brett sutton
Home Aktualności Publicystyka Artykuły w etykiet: ironman 70.3

Jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka podczas oglądania relacji z dystansu olimpijskiego w triathlonie, jazda na rowerze w grupie to tylko siedzenie na kole w oczekiwaniu na bieg. Nic bardziej mylnego. Wcale nie jest lżej, jest to zupełnie inny typ jazdy w porównaniu do długich dystansów gdzie obowiązuje jazda indywidualna. Przynajmniej jeśli mówimy o sporcie zawodowym. Dla porównania pomiarów mocy z olimpijki i połówki Ironmana wybrałem dwa wykresy Bena Kanute (USA) z Igrzysk Olimpijskich w Rio oraz Lionela Sandersa (CAD) z Mistrzostw Ameryki Północnej Ironman 70.3 St. George.

 

Zanim jeszcze przejdziemy do porównania parametrów, należy wspomnieć, że dystans olimpijski i IM 70.3 to zupełnie inna specyfika wyścigu i inne podejście zawodników do rywalizacji. Ben Kanute jadąc na Igrzyska Olimpijskie wiedział, że musi wyjść w czołówce z wody aby załapać się do prowadzącej grupy, w innym wypadku nie byłby w stanie dogonić prowadzących. Pierwsze minuty po wyjściu z wody to bardzo mocna jazda, w tak zwanego “trupa”, kto się nie utrzyma odpada. Tym sposobem po pierwszych podjazdach na trasie z 55 triathlonistów zostało jedynie 10, którzy utrzymali morderczą jazdę. Natomiast w przypadku połówki Ironmana zawodnik realizuje swoje założenie. Stara się zachować możliwy spokój i nie dać się ponieść emocjom. Dzięki temu jest w stanie równomiernie rozłożyć siły i zaoszczędzić energię na bieg.

 

Lionel Sanders profil mocy.jpg

 

Profil mocy Lionela Sandersa

 

http://home.trainingpeaks.com/public/workout/B6CTZXQOW6DX47CBITBBVEOXSU


 

Ben Kanute profil mocy.jpg

 

Profil mocy Bena Kanute

 

http://home.trainingpeaks.com/athlete/workout/ZDVJXNOFKBKFFTP54CXQZZMON4


 

FTP na dzień wyścigu:
Lionel Sanders - FTP 400 W - 5,3 W/kg
Ben Kanute - FTP 340 W - 4,8 W/kg

 

Waty
Lionel Sanders - na całej trasie (89 km) uzyskał średnią znormalizowaną moc 364 Watt. Przy jego wadze daje to 4,70 W/kg (liczone od średniej mocy).
Ben Kanute - wykręcił 350 watów znormalizowanej mocy (39 km), dla jego wagi to 4,11 W/kg (liczone od średniej mocy).
Lionel Sanders należy do nielicznej grupy uber-bikerów, to znaczy triathlonistów wyjątkowo szybkich na rowerach.

 

VI - Variability Index (Indeks zmienności)
Lionel Sanders - Variability Index (VI) wyniósł 1.03 to oznacza, że jazda triathlonisty była bardzo stabilna pomimo przewyższeń na trasie w wysokości 968 m. Ekonomiczna jazda bez draftingu nie powinna przekraczać VI 1.05. Idealnie równa jazda po płaskim terenie wyniosłaby 1.00.
Ben Kanute - Variability Index (VI) 1.20, jest to znaczna różnica w porównaniu do poprzedniego zawodnika, która mówi nam o sporych wahaniach w generowaniu mocy spotykanych na krótkich wyścigach kolarskich z podjazdami lub MTB, XC. Jazda w tym wypadku była znacznie bardziej “szarpana”. Suma podjazdów na igrzyskach w Rio wynosiła 321 m. Zawodnicy mieli do pokonania 8 pętli, a na każdej z nich dwa strome podjazdy, na których toczyła się walka o utrzymanie w grupie.

