brett sutton
Home Aktualności Publicystyka Artykuły w etykiet: Ironman Hawaii

Patrick Lange i Daniela Ryf wygrali Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach! Dla niemieckiego zawodnika jest to pierwsze zwycięstwo w tych zawodach, Daniela Ryf ze Szwajcarii triumfowała po raz trzeci z rzędu, a w wywiadzie, tuż po przekroczeniu mety, powiedziała, że były to jej najtrudniejsze zawody. Patrick Lange pobił dotychczasowy rekord Mistrzostw Świata Ironman Hawaii 8:03:56, należący do Craiga Alexandra z Australii.  "Crowie" wygrywał Mistrzostwo Świata na Hawajach 3-krotnie: 2008, 2009, 2011. Dla nas w Polsce oczywiście najważniejszą informacją jest zwycięstwo Marcina Koniecznego w kategorii 45-49 lat.

 

 

 

 

 

Tak przedstawia się pierwsza piątka tegorocznych MŚ Ironman Hawaii wśród mężczyzn:

 

1. Patrick Lange        8:01:40                
2. Lionel Sanders      8:04:07    strata: 2:27       
3. David McNamee    8:07:11    strata:  5:31        
4. Sebastian Kienle    8:09:59   strata:  8:19     
5. James Cunnama    8:11:24    strata: 9:44 

 

Na filmie zamieszczonym poniżej możecie zobaczyć ostatnie 25 minut wyścigu. To w jaki sposób Patrick Lange pokonuje maraton jest niesamowite. Zwróćcie też uwagę na technikę biegu Lionela Sandersa. Podczas czatu na Akademii Triathlonu rozmawialiśmy o tym, że jedzie na rowerze i biegnie... koszmarnie brzydko, ale nie przeszkodziło mu to w zdobyciu drugiego miejsca. Na filmie poniżej widać, jak Sanders utyka na jedną nogę, ale generalnie jego technika biegu pozostawia wiele do życzenia. Sanders ma 28 lat i jest jednym z najmłodszych zawodników, który w Ironman Hawaii radzi sobie tak dobrze. Trzeba też wspomnieć, że ma za sobą mroczną przeszłość: kokaina, alkohol, próba samobójcza. Jednak siła woli i systematyczny trening wyciągnęły go z problemów. Najciekawszy jest fakt, że jeszcze 7 lat temu, Lionel nie potrafił pływać i nie posiadał roweru. O tym jak wygrywa na połówkach Ironman pisaliśmy w artykule:

Lionel Sander sensacją Ironman 70.3. 

 

 

Ostatnie 25 minut zawodów Ironman World Championship Hawaii

 

 

 

patric langerekord_trasy_IM

 

 

Tak przedstawia się pierwsza piątka kobiet MŚ Ironman Hawaii:

 

1. Daniela Ryf          8:50:47        

2. Lucy Charles        8:59:38      

3. Sarah Crowley     9:01:38     

4. Heather Jackson  9:02:29    

5. Kaisa Sali             9:04:40         

 

Wywiad Danieli Ryf dla magazynu Triathlete.com 

 

 

 

Oto, co o swoim zwycięstwie powiedział Patrick Lange w rozmowie z Triathlethe.com: 

 

 

Brawa należą się ustępującemu, dwukrotnemu Mistrzowi Świata! Jan Frodeno pokazał, co to znaczy walczyć do końca mimo problemów. Niemiecki zawodnik zmagał się z potwornym bólem i mimo kontucji ukończył zawody w czasie 9:15:44. Cierpiał podczas maratonu pokonując go w czasie 4:01:58. 

 

 

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY. WIĘCEJ INFORMACJI NA BIEŻĄCO]


Opublikowane w Wydarzenia
czwartek, 12 października 2017 12:39

Tim Don potrącony przez auto, nie wystartuje w IM Kona

Aktualny rekordzista świata na dystansie Ironman, Tim Don został potrącony przez auto. Triathlonista oprócz wielu siniaków i zadrapań doznał pęknięcia kręgu szyjnego. Niestety nie zobaczymy Tima w sobotę na Mistrzostwach Świata Ironman. Zdarzenie miało miejsce podczas treningu rowerowego na drodze Queen K. Triathlonista wykonywał ostatnie sesje przed sobotnimi zawodami.

 

“Niestety dzisiejszego ranka zostałem potrącony przez samochód. Mam pęknięty kręg C2. Dobra wiadomość jest taka, że nie muszę przechodzić operacji. Jest też zła wiadomość, będę unieruchomiony w kołnierzu w najlepszym wypadku na 5-6 tygodni. ” powiedział Tim.

 

Tim Don w tym roku zajął trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata Ironman 70.3 w Chattanooga. Natomiast w maju, podczas Ironman Brasil poprawił rekord marki Ironman o ponad 4 minuty. Były to Mistrzostwa Ameryki Południowej we Florianopolis. Czas jaki osiągnął to 7:40:23. Poprzedni rekordowy wynik należał do Lionela Sandersa z Ironman Arizona. Wynik Tima Dona w tym momencie jest drugim wynikiem w historii triathlonu i ustępuje jedynie Janowi Frodeno 7:35:39, jednak ten został osiągnięty na Challenge Roth 2016.

 

Tim Don to bardzo utytułowany triathlonista ścigający się już od wielu lat na najwyższym poziomie. Jest czterokrotnym Mistrzem Świata ITU (junior triathlon 1998, duathlon 2002, aquathlon 2005, senior triathlon 2006). Trzy razy brał udział w igrzyskach olimpijskich. Cztery razy zdobył tytuł mistrza kraju. Tim po przejściu na długie dystanse w 2014 wielokrotnie wygrywał i stawał na podium ½ IM oraz pełnych dystansów.

