RSS - Akademia Triathlonu Akademia Triathlonu - baza najbardziej specjalistycznej wiedzy o triathlonie w polskim internecie. http://akademiatriathlonu.pl Mon, 20 Nov 2017 16:57:12 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management pl-pl Garmin Iron Triathlon 2018 - ruszyły zapisy! http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3631-garmin-iron-triathlon-2018-ruszyly-zapisy http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3631-garmin-iron-triathlon-2018-ruszyly-zapisy Garmin Iron Triathlon 2018 - ruszyły zapisy!

W przyszłym roku, najstarszy w Polsce cykl Garmin Iron Triathlon odbędzie się już po raz siódmy! Rok 2018 przyniesie wiele niespodzianek, z których najważniejsze to przede wszystkim nowe lokalizacje w cyklu oraz kolejny dystans! Zapisy na cały cykl właśnie ruszyły!

 

Z roku na rok organizatorzy rozwijają swój cykl, tak i w sezonie 2018 będzie można spodziewać się wielu nowości. Przede wszystkim, zwiększyła się ilość lokalizacji cyklu, który odbędzie się w siedmiu miejscowościach. Dzięki temu Garmin Iron Triathlon stanie się największym cyklem w Polsce! Zmienia się także miejsce inauguracji serii na Płock, a Piaseczno zostaje przeniesione z maja na lipiec i tym samym będzie to impreza dwudniowa. Do cyklu Garmin Iron Triathlon powraca Gołdap, natomiast jak co roku wielki finał cyklu zostanie rozegrany w nowej lokalizacji – tym razem w Augustowie! Ślesin, Elbląg i Stężyca pozostają w kalendarzu bez zmian

 

Kalendarz startowy Garmin Iron Triathlon 2018:

20.05.2018 – Etap 1 Płock (1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM)

03.06.2018 – Etap 2 Ślesin (1/4 IM, 1/8 IM)

17.06.2018 – Etap 3 Elbląg (1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM)

01.07.2018 – Etap 4 Stężyca (1/4 IM, 1/8 IM)

14-15.07.2018 – Etap 5 Piaseczno (1/4 IM, 1/8 IM)

12.08.2018 – Etap 6 Gołdap (1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM)

26.08.2018 – Etap 7 Augustów (1/4 IM, 1/8 IM)

 

„Przyszły rok to dużo nowości w cyklu! Dbamy o to, by Garmin Iron Triathlon był jeszcze bardziej atrakcyjny dla zawodników, dlatego między innymi zwiększamy ilość edycji, a także urozmaicamy cykl o nowy dystans. Jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas lokalizacje przypadną do gustu także kibicom oraz rodzinom naszych zawodników, którzy co roku tłumnie dopingują swoich triathlonistów" – powiedział Filip Szołowski, organizator cyklu z firmy Labosport Polska.

git2018 1

DYSTANSE CYKLU GIT 2018

Kolejną nowością będzie wprowadzenie trzeciego dystansu w wybranych edycjach. Mowa o „połówce" czyli 1/2 IM, na której będzie można wystartować w Płocku, Elblągu i Gołdapi. Zawodnicy wybierający ten dystans będą mieli do przepłynięcia 1,9 km, do przejechania na rowerze 90 km i do przebiegnięcia półmaraton, czyli 21,1 km. Tradycyjnie, w każdej miejscowości zawodnicy będą mogli wystartować na dystansach 1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,55 km) oraz 1/8 IM (0,475 km – 22,5 km 5,275 km). Ponadto na każdym z wymienionych dystansów będzie można wystartować indywidualnie lub w trzyosobowej sztafecie. Zawodom triathlonowym jak co roku towarzyszyć będzie ciesząca się ogromną popularnością impreza towarzysząca – Garmin Kids, czyli zawody biegowe dla dzieci. Najmłodsi będą mogli zmierzyć się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

 