 

IF - Intensity Factor (Współczynnik intensywności)
Lionel Sanders - Intensity Factor (IF) na całej trasie wyścigu wyniósł 0,91. Oznacza to, że zawodnik jechał na 91% swojego FTP. Na dystansie połowy Ironmana jest to zdecydowanie topowy wynik, który pozwoli w dalszym ciągu na szybki bieg u tak wytrenowanej osoby.
Ben Kanute - Intensity Factor (IF) osiągnął poziom 1,03, czyli zawodnik jechał średnio na 103% swojego FTP w ciągu 55 min. 34 sek. Na całej trasie wyścigu Ben Kanute musiał sięgać głęboko do swoich pokładów energii, w swojej 6 strefie (powyżej 120% FTP) łącznie spędził niecałe 20 minut.

 

Maksymalna wygenerowana moc
Lionel Sanders - maksymalna moc jaką utrzymał przez 2 sekundy to 799 W
Ben Kanute - maksymalna moc utrzymana przez 2 sekundy to 1022 W

 

Kadencja
Lionel Sanders - średnia kadencja 88 rpm.
Ben Kanute - średnia kadencja to 92 rpm.

 

Jak widać wysiłek podjęty przez obu triathlonistów robi wrażenie. Strategia i specyfika jazdy obu dystansów są zupełnie odmienne. Dystans olimpijski to bezlitosne zmiany prędkości połączone z atakami zawodników i pilnowaniem grupy. Rzadko można zobaczyć samodzielną skuteczną ucieczkę zawodnika, aby taka skończyła się powodzeniem, trzeba by było przez około 30-60 sekund utrzymywać około 1000 Watt. Na samą myśl robi się ciemno przed oczami. Natomiast dystans połowy Ironmana to długa, ciężka i rytmiczna jazda w możliwie jak najbardziej ekonomicznym stylu, połączona z odpowiednim odżywianiem i nawadnianiem.

Opublikowane w Publicystyka

Ironman World Championship Hawaii Kona 2016

 

Najważniejsze wydarzenie w świecie triathlonu długodystansowego rozgrywa się co roku w drugą sobotę października w Kona, na hawajskiej wyspie Big Island. Mistrzostwa Świata na długim dystansie 3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu. Oglądając filmik można poczuć atmosferę, jaka towarzyszy każdemu triathloniście.

 

 

XTERRA World Championship Hawaii 2016

 

Wyspa Maui na Hawajach to miejsce, gdzie powstało XTERRA czyli 1,5 km pływania w oceanie, 32 km jazdy na rowerze górskim z ponad 1000 m przewyższenia oraz 10,5 km biegu przełajowego przez lasy i piaszczystą plażę. Na filmiku można zobaczyć, z jakimi warunkami na trasie muszą się zmagać zawodnicy.

 

 

Olympic & sprint distance World Championship Cozumel 2016

 

Wszyscy już znają dramatyczny finisz braci Brownlee podczas Wielkiego Finału WTS w Cozumel. Na poniższym filmiku możemy za to zobaczyć, jak bawili się amatorzy podczas Mistrzostw Świata Age Group na olimpijce i sprincie. Cozumel zawsze gwarantuje krystalicznie czystą wodę i wysoką temperaturę.

 

 

Ironman 70.3 World Championship Sunshine Coast 2016

 

Mistrzostwa Świata na dystansie połowy Ironmana w ubiegłym roku zawitały do słonecznej Australii. Były to mistrzostwa z największą liczbą uczestników z Polski, zawody ukończyło 34 triathlonistów z naszego kraju. Jako pierwszy Polak w historii Miłosz Sowiński wystartował w kategorii PRO.

 


Opublikowane w Publicystyka
niedziela, 11 grudnia 2016 12:46

Ironman 70.3 Middle East Championship Bahrain

W tym roku Mistrzostwa Bliskiego Wschodu 70.3 Ironman w Bahrainie odbyły się bez wręczenia czeku na milion dolarów. Aby zdobyć tą premię należało wygrać trzy wyścigi wchodzące w skład Nasser Bin Hamad Al Khalifa Triple Crown. Pierwszy triathlon, czyli 70.3 Ironman Dubai wygrali Daniela Ryf (SUI) i Jan Frodeno (GER). Jednak podczas Mistrzostw Świata 70.3 Ironman w Australii Daniela Ryf nie wygrała, a Jan Frodeno nie startował, tym samym przepadła szansa na ekstra wynagrodzenie. W 2015 roku taką nagrodę zdobyła Daniela Ryf, wygrywając trzy zawody wchodzące w skład Triple Crown.


