Puchar Świata ITU Cagliari z udziałem polskich triathlonistów

Kolejny przystanek Pucharu Świata w Triathlonie ITU odbył się w Cagliari. Miasto to znajduje się na południowym wybrzeżu Sardynii, wyspy należącej do Włoch. W zawodach wzięło udział 6 triathlonistów z Polski.

Najlepiej poszło Marii Cześnik, która zajęła 18 miejsce. Strata Marii do pierwszej zawodniczki to 2 min. 37 sek. Warto zwrócić uwagę na poziom jaki w dalszym ciągu utrzymuje Maria Cześnik, która startuje razem z zawodniczkami o 20 lat młodszymi od siebie. Pozostałe triathlonistki zajęły dalsze miejsca. Paulina Klimas – 35, Aleksandra Rudzińska – 38 i Marta Łagownik – 42. Alicja Ulatowska została zdyskwalifikowana ponieważ nie odbyła kary, którą na nią nałożono w trakcie wyścigu.

Swój debiut w Pucharze Świata zaliczył Michał Oliwa. Początkowo wszystko szło po myśli Michała, wyszedł z wody na 13 pozycji ze stratą 24 sekund do lidera. Załapał się do pierwszej grupy rowerowej, jednak los pokrzyżował mu plany. Na jednej z nawrotek zderzył się z innym zawodnikiem i defekt przedniego koła hamował go do końca trasy. Michał tylko walczył o ukończenie triathlonu. Taka postawa jest zawsze godna uznania. Przekroczył linię mety na ostatnim – 57 miejscu.

Komentarz po startowy Marii Cześnik:

“Po dwu latach dziś znowu stanęłam na starcie Pucharu Świata. Blisko 50 dziewczyn na starcie i bardzo szybkie i dynamiczne ściągnie. 18 miejsce jak na rangę zawodów całkiem przyzwoite. Dobre pływanie i bieg i ciągle nie najlepszy rower pod względem technicznym przez co straciłam kilka cennych miejsc. Na zawodach startowały jeszcze 4 zawodniczki z Polski zbierające pierwsze doświadczenia. Gratulacje dla wszystkich za walkę i pierwsze punkty.
#arena #onrunning #uvex #polar #odmladzaniestawow #rotor #fortunabox”

FB Maria Cześnik

Wyścig kobiet rozstrzygnął foto-finisz. Lisa Perterer AUT i Taylor Spivey USA walczyły w końcowym sprincie, bark w bark, do samej mety. Lepsza o ułamek sekundy okazała się Lisa Perterer. Wśród mężczyzn aż dwóch Włochów “u siebie” stanęło na podium. Zwyciężył Delian Stateff ITA.

W zawodach wziął udział Alex Yee GBR, który miał najszybszy czas biegu na 5 km – 15:02. Był to aż o 20 sekund szybszy czas od zwycięzcy triathlonu. Ostatecznie Alex zajął 8 miejsce. Piszę o tym zawodniku nie bez przyczyny. Ten 20 latek 2 tygodnie temu został Mistrzem Wielkiej Brytanii w biegu na 10.000 m. Uzyskał niesamowity czas 27 min. 51 sek. Jest to wynik lepszy o 2 sekundy od polskiego rekordu na tym dystansie, który ma już 40 lat. Więcej o tym triathloniście będzie w kolejnym artykule.