można także śledzić „na żywo” w internecie na TriathlonPoland.tv oraz na dedykowanym kanale VOD w telewizji Vectra.


Więcej informacji na www.5150warsaw.com


Partnerem strategicznym zawodów Enea 5150 Warsaw jest Miasto Stołeczne Warszaw

Opublikowane w Wydarzenia
wtorek, 06 czerwca 2017 16:24

Mistrz Europy Wystartuje w Enea 5150 Warsaw

W tym roku walka o zwycięstwo w Enea 5150 Warsaw zapowiada się niezwykle pasjonująco. Głównym faworytem do zwycięstwa, a jednocześnie największą sportową gwiazdą imprezy będzie Czech Filip Ospaly, były mistrz Europy w triathlonie i trzykrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich.

Na starcie pojawi się także niemal cała czołówka polskich triathlonistów. specjalistów od dystansu olimpijskiego.

Wśród zgłoszonych zawodników w kategorii PRO mamy wielu medalistów Polski między innymi Kacpra Stępniaka, Mateusza Raka, Tomasza Brembora oraz Mateusza Kaźmierczaka – mówi Michał Drelich z agencji Sport Evolution. - W elicie są też zawodnicy z Niemiec i Wielkiej Brytanii, a więc z krajów, z których pochodzą byli i aktualni mistrzowie olimpijscy. Jednak bezsprzecznie najbardziej utytułowanym i doświadczonym zawodnikiem w stawce jest Filip Ospaly – dodaje.

Filip Ospaly ma na swoim koncie m.in. tytuł Mistrza Europy z 2001 roku i wicemistrza świata na dystansie IRONMNA 70.3 z 2010 roku. Aż 7-krotnie wygrywał zawody IRONMAN, trzykrotnie reprezentował swój kraj na letnich Igrzyskach Olimpijskich.

 

Enea 5150 Warsaw 1.pngRównie pasjonująco zapowiada się rywalizacja pań. Wśród faworytek wyścigu jest Agnieszka Jerzyk, dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich oraz Paulina Kotfica z zawodowej grupy GVT BMC, ubiegłoroczna triumfatorka zawodów Enea 5150 Warsaw.

W tym roku pula nagród gwarantowanych w Enea 5150 Warsaw wyniesie 6.500 USD.

Enea 5150 Warsaw to zawody w ramach międzynarodowego cyklu IRONMAN. Druga edycja tych zawodów odbędzie się 11 czerwca br. Do stolicy przyjadą miłośnicy triathlonu z kilkudziesięciu krajów świata, by zmierzyć się z dystansem olimpijskim. Do pokonania będą mieli 1,5km pływania – 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. 

Część pływacka zostanie rozegrana nad Zalewem Zegrzyńskim. Następnie uczestnicy zawodów przejadą rowerami do centrum Warszawy. Na Placu Teatralnym zsiądą z rowerów, a ostatni etap rywalizacji odbędzie się w pięknej scenerii Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej. Meta, jak przed rokiem, przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

 

IRONMAN® to największy cykl zawodów triathlonowych na świecie obecny w ponad 50 państwach. Co roku 300 tysięcy sportowców ze 180 krajów świata udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych (Anything is possible – to hasło, które przyświeca zawodom IRONMAN na całym świecie). W Polsce odbywają się dwie imprezy na licencji World Triathlon Corporation – Enea 5150TM Warsaw oraz Enea IRONMAN® 70.3® Gdynia powered by Herbalife.

Więcej informacji na www.5150warsaw.com oraz facebook.com/5150warsaw.