Ironman 70.3 Middle East Championship wygrał Terenzo Bozzone (NZL), było to jego drugie zwycięstwo w odstępie zaledwie sześciu dni. Niecały tydzień wcześniej wygrał Ironman Western Australia uzyskując rewelacyjny wynik 07:51:26.


“Tydzień temu wygrałem Ironman Western Australia i dopiero zacząłem dochodzić do siebie parę dni temu.” - powiedział Terenzo Bozzone. “Ze zmęczenia nie byłem w stanie stać na linii startu, tutaj w Bahrainie, ale byłem w stanie wygrać w tym roku.”


Terenzo wyszedł z wody w czołówce, tracąc zaledwie 9 sekund do pierwszego zawodnika. Na 90 kilometrowej, bardzo wietrznej trasie, uzyskał najlepszy czas tego odcinka 1:56:48 (średnia prędkość 46,23 km/h). Po czym pobiegł półmaraton w 1:15:16 (średnia 3:34 min/km). Łączny czas z jakim zatrzymał zegar na mecie to 3:41:32.


“Po prostu dałem z siebie wszystko na rowerze i parę razy miałem myśli, że przycisnąłem zbyt mocno, zbyt wcześnie. Byłem jednak w stanie to wytrzymać i zejść z roweru z solidną przewagą.” - komentuje Terenzo Bozzone.


Steffen Justus (GER) gonił Terenzo przez całe 21 kilometrów biegu. Uzyskał najszybszy czas biegu 1:11:25, lecz to nie wystarczyło, na mecie zabrakło mu 54 sekund do Terenzo.


U kobiet Sara Crowley (AUS) wygrała z czasem 4:10:59, wyprzedzając na biegu Emmę Pallant (GBR), znaną z duathlonów na długim dystansie.Caroline Steffen (SUI) stanęła na trzecim miejscu podium.


Maria Cześnik startowała w kategorii PRO. Niestety nie ukończyła zawodów. Poniżej można przeczytać komentarz, jaki udzieliła po zawodach.

 

Ironman70.3MiddleEastChampionshipBahrain2

 


Wśród amatorów najlepiej z Polaków wypadł Jacek Podoba. Zajął 2 miejsce w kategorii M 45-49, czas z jakim przekroczył metę to 04:24:57. Gratulujemy podium!


Wyniki mężczyzn PRO:


1. Terenzo Bozzone (NZL) 3:41:32
2. Steffen Justus (GER) 3:42:26
3. Sam Appleton (AUS) 3:44:11
4. Romain Guillaume (FRA) - 3:48:29
5. David Plese (SLO) 3:49:15


Wyniki kobiet PRO:


Sarah Crowley (AUS) 4:10:59
2. Emma Pallant (GBR) 4:12:25
3. Caroline Steffen (SUI) 4:15:08
4. Tine Deckers (BEL) 4:15:43
5. Diana Riesler (GER) 4:17:20


DNF Maria Cześnik


M 45-49
Jacek Podoba 2 miejsce - 04:24:57


Ironman70.3MiddleEastChampionshipBahrain3

Maria Cześnik

Opublikowane w Wydarzenia

Łukasz Kalaszczyński wziął udział w trzeciej edycji Challenge Forte Village Sardinia jako zawodnik PRO. Łukasz zamknął pierwszą dziesiątkę z czasem 4:16:22. Na zawodach pojawił się także Boris Stein, który trzy tygodnie temu zajął 7 miejsce na Ironman Hawaii, w Sardynii zajął 4 miejsce.
Po starcie Łukasz napisał na swoim Facebooku.
“Jak zawsze walczyłem o każdą sekundę na pływaniu, rowerze i biegu. Dzisiejsza forma pozwoliła mi wywalczyć 10 miejsce w mocno obsadzonej kategorii PRO podczas Challenge Forte Village Sardinia. Jeszcze “troszkę” brakuje do tych najlepszych zawodników. Obiecuję, że będę walczył i mocno trenował, żeby zbliżyć się do nich.”
Był to zdecydowanie rok przełomowy dla Łukasza Kalaszczyńskiego. Potrafił utrzymać stabilną formę przez cały sezon. Największe sukcesy z tego sezonu to:
- 1 miejsce EuCO Susz Triathlon,
- 1 miejsce serii Garmin Iron Triathlon (cztery razy pierwsze miejsce),
- 4 miejsce Mistrzostwa Polski w Duathlonie na Dystansie Sprint,
- 5 miejsce Challenge Poznań,
- 6 miejsce Ironman 70.3 Gdynia.


