brett sutton
Home Aktualności Publicystyka Artykuły w etykiet: WTS Cozumel

Ironman World Championship Hawaii Kona 2016

 

Najważniejsze wydarzenie w świecie triathlonu długodystansowego rozgrywa się co roku w drugą sobotę października w Kona, na hawajskiej wyspie Big Island. Mistrzostwa Świata na długim dystansie 3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu. Oglądając filmik można poczuć atmosferę, jaka towarzyszy każdemu triathloniście.

 

 

XTERRA World Championship Hawaii 2016

 

Wyspa Maui na Hawajach to miejsce, gdzie powstało XTERRA czyli 1,5 km pływania w oceanie, 32 km jazdy na rowerze górskim z ponad 1000 m przewyższenia oraz 10,5 km biegu przełajowego przez lasy i piaszczystą plażę. Na filmiku można zobaczyć, z jakimi warunkami na trasie muszą się zmagać zawodnicy.

 

 

Olympic & sprint distance World Championship Cozumel 2016

 

Wszyscy już znają dramatyczny finisz braci Brownlee podczas Wielkiego Finału WTS w Cozumel. Na poniższym filmiku możemy za to zobaczyć, jak bawili się amatorzy podczas Mistrzostw Świata Age Group na olimpijce i sprincie. Cozumel zawsze gwarantuje krystalicznie czystą wodę i wysoką temperaturę.

 

 

Ironman 70.3 World Championship Sunshine Coast 2016

 

Mistrzostwa Świata na dystansie połowy Ironmana w ubiegłym roku zawitały do słonecznej Australii. Były to mistrzostwa z największą liczbą uczestników z Polski, zawody ukończyło 34 triathlonistów z naszego kraju. Jako pierwszy Polak w historii Miłosz Sowiński wystartował w kategorii PRO.

 


Opublikowane w Publicystyka

Jak podaje portal thelawyer.com u jednego z brytyjskich triathlonistów wykryto zabronioną substancję klenbuterol. Miało to miejsce podczas tegorocznego Wielkiego Finału WTS na dystansie olimpijskim w Cozumel. Test wykazał śladową ilość tego związku we krwi zawodnika. Sytuacja jest skomplikowana ponieważ w Meksyku, jak i w Chinach, występuje ryzyko zjedzenia mięsa, które zawiera tę substancję. Z drugiej strony Klenbuterol jest używany także jako substancja maskująca przy stosowaniu innego rodzaju dopingu, a jego okres połowicznego rozpadu wynosi średnio 34 godziny.


Bardzo małe stężenie tej substancji może świadczyć o tym, że zawodnik zjadł coś co zawierało klenbuterol. Cała odpowiedzialność jednak spoczywa na zawodniku, który musi być bardzo ostrożny i dbać o to, co spożywa. Sześć lat temu znany kolarz Alberto Contador został zawieszony na dwa lata i odebrano mu zwycięstwa 2010 Tour de France i 2011 Giro d’Italia właśnie z powodu śladowej ilości klenbuterolu w moczu.

 

Klenbuterol został wycofany z lecznictwa w 1988 roku. Ma właściwości pobudzające i potencjalnie wspomaga wydolność organizmu. Pobudza wzrost tkanki mięśniowej, jednocześnie ograniczając ilość tkanki tłuszczowej. Obecnie stosowany jest w weterynarii na przykład podczas leczenia ciężkiej postaci astmy u koni. Nielegalnie podawany jest w zawyżonych dawkach zwierzętom tucznym. Spożycie takiego znieczyszczonego mięsa może prowadzić do zatrucia. 


Zakaz startów za naruszenie przepisów wynosi cztery lata. Tłumaczenie zawodnika wskazywało na zanieczyszczone mięso jako na najbardziej prawdopodobne źródło pochodzenia tej substancji. Ponieważ zawodnik nie był ostrzeżony przez Brytyjską Federację Triathlonu, kara zostanie oddalona, pomimo pozytywnego wyniku próbek A i B. Brytyjska Federacja Triathlonu wspiera swojego zawodnika w trakcie postępowania analizującego ten przypadek, biorąc na siebie odpowiedzialność za brak ostrzeżenia całej drużyny przed ryzykiem spożywania lokalnego mięsa podczas pobytu w Meksyku.


ITU chroni tożsamość triathlonisty, u którego została wykryta zabroniona substancja. Nazwisko dopiero może zostać ujawnione w momencie gdy zostanie nałożona kara. Ma to za zadanie chronić dobrę imię sportowca, aby nie ucierpiał w żaden sposób jeżeli okaże się niewinny.


Aktualizacja 12.12.2017

Nie jest określone czy sprawa dotyczy zawodowego triathlonisty czy amatora.