 

Enea 5150 Warsaw 2.png


PRO Men
2 Marcin Ławicki
3 Kacper Stępniak
4 Mateusz Rak
5 Mateusz Kaźmierczak
6 Łukasz Kalaszczyński
7 Tomasz Brembor
8 Sean Donnelly
9 Jacek Krawczyk
10 Tomasz Szala
11 Maciej Bodnar
12 Christian Otto
13 Piotr Ławicki
14 Paweł Najmowicz
15 Steven Sims
16 Jacek Tyczyński
17 Aliaksandr Vasilevich
18 Robert Wilkowiecki
28 Filip Ospaly

PRO Women
19 Maria Cześnik
20 Paulina Kotfica
21 Ewa Komander
22 Aleksandra Jędrzejewska
23 Olga Kowalska
24 Anna Wiese
25 Aleksandra Rudzińska
26 Joanna Sołtysiak
27 Agnieszka Jerzyk

Nagrody - Men/Women
1. 1500 USD
2. 750 USD
3. 500 USD
4. 300 USD
5. 200 USD

Opublikowane w Wydarzenia
poniedziałek, 29 maja 2017 18:01

Tim Don zmiażdżył rekord świata serii Ironman

Tim Don (GBR) podczas Ironman Brasil poprawił rekord marki Ironman o ponad 4 minuty. Były to Mistrzostwa Ameryki Południowej we Florianopolis. Czas jaki osiągnął to 7:40:23. Poprzedni rekordowy wynik należał do Lionela Sandersa z Ironman Arizona. Wynik Tima Dona w tym momencie jest drugim wynikiem w historii triathlonu i ustępuje jedynie Janowi Frodeno 7:35:39, jednak ten został osiągnięty na Challenge Roth 2016.

 

Po lewej międzyczasy Tima Dona Ironman Brasil - po prawej międzyczasy Jana Frodeno (GER) z Challenge Roth. 

 

Tim Don Jan Frodeno
pływanie 44:16 45:22
rower 4:06:56 4:08:07
bieg 2:44:46 2:39:28
łącznie 7:40:23 7:35:39

 

Tim Don w dniu wyścigu miał najszybsze odcinki wszystkich etapów triathlonu. Jego część rowerowa była aż o 20 minut szybsza od drugiego zawodnika. W rezultacie Tim na mecie musiał poczekać 25 minut na drugiego triathlonistę. Zwycięstwem mistrzostw kontynentu zapewnił sobie przepustkę na Ironman Kona, które odbędą się 14 października.

 

Tim Don to bardzo utytułowany triathlonista ścigający się już od wielu lat na najwyższym poziomie. Jest czterokrotnym Mistrzem Świata ITU (junior triathlon 1998, duathlon 2002, aquathlon 2005, senior triathlon 2006). Trzy razy brał udział w igrzyskach olimpijskich. Cztery razy zdobył tytuł mistrza kraju. Tim po przejściu na długie dystanse w 2014 wielokrotnie wygrywał i stawał na podium ½ IM oraz pełnych dystansów. 

Tim Don rekord 1.jpg
fot. Ironman
Opublikowane w Wydarzenia

Jeszcze niecały rok temu Andrew Starykowicz leżał w szpitalu po wypadku, którego doznał podczas treningu rowerowego. Najechał na niego VAN i poturbował zawodnika. Andrew doznał licznych obrażeń, a cały świat triathlonu przez chwilę wstrzymał oddech. Początkowo nie było wiadomo czy Starky z tego wyjdzie. Kolejną niewiadomą był jego powrót do sportu. Po długiej rehabilitacji Andrew powrócił do treningów. Jak widać nie ma urazu do jazdy rowerem. Podczas ostatnich zawodów Ironman Texas triathlonista ustanowił rekord świata w przejechaniu odcinka kolarskiego - 4:01:14. Andrew jest znany jako najszybszy kolarz wśród czołowych triathlonistów na świecie. Prawdopodobnie to nie jest jeszcze jego najwyższa forma, co było widać na bieganiu, jednak tak mocna jazda niestety kosztuje dużo energii. Andrew ukończył zawody na 19 miejscu.

 

“Nie ważne co wydarzyło się dzisiaj podczas Ironman Texas. To nie jest jeszcze koniec mojego powrotu do triathlonu, lecz pomost w drodze do normalnego życia po przeżytej traumie.” - powiedział Andrew Starykowicz.