KAŻDA IMPREZA JEST WYJĄTKOWA

To nie wszystkie nowości, jakie czekają na zawodników w przyszłym roku. Każda z imprez będzie miała swój motyw przewodni, i tak w Płock to historyczna pierwsza „połówka" w cyklu oraz inauguracja serii. W Ślesinie tradycyjnie już odbędą się Mistrzostwa Teamów – zostanie stworzona specjalna klasyfikacja, w której będzie można wyłonić najlepszego zawodnika i zawodniczkę danego klubu. W Elblągu nowością będzie jedyna w Polsce atestowana trasa! Atest trasy kolarskiej i biegowej przeprowadzi licencjonowany atestator z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Ponadto trasa pływacka zostanie zmierzona metodą geodezyjną. W Stężycy odbędą się cieszące się dużą popularnością Firmowe Mistrzostwa Sztafet, w których udział wezmą zespoły reprezentujące firmy z całej Polski. Ponadto w Stężycy odbędą się zawody Swimrunowe, które wystartują dzień przed triathlonem (więcej na www.swimrunseries.pl) i to wszystko w kaszubskich rytmach, ponieważ podczas tego weekendu zawodników do boju będzie zagrzewało kilkanaście lokalnych kapel. Nowością w Piasecznie, oprócz rozłożenia zawodów na dwa dni, będzie Triathlonowy Ekiden – firmowa sztafeta. Impreza towarzysząca zawodom w Gołdapi to Festiwal Lokalnych Przysmaków, gdzie będzie można posmakować dania tzw. kuchni pograniczna, m.in. kartaczy czy sękaczy. Augustów to wielkie zakończenie cyklu oraz walka o samochód, w której udział wziąć może każdy finisher cyklu, czyli osoby, które ukończą przynajmniej cztery edycje Garmin Iron Triathlon 2018!

 

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU

Bez zmian pozostaną reguły klasyfikacji generalnej cyklu, w której jak co roku liczyć się będę cztery najlepsze czasy w przypadku dystansu 1/4 IM oraz 1/8 IM. Zawodnikom startującym na „połówce" zliczona zostanie suma dwóch najlepszych wyników. Dzięki takiemu rozwiązaniu triathloniści będą mogli ukończyć tzw. „Ironmana na raty" w przypadku osób rywalizujących na 1/4 IM i na 1/2 IM, a także „połówki na raty", dla tych, którzy ścigać się będą na dystansie 1/8 IM.

O tym, kto zwycięży w klasyfikacji generalnej w rywalizacji open kobiet i mężczyzn, a także w kategoriach wiekowych dowiemy się podczas wielkiego finału. Wtedy poznamy także finisherów cyklu Garmin Iron Triathlon, czyli osoby, które ukończą przynajmniej cztery imprezy na dowolnych dystansach wchodzące w skład serii GIT 2018. Finisherzy cyklu będą mogli wziąć udział w rywalizacji „Kto pierwszy ten lepszy", w której główną nagrodą będzie samochód osobowy ufundowany przez sponsora zawodów!

Dodatkową klasyfikacją końcową cyklu, w której przewidziane będą wartościowe nagrody, będzie „Battle of the sexes" na dystansie 1/4 IM, czyli bitwa płci (połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn). W bitwie płci liczy się łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszego mężczyzny i łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszej kobiety, który będzie porównany z wynikami Mistrzów Świata z Hawajów z 2017 roku. Który z zawodników będzie bliżej czasu Patricka Lange (8:01:40) i która z zawodniczek będzie bliżej czasu Danieli Ryf (8:50:47) lub kto pokona ten czas z większą przewagą zwycięży w klasyfikacji generalnej cyklu. W ten sposób wyłoni się najlepszy zawodnik lub zawodniczka całego cyklu i będzie można wirtualnie porównać czasy z najlepszymi zawodnikami na świecie.

git2018

 

KLASYFIKACJA GENERALNA KLUBÓW
W cyklu Garmin Iron Triathlon 2018 będzie prowadzona klubowa klasyfikacja generalna całego cyklu na wszystkich trzech dystansach, na których stawiamy na poziom sportowy zawodników oraz ilość zawodników w drużynie. Klasyfikacja drużynowa będzie oparta na sumie indywidualnych czasów czterech najlepszych zawodników i/lub zawodniczek z danej drużyny w czterech najlepszych imprezach dla dystansu 1/4IM i 1/8IM oraz w dwóch najlepszych imprezach dla dystansu 1/2IM. Końcowa klasyfikacja drużynowa jest wspólna dla drużyn żeńskich, męskich lub mieszanych. Ponadto jeśli w danej drużynie ukończą zawody więcej niż 4 osoby, to każdy kolejny zawodnik pomniejsza czas łączny na danym etapie o jedną minutę. W przypadku kobiety czas pomniejszany będzie o 2 minuty. W klasyfikacji drużynowej liczą się 4 najlepsze etapy na dystansach 1/4IM i 1/8IM oraz 2 najlepsze etapy w przypadku klasyfikacji końcowej na 1/2IM! Dla każdego dystansu prowadzona jest osobna klasyfikacja.

