brett sutton
Home Aktualności Publicystyka Artykuły w etykiet: ironman
niedziela, 26 lutego 2017 10:31

Amatorka zawieszona za doping na Ironmanie

Holy Balogh - amatorka, startująca w Age Group 45-49 została zawieszona na 4 lata po wykryciu zabronionej substancji w jej organizmie. Triathlonistka została poddana badaniom podczas Mistrzostw Ironman Ameryki Północnej w Texasie, w 2016 roku. Jak podaje Ironman Anti-Doping Program, u Amerykanki został wykryty zewnętrzny testosteron techniką spektrometrii mas. Ironman podkreśla, że zawodniczka nie aplikowała o TUE (Therapeutic Use Exemption), czyli na pozwolenie stosowania substancji w celach medycznych.

 

Holy Balogh wygrała Ironmana w Texasie w swojej kategorii wiekowej 45-49. Ironman zdyskwalifikował zawodniczkę, odebrał jej tytuł mistrzyni kraju i zawiesił na najbliższe cztery lata. Triathlonistka trzymała wysoki poziom również w poprzednich latach. Wygrała All World Athlete (ranking Ironmana) w roku 2014 startując jeszcze w kategorii 40-44, a już w 2015 wygrała kolejną kategorię 45-49 i klasyfikację generalną.

 

Śledztwo w sprawie tej zawodniczki nie było jednak przypadkowe. Dwóch byłych współpracowników Holy Balogh zgłosiło sprawę do U.S. Anti-Doping Agency oraz współpracowali z Ironmanem w tej sprawie. Wiedzieli o tym, że zawodniczka świadomie bierze testosteron. Początkowo sami próbowali odciągnąć zawodniczkę od dopingu, lecz byli przez nią lekceważeni.

 

holly-balogh.jpg

Opublikowane w Wydarzenia

Robert Verhelst jest powszechnie znany jak Fireman Rob. Pseudonim wziął się oczywiście z profesji jaką wykonuje. Jako zawodowy strażak nie rozstaje się ze swoim strojem podczas triathlonów. Cały osprzęt, długi strój, butla z tlenem, kask i inne przybory ważą około 23 kilogramów. Rob w takim kombinezonie pokonuje podczas Ironmanów cały maraton. Swoją przygodę z triathlonem rozpoczął w 2005 roku, natomiast pierwszy wyścig w pełnym kombinezonie strażackim ukończył 11 września 2011 roku, w 10 rocznicę ataku terrorystycznego na Nowy Jork.

Ukończył wtedy Ironman Wisconsin. 

 

Ta data jest dla niego szczególnie ważna, ponieważ spędził osiem dni na akcji ratunkowej przy budynkach World Trade Center. Robert chciał pokazać, że kiedy uwierzysz, że twoja siła tkwi w twojej pasji i przełożysz pasję na czyn, to możesz zrobić wszystko. Od tamtej pory, kiedy zauważył, że stał się inspiracją dla innych postanowił kontynuować ten wyczyn. Ukończył 18 pełnych Ironmanów i ponad 30 Ironman 70.3.

 

Fireman Rob 2.jpg

Fot. Facebook Fireman Rob

 

Strażak Rob dzięki swojej charyzmie zachęcił wielu innych strażaków, policjantów i żołnierzy do wzięcia udziału w zawodach od 5 km przez maratony do Ironmana. Według niego to jest najbardziej satysfakcjonujące i motywujące do działania. Jak sam przyznaje przez pierwsze dwa lata intensywnej działalności charytatywnej było mu ciężko pogodzić wszystko finansowo. Wpisowe na triathlon, podróże, noclegi i sprzęt finansował z własnych funduszy. Teraz w jego misję uwierzyło wielu sponsorów. Dzięki temu mógł podjąć kolejne wyzwanie. Ustanowił rekord Guinnessa kończąc największą liczbę Ironmanów 70.3 w ciągu jednego roku. W przeciągu od 10 stycznia do 8 listopada Rob ukończył 23 “połówki” Ironmana. Robert zajmuje się także fundacją wspierającą dzieci i podróżuje po kraju dając motywacyjne przemówienia.