 

Czy w ogóle możemy się spodziewać, że ktoś złamie 4 godziny na dystansie 180 km podczas triathlonu Ironman?

Profesjonalny kolarz jeśli miałby przejechać jedynie 180 km bez pływania i biegu zapewne by to zrobił. Natomiast w triathlonie trzeba jeszcze przebiec maraton. Czołowi triathloniści generujący olbrzymią moc tacy jak Sebastian Kienle, Jan Frodeno czy Lionel Sanders nie są zainteresowani takim rekordem. Byłby to dla nich stracony wyścig, umyślne pozbycie się nagród finansowych i utrata punktów do rankingu. Po tak mocnej jeździe nie byliby w stanie szybko pobiec maratonu. Andrew Starykowicz należy do grona Uber-bikerów i słynie z najszybszej jazdy na rowerze. Jego większość wyścigów opiera się na strategii pojechać możliwie najszybciej, a później utrzymać wyrobioną przewagę do mety. Niestety rzadko to się udaje. FTP Starkyego wynosi około 400 W. Aby pojechać poniżej 4 godzin, musiałby dołożyć mniej więcej 10 watt do średniej z całego przejazdu. Intensywność takiego wysiłku wynosiłaby wtedy około 87-88 % FTP. Jest to znacznie przewyższająca wielkość od ogólnie przyjętej wśród światowej klasy PROsów 80-84% FTP. Wynik poniżej 4 godzin najbardziej pasuje w tym momencie do profilu właśnie Andrew Starykowicza. Czas z trójką z przodu może zapewnić jemu sławę i ewentualną premię od sponsora rowerowego, ale na pewno nie wygraną w Ironmanie.

 

Andrew Starykowicz rekord IM.jpg

Fot. Twitter Andrew Starykowicz

Opublikowane w Wydarzenia

Organizacja Ironman ogłosiła, że Mistrzostwa Świata na dystansie Ironman 70.3 w 2019 roku odbędą się w Nicei. Jest to z pewnością pozytywna wiadomość dla triathlonistów z Polski. Zawody odbędą się 7 i 8 września. Dwudniowa impreza będzie podzielona na starty według płci. Pierwszego dnia wystartują kobiety w kategoriach Age Group i zawodniczki PRO. Drugiego dnia wystartują mężczyźni z podziałem na amatorów i zawodowców. Jakby ktoś chciał przetestować trasę przyszłych Mistrzostw Świata będzie miał taką możliwość w 2018 roku, podczas debiutanckich zawodów Ironman 70.3 Nicea.

 

Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 rozpoczęły swoją rotację po świecie w 2014 w Mont-Tremblant, w Kanadzie. Następnie w 2015 roku mistrzostwa trafiły do Europy, a dokładnie do Zell am See-Kaprun, w Austrii. Ostatnie zawody rangi mistrzowskiej odbyły się w Australii, w Sunshine Coast. W tym roku zawodnicy, którzy zakwalifikowali się na to wydarzenie udadzą się do Chattanoogi w USA. W tym roku po raz pierwszy impreza będzie podzielona na dwa dni, gdzie w pierwszy dzień startują kobiety, a w drugi mężczyźni. Szacuje się, że w Ironman 70.3 World Championship wystartuje ponad 6.000 sportowców z ponad 100 krajów. 

 

Nicea leży u podnóża Alp, nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się Promenada Anglików, którą poprowadzona jest trasa biegowa. Nicea jest piątym co do wielkości miastem Francji. Jest to znany ośrodek turystyczny, kąpielisko morskie, uzdrowisko, ośrodek sportu i rozrywki. Nicea jest drugą co do ilości miejsc noclegowych i drugą najczęściej odwiedzaną przez turystów miejscowością we Francji. Średnie temperatury we wrześniu kształtują się na poziomie 25 stopni w dzień i 17 stopni w nocy. Temperatura wody we wrześniu wynosi około 22 °C.