Aby drużyna została sklasyfikowana, wystarczy wpisać jej dokładną nazwę w polu „Klub" w panelu zawodnika. Ważne jest to, aby nazwa drużyny była identyczna u wszystkich członków tej drużyny. Drużyna zgłoszona do tej klasyfikacji może być formalna lub nieformalna np. klub sportowy, stowarzyszenie, firma itp.

Minimalna ilość zawodników w drużynie to 3 osoby. W takim przypadku do sumy czasów 3 zawodników zostanie doliczony czas ostatniego zawodnika z tych zawodów.

Jeśli zawodnik, który jest w drużynie X będzie chciał zmienić barwy na drużynę Y, to wyniki z odbytych już imprez zostają w drużynie X. Na kolejnych imprezach zawodnik będzie już wliczany do drużyny Y. Dekoracja klasyfikacji drużynowej odbędzie się podczas finałowej edycji w Augustowie.

 

Zapisy na przyszłoroczną edycję cyklu Garmin Iron Triathlon wystartowały dzisiaj (20 listopada), o godz. 12:00. Tradycyjnie dla osób startujących w więcej niż jednej imprezie wchodzącej w skład cyklu przewidziane zostały rabaty. Aby zapisać się na zawody wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie cyklu www.irontriathlon.pl.

]]>
Wydarzenia Mon, 20 Nov 2017 11:18:06 +0000
Laura Knoblach w wieku 22 lat ukończyła Deca triathlon - 10 x ironman http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3630-laura-knoblach-w-wieku-22-lat-ukonczyla-deca-triathlon-10-x-ironman http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3630-laura-knoblach-w-wieku-22-lat-ukonczyla-deca-triathlon-10-x-ironman Laura Knoblach w wieku 22 lat ukończyła Deca triathlon - 10 x ironman

Dla przeciętnego triathlonisty dystans ironmana to jest duże wyzwanie. Jednak dla niektórych to za mało. Laura Knoblach USA w wieku zaledwie 22 lat ukończyła Deca Ironman Triathlon Swiss Ultra, czyli dystans równy 10 x ironman. Do przepłynięcia miała 38 km w basenie, następnie do przejechania rowerem 1800 km, a na końcu 422 km biegu. Żadna triathlonistka w tak młodym wieku nie ukończyła wcześniej tak długiego dystansu w triathlonie. Jest to ekstremalny wysiłek dla organizmu. Jak widać granice wytrzymałości przesuwają się coraz bardziej. Pokonanie tego dystansu zajęło jej niespełna 13 i pół dnia, a dokładnie 320 godzin, 40 minut i 30 sekund. Tym samym ustanowiła rekord swojego kraju w kategorii kobiet.

 

Laura podzieliła swój wyścig następująco. 38 km pływania (760 basenów długości 50 metrów) pokonała ciągiem w 19 godzin. Na tym etapie jeszcze dobrze się czuła. Następnego dnia udała się na rower. Dziennie robiła po około 300 kilometrów na trasie o pętli długości 9 km. Wyznacznikiem przerwy było pojawienie się halucynacji. To był znak, że organizm już błaga o odpoczynek. Etap rowerowy zajął jej 6 dni. Aby na spokojnie zmieścić się w limicie czasowym i zmniejszyć ryzyko złapania kontuzji, triathlonistka podzieliła sobie na odcinki wynoszące mniej więcej 50 km. Przez pierwsze dwa dni szła. Co można robić podczas tak monotonnej czynności? Triathlonistka słuchała audiobooków, dzwoniła do rodziny, znajomych i dużo rozmyślała. W końcu miała wystarczająco dużo czasu na te czynności. W jednym z wywiadów udzielonych po zawodach powiedziała, że pokonanie takiego dystansu było trudniejsze psychicznie niż fizycznie. Codziennie zasypiając miała w głowie myśl, że po przebudzeniu będzie musiała przebiec znowu 50 kilometrów. To tak jak budować zamek z piasku, żeby na drugi dzień woda go zmyła.