Opublikowane w Wydarzenia

Wielki Finał WTS w Cozumel 2016 przechodzi do historii jako niesamowity wyścig z dramatycznym finiszem. Czegoś takiego jeszcze nie było. Jonathan Brownlee (GBR) w końcówce biegu miał na tyle dużą przewagę, że można było już być pewnym jego zwycięstwa. Nieoczekiwanie na 400 metrów przed metą Jonathan zaczął tracić kontrolę nad własnym ciałem. Nie mógł już wykonać samodzielnie kroku i zaczął tracić równowagę. Widząc to co się dzieje jego starszy brat Alistair złapał go, wziął pod ramię i ciągnął do samej mety. Tuż przed samą linią mety pchnął Jonathana, aby ten wpadł na metę na drugiej pozycji, a sam przeszedł jako trzeci. Jonathan bezwładnie upadł i już nie podniósł się samodzielnie. Ekipa ratowników szybko udzieliła jemu pomocy. W tym czasie Henri Schoeman (RSA), brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio zdołał wyprzedzić wspierających się braci i wygrał finałowy wyścig, zgarniając 120.000 zł.

 

NajbardziejDramatycznyTriathlonWHistorii2

 

Jonathan aby zwyciężyć w całym cyklu w 2016 roku musiał być pierwszy. Tak się nie stało, a Mario Mola (ESP) przekroczył metę na 5 pozycji, wystarczyło to aby Mario pozostał liderem rankingu i zdobył tytuł Mistrza Świata z przewagą zaledwie 4 punktów nad Jonathanem Brownlee. Mario Mola, Mistrz Świata 2016 w triathlonie olimpijskim zabiera do domu czek o wartości ponad 300.000 zł. Jonathan po wyścigu został zabrany do szpitala na obserwację. Napisał na Twitterze, że już wszystko z nim w porządku i doszedł do siebie.

 

 NajbardziejDramatycznyTriathlonWHistorii1

 

W ostatnim dniu Mistrzostw Świata w Cozumel odbył się wyścig Elity mężczyzn na dystansie olimpijskim. Były to zarazem ostatnie zawody w tym roku. Maro Mola zdobył siódmy tytuł mistrzowski dla Hiszpanii. Wcześniej tego dokonali Ivan Rana i aż pięć razy Javier Gomez. Od 2012 roku Hiszpanie nie oddają tego tytułu do innych rąk.
Przed zawodami mogliśmy sobie postawić pytanie czy Alistair Brownlee przyjechał pomóc bratu wygrać tytuł mistrzowski, czy sam chciał wygrać Wielki Finał? Przebieg zawodów od początku układał się pod braci. Wyszli z gorącej wody o temperaturze 29 stopni na drugiej i trzeciej pozycji. Na rowerze od razu uformowała się mała ośmioosobowa grupa, która powiększała swoją przewagę z każdym kilometrem. Do tej grupy nie załapali się ani Mario Mola, ani Richard Murray (RSA). W strefie zmian T2 grupa uciekająca wypracowała ponad 1:30 przewagi nad dużym peletonem. Na biegu Jonathan Brownlee narzucił od samego początku wysokie tempo, jedynie był w stanie to utrzymać Henri Schoeman oraz starszy z braci Alistair. Henri Schoeman jest triathlonistą małej budowy ciała i łatwiej jemu było znieść upał w porównaniu do zawodników o dużej masie ciała.


Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak wyglądał dramatyczny finisz.

 

 

Na poniższym zdjęciu Hiszpanie Mola i Alarza, którzy zajęli 1 i 3 miejsce w rankingu WTS, Jonathan Brownlee nie pojawił się na dekoracji.

 

NajbardziejDramatycznyTriathlonWHistorii4

 

Wyniki mężczyzn:

 

1. Henri Schoeman RSA 1:46:50
2. Jonathan Brownlee GBR 1:47:08
3. Alistair Brownlee GBR 1:47:08
4. Richard Murray RSA 1:47:35
5. Mario Mola ESP 1:47:36
6. Ryan Bailie AUS 1:47:40
7. Crisanto Grajales MEX 1:47:46
8. Jelle Geens BEL 1:47:52
9. Fernando Alarza ESP 1:47:53
10. Adam Bowden GBR 1:47:55


Końcowy ranking WTS:


1. Mario Mola ESP 4819
2. Jonathan Brownlee GBR 4815
3. Fernando Alarza ESP 4087
4. Henri Schoeman RSA 3160
5. Richard Murray RSA 2975
6. Ryan Bailie AUS 2893
7. Crisanto Grajales MEX 2822
8. Pierre Le Corre FRA 2810
9. Adam Bowden GBR 2700
10. Alistair Brownlee GBR 2679

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test