Opublikowane w Publicystyka

Dwie zawodniczki PRO z USA Beth Gerdes (prywatnie żona Luke McKenzie) i Lauren Barnett startujące na długich dystansach, w ubiegłym rok po zawodach z serii Ironman zostały poddane badaniom antydopingowym. U dwóch zawodniczek wykryto niedozwoloną substancję jaką jest Ostaryna. Skutkowało to dyskwalifikacją i odebraniem nagród pieniężnych. Na tym się jednak nie skończyło, obydwie zawodniczki zostały zawieszone, pierwsza Beth Gerdes na dwa lata, a Lauren Barnett na sześć miesięcy. Triathlonistki startowały oddzielnie. Beth Gerdes w maju 2016 wygrała Ironman Australia. Natomiast Lauren Barnett w lipcu 2016 wygrała Ironman 70.3 Racine.

 

Przyjrzyjmy się czym jest Ostaryna. To środek anaboliczny, należący do grupy SARM, czyli selektywnych modulatorów receptora androgennego. W teorii to taki anabolik, który nie powinien wywoływać skutków ubocznych takich jak zmiany w cechach płciowych, nastroju, zarostu itp. Na chwilę obecną głównym zastosowaniem takich środków jest nielegalny doping. Ostaryna w krótkim czasie zwiększa siłę oraz czystą masę mięśniową. Dodatkowym działaniem Ostaryny jest wzrost siły i wytrzymałości ścięgien oraz stawów, dzięki zwiększonej syntezie kolagenu. Następuje także wzrost gęstości kości. Ostarynę (ang. Ostarine) można kupić jako legalną odżywkę u wielu producentów. Na listach środków zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową widnieje od 2008 roku.

 

Triathlonistki nie przyznały się do celowego stosowania tych środków. Po wykazaniu w badaniach substancji z listy środków zabronionych zawodnik zawsze ma prawo do złożenia wyjaśnień. Beth Gerdes wskazywała, że tabletki z solą stosowane podczas zawodów mogą być źródłem Ostaryny, lecz laboratorium nie potwierdziło tego faktu. Pomimo dużych starań Beth Gerdes nie była w stanie udowodnić z jakiego źródła Ostaryna mogła dostać się do jej organizmu. W związku z tym WTC nałożyło na nią minimalną karę jaka jest przewidziana, czyli 2 lata zawieszenia.

 

DwietriathlonistkizUSAzawieszonepowykryciuOstaryny1

fot. Twitter Beth Gerdes

 

Lauren Barnett podczas wyjaśnień także wskazała, że tabletki z solą mogły być zanieczyszczone. Laboratorium zbadało suplement i potwierdziło obecność Ostaryny w tym produkcie. W związku z tym WTS zmniejszyło wymiar kary do 6 miesięcy zawieszenia.

 

DwietriathlonistkizUSAzawieszonepowykryciuOstaryny2

fot. Facebook Lauren Barnett

 

Zawodnik odpowiada za wszystko co wprowadza do organizmu. Każda zabroniona substancja, która nawet w sposób nieumyślny przedostała się do organizmu daje potencjalną przewagę nad innymi zawodnikami. Nigdy nie wiadomo czy sportowiec nie bierze celowo zanieczyszczonych odżywek. Zawodnik musi znać ryzyko spożywania odżywek lub pokarmów, które mogą być zanieczyszczone. Warto się upewnić jakie normy spełnia firma produkująca suplementy, jakie posiada certyfikaty antydopingowe oraz czy w tej samej fabryce nie są produkowane środki zabronione przez WADA.

Opublikowane w Wydarzenia

MistrzostwaPolskiAfryki – edycja pływanie - zakończyła się. Zanim przejdziemy do edycji lutowej pozwolę sobie wskazać zwycięzcę pierwszego etapu. Na podstawie przesłanym mi danych liczba „wypływanych” kilometrów była następująca:

 

 

 

 

 

 Łukasz Grass  35km 
 Marcin Waniewski   53km 
 Rafał Herman   59,1km 
 Olek Łakomski   38,5km 
 Radek Pawłowski   40,38km 
  All   225,98km 

 

Najbliższy wynikowi rzeczywistemu był ostawiający o pseudonimie RIQQON. Prosimy o napisanie maila do przedstawiciela HUUB w Polsce – Macieja Żywka: [email protected] – pacta sunt servanta – okularki ALTAIR polecą do Ciebie!