Wyniki mężczyzn Challenge Forte Village Sardinia:
Giulio Molinari (ITA) 4:00:10
2. Pieter Heemeryck (BEL) 4:01:53
3. Alessandro DeGasperi (ITA) 4:05:25
4. Boris Stein (GER) 4:06:55
5. Filip Ospaly (CZE) 4:07:48
10. Łukasz Kalaszczyński (POL) 4:16:22


Wyniki kobiet Challenge Forte Village Sardinia:
Sara Dossena (ITA) 4:32:37
2. Tine Deckers (BEL) 4:35:04
3. Michelle Vesterby (DEN) 4:36:02
4. Marta Bernardi 4:39:31
5. Sarissa De Vries (NED) 4:41:02

 

StartyZagraniczneEwyKomanderILukaszaKalaszczynskiego1

Łukasz Kalaszczyński w strefie zmian Challenge Forte Village Sardinia.


Ewa Komander z kolei startowała za oceanem, ukończyła Ironman 70.3 Miami 4:29:06 na 7 miejscu i tydzień później podczas Ironman 70.3 Los Cabos zeszła z trasy rowerowej na 80 kilometrze. Ewa planuje w przyszłym roku zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 w kategorii PRO. Aby tego dokonać pod koniec lipca musi być w rankingu TOP 50 kobiet. Na chwilę obecną jest na 32 miejscu z dorobkiem 820 punktów. Jest to najwyższe miejsce wśród Polek.
Przypomnijmy, że Ewa Komander przeszła operację stopy w lutym tego roku. W związku z tym miała przerwę od pełnego treningu prawie do maja.

 

Wyniki kobiet Ironman 70.3 Miami:
1. Ellie Salthouse (AUS) 4:12:44
2. Jennifer Spieldenner (USA) 4:17:27
3. Leanda Cave (GBR) 4:18:15
4. Astrid Stienen (GER) 4:18:25
5. Katrien Verstuyft (BEL) 4:18:57
6. Melanie McQuaid (CAN) 4:28:57
7. Ewa Komander (POL) 4:29:06


Wyniki mężczyzn Ironman 70.3 Miami:
1. Terenzo Bozzone (NZL) 3:42:10
2. Rodolphe Von Berg (USA) 3:44:45
3. Franz Löschke (GER) 3:45:29
4. Michael Raelert (GER) 3:46:32
5. Sven Riederer (SUI) 3:49:14

 

StartyZagraniczneEwyKomanderILukaszaKalaszczynskiego2

Ewa Komander na starcie Ironman 79.3 Los Cabos.

Opublikowane w Wydarzenia
środa, 19 października 2016 16:37

Mikołaj Luft na inauguracyjnym Ironman 70.3 Hefei

Debiutanckie zawody Ironman 70.3 Hefei w Chinach to głównie płaska trasa, lekki wiatr i dość wysoka temperatura. Czeszka Radka Vodickova i jej narzeczony Brad Kahlefeldt (AUS) zwyciężyli w kategorii PRO. Ich domowy budżet zwiększył się łącznie o 10.000 dolarów. Para zapewniła sobie zwycięstwo najszybszymi czasami biegów. Brad Kehlefeldt przebiegł półmaraton z czasem 1:15:03, a Radka Vodickowa z czasem 1:22:59. Brad to były zawodnik dystansów olimpijskich i sprinterskich. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, a rywalizuje w triathlonie od 21 lat. Zwycięstwo Chinach to jego piąte na dystansie Ironman 70.3.
Największą rywalką Radki była Emma Pallant (GBR), która w tym roku zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w duathlonie oraz wygrała Ironman 70.3 Weymouth. Radka odpowiednio rozłożyła siły i po połowie biegu wyprzedziła Brytyjkę. Na mecie uzyskała ponad trzy minuty przewagi nad drugą zawodniczką. Było to drugie zwycięstwo Radki w tym sezonie po Ironman 70.3 Putrajaya.

 

MikoajLuftnainauguracyjnymIronman70.3Hefei1


Mikołaj Luft ukończył zawody z czasem 4:09:16. Mikołaj w kategorii zawodnikow PRO wyszedł z wody na 8 miejscu, po części rowerowej był 5, metę przekroczył na 10 pozycji.