 

Tim Don rekord 1.jpg

Fot. Ironman

Opublikowane w Wydarzenia
wtorek, 10 października 2017 17:08

Ironman Kona - część kolarska czyli waty i pogoda

Ironman World Championship Kailua-Kona, Hawaii to 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42,2 km biegu. Trasa kolarska liczy ponad 900 metrów przewyższenia. Dodatkowo wysoka temperatura, wilgotność powietrza i mocny wiatr powodują, że pokonanie jej sprawia nie lada wyzwanie. Nie bez powodu organizator zabrania używania pełnych kół, tak zwanych dysków, ze względu na porywiste boczne wiatry (cross winds).

 

Zawodnicy udają się na Big Island możliwie wcześnie aby zdążyć zaaklimatyzować się do warunków w jakich przyjdzie im rywalizować. Temperatura w okolicy 27 stopni, plus wilgotność powietrza 80% daje efekt zaciągniętego hamulca ręcznego. Jeżeli ktoś nie zdążył się zaaklimatyzować jest duże prawdopodobieństwo, że na rowerze nie będzie mógł osiągnąć zamierzonych watów, a podczas maratonu będzie szedł. Przez większość trasy kolarskiej wiatr wieje z przodu lub z boku jadących triathlonistów.

 

Jak przejechać tą trasę aby w dalszym ciągu pobiec szybko maraton? Jakie parametry osiągają najlepsi zawodnicy, a jakie amatorzy? Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź dzięki poniższym parametrom.

 

Waty na kilogram - w/kg
Po każdych zawodach chyba najbardziej interesującym parametrem rowerowym są waty triathlonisty. Jednak podawanie czystych watów z przejazdu nic nam nie mówi. Ponieważ wszystko zależy od tego ile waży kolarz. 200 watt wykręcone przez osobę lżejszą, ważącą dla przykładu 70 kg będzie miało przełożenie na wyższą prędkość niż te same 200 watt wykręcone przez cięższego zawodnika, ważącego np. 80 kg. Do tego dochodzi pozycja na rowerze. Im bardziej jest aerodynamiczna, tym wyższa prędkość przy tych samych watach. Kolejną zmiennymi są wiatr i temperatura. Czołówka zawodników PRO generuje średnio od 3,6 do 4,2 W/kg. Wszystko zależy od preferencji, doświadczenia i pozycji aerodynamicznej zawodnika. Dla przykładu najszybszych czasów ze 180 kilometrowego odcinka możemy się spodziewać po Sebastianie Kienle DEU, Lionelu Sandersie CAD i Janie Frodeno DEU. Lecz każdy z tych zawodników generuje inne waty na kilogram. Lionel Sanders najwyższe, bo aż 4,10-4,20 w/kg, a Jan Frodeno najniższe 3,6-3,7 w/kg.

 

Jan Frodeno rower.jpg

Jan Frodeno Fot. Ironman 

 

Intensity Factor - IF
Waty na kilogram masy ciała nie są jedynym parametrem, który warto sprawdzać. Bardzo ważnym jest także Współczynnik Intensywności (Intensity Factor). Korzystając z miernika mocy wykonuje się testy FTP (Functional Threshold Power), które szacują z jaką maksymalną mocą osoba jest w stanie jechać przez godzinę czasu. Kiedy mamy już taki wynik łatwo obliczyć ile watów średnio należy utrzymywać podczas wyścigu. Zawodnicy PRO oscylują w przedziale 78-82% FTP (0.78-0.82 IF). Taki wynik najbardziej wytrenowanym triathlonistom pozwala w dalszym ciągu szybko pobiec maraton. Jeżeli chodzi o amatorów to należy oczekiwać prawidłowego przejazdu od 65% do 75% FTP (0.65-0.75 IF). Debiutanci lub słabiej wytrenowane osoby powinny trzymać moc poniżej 65% FTP.

 

Lionel Sanders rowerr.jpg

Lionel Sanders Fot. Ironman

 

Variability Index - VI

Czasami kluczowym elementem całej układanki jest Wskaźnik Zmienności (Variability Index). Taką samą ilość watów można wygenerować w różny sposób. Jeśli chodzi o Ironmana to najbardziej ekonomiczna i równomierna jazda sprzyja zaoszczędzeniu energii na bieg. Idealne przejazd byłby równy VI 1.00. Dla porównania wyścig na rowerach MTB może wynieść VI 1.20. Taki wydatek energetyczny może być katastrofalny w skutkach jeżeli mamy w planach do przebiegnięcia jeszcze maraton. W praktyce każdy zawodnik stara się osiągnąć jak najniższą wartość VI, najlepiej poniżej 1.05.

 

Najlepiej zobrazować to wszystko na wykresie. Poniżej przejazd Pete Jacobs AUS, ze zwycięskiego dla niego Ironman Kona 2012. Pete wtedy wykręcił 4.01 W/kg. Jego Współczynnik Intensywności wyniósł 79% FTP (0.79 IF) przy Wskaźniku Zmienności 1.04 VI.

 

Pete Jacobs - Ironman Kona
http://home.trainingpeaks.com/public/workout/LYF277P6TUS7EMKPZ6637MQG5I

 

Ironman Kona trasa kolarska 2.JPG

Fot. Andrzej Kozłowski

 

Ironman Kona trasa kolarska 3.jpg

Fot. Andrzej Kozłowski

 

Ironman Kona trasa kolarska 4.jpg

Fot. Andrzej Kozłowski

Opublikowane w Publicystyka
poniedziałek, 09 października 2017 16:38

Lista startowa Ironman Kona - Polacy już tam są!

Rozpoczęło się wielkie odliczanie do Ironman World Championship Kailua-Kona, Hawaii. Od 39 lat są to najbardziej rozpoznawalne zawody triathlonowe na świecie. Start imprezy już w najbliższą sobotę. Rywalizację zainaugurują zawodnicy PRO, o godzinie 6:35 mężczyźni, a 5 minut po nich wystartują kobiety. Różnica czasowa pomiędzy Hawajami a Polską wynosi 12 godzin. Więc łatwo policzyć, że początek będzie miał miejsce o godzinie 18:35 czasu polskiego. Następnie wystartują amatorzy - mężczyźni o 7:05 (PL 19:05) a kobiety o 7:30 (PL 19:30). Na liście startowej widnieje rekordowa liczba zawodników, aż 2.343 triathlonistów Age Group i 95 zawodników PRO z 66 krajów. Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata Ironman liczy 11 osób. Jest to lepszy wynik w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pretendentami do zwycięstwa są Jan Frodeno DEU i Daniela Ryf SUI. Ci zawodnicy będą walczyli po raz trzeci o tytuł Mistrza Świata Ironman.