 

Ale pływanie w Ironmanie (które jak wiadomo, jest przereklamowane), to śmiem twierdzić najmniej ważna część zawodów. Rower – to jest dopiero coś. Wiem, że niektórzy Panowie w ciepłym (Wania), niektórzy Panowie w jeszcze cieplejszym (bo bez wentylatora) cisną kilometry i godziny aż miło. 

W lutym obstawiamy liczbę GODZIN spędzonych na rowerze. Przypominam zasady:

  1. Przekazujesz w ramach swojego rozliczenia rocznego (niekoniecznie w styczniu) 1% na dowolną – wskazaną przez Ciebie organizację pożytku publicznego. Nie potrzebujemy potwierdzeń, świadectw, przelewów itd. Triathlon to sport dla ludzi honorowych więc wierzymy, że jeśli chcesz się z nami bawić – zapłaciłeś. Jeśli nie płacisz podatku dochodowego (studenci, uczniowie) bierzesz udział w zabawie za darmochę.
  2. Obstawiający powinien podać łączną sumę GODZIN (pełna wartość, bez wartości po przecinku) całej piątki. 
  3. Obstawiamy w komentarzach podając swoje imię i nazwisko oraz liczbę (można oczywiście okrasić to stosownym komentarzem)
  4. Obstawiamy TYLKO RAZ. I ponownie – nikt nie będzie bawił się w sprawdzanie Waszych numerów IP – traktujemy to jako zabawę. Uczciwą zabawę.
  5. 2 marca podajemy wartość jaką podadzą nam Panowie (przesyłać będą maile do MKON’a – nie znając wartości swoich rywali). Wygrywa osoba, która trafi w wynik. Jeśli takiej osoby nie będzie szukamy osoby najbliżej +\- Przykład: panowie „nakręcą” 1000h. Najbliższym wynikiem może być 999 lub 1001. W przypadku osób z dwoma podobnymi różnicami nagroda zostanie wylosowana.

Sprawa najważniejsza – tę ciągle przypominamy: oprócz wybranej do zabawy przeze mnie piątki kciuki trzymam za WSZYSTKICH startujących w każdej kategorii wiekowej, choć nie ukrywam ta 40-latków jest mi szczególnie bliska z wiadomych powodów. 

 

Partnerem edycji lutowej jest firma WERTYKAL z Zabierzowa, która zwycięzcy funduje rękawki rowerowe (do indywidualnego ustalenia czy letnie czy zimowe).

 

logo wertykal_kopia

 

Zapraszamy do zabawy i obstawiania. 16 lutego na FB ukaże się wydarzenie, gdzie Panowie (podobnie jak w edycji styczniowej) będą sprzedawali kilka „tajemnic” swojego treningu rowerowego. 

Pozdrowienia, 

MKON

Opublikowane w Publicystyka

Po ostatnim artykule "Polskie drużyny w rankingu Ironman TriClub" pojawiły się komentarze, że niektóre osoby nie zostały sklasyfikowane w rankingu klubów. Faktycznie, przeglądając wyniki z zawodów 70.3 Ironman Gdynia część startujących miała wpisaną poprawną nazwę swojego stowarzyszenia, ale mimo to nie zostali później uwzględnieni w rankingu TriClub. Aby uniknąć takiej sytuacji należy połączyć swoje nazwisko (konto Ironman) z wybranym klubem. Poniżej przedstawiam krok po kroku, krótki proces rejestracji w Ironman TriClub Program. Niestety ranking za 2016 rok jest już zamknięty i nie można do niego dopisywać zawodników. Ale wystarczy tylko raz połączyć swoje konto wraz z wybranym klubem, aby wszystkie zawody w przyszłości, w których będziesz brać udział były brane pod uwagę.