Opublikowane w Wydarzenia

Pozwolę sobie najpierw podsumować marzec, a dopiero potem całą akcję. Otóż z informacji, jakie przesyłają mi uczestnicy zabawy wynika, że niektórzy potraktowali bieganie jako trening uzupełniający a inni wręcz odwrotnie – jako bardzo mocny element przygotowania się do Ironmana. W dwóch przypadkach licznik kilometrów był determinowany kontuzjami (urazami).

I tak, w marcu Panowie przebiegli odpowiednio:

 Marcin   160 
 Rafał   268
 Olek  187
 Radek   168
 Łukasz   55 
 838

 

Wynik 838 jest sumą w jaką celowali (albo mieli celować) obstawiający w zabawie. Najbliżej był obstawiający o ksywie „slaw” i tę osobę poproszę o kontakt ze mną ([email protected]). Instrukcja jak uzyskać buty NB w mailu zwrotnym.

Teraz kilka słów refleksji.

Jako były biegacz uważam, że akurat na tym dystansie bieganie jest elementem kluczowym. Jak to mówią Ironmana przegrywa się na rowerze ale wygrywa na bieganiu. Większość obstawiaczy celowała w wyniki powyżej 1000km co na 5 osób daje średnią 200. Odliczając wynik Łukasza (kontuzja pleców) trzeba powiedzieć, że to ciągle nie są kosmiczne ilości kilometrów. Bo ten, który wygrał (Rafał) po prostu biegał zasadniczo więcej niż pozostali Panowie ;) Ale metodykiem nie jestem – nie będę się wymądrzał. Chciałbym podziękować wszystkim za chęć wzięcia udziału w zabawie. Mam nadzieję, że przez te 3 miesiące mieliści chociaż trochę „wytchnienia” od ciśnienia jakie daje przygotowywanie się zimną do startu wiosennego. Tylko taka – a nie wzmacnianie konkurencji między Wami – była intencja tej akcji. Dziękuję również wszystkim obstawiającym. Akademia Triathlonu po raz kolejny pokazała, ze jest portalem gdzie można liczyć na szeroki odzew. Do usłyszenia przy kolejnym „gupim” pomyśle

MKON

 

Od Ojca Dyrektora: 

Pozwoliłem sobie wtrącić na koniec swoje 3 grosze, ale tylko po to, aby podziękować Marcinowi za mobilizację, pomysł i dobrą zabawę. Myślę, że wszyscy doświadczyli samych pozytywnych emocji związanych z tym "konkursem". Mam nadzieję, że w tym roku pojawi się kolejny "gupi" pomysł mkona i dalej będziemy się bawić wokół tri. Dzięki wszystkim czytelnikom za doping i trzymanie kciuków, a szeroka relacja z IM South Africa już wkrótce. Gratuluję wszystkim Polakom, którzy startowali w IM South Africa, a w szczególności Rafałowi Hermanowi, który z 6 miejsca w kategorii wiekowej zgarnął slota na Hawaje! 

Łukasz Grass 

Opublikowane w Felietony

Co roku ponad 2.200 triathlonistów, którzy zakwalifikowali się na Mistrzostwa Świata Ironman wybiera się w podróż na Hawaje. Ci, co się interesowali już wcześniej tym tematem wiedzą, że kwalifikacja nie jest taka prosta i wymaga od zawodnika doświadczenia i odpowiedniego poziomu sportowego. Oprócz standardowej kwalifikacji, która polega na starcie w dowolnych zawodach na pełnym dystansie Ironman i zajęcia czołowego miejsca w swojej kategorii wiekowej, organizator przygotował więcej możliwości zdobycia przepustki, tak zwanego slota. Łącznie jest aż 11 sposobów na jego zdobycie. Nie wszystkie jednak są w naszym zasięgu. Sprawdź, w jaki sposób możesz dostać się na najbardziej pożądane zawody na świecie. 