 

Triathloniści z Polski już aklimatyzują się na Big Island w pięknych okolicznościach przyrody. Jak widać na zdjęciach humory dopisują. Trzymamy mocno kciuki!

 

Lista startowa IM Kona 2017 MKON.jpg

Fot. FB MKON (Marcin Konieczny)

 

Lista startowa IM Kona 2017 Mariusz Pirek.jpg

Fot. FB Mariusz Pirek Triathlete

Lista startowa IM Kona 2017 Marek Musiał.jpg

Fot. FB Marek Musiał

Lista startowa IM Kona 2017 Radał Herman.jpg

Fot. FB Rafał Herman

Lista startowa IM Kona 2017 Alicja Rafał Medak.jpg

Fot. FB Alicja Rafał Medak


Lista startowa Polaków Age Group:


M30-34
Mariusz Pirek
Michał Podsiadłowski

 

M40-44

Dariusz Dąbrowski
Rafał Herman

 

M45-49
Marcin Konieczny
Arkadiusz Podziewski
Wojtek Szeliga

 

M55-59
Jarosław Grzelec

 

M60-64
Antoni Grzanka

 

M65-69
Marek Musiał

 

K40-44
Alicja Medak

 

Lista startowa mężczyzn PRO:
1 Jan Frodeno (GER)
2 Sebastian Kienle (GER)
3 Benjamin Hoffman (USA)
5 Patrick Lange (GER)
6 Timothy O’Donnell (USA)
7 Frederik Van Lierde (BEL)
8 Kyle Buckingham (RSA)
9 Tim Don (GBR)
10 Boris Stein (GER)
11 Pete Jacobs (AUS)
12 Matthew Hanson (USA)
14 Andy Potts (USA)
15 Terenzo Bozzone (NZL)
16 David McNamee (GBR)
17 Matthew Russell (USA)
18 Bart Aernouts (BEL)
19 James Cunnama (RSA)
20 Nicholas Kastelein (AUS)
21 Josh Amberger (AUS)
22 Braden Currie (NZL)
23 Ronnie Schildknecht (SUI)
24 Tim Reed (AUS)
25 Nils Frommhold (GER)
26 Patrik Nilsson (SWE)
27 Joe Gambles (USA)
28 Tyler Butterfield (BER)
29 Ruedi Wild (SUI)
30 Lionel Sanders (CAN)
31 Brent McMahon (CAN)
32 Ivan Tutukin (RUS)
33 David Dellow (AUS)
34 Cyril Viennot (FRA)
35 Michael Weiss (AUT)
36 Marko Albert (EST)
37 Alessandro Degasperi (ITA)
38 Tim Van Berkel (AUS)
39 Igor Amorelli (BRA)
40 Thiago Vinhal (BRA)
41 David Plese (SLO)
42 Marc Duelsen (GER)
43 Harry Wiltshire (GBR)
44 Jan van Berkel (SUI)
45 Ivan Rana (ESP)
46 Kirill Kotsegarov (EST)
47 Reinaldo Colucci (BRA)
48 Patrick Evoe (USA)
49 Cameron Wurf (AUS)
50 Daniel Fontana (ITA)
51 Jesse Thomas (USA)
52 Markus Fachbach (GER)
53 Giulio Molinari (ITA)
54 Denis Chevrot (FRA)
55 Michael Fox (AUS)
56 Kaito Tohara (JPN)
58 Chris McDonald (AUS)
59 Eneko Llanos (ESP)

 

Lista startowa kobiet PRO:
101 Daniela Ryf (SUI)
102 Sarah Crowley (AUS)
103 Kaisa Sali (FIN)
104 Sarah Piampiano (USA)
105 Heather Jackson (USA)
106 Michelle Vesterby (DEN)
107 Susie Cheetham (GBR)
108 Anja Beranek (GER)
109 Michaela Herlbauer (AUT)
110 Linsey Corbin (USA)
111 Leanda Cave (GBR)
112 Elizabeth Lyles (USA)
113 Rachel Joyce (GBR)
114 Annabel Luxford (AUS)
115 Laura Siddall (GBR)
116 Jodie Robertson (USA)
117 Carrie Lester (AUS)
118 Lucy Charles (GBR)
119 Astrid Stienen (GER)
120 Alexandra Tondeur (BEL)
121 Camilla Pedersen (DEN)
122 Asa Lundstrom (SWE)
123 Corinne Abraham (GBR)
124 Maja Stage Nielsen (DEN)
125 Kristin Moeller (GER)
126 Sonja Tajsich (GER)
127 Dimity-lee Duke (AUS)
128 Mareen Hufe (GER)
129 Gurutze Frades (ESP)
130 Lauren Brandon (USA)
131 Alicia Kaye (USA)
132 Diana Riesler (GER)
133 Melissa Hauschildt (AUS)
134 Celine Schaerer (SUI)
135 Katharina Grohmann (GER)
136 Jocelyn McCauley (USA)
138 Haley Chura (USA)
139 Nikki Bartlett (GBR)
140 Jeanne Collonge (FRA)

Opublikowane w Wydarzenia

Ironman World Championship Hawaii Kona 2016

 

Najważniejsze wydarzenie w świecie triathlonu długodystansowego rozgrywa się co roku w drugą sobotę października w Kona, na hawajskiej wyspie Big Island. Mistrzostwa Świata na długim dystansie 3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu. Oglądając filmik można poczuć atmosferę, jaka towarzyszy każdemu triathloniście.