 

Proces rejestracji Ironman TriClub Program przedstawiony w dwóch wariantach, w zależności czy posiadasz już konto Ironman czy jeszcze nie posiadasz konta.

 

A. Jeżeli posiadasz już konto na stronie Ironman.


1. Zaloguj się na swoje konto.
http://eu.ironman.com/triathlon/forms/single-sign-on.aspx?return_to=http://eu.ironman.com/

 


2. Kliknij “My Athletes Profile” (po lewej stronie).

 

3. Następnie kliknij “Triclub affiliation” aby dodać swój klub.

 

 

4. Zapisane zmiany zostaną przetworzone w ciągu 24 godzin. Wtedy już będzie można zobaczyć swoje nazwisko w TriClub Ranking.

 

B. Jeżeli nie posiadasz konta na stronie Ironman.


1. Stwórz konto na ironman.com
http://eu.ironman.com/triathlon/forms/single-sign-up.aspx

 

 

2. Po tej czynności otrzymasz mail z kodem weryfikującym.

 

3. Wpisanie otrzymanego kodu weryfikacyjnego kończy rejestrację.

 

 

4. Kliknij “My athletes profile” (po lewej stronie).

 

5. Następnie kliknij “Triclub affiliation” aby dodać swój klub.

 

 

6. Zapisane zmiany zostaną przetworzone w ciągu 24 godzin. Wtedy już będzie można zobaczyć swoje nazwisko w TriClub Ranking.

Opublikowane w Publicystyka

Ironman TriClub Program powstał w 2012 roku i ma na celu klasyfikować i integrować kluby startujące w triathlonach z serii Ironmana. Udział w zabawie klubów, stowarzyszeń czy innych społeczności jest w zupełności darmowy. Wystarczy podczas zapisów na dowolne zawody Ironman, Ironman 70.3, 5150/Olympic czy Sprint podać nazwę swojego klubu. Jeżeli klub nie jest jeszcze zgłoszony do zabawy należy wypełnić w specjalnym formularzu  podstawowe dane i podać nazwę. Na chwilę obecną Ironman zrzesza ponad 2.000 drużyn z całego świata. Kluby dzielą się na dywizje w zależności od wielkości:

 

Dywizja I - ponad 300 zawodników
Dywizja II - 176 - 299 zawodników
Dywizja III - 76 - 175 zawodników
Dywizja IV - 26 - 75 zawodników
Dywizja V - poniżej 25 zawodników

 

Drużyny są klasyfikowane w swoich dywizjach, w kategoriach krajowych (np. Polska), kontynentalnych (np. Europa) i światowych. Każdy start pojedynczego triathlonisty liczy się do rankingu drużyn. Zwycięzca Age Group zdobywa maksymalną liczbę punktów przewidzianą na dany dystans. Każdy kolejny zawodnik zdobywa punkty z uwzględnieniem straty czasowej do pierwszego triathlonisty w swojej kategorii wiekowej. Co każdą minutę punkty, które można zdobyć zmniejszają się.

 

Dystans Punkty do zdobycia Spadek punktów na min. Limit czasu*
Ironman 5.000 12 5,5 godz.
Ironman 70.3 3.500 18 2,5 godz.
5150/Olympic 1.000 21 30 min.
Sprint 750 33 15 min.

 *liczony od 1 miejsca w każdej kategorii wiekowej

 

Z Polski w 2016 roku brało udział w programie 10 klubów. Najwyżej ze wszystkich drużyn z Polski uplasowało się Trinergy Team - 18 miejsce w Europie i 108 miejsce na świecie w Dywizji III. Ranking Polskich drużyn wygląda następująco:

 

Dywizja III
1. Trinergy Team - 105.543 punkty
2. COMPLEXSPORTS POLAND - 38.717 pkt.
3. AT Team - 33.188 pkt.

 

Dywizja IV
1. TRIWAWA - 29.053 - pkt.
2. GT RAT - 26.249 - pkt.
3. TRICLUB - 24.327 - pkt.
4. AKS Polonia Warszawa - 12.220 pkt.