 

 Fot. Swissultra

 

W marcu ubiegłego roku Laura Knoblach w wieku 21 lat ukończyła jako najmłodsza na świecie zawodniczka podwójnego ironmana na zawodach Double ANVIL Ultra Triathlon. Dystans tych zawodów wynosił 7,6 km pływania, 360 km roweru i 84,4 km biegu. Limit czasowy dla tych zawodów to 36 godzin. Triathlonistka Laura ukończyła double ironman w czasie 34 godzin 20 min i 38 sekund. Na początku nie wiedziała jak ma się przygotować do takiego startu. Pomyślała, że będzie symulowała zawody na treningach. Dodatkowym utrudnieniem przy dystansie ultra była praca 10-15 godzin tygodniowo oraz studia. Najwięcej czasu miała w weekendy, kiedy wychodziła na około 300 kilometrową przejażdżkę rowerem a następnie na bieg. Jakby tego było mało, na dwa miesiące podczas górskiej wycieczki złamała rękę. W związku z tym musiała trenować w gipsie. Niewiele zdążyła popływać przed zawodami.

 

Idąc za ciosem postanowiła wydłużyć dystans i pół roku później, w październiku ukończyła potrójnego ironmana Triple ANVIL Ultra Triathlon. Dystans tych zawodów to już 11,4 km pływania, 540 km roweru i 126,6 km biegu. Limit czasowy został ustalony na 60 godzin. Tym razem niewiele zabrakło do przekroczenia tego czasu. Wynik Laury to 59 godzin 36 minut i 46 sekund.

 

Można zadać sobie pytanie skąd Laura Knoblach czerpie motywację do ultra triathlonów w tak młodym wieku. Laura doznała napaści na tle seksualnym. Po tym zdarzeniu przeżyła traumę, z której triathlon pozwolił jej wrócić do normalnego funkcjonowania. Dystans ultra zadziałał jak terapia. Przed startem w zawodach czuła, że nienawidzi swoje ciało i była w kiepskiej formie psychicznej. Teraz Laura ponownie pokochała siebie i ma poczucie, że jest silną i lepszą kobietą.

 

Fot. FB Laura Knoblach

]]>
Wydarzenia Sat, 18 Nov 2017 14:56:33 +0000
Chęciny Triathlon 2018 http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3629-checiny-triathlon-2018 http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3629-checiny-triathlon-2018 II edycja zawodów triathlonowych Chęciny Triathlon.Dystans 1/4 IM. II Mistrzostwa Polski Nauczycieli.]]> Kalendarz imprez Sun, 09 Sep 2018 01:00:00 +0000 TechnoGym Indoor Triathlon http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3628-technogym-indoor-triathlon http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3628-technogym-indoor-triathlon

Już 10 grudnia odbędzie się w Warszawie sprinterski wyścig triathlonowy pod dachem. Uczestnicy do pokonania będą mieli 600 metrów pływania, 15 kilometrów na rowerach i na zakończenie 3 kilometry biegu. Miłośników tych trzech dyscyplin zaprasza do siebie Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji dzielnicy Praga-Północ. Trwa rejestracja na zawody!

 

Opłaty startowe: 
Pierwsze 50 pakietów – 75 złotych,
pozostałe 46 pakietów – 100 złotych.

 

Zawody odbędą się 10 grudnia 2017 roku na terenie DOSIR, przy ulicy Jagiellońskiej 7, w Warszawie. Start pierwszej fali przewidziany jest na godzinę 8:00. Odbiór pakietów startowych będzie możliwy w dniu zawodów.

 

Zapisy na WWW.SLOTMARKET.PL 
Więcej informacji na www.5150warsaw.com 

 

- Pływanie, jazda na rowerze i bieganie to trzy dyscypliny sportu najchętniej uprawiane przez Polaków. Mówi się, że nie ma złej pogody do uprawiania sportu, jest tylko zły ubiór. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale mimo wszystko wychodzimy naprzeciw miłośnikom triathlonu. TechnoGym Indoor Triathlon – Prawy Brzeg to wyjątkowa impreza triathlonowa w Warszawie gdzie wszystkie trzy dyscypliny rozegrane zostaną w budynku. W tym wypadku grudniowa aura zupełnie nie będzie miała znaczenia, bo atmosfera na pewno będzie gorąca. W imieniu Dzielnicowego Ośrodka Sportu i warszawskiej dzielnicy Praga-Północ serdecznie zapraszam na Prawy Brzeg – powiedział Wicedyrektor Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Jan Szczepłek.