 

 

XTERRA World Championship Hawaii 2016

 

Wyspa Maui na Hawajach to miejsce, gdzie powstało XTERRA czyli 1,5 km pływania w oceanie, 32 km jazdy na rowerze górskim z ponad 1000 m przewyższenia oraz 10,5 km biegu przełajowego przez lasy i piaszczystą plażę. Na filmiku można zobaczyć, z jakimi warunkami na trasie muszą się zmagać zawodnicy.

 

 

Olympic & sprint distance World Championship Cozumel 2016

 

Wszyscy już znają dramatyczny finisz braci Brownlee podczas Wielkiego Finału WTS w Cozumel. Na poniższym filmiku możemy za to zobaczyć, jak bawili się amatorzy podczas Mistrzostw Świata Age Group na olimpijce i sprincie. Cozumel zawsze gwarantuje krystalicznie czystą wodę i wysoką temperaturę.

 

 

Ironman 70.3 World Championship Sunshine Coast 2016

 

Mistrzostwa Świata na dystansie połowy Ironmana w ubiegłym roku zawitały do słonecznej Australii. Były to mistrzostwa z największą liczbą uczestników z Polski, zawody ukończyło 34 triathlonistów z naszego kraju. Jako pierwszy Polak w historii Miłosz Sowiński wystartował w kategorii PRO.

 


Opublikowane w Publicystyka

Jak powszechnie wiadomo najpopularniejszą drogą do uzyskania przepustki, tak zwanego slota na Mistrzostwa Świata Ironman Kona jest kwalifikacja na innych zawodach spod szyldu Ironman. Najczęściej jest to pełny dystans czyli 3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu. Czasami zdarzają się wyjątki w postaci Ironman 70.3 (połówka), na których można zdobyć kwalifikacje. Przykładem są Chiny, które wprowadziły debiutanckie imprezy IM 70.3 z pulą 100 slotów na Hawaje.


Każde zawody kwalifikacyjne posiadają pewną pulę slotów, z reguły jest to 40 przepustek. Kilka zawodów oferuje ich mniej, Tajwan - 25, Północna Karolina (USA) - 30, Hawaje (USA) 26 (na, które trzeba się wcześniej zakwalifikować). Dlatego sprawdzając wyniki np. z Tajwanu niech was nie zmyli niski poziom miejsc poniżej podium. Żeby zdobyć tam kwalifikację trzeba wygrać swoją kategorię wiekową, a w najgorszym scenariuszu zająć... drugie miejsce. Z drugiej strony mamy Mistrzostwa Regionalne, które oferują aż 75 slotów, do tych zawodów należą: RPA, Texas, Brazylia, Cairns, Frankfurt. Oferują one największą możliwość w walce o sloty, wrócę do tego nieco dalej.

 

Dystrybucja slotów w kategoriach wiekowych nie jest publikowana w internecie. Organizator zazwyczaj wywiesza kartkę z informacją w biurze zawodów. Jednak zasada jest prosta, im więcej osób w danej kategorii wiekowej, tym więcej slotów jest przyznawanych. Skrajne kategorie najmłodszych i najstarszych zawodników otrzymują po 1 slocie, a im bliżej środka grupy tym więcej zawodników i więcej przepustek. Najbardziej oblegane kategorie to w przedziale od 30 do 50 lat.

 

Przykładowy podział slotów z IM Western Australia wygląda następująco:

GdzieNajlatwiejZdobycSlotyNaIronmanKona1
Porównując czasy z różnych Ironmanów można zauważyć dosyć duże różnice. Jednak wolniejsze czasy nie oznaczają wcale mniejszą konkurencję. Wynika to z wolniejszego profilu trasy lub trudniejszych warunków atmosferycznych. Poziom rywalizacji jest z grubsza podobny. Szukając miejsca, gdzie statystycznie najłatwiej zdobyć slota, na pewno trzeba omijać z daleka Majorkę, Vichy i Barcelonę. Są to zdecydowanie zawody o najwyższej konkurencji.


W takim razie, gdzie jest najmniejsza konkurencja?

 

W RPA teoretycznie najłatwiej zdobyć slota na Hawaje. Sprawdzając wyniki należy porównać średni czas zwycięzców ze średnim czasem ostatniej osoby, która otrzymuje slota w danej kategorii wiekowej. Taka informacja powie nam jak szybki jest profil trasy, ponieważ zawodnicy PRO wyciskają możliwie najlepsze czasy i dowiemy się, jak amatorzy wypadają na tym tle. Drugą rzeczą, którą warto porównać to różnica w czasach zwycięzcy kategorii wiekowej z ostatnią osobą zdobywającej slot w tej samej kategorii. Im większy rozrzut czasów tym łatwiej o kwalifikację. Oprócz Ironmana RPA także stosunkowo łatwo zdobyć kwalifikację w Texasie, Cairns i Brazylii. Jeżeli chodzi o Europę to warto zainteresować się Ironman Frankfurt pomimo większej konkurencji, niż na wymienionych zawodach. Jak się okazuje na mistrzostwach kontynentalnych dodatkowych 35 slotów robi różnicę. Statystyki to nie wszystko, wybierając się przykładowo do RPA trzeba być gotowym na odmienne warunki niż w naszym kraju. Kiedy tutaj trenujemy zimą, tam jest wysoka temperatura. Należy liczyć się z pływaniem w oceanie, gorszej jakości asfaltem i silnym wiatrem. Trasa rowerowa uległa w tym roku zmianie i jest szybsza, lecz dalej nie należy do najszybszych.


Startując w Europie trzeba być jak najlepiej przygotowanym i zajmować czołowe miejsca, jeżeli chcemy realnie walczyć o Hawaje. Zawsze warto pójść na wręczanie slotów ponieważ nieodebrane przepustki przechodzą na kolejne niższe miejsca (tzw. Roll Down). Podczas Ironman Kopenhaga 2016 pewien triathlonista o imieniu Ian, beztrosko poszedł z piwkiem potowarzyszyć przyjacielowi na wręczanie przepustek na Hawaje. Okazało się, że szczęśliwym trafem “roll down” zszedł aż do 233 miejsca, które zajął właśnie Ian w jego Age Groupie M40-44. Tym sposobem Ian poleciał na Hawaje.