 

Dywizja V
1. Kerberos - 20.847 pkt.
2. dotsport triathlon.team - 13.408 pkt.
3. Tri Universe Triathlon Club - 9.143 pkt.

 

PolskiedruynywrankinguIronmanTriClub20161

 

Punkty dla AT Team zdobyli:
Aleksander Sachanbiński - 11.353 pkt.
Adam Skierkowski - 8.357 pkt.
Robert Wodyński - 6.807 pkt.
Marcin Stajszczyk - 4.432 pkt.
Robert Wojcieszak - 2.239 pkt.

 

AT Team jest społecznością, do której można należeć trenując również w innych klubach. AT Team nie ma własnych zorganizowanych treningów, ale startujemy pod jedym szyldem na zawodach, a także korzystamy ze zniżek, jakie przysługują członkom AT Team. 

 

Co można zyskać dzięki udziału w programie?

 

Bring More Get More
Najliczniejsze trzy kluby na zawodach z serii IM mają dodatkowe przywileje. Największa drużyna w strefie zmian będzie miała specjalny wieszak na rowery z nazwą drużyny. Dwa kluby z największą ilością startujących będą miały zarezerwowane miejsca na wręczeniu nagród. Z kolei trzy najliczniejsze kluby będą mogły się spotkać i zrobić sobie zdjęcie z zawodnikiem PRO.

 

TriClub Priority Entry
Będąc członkiem drużyny dostajesz możliwość wcześniejszych rezerwacji na zawody z serii IM. Dzięki temu będziesz mógł na spokojnie się zarejestrować wraz ze znajomymi z klubu i mieć pewność, że razem wystartujecie.

 

TriClub Village
Czyli wioski drużyn biorących udział mogą pojawić się na wybranych zawodach serii IM po wcześniejszej rezerwacji online. Każdej drużynie przysługuje namiot na trasie zawodów, w którym jest możliwość przebywania podczas rozgrywanych zawodów.

 

TriClub Connect i Newsletter
Co miesiąc będziesz otrzymywać email z nowościami dotyczącymi TriClub Program oraz informację na jakim miejscu aktualnie znajduje się Twoja drużyna. TriClub Connect to społeczność zrzeszająca drużyny na profilu Facebook.

Opublikowane w Wydarzenia

Mistrzostwa Polski Afryki w kategorii M40 tuż tuż! 2 kwietnia około 10 osób z Polski zmierzy się w zawodach Ironman South Africa w Port Elizabeth. Marcin MKON Konieczny wpadł na pomysł, aby umilić i dodać pikanterii tej rywalizacji. Skontaktował się z Ojcem Dyrektorem i zaproponował, że przez 3 ostatnie miesiące do zawodów, a więc styczeń, luty i marzec kilku wybranych przez niego zawodników, będzie "rywalizowało" wirtualnie w przygotowaniach do zawodów. Ostatecznie pomysł przerodził się w obstawianie kilometrów, jakie pokona każdego miesiąca cała piątka, a w tle jest cel charytatywny. O zasadach możecie przeczytać w tekście pt.: "Mistrzostwa Polski M40 w Afryce - mkon ma pomysła", ale w skrócie przypominamy je również w tym tekście. Zaczynamy zabawę.

 

MKON:

"Pierwszy – styczniowy etap w naszej zabawie dotyczyć będzie pływania. Pierwsza z triathlonowych dyscyplin, niby najmniej ważna na dystansie IRONMAN, ale jak powszechnie wiadomo, jeżeli ktoś wyjdzie z wody za daleko, to ma naprawdę małe szanse, aby dogonić tych, którzy wyszli w czołówce.Przypomnę założenia zabawy. Pięciu ścigających się w jakże mi bliskiej kategorii wiekowej M-40 w ramach Ironman South Africa czyli: Marcin Waniewski, Łukasz Grass, Olek Łakomski, Rafał Herman oraz Radek Pawłowski walczą o slota na Hawaje. Zabawa w #MistrzostwachPolskiAfryki w styczniu polega na obstawieniu, ile ŁĄCZNIE kilometrów przepływanie cała piątka na basenie. Jak można wziąć udział w zabawie?