 

1. Standardowa kwalifikacja: Najpopularniejszy sposób na zdobycie przepustki na Hawaje. Należy wystartować w dowolnym Ironmanie i być na tyle wysoko w kategorii wiekowej aby zgarnąć slota. W tej chwili mamy do wyboru 40 Ironmanów na całym świecie. Dystrybucja slotów jest proporcjonalna do ilości osób w kategorii wiekowej. Musisz liczyć się z silną międzynarodową konkurencją. W Polsce jeszcze nie ma możliwości walki o sloty na Hawaje. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule Gdzie najłatwiej zdobyć sloty na Ironman Kona?


2. Kwalifikacja w Chinach: Może zastanawialiście się dlaczego tak popularny stał się ten kierunek podróży na Ironman 70.3, czyli połowę oryginalnego dystansu. Otóż organizatorzy zapewniają po 30 slotów na swoje zawody w Liuzhou i Qujing. Jest to swojego rodzaju akcja promocyjna tych triathlonów. Teoretycznie mniejszym kosztem energetycznym można spróbować swoich sił w walce o przepustkę.


3. Ironman Legacy Program: Sposób dla najwytrwalszych. Jeśli ukończysz 12 Ironmanów w dowolnym czasie przysługuje Ci prawo do aplikowania o przepustkę na Kona. Ironman przygotował na ten rok 200 takich slotów. Aby spełnić wymagania stawiane przez organizatora trzeba mieć na swoim koncie ukończonych 12 Ironmanów, nigdy wcześniej nie startować na Hawajach w Mistrzostwach Świata, ostatni Ironman musi być ukończony nie dawniej niż na dwa lata wstecz oraz musisz być zapisany na Ironmana w bieżącym roku.


4. Ironman Kona Drawing: 10 slotów na Hawaje zostanie rozlosowanych w loterii Ironmana. Aby wziąć udział w loterii należy wpłacić na fundację Ironmana sugerowaną kwotę $50. Loteria kończy się 24 marca 2017. Wylosowani triathloniści będą o tym informowani mailowo.


5. Physically Challenged: Ironman przewidział 5 miejsc dla osób upośledzonych ruchowo, z upośledzoną zdolnością widzenia lub upośledzeniem neurologicznym. Osoby w kategorii PC będą wylosowane spośród nadesłanych zgłoszeń.


6. Coroczna aukcja Fundacji Ironman: Przez pięć kolejnych tygodni, począwszy od 1 kwietnia 2017 będą wystawiane aukcje na serwisie eBay. Na każdej aukcji będzie do wylicytowania 1 slot na Hawaje. Jest to sposób dla triathlonistów z grubym portfelem ponieważ, licytacja rozpoczyna się od $25.000.


7. Women For Tri: To inicjatywa skierowana tylko dla kobiet, w której jest do zdobycia zaledwie jedna przepustka na mistrzostwa. Aby powalczyć o nią trzeba reprezentować Women For Tri poprzez interesującą historię twojego życia. Musisz inspirować i motywować inne kobiety do uprawiania triathlonu. To jednak nie wszystko, dodatkowo trzeba zebrać $25.000 na fundację Ironmana wspierającą Women For Tri.


8. Ironman Executive Challenge: 25 slotów zostało przygotowanych dla menedżerów najwyższego szczebla, biorących udział w programie Ironman XC (Executive Challenge). Jest to program skierowany dla VIP-ów. Jednorazowe wpisowe na zawody w programie Ironman XC wynosi od $5.600 do $12.000, za otrzymuje się ekskluzywną opiekę, zakwaterowanie i szeroki pakiet udogodnień przez cały weekend. Program Ironman XC funkcjonuje tylko na wybranych zawodach.


9. Bonusowe sloty na Kona: Wśród wszystkich uczestników biorących udział w wybranych zawodach zostanie rozlosowanych po 10 bonusowych slotów na Ironman World Championship. W tym roku bonusowe sloty trafią do IM Australia 7 maja, IM Boulder 11 czerwca i IM Maastricht - Limburg 6 sierpnia.