Opublikowane w Publicystyka
niedziela, 09 października 2016 10:39

Frodeno i Ryf MŚ Ironman Kona 2016. Wyniki Polaków

Jan Fordeno po raz drugi z rzędu został Mistrzem Świata Ironman Hawaii. Na swoim koncie ma także złoty medal olimpijski (2008) oraz mistrzostwo świata IM 70.3 (2015). Podium u mężczyzn zostało zdominowane przez Niemców. Na drugim miejscu stanął Sebastian Kienle, a na trzecim miejscu uplasował się Patrick Lange. Niemcy już dokonali tego wcześniej w 1997 roku, wtedy podium wyglądało następująco Thomas Hellreigel, Jurgen Zack i Lothar Leder. Wygląda na to, że australijska dominacja skończyła się na dobre. W pierwszej dziesiątce było ośmiu Europejczyków, w tym pięciu Niemców i dwóch reprezentantów USA. Wyścig rozpoczął się według przewidywań, Jan Frodeno i Andy Potts, narzucali tempo na pływaniu. Na rowerze było wiele przetasowań. Jan Frodeno nie dominował przez cały wyścig, lecz kontrolował czołówkę na bezpiecznej pozycji.

 

Zabrakło sił Michaelowi Weiss, który deklarował chęć pobicia rekordu trasy rowerowej. Sebastian Kienle po wolniejszym pływaniu zdołał odrobić stratę do liderów na rowerze. W wyścigu mężczyzn nie obyło się bez kar za drafitng. Po 5 minut postoju w namiocie kar otrzymali Andreas Raelert, Patrick Lange, Brent McMahon, Frederik Van Lierde. Niezależnie od kary kontuzja zmusiła Andreasa Raelert do zejścia z trasy w dalszej części wyścigu. Na biegu trasa w Kona, autostrada do Energy Lab bezwzględnie weryfikowały zawodników. Początkowo Jan Frodeno i Sebatian Kienle biegli bark w bark. Jednak dla Sebastiana było to zbyt wysokie tempo. Podbieg Palani rozerwał rywali i Jan do końca już biegł samotnie po zwycięstwo. Warto wspomnieć o Patricku Lange, który uzyskał najszybszy czas maratonu 2:39:45 tym samym bijąc 27 letni rekord Marka Allena o 19 sekund. Nie jest jednak jasne, czy kiedyś do pomiaru była wliczana strefa zmian. Nie mniej jednak Patrick zapisze się w historii.

 

Innym rekordzistą wczorajszego wyścigu jest również dobrze znany polskim triathlonistom Boris Stein, niemiecki zawodnik trenowany przez polskiego trenera Piotra Sauerlanda, w pierwszej piętnastce najlepszych zawodników, startował z numerem 14. 


Boris na rowerze Canyon osiągnął najszybszy czas roweru 4:23:05, zajmując ostatecznie 7 miejsce. Gratulacje!


Dziękujemy za zdjęcie Piotrowi Sauerlandowi. 

 

14606363 10153805330825025_7752572056084126059_n

 

 

 

U kobiet bezkonkurencyjna okazała się Daniela Ryf, która także po raz drugi zwyciężyła na Hawajach. Swoim zwycięstwem dodatkowo przypieczętowała nowy rekord trasy 8:46:46. Ostatni rekord z 2013 roku należał do Mirindy Carfrae i był gorszy o niecałe 6 minut. Jedynie dwie kobiety były w stanie pobiec maraton poniżej 3 godzin. Dla porównania występ Danieli Ryf był o 8% wolniejszy od Jana Frodeno. Na drugim miejscu podium stanęła wspomniana już wcześniej Mirinda Carfrae. Przepaść pomiędzy pierwszą a drugą zawodniczką to ponad 23 minuty. Heather Jackson zamknęła stawkę na podium, tym samym zapewniła pierwsze podium dla USA od 10 lat.

 

 FrodenoiRyfMistrzamiwiataIronmanKona2016wynikiPolakw1

 

 

Siedmiu Polaków usłyszało na mecie “You are an Ironman!”. Dwie kobiety i pięciu mężczyzn. Najwyższe miejsce 28 w swojej kategorii M55-59 zdobył Andrzej Kozłowski. Najlepszy czas z Polaków uzyskał Przemysław Janik 10:24:06.

 

Wyniki Polaków

F30-44
Magdalena Biskupska - miejsce kat. 46 czas 11:14:20

 

M35-39
Przemysław Janik - miejsce kat. 148 czas 10:24:06

 

F40-44
Alicja Medak - miejsce kat. 75 czas 12:12:45

 

M45-49

Rafał Medak - miejsce kat. 112 czas 10:35:51

 

Alicja i Rafał Medakowie to "Żelazna para", o której wielokrotnie pisaliśmy na Akademii Triathlonu. Rafał tak relacjonuje na gorąco wyścig: 

 

"Z pływania bardzo zadowoleni, wprowadziliśmy zmiany i owocują. Na rowerze trochę mnie poniosło, jak to mówią policjanci: "niedostosowanie prędkości do warunkow pogodowych" :). Zacząłem za ostro, a na dodatek dostałem 5min Pennalty Box na podjeździe do Hawi, bo wyprzedzałem za długo, a wiało w twarz! Po odsiedzeniu kary, pociągnałem jeszcze ostrzej i nie jadłem wystarczająco. Ostatnie 30km było pod wiatr, to była mordęga - powinienem był pojechać ok. 5 godzin. Na biegu od początku było ciężko, przegrzewałem się - jak to ja, niestety gorące warunki mi nie służą i szedłem przez wszystkie feed stations - gatorade, coke i trochę żeli energetycznych. Dopiero jak się ochłodziło to nogi wrociły do normy i ostatnie 7km biegłem poniżej 5min/km.
Ogólnie jestem zadowolony, mogło być lepiej, ale warunki były chyba trudniejsze niż w ubiegłym roku, poza tym kilka błędow na rowerze odbiło się też na biegu"


Maciej Skomorowski - miejsce kat. 258 czas 14:34:21

 

M55-59

Andrzej Kozłowski - miejsce kat. 28 czas 11:10:27
Zbigniew Glinkowski - miejsce kat. 60 czas 11:54:51

 

Podczas transmisji zawodów poświęcono fragment również polskiemu zawodnikowi, Maciejowi Skomorowskiemu, który na Hawajach wystartował na zasadach Charity Slots. Każdego roku podczas licytacji na platformie eBay można wylicytować przepustkę na Mistrzostwa Świata, a zebrane pieniądze wędrują do Fundacji Ironman z przeznaczeniem na cele charytatywne. Licytacja zaczyna się od 10.000 dolarów.