Ironman 70.3 Hefei zaprosił Craiga Alexander jako ambasadora zawodów. Znany triathlonista wystartował w sztafecie.

 

Wyniki mężczyzn

1. Brad Kahlefeldt (AUS) 3:55:32
2. Stuart Hayes (GBR) 3:56:46
3. Brad Williams (USA) 3:57:22
4. Luke Bell (AUS) 3:57:27
5. Jesper Svensson (SWE) 3:58:38

 

10. Mikołaj Luft 4:09:16

 

Wyniki kobiet
1. Radka Vodickova (CZE) 4:13:50
2. Emma Pallant (GBR) 4:16:55
3. Robin Pomeroy (USA) 4:21:17
4. Parys Edwards (GBR) 4:24:05
5. Heather Lendway (USA) 4:38:33

 

MikoajLuftnainauguracyjnymIronman70.3Hefei2

Opublikowane w Wydarzenia

Andrew Messick, Prezes Ironman ogłosił w czwartek na Hawajach, że Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 w 2018 roku odbędą się w Republice Południowej Afryki. Tak zwana połówka będzie miała miejsce 1 i 2 września 2018 roku. Miasto Port Elizabeth spodziewa się około 6.000 gości, zawodników wraz z osobami towarzyszącymi. Port Elizabeth konkurowało o miano organizatora mistrzostw z Niceą i Budapesztem. Zawody spod szyldu Ironman organizowane są w tym mieście już od 12 lat. Dodatkowo od 2015 w tej lokalizacji odbywają się Mistrzostwa Kontynentalne Afryki na dystansie pełnego Ironmana. Australia (2016), USA (2017) i RPA (2018) to stosunkowo odległe kraje, w których organizowane są mistrzostwa. Na chwilę obecną nie pozostało nic innego jak planować długie podróże. Miejmy nadzieję, że w 2019 roku mistrzostwa trafią do Europy.

 

2018MistrzostwaSwiataIornman70.3OdbedaSieWRPA1


W Port Elizabeth znajduje się stadion Nelson Mandela Bay Stadium, na którym odbywały się finały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010. Obszar metropolitalny Nelson Mandela Bay otrzymał trzy Błękitne Flagi. Jest to prestiżowe wyróżnienie plaż, które spełniają normy czystości wody i bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że 2017 Ironman 70.3 World Championship odbędzie się 9 września w Chattanooga, w stanie Tennessee.

 

2018MistrzostwaSwiataIornman70.3OdbedaSieWRPA2

Opublikowane w Wydarzenia
środa, 31 sierpnia 2016 07:47

IRONMAN 70.3 Zell am See-Kaprun 2016

Belg Marino Vanhoenacker i Kaisa Lehtonen z Finlandii zwyciężyli w IRONMAN 70.3 Zell am See-Kaprun 2016.

Marino Vanhoenacker to triathlonista, który bardzo dobrze czuje się na austryjackich trasach. Wcześniej w tym roku wgrał Ironman Austria - Klagenfur, a dokonał tego już 8 razy.
W Zell am See podczas rywalizacji na 34 kilometrze roweru objął prowadzenie i już tylko powiększał swoją przewagę. W strefie T2 zameldował się z najszybszym odcinkiem rowerowym 2:12:54. Na tym etapie miał już 4:28 min. przewagi nad rywalami. Marino zwyciężył z przewagą 5:18 min. nad drugim zawodnikiem. Czas jaki uzyskał na mecie to 4:06:05.

 

Kaisa Lehtonen była niekwestionowaną faworytką tych zawodów po tym jak wygrała Ironman w Południowej Afryce, w kwietniu tego roku. W ubiegłym roku wygrała Ironman Barcelona z czasem 8:48:40. Kaisa jest 12 w rankingu Ironman kobiet i będzie startowała na Mistrzostwach Świata na Hawajach.

 

Dwóch naszych zawodników PRO starowało w Zell am See. Byli to Marcin Ławicki i Maciej Chmura. Zajęli kolejno 13 i 18 miejsce w swojej kategorii PRO. Jak Marcin Ławicki komentuje swój start na Facebooku możecie przeczytać poniżej.