10. Japan to Whistler to Kona!: Jeśli jesteś posiadaczem japońskiego paszportu możesz wziąć udział w mistrzostwach Japonii w Ironmanie, które odbędą się w (!) Kanadzie. Ironman Canada przygotował 20 slotów dla Japończyków startujących w tych zawodach.


11. Ironman 70.3 Hawaii, z Honu do Kona: Biuro Turystyki Hawajów przeznaczyło 10 slotów na loterię. Aby wziąć udział w tomboli należy do 1 maja zapisać się na Ironman 70.3 Hawai.

Opublikowane w Publicystyka

Cameron Brown (NZL) rok temu przeszedł do historii ustanawiając swoisty rekord świata. Dokonał niezwykłego wyczynu - w wieku 43 lat wygrał po raz 12 Ironman New Zealand w Taupo. Jest to najstarszy zawodnik w historii, który wygrał Ironmana. Nikt wcześniej nie zwyciężył tych samych zawodów 12 razy. Minął kolejny rok, Cameron Brown teraz w wieku 44 lat wrócił na trasę IM w Nowej Zelandii. Tym razem niestety nie zwyciężył zawodów, ale w bardzo silnej obsadzie triathlonistów stanął na drugim miejscu podium. Do pierwszego zawodnika Bradena Currie (NZL) zabrakło mu nieco ponad 3 minuty. Mało tego, Cameron Brown przebiegł trasę maratonu najszybciej ze wszystkich 2:42:29. W pewnym momencie Cameron miał stratę 14 minut do lidera wyścigu, wtedy miał myśli, że już chyba czas przejść na emeryturę. Postanowił nie poddawać się do końca i wyszedł na tym całkiem nieźle. Zawodnicy jak i sama dyscyplina ciągle ewoluuje. Kto by pomyślał, że w takim wieku można w dalszym ciągu utrzymywać światowej klasy poziom.

 

Cameron Brown IMNZ 3.jpg

 Cameron Brown na trasie rowerowej. Fot. Instagram CamBrown72


Na poniższym ujęciu zawodów możecie zobaczyć ostatnią zawodniczkę, która zdążyła przekroczyć linię mety na 6 sekund przed limitem czasu wynoszącym 17 godzin. To Suzanne Stokes (NZL) z kategorii wiekowej F55-59. Widać ogromne zmęczenie, triathlonistka nie jest w stanie utrzymać wyprostowanej sylwetki. Suzanne Stokes jest praktycznie niesiona, jedynie dzięki pomocy obsługi jest w stanie poruszać nogami. Z jednej strony to efektowny finisz przy dopingu wielu widzów. Z drugiej strony przepisy mówią jasno, że nie wolno na trasie otrzymywać pomocy z zewnątrz. Jak uważacie czy taka pomoc na trasie jest fair?

 

http://triathlonmagazine.ca/wp-content/uploads/2017/03/IMNZ-finish-line.mp4?_=1

 

Zawody ukończyło dwóch Polaków startujących w Age Group.

 

M25-29
Kamil Cichoń miejsce kat. 27 Open 385 czas 12:35:03

 

M35-39
Paweł Chalacis miejsce kat. 74 Open 651 czas 14:00:41

 

Wyniki mężczyzn PRO


1 Braden Currie 8:20:57
2 Cameron Brown 8:24:31
3 Cyril Viennot 8:25:42
4 Marko Albert 8:30:15
5 Mark Bowstead 8:31:00
6 Terenzo Bozzone 8:33:34

 

Wyniki kobiet PRO
1 Jocelyn Mccauley 9:09:46
2 Laura Siddall 9:21:52
3 Meredith Kessler 9:27:18
4 Annabel Luxford 9:41:47
5 Emma Bilham 9:52:32
6 Alyssa Godesky 10:03:57

Opublikowane w Wydarzenia
wtorek, 28 lutego 2017 07:39

Od 1 marca zmiany w Ironmanie

Ironman od 1 marca wprowadza zmiany w regulaminie na sezon 2017. Na co zwrócić uwagę aby nie popełnić błędu w najbliższych zawodach? Między innymi nie będzie wolno uczestniczyć w zawodach, mając odsłonięty tors. Strój startowy posiadający zamek z przodu, na rowerze i biegu będzie można rozpiąć jedynie do końca mostka. W innym przypadku grozi dyskwalifikacja zawodnika. Już wcześniej na niektórych zawodach obowiązywały takie przepisy. Od pierwszego marca Ironman wprowadza taki obowiązek na wszystkich swoich zawodach. 