 

 Maciej Skomorowski, współzałożyciel EUCO, amator triathlonu i sponsor tej dyscypliny sportu. 

fot. Piotr Sauerland

 

skomorowski

 

14657497 747902348684217_5176848843624540298_n


Wyniki PRO mężczyzn

1. Jan Frodeno (GER) 8:06:30
2. Sebastian Kienle (GER) 8:10:02
3. Patrick Lange (GER) 8:11:14
4. Ben Hoffman (USA) 8:13:00
5. Andi Böcherer (GER) 8:13:25
6. Tim O'Donnell (USA) 8:16:20
7. Boris Stein (GER) 8:16:56
8. Bart Aernouts (BEL) 8:20:30
9. Ivan Raña (ESP) 8:21:51
10. Frederik Van Lierde (BEL) 8:21:59


Wyniki PRO kobiet

1. Daniela Ryf (SUI) 8:46:46
2. Mirinda Carfrae (AUS) 9:10:30
3. Heather Jackson (USA) 9:11:32
4. Anja Beranek (GER) 9:14:26
5. Kaisa Lehtonen (FIN) 9:15:40
6. Michelle Vesterby (DEN) 9:19:05
7. Sarah Piampiano (USA) 9:22:31
8. Lucy Gossage (GBR) 9:25:57
9. Asa Lundstrom (SWE) 9:22:59
10. Carrie Lester (AUS) 9:28:17

 

Szczegółowe wyniki z międzyczasami znajdziecie na stronie Ironman.com - wyniki

Opublikowane w Wydarzenia

Ironman World Championship Hawaii - to już dziś o 18.30 polskiego czasu. Najważniejsze wydarzenie w świecie triathlonu długodystansowego rozgrywa się co roku w drugą sobotę października w Kona, na hawajskiej wyspie Big Island. Miejsce to słynie między innymi z silnych cross winds (bocznego, bardzo silnego wiatru) i upałów, co wpływa na wyniki. Jeszcze nigdy w historii żaden zawodnik nie złamał 8h na Hawajach Czy w tym roku uda się to zrobić obecnemu mistrzowi świata i rekordziście na dystansie Ironman? Jan Frodeno jest niekwestionowanym liderem i już w ubiegłym roku mówiło się, że przy sprzyjających warunkach może zostać złamana granica 8h na Hawajach. Wiele zależy od warunków atmosferycznych. 

 

Oto garść informacji, które warto wiedzieć, oglądając Ironman Hawaii: 

 

1. Prognozowana temperatura na rano to 21 stopni Celsjusza, wilgotność 88%. Po południu temperatura ma wzrosnąć do 28 stopni, wilgotność natomiast spadnie do 63%. Temperatura odczuwalna to 30 stopni. Przez cały dzień będzie wiał wschodni wiatr z prędkością 4 m/s. Po południu może spaść niewielki deszcz. W szczególności na biegu przez rozgrzany asfalt temperatura może podskoczyć miejscami aż do 38 stopni.


2. Temperatura wody wynosi około 26 stopni, więc pianki są zabronione. Głębokość na większości trasy pływackiej to 6 metrów. Najgłębsze miejsce to 27 metrów.

 

3. Słońce wstaje na 10 minut przed startem pierwszej fali zawodników PRO. Dzień trwa niecałe 12 godzin, zachód słońca następuje o 18:05. Zawodnicy mają niecałe 17 godzin na pokonanie całej trasy. Najlepszym triathlonistom zajmuje to nieco ponad 8 godzin. Ostatni zawodnicy kończą zawody nawet 6 godzin po zmroku.

 

4. Najstarszym zawodnikiem jest ponownie 83 letni Japończyk Hiromu Inada, w zeszłym roku zabrakło jemu zaledwie 6 sekund aby zmieścić się w limicie czasowym. Najmłodszą zawodniczką jest także z Japoni Hiraya Shunz, ma 19 lat. Średnia wieku wszystkich amatorów to 43 lata.

 

5. Mirinda Carfae jest najszybszą biegaczką w stawce. Do niej należy rekord maratonu 2:50:26. Mark Allen w 1989 roku pobiegł maraton z czasem 2:40:04. Od tamtej pory minęło już 27 lat i nikt do tej pory nie pobił tego rekordu, pomimo techniki i wiedzy w sporcie, które rozwinęły się przez te lata.

 

6. W tym roku Michael Weiss będzie próbował pobić rekord trasy rowerowej. Będzie jechał na nowym rowerze Diamondback o masywnej ramie, z hamulcami tarczowymi.

 

7. Koła z pełnym dyskiem są zabronione ze względu na silne boczne wiatry, które potrafią uderzyć z prędkością 100 km/h.

 

8. Pula nagród wynosi 2,5 miliona złotych. Zwycięzca i zwyciężczyni zgarniają czeki na 460.000 zł.

 

9. W tym roku startuje najwięcej zawodników bo aż 2.300, z 64 krajów.

 

10. Każdy zawodnik przekraczający linię mety usłyszy “You are an Ironman!” - Jesteś człowiekiem z żelaza!

 

Sondaż - kto zwycięży MŚ Ironman Hawaii 2016? Proszę wpisywać w komentarzach Imię i nazwisko zawodnika oraz prognozowany czas. Dla pierwszych trzech osób, które najtrafniej wytypują nazwisko zwycięzcy i czas na mecie przewidzieliśmy nagrody książkowe. A już o godzinie 18.00 ruszamy z czatem i dyskusją, którą będziemy prowadzić aż do momentu pojawienia się na mecie pierwszych trzech zawodników i zawodniczek. 