 

IRONMAN70.3ZellamSee-Kaprun20162


Mężczyźni:
1. Marino Vanhoenacker (BEL) 4:06:05
2. Stuart Hayes (GBR) 4:11:23
3. Markus Thomschke (GER) 4:11:36
4. Stefan Schmid (GER) 4:13:23
5. Michael Ruenz (GER) 4:14:42


13. Marcin Ławicki 4:32:44 (overall 21)
18. Maciej Chmura 4:49:15 (overall 64)


Kobiety:
1. Kaisa Lehtonen (FIN) 4:30:11
2. Tine Holst (DEN) 4:37:00
3. Emma Pallant (GBR) 4:38:17
4. Alexandra Tondeur (BEL) 4:41:20
5. Kamila Polak (AUT) 4:58:08

Opublikowane w Wydarzenia

4 września 2016 roku Australia będzie gościła Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 World Championship: Sunshine Coast. Na starcie pojawi się ponad 3.000 triathlonistów z całego świata, którzy zdobyli sloty na imprezach z serii IM. W sezonie kwalifikacyjnym takich zawodów odbyło się 85, gdzie wystartowało ponad 130.000 zawodników.

Na Słoneczne Wybrzeże w tym momencie zjeżdżają najlepsi zawodnicy, którzy będą walczyli o pulę nagród w wysokości 1 miliona złotych, wypłacaną do 10 miejsca, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Nie zabraknie takich sław jak Daniela Ryf (SUI), Sebastian Kienle (GER) czy Craig Alexander (AUS).
Miłosz Sowiński w wieku dwudziestu jeden lat zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata Australii. Jest to pierwszy Polak w historii, który tego dokonał jako zawodowy triathlonista. Jednocześnie jest najmłodszy w swojej kategorii zawodników PRO. Jego plan na Australię to znaleźć się w TOP 15. Czy tego dokona, zobaczymy już w przyszłym tygodniu.

 

Jan Frodeno (GER) aktualny mistrz świata Ironman nie wystąpi w tych mistrzostwach. Pod jego nieobecność Lionel Sanders (CAD) ma większe szanse na przypieczętowanie swoich dokonań tytułem mistrzowskim. Jednak przy tak silnej konkurencji nie będzie to proste zadanie. Wypowiedź Lionela na temat nadchodzących mistrzostw: “Wciąż czuję, że muszę pracować na to, aby zdobyć respekt i utwierdzić swoją pozycję w szeregu. Przede mną jeszcze mnóstwo pracy w wodzie i w dalszym ciągu nie wydaje mi się, że osiągnąłem swoje limity na rowerze i bieganiu. Potrzebuję jeszcze wielu lat, aby poznać swoje limity, jeżeli w ogóle one istnieją. Najtrudniejsze dla mnie będą trzy rzeczy. Zmiana czasu. W Australii jest 14 godzin różnicy od miejsca, w którym mieszkam. Do tego dochodzi bardzo długa podróż. Nie mogę przybyć zbyt wcześnie, ale też nie mogę zostać dłużej ponieważ negatywnie wpłynie to na moje przygotowania do MŚ Ironman na Hawajach. Trzecią sprawą jest pływanie w oceanie. Dla słabego pływaka, który nie wychował się blisko oceanu będzie to nie lada wyzwanie.”

 

Nasza reprezentacja liczy łącznie 40 osób w różnych kategoriach wiekowych. Z czego tylko Miłosz Sowiński wystąpi w kategorii PRO. Poniżej lista Polaków, którzy znajdują się na liście startowej:

 

Kategoria PRO
Miłosz Sowiński

 

Mężczyźni:
Kat. M 25-29
Paweł Miziarski
Sebastian Najmowicz
Paweł Stanisław Skorupa
Sergiusz Sobczyk

 

Kat. M 30-34
Krzysztof Kluge
Łukasz Lis
Mariusz Pirek
Paweł Reszke
Krzysztof Staniszewski

 

Kat. M 35-39
Rafał Buchliński

Przemysław Janik
Maciej Komorowski
Michał Kosmowski
Michał Siejakowski
Łukasz Szemelowski
Łukasz Wagemann

 

Kat. M 40-44
Rafał Herman
Janusz Lew-Mirski
Radek Pawłowski
Arkadiusz Podzewski
Mariusz Pyszyński

Marcin Rabenda

 