  1. Przekazujesz w ramach swojego rozliczenia rocznego (niekoniecznie w styczniu) 1% na dowolną – wskazaną przez Ciebie organizację pożytku publicznego. Nie potrzebujemy potwierdzeń, świadectw, przelewów itd. Triathlon to sport dla ludzi honorowych, więc wierzymy, że jeśli chcesz się z nami bawić – zapłaciłeś. Jeśli nie płacisz podatku dochodowego (studenci, uczniowie) bierzesz udział w zabawie za darmochę.
  2. Obstawiający powinien podać łączną sumę kilometrów (pełna wartość, bez wartości po przecinku) całej piątki. 
  3. Obstawiamy w komentarzach podając swoje imię i nazwisko oraz liczbę (można oczywiście okrasić to stosownym komentarzem)
  4. Obstawiamy TYLKO RAZ. I ponownie – nikt nie będzie bawił się w sprawdzanie Waszych numerów IP – traktujemy to jako zabawę. Uczciwą zabawę.
  5. 2 lutego podajemy wartość jaką podadzą nam Panowie (przesyłać będą maile do MKON’a – nie znając wartości swoich rywali). Wygrywa osoba, która trafi w wynik. Jeśli takiej osoby nie będzie szukamy osoby najbliżej +\- Przykład: panowie „napływają” 1000km. Najbliższym wynikiem może być 999 lub 1001. W przypadku osób z dwoma podobnymi różnicami nagroda zostanie wylosowana.

Nagrodą w styczniowej edycji konkursu są okularki pływackie Altair marki HUUB. Najnowszy model, w którym możecie wybrać jedną z trzech najlepiej pasujących do aktualnych potrzeb parę szkieł.

 

altairman

 

Zapraszamy do zabawy. Mamy nadzieję, że konkurs oraz sama zabawa jeszcze bardziej zmobilizuje Panów do rywalizacji, nie tyle ze sobą, ale z kolegami z innych krajów. W końcu do zdobycia w M-40 jest aż 8 slotów!

 

SUPLEMENT: Oczywiście kibicujemy nie tylko biorącej w zabawie piątce, ale wszystkim pozostałym startującym w imprezie Polakom".

 

Łukasz Grass: 

Dziękuję MKON za pomysł i logistykę! Szykuje się dobra zabawa. Ze swojej strony dodam, że przygotowujemy również zabawę w obstawianie wyników wszystkich startujących Polaków w Ironman South Afrika. Ponieważ nie ma jeszcze listy startowej na stronach IM, proszę wszystkich, których nie ma na poniższej liście o informację. Dopiszemy i wówczas uruchomimy sondę. 

 

Marcin Waniewski

Łukasz Grass 

Olek Łakomski

Rafał Herman

Radek Pawłowski

Aleksander Sachanbiński 

Dariusz Dąbrowski 

Piotr Gąsiorowski 

 

 

 

 

Opublikowane w Publicystyka

Alistair Brownlee w wywiadzie dla brytyjskiej gazety 220 powiedział, że jego celem w sezonie 2017 będzie Ironman 70.3 World Championship w Chattanooga. “Chcę w pewnym momencie wygrać Mistrzostwa Świata 70.3 Ironman, rok po igrzyskach będzie do tego najlepszy.” - powiedział Alistair Brownlee.


“Staram się nie myśleć zbyt daleko do przodu. Mam za sobą dwa czteroletnie cykle olimpijskie, gdzie do tego celu szykowałem się przez okrągłe cztery lata. Teraz zmieniłem trochę podejście. Chcę spróbować innych rzeczy przez kolejne dwa lata. Odstąpię trochę od olimpijki, spróbuję dłuższego dystansu, a nawet może samego biegania.”