 

Prezentujemy pierwszą 15-tkę PRO kobiet i mężczyzn. Jeżeli uważacie, że ktokolwiek inny spoza tej grupy zdobędzie pierwsze miejsce, prosimy wpisać to w komentarzu. 

 

MĘŻCZYŹNI

 

Jan Frodeno (GER)
Sebastian Kienle (GER)
Andreas Raelert (GER)
Brent McMahon (CAD)
Andy Potts (USA)
Joe Skipper (GBR)
Lionel Sanders (CAD)
Timothy O’Donnell (USA)
Jesse Thomas (USA)
Andi Bocherer (GER)
Tim Reed (AUS)
Timothy Van Berkel (AUS)
Eneko Llanos (ESP)
Ben Hoffman (USA)
Tyler Butterfield (BER)
Tim Don (GBR)
James Cunnama (RPA)
Cyril Viennot (FRA)
Frederik Van Lierde (BEL)

 

KOBIETY


Mirinda Carfrae (AUS)
Daniela Ryf (SUI)
Melissa Hauschildt (AUS)
Jodie Swallow (GBR)
Heather Wurtele (CAD)
Heather Jackson (USA)
Mery Beth Ellis (USA)
Yvonne Van Vlerken (NLD)
Leanda Cave (GBR)
Camilla Pedersen (DEN)
Anja Beranek (GER)
Annabel Luxford (AUS)
Meredith Kessler (USA)
Sarah Piampiano (USA)
Michelle Vesterby (DEN)

Opublikowane w Publicystyka
środa, 05 października 2016 18:51

Premiery rowerów triathlonowych na IM Hawaii

Jak co roku tuż przed Mistrzostwami Świata Ironman na Hawajach odbywa się expo, na którym producenci rowerów prezentują swoje nowe modele z przeznaczeniem do triathlonu. Jest to czas kiedy zawodnicy PRO szczególnie reklamują swoich sponsorów. Wygląd nowych rowerów zaczyna być coraz bardziej ekstremalny. Producenci twierdzą, że ich futurystyczne jednoślady są szybsze niż kiedykolwiek. Prześcigają się w badaniach nad tym, która rama jest bardziej aerodynamiczna i ma lepsze właściwości w stosunku do konkurencji i poprzednich modeli.

 

Najnowszy model Cervélo P5X, który był tajemnicą do samego końca, dopiero na Hawajach ujrzał światło dzienne. Cervélo zmieniło zupełnie wygląd nowej ramy. Projektanci pracowali nad tym modelem aż trzy lata. Zrezygnowano z rury podsiodłowej, co wcześniej już widzieliśmy w rowerach Dimond. Inżynierowie zapewniają, że rama w dalszym ciągu jest bardzo sztywna. Pod ciężarem przeciętnego zawodnika ugięcie ramy nie przekroczy 1 mm. Wprowadzono parę dużych aerodynamicznych schowków Speedcase i Stealthbox. Wprowadzono seryjnie montowane hamulce tarczowe. Zawodowo na Cervélo jeżdżą Heather and Trevor Wurtele. Cena katalogowa tego modelu na podzespołach Shimano Ultegra Di2 to około 44.000 zł, natomiast najdroższy model na SRAM Red eTap to około 60.000 zł. Jest to najprawdopodobniej pierwszy rower, który jest sprzedawany z dedykowaną walizką, która posiada poduszki powietrzne. Taka dodatkowa opcja kosztuje około 3.400 zł.

 

PremieryrowerwtriathlonowychnaIMHawaii1

 

PremieryrowerwtriathlonowychnaIMHawaii2

 

Dla porównania poniżej rower Dimond, który w 2012 roku wprowadził ramy bez rury podsiodłowej i od tamtej pory wprowadza ciągle udoskonalenia. Na Hawajach zaprezentowany będzie najnowszy model Marquise. Motto producenta  "Pozwólmy innym nas gonić".

 

PremieryrowerwtriathlonowychnaIMHawaii3

 

Nowy BMC Timemachine 01 jest dostępny z Shimano Dura-Ace Di2, Ultegra Di2 or SRAM Red eTap. Rower jest produkowany w dwóch wersjach dla triathlonistów z V-Cockpit oraz do jazdy na czas w wersji Flat-Cockpit. Liz Blatchford, która jest kontuzjowana i nie będzie startowała na Hawajach reklamuje rower na expo Ironmana.

 

IPremieryrowerwtriathlonowychnaIMHawaii4

 

Ventum One zaprezentował nowe malowanie ram w odświeżonym designie. Pojemnik na płyn 1,4 litra można zamówić jednym z wielu dostępnych kolorów.

 

 PremieryrowerwtriathlonowychnaIMHawaii6

fot. Andrzej Kozłowski

 

Andreasa Raelert będziemy mogli zobaczyć na zupełnie nowym modelu Cube C:68. Zwróć uwagę na otwór z przodu ramy.

 

PremieryrowerwtriathlonowychnaIMHawaii7

 

Odważny projekt prezentuje Diamondback Andean. Jest to zdecydowanie najbardziej masywna rama. Producent zapewnia, że jest to najszybszy rower na świecie. Na tym właśnie sprzęcie Michael Weiss będzie próbował pobić rekord trasy rowerowej na Hawajach.