Kat. M 45-49
Adam Czuba
Rafał Fazan
Irek Korfini
Jacek Podoba
Wojtek Szeliga
Sławomir Szurek

 

Kat. M 50-54
Robert Krzak

 

Kat. M 55-59

Ireneusz Szpot

 

Kat. M 60-64
Antoni Grzanka

 

Kat. M 65-69
Kazimierz Sobolewski
Stanisław Zajfert

 

Kobiety:
Kat. F 18-24
Paulina Załucka

 

Kat. F 30-34
Dobrochna Mierzejewska
Magdalena Warzybok

 

Kat. F35-39
Anna Ranoszek

 

Kat. 45-49
Małgorzata Chojnacka
Iza Kuczyńska

Opublikowane w Wydarzenia
środa, 20 lipca 2016 07:33

Lionel Sanders sensacją Ironman 70.3

Lionel Sanders aktualnie plasuje się na 1 miejscu w rankingu najlepiej zarabiających triathlonistów. W tym roku z samych nagród pieniężnych Lionel zarobił 70,000 dolarów (280 tys. zł). Przed nim jeszcze kilka ważnych zawodów takich jak Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 w Australii czy MŚ Ironman Kona na Hawajach. 

 

Lionel zdominował dystans połowy Ironmana.  Od ubiegłego roku zaczął robić to samo co Gwen Jorgensen na dystansie olimpijskim, czyli wygrywa każde zawody, w których bierze udział. Ma już na swoim koncie 9 konsekwentnych zwycięstw i to jest nowy rekord. Pokonał w ten sposób Michaela Raelerta, który zdołał wygrać 8 razy z rzędu na dystansie IM 70.3, w latach 2009-2011. Poniżej ostatnie wyniki Lionela:

Rok 2015

1.       Ironman 70.3 Galveston - 1 msc. czas 3:45

2.       Ironman 70.3 Mt. Tremblant – 1 msc. czas 3:45

3.       Ironman 70.3 Muskoka – 1 msc. czas 4:02 (dłuższa trasa rowerowa 94 km)

4.       Ironman 70.3 Racine – 1 msc. czas 3:49

 

Rok 2016

5.       Ironman 70.3 Panama – 1 msc. czas 3:58

6.       Ironman 70.3 Oceanside – 1 msc. czas 3:51

7.       Ironman 70.3 Texas – 1 msc. czas 3:40

8.       Ironman 70.3 St. George – 1 msc. czas 3:48

9.       Ironman 70.3 Mt. Tremblant – 1 msc. czas 3:37

 

W miniony weekend Lionel wziął udział w ostatnim wyścigu przed Mistrzostwami Świata. Był to Ironman 70.3 Racine (USA). W związu z trudnymi warunkami atmosferycznymi odwołano pływanie i skrócono prawie o połowę trasę kolarską. Cały start był opóźniony o 3 godziny. Tego dnia Lionel przerwał passę zwycięstw i ukończył zawody na drugim miejscu ze stratą 45 sekund do pierwszego zawodnika. Na dystansie 50 km uzyskał średnią prędkość 48 km/h! W statystykach pozostanie to IM 70.3 z nazwy, lecz dystans faktycznie był krótszy.

 

Najciekawszy jest fakt, że Lionel jeszcze sześć lat temu nie potrafił pływać i nie posiadał roweru! W trakcie zawodów po pływaniu ma stratę 3-4 minuty do czołówki, odrabia to najszybszym czasem na rowerze i na biegu. Ciężko porównać takich zawodników jak Jan Frodeno (34 lata) czy Javier Gomez (33 lata) do Lionela Sandersa (27 lat). Są to świetnie pływający triathloniści wywodzący się z dystansu olimpijskiego. Pracujący od lat z kadrą i posiadający ogromne doświadczenie. Lionel nigdy nie dorówna im w pływaniu. Jest analitycznym zawodnikiem. Popełnia dużo błędów, lecz uczy się na nich bardzo szybko i staję się coraz lepszy. Stosuje niekonwencjonalne metody wykonywania treningów, które w jego przypadku sprawdzają się.