“Wiem, żeby znaleźć się w Tokio 2020 muszę poświęcić się przez dwa lata poprzedzające igrzyska. Więc przez dwa lata będę skupiony tylko na Tokio… lub tylko na Hawajach. Trening maratoński bardziej pasuje do Ironmana, niż do triathlonu olimpijskiego, więc w przeciągu kolejnych 18 miesięcy zdecyduję, którą drogę wybrać. Niestety nie możesz robić wszystkiego czego chcesz w profesjonalnym sporcie, musisz wybrać jedną ścieżkę.”


Alistair Brownlee próbował już swoich sił na dłuższym dystansie w Abu Dhabi International Triathlon w 2014 roku, na nietypowym dystansie 1,5 km pływania, 100 km roweru, i 10 km biegu. Wygrał wtedy przekraczając linię mety trzymając się za ręce ze swoim bratem Jonathanem.


Alistair (28 lat) nie jest jedynym zawodnikiem, który ma takie plany. Richard Murray (27 lat) utalentowany sprinter, także planuje wystartować na początku nadchodzącego sezonu w 70.3 Ironman. Jednak są to jeszcze stosunkowo młodzi zawodnicy, którzy traktują to jako odskocznię i sprawdzenie swoich możliwości. W przyszłym roku możemy spodziewać się więcej czołowych triathlonistów dystansu olimpijskiego, którzy zapewne zdecydują się na przejście do dłuższych zawodów. Między innymi Nicola Spirig (34 lata), Sarah True (34 lata), Javier Gomez (33 lata), Sven Riederer (35 lat). Jest to naturalna kolej rzeczy w pierwszym sezonie po igrzyskach olimpijskich. Po IO Londyn 2012 Jan Frodeno i Daniela Ryf pożegnali się z ITU, przeszli i pozostali na najdłuższym dystansie Ironman, odnosząc ogromne sukcesy. Pokazuje to jednak, że na długich dystansach konkurencja rośnie z roku na rok i nie jest tam wcale łatwiej.

Opublikowane w Publicystyka

Lionel Sanders (CAD) po nieprzerwanej passie dziewięciu zwycięstw w serii Ironman 70.3 był bardzo rozczarowany swoimi występami zarówno na Mistrzostwach Świata Ironman 70.3 w Australii, jak i na pełnym dystansie Ironman na Hawajach. Lionel miał w planie po Hawajach nie startować już w tym sezonie, chciał skupić się na poprawie swojego pływania. Plany jednak uległy zmianie. Jak przed rokiem Lionel wrócił do Arizony i to w bardzo wysokiej formie. Pobił rekord świata marki Ironman uzyskując niesamowity czas 7:44:29. Poprzedni rekord należał do Marino Vanhoenacker (BEL) (7:45:49) i został ustanowiony pięć lat wcześniej podczas Ironman Austria 2011. Biorąc pod uwagę zawody o najszybszym profilu trasy czyli Challenge Roth, jest to trzeci czas w historii. Szybsi byli tylko: Jan Frodeno 7:35:34 (2016) oraz Andreas Raelert 7:41:33 (2011).


Po lewej międzyczasy Lionela Sandersa Ironman Arizona - po prawej międzyczasy Jana Frodeno (GER) z Challenge Roth.
pływanie 53:45 - 45:22
rower 4:04:38 - 4:08:07
bieg 2:42:31 - 2:39:28
łącznie 7:44:29 - 7:35:39

 

LionelSandersustanowinowyrekordwiatamarkiIronman1

Fot. Competitive Image


Po wyjściu z wody na 16 miejscu Lionel miał stratę ponad 8 minut do czołówki. Trasa rowerowa w Arizonie jest płaska i szybka. Triathlonista wykorzystał to jak tylko mógł najlepiej, notując drugi najszybszy na świecie czas roweru - 4:04:38. Na dystansie 180 km daje to średnią prędkość 44,15 km/h. Schodząc z roweru zawodnik był już na drugiej pozycji. Po trzech kilometrach biegu wyszedł na prowadzenie. Czas maratonu 2:42:31 wpisał go w karty historii, poprawił poprzedni rekord Marino Vanhoenacker o 1 minutę i 29 sekund.
Podium u mężczyzn wyglądało identycznie jak rok wcześniej. Brent McMahon (CAD) także uzyskał czas godny podziwu, schodząc mocno poniżej 8 godzin - 7:50:15. Jest to pierwszy zawodnik, który zadebiutował w ironmanie łamiąc 8 godzin i na trzech kolejnych zawodach (nie licząc Hawajów) regularnie łamał tą barierę.