 

PremieryrowerwtriathlonowychnaIMHawaii8

 

Opublikowane w Wydarzenia

Ironman na Hawajach jest marzeniem wielu zawodników - amatorów i PRO, którzy trenują triathlon na długim dystansie i marzą o ukończeniu tych mitycznych zawodów lub zdobyciu kwalifikacji na Mistrzostwa Świata w bezpośredniej walce na jednej z kilkudziesięciu imprez na cały świecie. Zawody na Hawajach rozgrywane są od 1978 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Bliżej tych wydarzeń jest również Polska i coraz częściej nasi zawodnicy z różnych kategorii wiekowych zdobywają sloty na te najważniejsze zawody w roku. Poniżej wybrałem dla Was 20 faktów, których możecie nie pamiętać z wieloletniej historii Ironmana, ale również z ostatnich kilku lat. Ironman.com co roku "bawi się" w publikację takich wyliczanek, a niektóre statystyki są bardzo interesujące.

 

1. Najdłużej utrzymującym się rekordem ustanowionym podczas Mistrzostw Świata Ironman Hawaii jest rekord należący do Marka Allena. Niepobity od 1989 roku czas maratonu 2:40:04. Czas ten jest o tyle niesamowity, że zawiera w sobie również czas T2! 


 2. Legendarny triathlon narodził się na plaży Waikiki - na południowym wybrzeżu wyspy O'ahu w dzielnicy Honolulu, ale po 3 latach, przeniesiono wyścig na wulkaniczne pustkowie wyspy Big Island na Hawajach i zmieniono termin wyścigu z lutego na październik. Od tego momentu Kona stała się mekką triathlonistów. O historii powstania triathlonu na Hawajach Akademia Trithlonu pisała w artykule pt.: "Króta historia triathlonu na Hawajach"


 3. Najmłodszym zawodnikiem, który ukończył zawody na Big Island jest 14-letni Rodkey Faust z Rathdrum (Idaho). Wziął udział w zawodach w lutym 1982 roku i ukończył je z wynikiem 13:36:17.  W 1981 roku natomiast zanotowano najgorszy czas - 26 godz 20 min (Walt Stack -73 lata). Później  wprowadzono limit czasowy. 


4. Plaża z piaskiem zielonego koloru jest jedną z dwóch takich w USA i jedną z 4 na świecie. Papakolea Beach, nazywana także Mahana Beach albo Green Sand Beach (czyli „Plaża Zielonego Piasku”). Na intensywnie zielonej plaży mienią się kryształki oliwinów – półszlachetnych kamieni należących do grupy krzemianów. Mają pochodzenie wulkaniczne


5. Pierwszą kobietą, która wzięła udział w Mistrzostwa Świata Ironman Hawaii była Lyn Lemaire. Wystartowała w 1979 roku, a więc rok po inauguracji zawodów, zajmując ostatecznie piąte miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 12:55:38. W pewnym momencie, jadąc na rowerze, była na drugim miejscu, tuż za Tomem Warrenem, mając do niego tylko 10 minut straty


6. Przez pierwsze 3 lata zawodnicy mogli korzystać z pomocy ekip wspierających, tzw. "supportu". Od 1981 pomoc z zewnątrz, poza podawaniem napojów i suplementów w specjalnie do tego przenaczonych strefach, jest zabroniona


7. Najmniejsza przewaga, którą zdobyto Mistrzostwo Świata na Hawajach, wynosi 29 sekund. Było to podczas zawodów w lutym 1982 roku kiedy to Kathleen McCartney wyprzedziła na ostatnich metrach ledwo idącą Julie Moss


8. Po raz pierwszy nagrody pieniężne za zwycięstwo w IM Hawaii zostały przyznane w 1986 roku. Pula nagród wynosiła wówczas 100.000 dolarów amerykańskich.


9. Do tej pory tylko 3 zawodników wygrało zawody, mając za sobą jednocześnie wygrany etap rowerowy. W ubiegłym roku zrobił to Jan Frodeno, wcześniej udało się do Sebastianowi Kienle, a trzecim zawodnikiem, który zrobił to jako pierwszy był Normann Stadler (2006)


10. Wśród tych, którzy stanęli na pierwszym stopniu podium próżno szukać Amerykanów. Ostatni raz Amerykanin wygrał zawody na Hawajach w 2001 i 2002 roku. Był to Tim DeBoom


11. Najstarszym zawodnikiem, który wystartował na Big Island jest Lew Hollander (85 lat)


12. Średnio uczestnicy Ironmana na Hawajach tracą podczas zawodów od 3 do 5% ciężaru ciała


13. W ubiegłym roku w MŚ na Hawajach wystartowały 664 kobiety (28%) i 1717 mężczyzn (72%). Ogółem 2.381 osób, co jest rekordem


14. Średnia wieku amatorów startujących w Mistrzstowach Świata na Hawajach w 2015 roku to 43.2 lata. Średnia wieu zawodników PRO 33.7


15. Zawodnicy PRO walczą o nagrody pieniężne, a łączna pula wynosi 650 tysięcy dolarów. Zwycięzca i zwyciężczyni zabierają do domu po 120 tysięcy dolarów


16. W organizacji zawodów pomaga ponad 5 tysięcy wolontariuszy


17. Najliczniejszą reprezentacją narodową w 2015 roku były Stany Zjednoczone - 768 zawodników, co dało blisko 32 procent. Reprezentowali oni 48 Stanów z czego najliczniejsza była reprezentacja Kalifornii (138), następnie: Colorado (54), Hawaii (49), Texas (44) i New York (44)


18. Drugą co do liczebności nacją jest Australia - 250 zawodników i zawodniczek. Następnie: Niemcy (175), Wielka Brytania (148), Kanada (114) i Brazylia (98)


19. Największy przyrost liczby zawodników w ciągu roku uzyskały takie kraje jak: Portugalia, Singapur, Norwegia, Estonia i Brazylia


20. Wpisowe na pierwsze zawody w lutym 1978 roku wynosiło... 3 dolary!


 

 

Jeżeli chcesz sobie przypomnieć, jak wyglądał wyścig o Mistrzostwo Świata Ironman Hawaii 2015 zobacz nasze poprzednie artykuły.

 

Filmowa relacja z Mistrzostw Świata Ironman Hawaii 2015

 

 

 

check-it-out  Gwiazda 1

 

 

Opublikowane w Felietony
pierwsza
poprzednia
1
Strona 1 z 4

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test