 

TechnoGym Indoor Triathlon – Prawy Brzeg to rozgrzewka przed zawodami Enea IRONMAN 5150 Warsaw, które odbędą się 10 czerwca 2018 w Warszawie. Organizatorzy przygotowali dla chętnych 96 miejsc. Uczestnicy, podzieleni na fale startowe, będą mieli do pokonania 600 metrów pływania na 25-metrowym basenie. Następnie na rozstawionych na sali rowerach magnetycznych przejadą dystans 15 kilometrów. Na koniec czekają ich 3 kilometry biegu na bieżni mechanicznej. Najwyższej klasy sprzęt sportowy dostarcza partner wydarzenia – firma TechnoGym. Limit czasu na ukończenie całego dystansu wynosi 1 godzinę i 20 minut.

 

- Dla doświadczonych zawodników zawody triathlonowe w grudniu to świetna okazja do sprawdzenia swojej formy i poczucia sportowych emocji poza sezonem. Dla tych, którzy w triathlonie stawiają swoje pierwsze kroki sprinterski dystans pod dachem może być świetną okazją do złapania triathlonowego bakcyla – mówi Natalia Jędrzejczyk, rzecznik prasowy zawodów. - Dla jednych i drugich start w TechnoGym Indoor Triathlon – Prawy Brzeg będzie doskonałą rozgrzewką przed czerwcowymi zawodami Enea IRONMAN 5150 Warsaw – dodaje.

 

 

 

 

]]>
Kalendarz imprez Sun, 10 Dec 2017 15:02:00 +0000
TechnoGym Indoor Triathlon – Prawy Brzeg. Triathlon pod dachem zagości w Warszawie! http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3627-technogym-indoor-triathlon-–-prawy-brzeg-triathlon-pod-dachem-zagosci-w-warszawie http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3627-technogym-indoor-triathlon-–-prawy-brzeg-triathlon-pod-dachem-zagosci-w-warszawie TechnoGym Indoor Triathlon – Prawy Brzeg. Triathlon pod dachem zagości w Warszawie!

Już 10 grudnia odbędzie się w Warszawie sprinterski wyścig triathlonowy pod dachem. Uczestnicy do pokonania będą mieli 600 metrów pływania, 15 kilometrów na rowerach i na zakończenie 3 kilometry biegu. Miłośników tych trzech dyscyplin zaprasza do siebie Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji dzielnicy Praga-Północ. Trwa rejestracja na zawody!


- Pływanie, jazda na rowerze i bieganie to trzy dyscypliny sportu najchętniej uprawiane przez Polaków. Mówi się, że nie ma złej pogody do uprawiania sportu, jest tylko zły ubiór. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale mimo wszystko wychodzimy naprzeciw miłośnikom triathlonu. TechnoGym Indoor Triathlon – Prawy Brzeg to wyjątkowa impreza triathlonowa w Warszawie gdzie wszystkie trzy dyscypliny rozegrane zostaną w budynku. W tym wypadku grudniowa aura zupełnie nie będzie miała znaczenia, bo atmosfera na pewno będzie gorąca. W imieniu Dzielnicowego Ośrodka Sportu i warszawskiej dzielnicy Praga-Północ serdecznie zapraszam na Prawy Brzeg – powiedział Wicedyrektor Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Jan Szczepłek.

 

 

TechnoGym Indoor Triathlon – Prawy Brzeg to rozgrzewka przed zawodami Enea IRONMAN 5150 Warsaw, które odbędą się 10 czerwca 2018 w Warszawie. Organizatorzy przygotowali dla chętnych 96 miejsc. Uczestnicy, podzieleni na fale startowe, będą mieli do pokonania 600 metrów pływania na 25-metrowym basenie. Następnie na rozstawionych na sali rowerach magnetycznych przejadą dystans 15 kilometrów. Na koniec czekają ich 3 kilometry biegu na bieżni mechanicznej. Najwyższej klasy sprzęt sportowy dostarcza partner wydarzenia – firma TechnoGym. Limit czasu na ukończenie całego dystansu wynosi 1 godzinę i 20 minut.