Wyniki mężczyzn:
1. Lionel Sanders (CAN) 7:44:29
2. Brent McMahon (CAN) 7:50:15
3. TJ Tollakson (USA) 8:02:30
4. David Plese (SLO) 8:04:29
5. Giulio Molinari (ITA) 8:06:47
6. Pedro Gomes (PRT) 8:11:15
7. Joe Gambles (AUS) 8:12:36
8. Matic Modic (SVN) 8:17:57
9. Per Bittner (GER) 8:18:23
10. Jens Frommhold (GER) 8:21:48


Wyniki kobiet:
1. Meredith Kessler (USA) 8:48:23
2. Yvonne Van Vlerken (NED) 8:51:27
3. Malindi Elmore (CAN) 8:57:22
4. Ruth Brennan Morrey (USA) 9:02:28
5. Leanda Cave (GBR) 9:10:41
6. Darbi Roberts (USA) 9:13:42
7. Jen Annett (USA) 9:17:34
8. Kelly Williamson (USA) 9:22:00
9. Emily Cocks (USA) 9:25:10
10. Danielle Mack (USA) 9:26:17

Opublikowane w Wydarzenia

John Wragg to 66 letni Kanadyjczyk, który ma na swoim koncie ponad 200 ukończonych Ironmanów na całym świecie. Od prawie 29 lat John startuje regularnie w triathlonach. Pierwszego Ironmana ukończył w Nowej Zelandii w 1988 roku. Tak mu się spodobało, że postanowił ukończyć wszystkie Ironmany, jakie były organizowane w 88 roku, a było ich zaledwie pięć: Nowa Zelandia, Japonia, Niemcy, Kanada i Mistrzostwa Świata na Hawajach. Ale to był dopiero początek. John zaliczał coraz więcej Ironmanów. W 2008 roku w Malezji uczcił swój setny wyścig. Dziś dla Johna nie jest problemem ukończyć 17 ironmanów w ciągu jednego roku. Jego najlepszy czas, jakim może się pochwalić, to 9 godzin i 56 minut uzyskany w 1993 roku w Niemczech. Jego dwusetny Ironman zakończył się czasem 14:42:28 i miał miejsce w Cozumel.


To jest uzależnienie, lecz są gorsze nałogi na ścieżce życia.” - John Wragg.


W 2008 roku John miał wypadek podczas treningu rowerowego. Uderzył w niego samochód, John przeszedł operację biodra. Już po kilku miesiącach od wypadku wrócił do triathlonu i ukończył Ironman w Kanadzie.


“Lekarz powiedział mi, że powinienem poszukać innego sportu, więc znalazłem innego lekarza.” - John żartobliwie komentuje.


Elizabeth Model jest partnerką Johna Wragga, o której pisaliśmy w artykule Elizabeth Model ukończyła wszystkie Ironmany na świecie Jest to niezwykła para, która podziela tą samą pasję w wersji najbardziej ekstremalnej. Elizabeth ma na swoim koncie ukończonych ponad 75 Ironmanów oraz jest pierwszą kobietą na świecie, która ukończyła wszystkie organizowane Ironmany na świecie. John wraz z Elizabeth poznali się w 2006 roku w strefie finiszera na Ironman 2006 Arizona. Od tamtej pory bardzo często pokonują trasę triathlonu wspólnie. Oprócz opisanej pary na świecie jest tylko dwóch mężczyzn, którzy dokonali wyczynu zaliczenia wszystkich Ironmanów.


John jest pewny, że: “Sekret mojego sukcesu tkwi w tym, że robimy tą samą rzecz we dwoje, z partnerką. Zamierzam uprawiać triathlon, aż fizycznie nie będę w stanie ukończyć zawodów, kto wie kiedy to będzie.”

Opublikowane w Publicystyka
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 22

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test