 

LionelSandersSensacjaIronman1

2016 Texas 70.3 fot. Zo Mendoza (Shooting Without Limits Photography)

 

W ubiegłym roku nie poszło mu zbyt dobrze na Hawajach, uplasował się poza pierwszą dziesiątką. Należy jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie - jego wiek i debiutancki występ. Nikt w tak młodym wieku nie radził sobie dobrze na Hawajach. Jego konkurencja oscyluje zdecydowanie powyżej 30-roku życia.

 

Niewątpliwie jest niezwykle utalentowanym sportowcem. Składa się na to kilka czynników takich jak genetyka pozwalająca na zaadoptowanie katorżniczych treningów, najwyższa motywacja, charakter zwycięzcy oraz ciężka praca. Brakuje jeszcze jemu tytułu mistrza świata aby przypieczętować swoją wybitną formę. Lionel, w ramach większej motywacji do zwycięstwa, ustawił sobie tapetę na pulpicie komputera ze zdjęciem, gdzie biegnie ramię w ramię z Janem Frodeno. Dzięki  temu, jadąc na trenażerze, nie zapomina kto jest jego największym rywalem w tym roku. Będziemy obserwowali jego dalsze poczynania w drodze do mistrzostw, które w tym roku będą bardzo ciekawe i zapowiada się walka o złoto do samego końca

Opublikowane w Publicystyka
poniedziałek, 23 maja 2016 03:26

Polscy zawodnicy PRO startowali w Ironman 70.3

W sobotę na Lanzarote odbył się zawody na pełnym dystansie Ironman, w którym wziął udział obecny Mistrz Świata Jan Frodeno (GER). Trasa jest uznawana za najtrudniejszą z całej serii zawodów serii Ironman. Jan w marcu borykał się z kontuzją łydki i nie był pewny swojego występu. Po bardzo szybkim pływaniu 46:52 miał duży problem z założeniem kasku w strefie zmian T1. Aerodynamiczny kask, który miał pomóc w osiągnięciu lepszego czasu zabrał mu ponad dwie minuty. Jan Frodeno prowadził wyścig aż do 15 km biegu. Wtedy wyprzedził go Jesse Thomas (USA), który uzyskał najszybszy czas maratonu 2:46:56 i jako pierwszy przekroczył linię mety. Jest to wielki sukces dla tego zawodnika ponieważ był to jego dopiero drugi Ironman w życiu. Pierwszy debiutancki w Walii także wygrał. Niewielu zawodników PRO na świecie wygrało konsekwentnie dwa wyścigi Ironman w ciągu 12 miesięcy.

 

PolscyZawodnicyPROStartowaliW70.3Ironman1

 

Trzech naszych zawodników PRO próbowało swoich sił w połowie krótszym dystansie. Najwyżej uplasował się Miłosz Sowiński, który zajął 7 miejsce w Ironman 70.3 Barcelona, ze stratą 10:02 do pierwszego zawodnika. W tej rywalizacji uzyskał 220 punktów do rankingu, lecz nie załapał się na nagrody pieniężne. Zawody odbyły się dokładnie w turystycznej miejscowości Callela, 50 km od Barcelony. Jest to piękny rejon Wybrzeża Maresneńskiego. Miłoszowi bardzo niewiele brakuje do kwalifikacji na Mistrzostwa Świata. Czekamy na aktualizację rankingu.

 

PolscyZawodnicyPROStartowaliW70.3Ironman2

 

Natomiast w Ironman 70.3 St. Polten Austria swój debiut jako PRO zaliczyli Marcin Ławicki i Paweł Najmowicz. Marcin zajął 14 miejsce - strata do pierwszego zawodnika 20:14. Paweł był 19 ze stratą 26:42. St. Polten jest w TOP 5 najbardziej popularnych zawodów wśród triathlonistów. Trasa zawodów prowadzi przez niezwykle urozmaicony teren. Pływanie odbywa się w dwóch jeziorach. Zawodnicy podczas części rowerowej mają możliwość jazdy 25 kilometrowym odcinkiem autostrady S33 a także doliną Wachau wpisaną na listę UNESCO. Zarówno ukształtowanie terenu jak i malownicze miasteczka otoczone winnicami sprawiają, że krajobraz kulturowy Wachau ma wyjątkową wartość.

 

PolscyZawodnicyPROStartowaliW70.3Ironman3

 

O amatorach startujących w St. Polten napiszemy w relacji jednego z uczestników. Tekst wkrótce. 

Opublikowane w Wydarzenia
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 4

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test