Relacja z Mistrzostw Polski w Duathlonie Rumia 2017

Mistrzostwa Polski w Duathlonie na rok 2017 przeszły do historii. Pierwsze refleksje: dopisała wspaniała pogoda (słonecznie około 16-18 stopni C), na pewno warto je organizować – sprawdziła się formuła zawodów z podziałem na trzy wyścigi, mimo debiutu organizacyjnego Rumia we współpracy z Polskim Związkiem Triathlonu zorganizowała je dobrze. Sama rywalizacja też była niezwykle ciekawa. Nowymi mistrzami Polski w Duathlonie na rok 2017 zostali Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk oraz Kacper Stępniak z UKS Tri-Team Rumia reprezentujący także grupę treningową Elemental Tri Team. Szczegóły poniżej.

O 11 :00 przystąpili do rywalizacji MP przystąpili młodzicy i juniorzy młodsi na dystansie super sprinterskim (2,5-10-1,25). Cały wyścig wygrał prowadząc od startu do mety jeden z faworytów, junior młodszy Dawid Goryński z UKS TRS Susz. Do wygranej wyraźnie i na solo trzeba było pobiec 2,5km po 3.18/km, pojechać odcinek kolarski ok 40km/h i można było drugi bieg zrobić w sposób rozluźniony. Rywalizację dziewczyn w całym wyścigu i zarazem kategorię juniorek młodszych wygrała 100% faworytka – Julia Sanecka z Delf Gryfino. Najlepszymi młodzikami MP zostali: Ada Skrzypczak z KS IRONMAN CS Polska ze Szczecina i Marcin Stanglewicz z UKS Tri-Team Rumia. Wyścig ukończyło 30 zawodniczek i zawodników.

O 12:00 wystartowali zawodnicy amatorzy na dystansie sprinterskim (5-20-2,5) w MP Grup Wiekowych. Rywalizacja odbyła się w konwencji bez draftingu przy dopuszczonych rowerach triathlonowych do jazdy indywidualnej na czas. Cały wyścig wygrał we wspaniałym stylu Sopocianin Jakub Ruciński przed Janem Popławskim z Ostrowca Swiętokrzyskiego i Markiem Barczewskim z Torunia. W rywalizacji kobiet całego wyścigu zwyciężyły : Małgorzata Harasimiuk – Grodzka z Gdyni przed Małgorzatą Krawczyk z Zielonej Góry oraz Magdaleną Matulewicz z Elbląga. Zawodnicy w swoich opiniach podkreślili niezwykle dobrą, bezpieczną trasę kolarską do jazdy na czas idealną do formuły MP AG bez draftingu. Wyścig ukończyło 80 zawodniczek i zawodników.

O 13:45 nastąpił start do wyścigu główny MP dla wyczynowców w formule z draftingiem także na dystansie sprinterskim (5-20-2,5) . Wystartowali wszyscy zapowiadani faworyci, na czele z obrońcą tytułu i najlepszym polskim duathlonistą ostatnich lat Danielem Formelą. Drafting był dozwolony tylko między tą samą płcią. W rywalizacji mężczyzn na pierwszym biegu od razu uformowała się 6 osobowa czołówka faworytów i zgodnie zmieniając się na prowadzeniu pokonała dokładnie wymierzone 5km ( trzy pętle po 1.66 km) w 15’36” (ok. 3’07”/km) . Widać było, że mimo ostrego tempa część zawodników miała jeszcze spore rezerwy. Po biegu najlepszą strefą zmian wykazał się Kacper Stępniak (aktualny mistrz Polski w triathlonie na dystansie olimpijskim), który zdobył małą przewagę. Z kolei Krzysztof Hadas troszeczkę odstał od grupy i zaważyło to, że na rowerze uformowała się 5 osobowa czołówka bez Krzysztofa Hadasa (Kacper Stępniak, Daniel Formela, Jakub Woźniak, Maciej Kubiak i Jacek Krawczyk). Cześć kolarska odbywała się po płaskiej łatwej trasie z 3 nawrotami 180 st. Dochodziło do wielu prób rozerwania grupy, po 5km odpadł z grupy Jacek Krawczyk. Ostatecznie po rowerze do strefy zmian dojechała 4 osobowa czołówka z ok. 1’ przewagą nad Krawczykiem i ok. 1’30” nad Hadasem. Strefą zmian najszybciej pokonał ponownie Kacper Stępniak i został liderem wyścigu. Tuż za nim uplasowali się Daniel Formela, Maciej Kubiak i Jakub Woźniak. Po pierwszej z dwóch pętli biegu utworzyły się dwie pary : Formela, Stępniak i po ok. 5” Kubiak, Woźniak. Ostatecznie po iście sprinterskim finiszu zwyciężył Kacper Stępniak przed Danielem Formelą . Kacper został także mistrzem Polski młodzieżowców do 23 lat. Trzecie miejsce także po sprincie wywalczył Jakub Woźniak z Krakowa. Średnia prędkość drugiego biegu zwycięzcy wyniosła dokładnie 3.09/km . Mata pomiarowa była tak ulokowana, że mierzyła czas odcinka 2,44 km.

W rywalizacji kobiet zabrakło najlepszych polskich zawodniczek z dystansu olimpijskiego . Za to zobaczyliśmy walkę zawodniczek młodych (Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk, Roksana Słupek z MUKS Piętnastka Bydgoszcz ) kontra przedstawicielki dystansu IRONMAN (Ewa Bugdoł z WLKS Kmicic Częstochowa i Olga Kowalska z Trinergy z Warszawy . Wygrały młode zawodniczki, które odbiegły na pierwszym biegu (5km zgodnie w 18’16”), kontrolowały przewagę na odcinku kolarskim i wspólnie finiszowały w drugim biegu. Lepszym finiszem popisała się Marta Łagownik i zdobyła mistrzostwo Polski w kategorii Elity i młodzieżowców do 23 lat. Trzecie miejsce zajęła Olga Kowalska z Trinergy a czwarte bardzo utytułowana na długich dystansach Ewa Bugdoł z WLKS Kmicic Częstochowa – ubiegłoroczna mistrzyni Europy (ETU) na dystansie IRONMAN. Mistrzami Polski w kategorii juniorów zostali: wspomniana wcześniej Roksana Słupek z MUKS Piętnastka Bydgoszcz oraz Michał Jarliński z UKS Tri-Team Rumia, który znakomicie pobiegł drugi bieg duathlonu nieznacznie przegrywając ten odcinek z najlepszymi seniorami. W rywalizacji wyczynowców wyścig ukończyło 25 zawodniczek i zawodników.

Podsumowując zawody i sens rozgrywania duathlonów przychodzą następne refleksje, że jest to wspaniała rywalizacja, która wymaga po prostu dobrej organizacji. Jeśli tak się stanie to o zainteresowanie zawodników nie ma się co martwić . Będą chętni wyczynowcy i amatorzy. Najlepszym rozwiązaniem odnośnie kalendarza strategicznie dla potrzeb dyscypliny wydaje się jednak wiosna tuż przed triathlonami.

Mistrzostwa Polski zorganizował Uczniowski Klub Sportowy Tri-Team Rumia we współpracy z Polskim Związkiem Triathlonu i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi .Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowym Miasta Rumia i Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Organizator dziękuję uprzejmie także Fundacji Miasto Sportu za wsparcie imprezy 70 wolontariuszami.