 

Przyznana przez sędziego żółta kartka nie będzie oznaczała jak dotychczas stop-and-go, czyli zatrzymania się i ponownego ruszenia. Żółta kartka będzie odpowiadać 1-minutowej karze zatrzymania w namiocie kar.

 

Na wszystkich zawodach Ironman i Ironman 70.3 będą dozwolone w rowerach hamulce tarczowe.

 

Zostały zmienione przepisy dotyczące używania telefonów komórkowych (smartfonów). Nie będzie można używać telefonów w żaden niebezpieczny i rozpraszający sposób. Przyłapanie na korzystaniu z telefonu będzie groziło dyskwalifikacją zawodnika. Co oznacza “rozpraszające korzystanie z telefonu”? Zalicza się do tego takie czynności jak: rozmowa przez telefon, pisanie i odczytywanie smsów, słuchanie muzyki, korzystanie z mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram itp.), a także wykonywanie zdjęć na trasie zawodów. W tym przypadku również na wielu zawodach organizatorzy umieszczali już w regulaminie taki przepis. 

 

PC Open Division - zawodnicy z ograniczoną zdolnością widzenia mogą teraz wybrać przewodnika o dowolnej płci. Ma to być zachętą i ułatwieniem w znalezieniu przewodnika w jakże wymagających i długich zawodach Ironman.

 

Ironman rozpoczął współpracę z ITU (International Triathlon Union) w zakresie przeprowadzania kontroli technologicznego dopingu rowerów. ITU posiada najnowsze urządzenia pozwalające na wykrycie silniczka w ramie lub kołach roweru.

 

Zmiany zostaną wprowadzone w Europie, Afryce i obu Amerykach 1 marca. Natomiast w Azji i Oceanii przepisy wejdą w życie pomiędzy 1 marca a 1 lipca.

Opublikowane w Wydarzenia
niedziela, 26 lutego 2017 10:31

Amatorka zawieszona za doping na Ironmanie

Holy Balogh - amatorka, startująca w Age Group 45-49 została zawieszona na 4 lata po wykryciu zabronionej substancji w jej organizmie. Triathlonistka została poddana badaniom podczas Mistrzostw Ironman Ameryki Północnej w Texasie, w 2016 roku. Jak podaje Ironman Anti-Doping Program, u Amerykanki został wykryty zewnętrzny testosteron techniką spektrometrii mas. Ironman podkreśla, że zawodniczka nie aplikowała o TUE (Therapeutic Use Exemption), czyli na pozwolenie stosowania substancji w celach medycznych.

 

Holy Balogh wygrała Ironmana w Texasie w swojej kategorii wiekowej 45-49. Ironman zdyskwalifikował zawodniczkę, odebrał jej tytuł mistrzyni kraju i zawiesił na najbliższe cztery lata. Triathlonistka trzymała wysoki poziom również w poprzednich latach. Wygrała All World Athlete (ranking Ironmana) w roku 2014 startując jeszcze w kategorii 40-44, a już w 2015 wygrała kolejną kategorię 45-49 i klasyfikację generalną.

 

Śledztwo w sprawie tej zawodniczki nie było jednak przypadkowe. Dwóch byłych współpracowników Holy Balogh zgłosiło sprawę do U.S. Anti-Doping Agency oraz współpracowali z Ironmanem w tej sprawie. Wiedzieli o tym, że zawodniczka świadomie bierze testosteron. Początkowo sami próbowali odciągnąć zawodniczkę od dopingu, lecz byli przez nią lekceważeni.

 

holly-balogh.jpg

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 23

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test