- Dla doświadczonych zawodników zawody triathlonowe w grudniu to świetna okazja do sprawdzenia swojej formy i poczucia sportowych emocji poza sezonem. Dla tych, którzy w triathlonie stawiają swoje pierwsze kroki sprinterski dystans pod dachem może być świetną okazją do złapania triathlonowego bakcyla – mówi Natalia Jędrzejczyk, rzecznik prasowy zawodów. - Dla jednych i drugich start w TechnoGym Indoor Triathlon –  Prawy Brzeg będzie doskonałą rozgrzewką przed czerwcowymi zawodami Enea IRONMAN 5150 Warsaw – dodaje.

 

Opłaty startowe:
Pierwsze 50 pakietów – 75 złotych,
pozostałe 46 pakietów – 100 złotych.

 

Zawody odbędą się 10 grudnia 2017 roku na terenie DOSIR, przy ulicy Jagiellońskiej 7, w Warszawie. Start pierwszej fali przewidziany jest na godzinę 8:00. Odbiór pakietów startowych będzie możliwy w dniu zawodów.

Zapisy na WWW.SLOTMARKET.PL 
Więcej informacji na www.5150warsaw.com 


]]>
Wydarzenia Fri, 17 Nov 2017 09:55:46 +0000
Zakończenie głosowania w plebiscycie Akademii Triathlonu http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3626-zakonczenie-glosowania-w-plebiscycie-akademii-triathlonu http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3626-zakonczenie-glosowania-w-plebiscycie-akademii-triathlonu Zakończenie głosowania w plebiscycie Akademii Triathlonu

W niedzielę 12 listopada o północy zakończyło się głosowanie w plebiscycie Akademii Triathlonu na najlepsze zawody w sezonie 2017. Dziękujemy za oddane głosy. Liczny udział internautów w głosowaniu świadczy o zaangażowanej i rosnącej społeczności triathlonistów. Wyniki konkursu poznamy 25 listopada na Gali Polskiego Triathlonu, gdzie zostaną uhonorowani zwycięzcy plebiscytu.

 

W oczekiwaniu na oficjalne wyniki podajemy jeszcze raz kto walczył o tytuł najlepszej imprezy. Tradycyjnie plebiscyt został podzielony na kategorie:
1. Najlepsza Impreza - połówka/długi/ultradługi
Castle Triathlon Malbork powered by Garmin, Challenge Poznań, Enea Ironman 70.3 Gdynia powered by Herbalife, JBL Triathlon Sieraków, Ocean Lava Triathlon Polska Bydgoszcz-Borówno;
2. Najlepsza Impreza - dystans olimpijski/ćwiartka/sprinterski
Elemental Tri Series Olsztyn, Enea 5150 Warsaw, Enea Bydgoszcz Triathlon, Susz Triathlon, Triathlon Mietków;
3. Najlepszy Cykl
Elemental Tri Series, Garmin Iron Triathlon, Greatman Trilogy, Tri Tour, Triathlon Energy;
4. Debiut Roku
Chęciny Triathlon, Garmin Iron Triathlon Płock, Greatman Kościan Triathlon, Triathlon Energy Gniewino, Triathlon Środa Wielkopolska.


Przypomnijmy kto zwyciężył w ubiegłym roku. Według internautów najlepszymi imprezami były:
Debiut roku - Garmin Iron Triathlon Elbląg,
Dystans długi i ultra długi - Enea Ironman 70.3 Gdynia powered by Herbalife,
Dystans olimpijski/ćwiartka/sprint - Bydgoszcz Triathlon,
Cykl imprez - Garmin Iron Triathlon.

 

W ubiegłym sezonie również poza głosowaniem otwartym, jury Akademii Triathlonu postanowiło przyznać tytuł Zawodniczki Roku Agnieszce Jerzyk. Z kolei najlepszym amatorem został wybrany Michał Podsiadłowski.

 

Na zdjęciu Agnieszka Jerzyk

 

Informujemy również, że z przyczyn ogromnego zainteresowania, na chwilę obecną wstrzymaliśmy zapisy na Galę Polskiego Triathlonu.

 

Partnerem Głównym Gali Polskiego Triathlonu jest firma Enea - wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie energii elektrycznej. Enea od lat jest zaangażowana w polski triathlon, jest partnerem tytularnym takich zawodów jak Enea Ironman 70.3 Gdynia, Enea 5150 Warsaw czy Enea Bydgoszcz Triathlon.

]]>
Wydarzenia Fri, 17 Nov 2017 13:45:15 +0000
Prerejestracja na Enea IRONMAN 70.3 Gdynia http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3625-prerejestracja-na-enea-ironman-703-gdynia http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3625-prerejestracja-na-enea-ironman-703-gdynia Prerejestracja na Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

Już 4 grudnia ruszają zapisy na Enea IRONMAN 70.3 Gdynia 2018. Do sprzedaży trafi 2500 pakietów startowych na główne zawody. Pod koniec listopada będzie można skorzystać z prerejestracji na dystans IRONMAN 70.3.

 

Gdyńskie zawody to jedyna w Polsce impreza IRONMAN 70.3, organizowana na licencji World Triathlon Corporation. To zarazem największe wydarzenie triathlonowe w tej części Europy i jedna z 10 najwyżej ocenianych przez uczestników imprez IRONMAN 70.3 na świecie. Zawody odbędą się w dniach 3-5 sierpnia 2018 roku.

 

4 grudnia 2017 roku na stronie SlotMarket.pl rozpocznie się regularna rejestracja na zawody. Pierwsze 1500 pakietów będzie dostępnych w cenie 175 EUR. Kolejne 500 - 200 EUR. Ostatnie 500 - 225 EUR.

 

Ponieważ pula pierwszych 1500 pakietów rozchodziła się w ostatnich latach w mgnieniu oka organizatorzy przygotowali możliwość skorzystania z prerejestracji tj. wcześniejszego zapisania się na zawody po najniższej cenie. Będzie to możliwe w dniach 28 listopada (od godz. 12:00) oraz 29 listopada (cały dzień).


 

 

Kto może wziąć udział w prerejestracji?


Istnieją dwa sposoby, aby uzyskać prawo do prerejestracji:

 

1) Należy zapisać się i opłacić start w Enea IRONMAN 5150 Warsaw 2018 maksymalnie do 22 listopada, do końca dnia.

 

2) Być członkiem klubu biorącego udział w programie partnerskim dla klubów, działającego przy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia 2018.

 

Enea IRONMAN 5150 Warsaw – 10 czerwca 2018


Enea IRONMAN 5150 Warsaw to zawody na licencji World Triathlon Corporation, rozgrywane na dystansie olimpijskim, w formule bez draftingu. Pływanie w Zalewie Zegrzyńskim, szybka i płaska trasa rowerowa Mostem Północnym i Wisłostradą oraz bieganie i meta na Bulwarach Wiślanych.

 

Zapisy na Enea IRONMAN 5150 Warsaw dostępne są na stronie www.SlotMarket.pl W puli jest jeszcze ponad 700 pakietów, w cenie od 100 do 125 euro. Zawody odbędą się w Warszawie, 10 czerwca 2018 roku.

 

 

 

 

Program dla klubów triathlonowych


Organizatorzy na nadchodzący sezon przygotowali dla klubów program partnerski. Zaproszone zostały do niego największe polskie kluby triathlonowe.

 

Program oparty jest na następujących korzyściach dla członków klubów:
1. Możliwość prerejestracji na zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia w Polsce;
2. W miasteczku triathlonowym w trakcie imprezy wygospodarowana dla klubów specjalna przestrzeń, gdzie będzie można rozstawić klubowy namiot;
3. Klubowe Mistrzostwa Polski na dystansie IRONMAN 70.3;
4. Członkowie klubów będą mieli przypisane następujące po sobie numery startowe;
5. Pomoc w organizacji wspólnego noclegu dla klubowiczów.

 

Szczegóły programu dla klubów oraz więcej informacji na temat Enea IRONMAN 70.3 Gdynia można znaleźć na stronie www.ironmangdynia.pl 

 

]]>
Wydarzenia Thu, 16 Nov 2017 16:54:56 +0000
Wielki finał Garmin Iron Triathlon 2018 w Augustowie! http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3624-wielki-final-garmin-iron-triathlon-2018-w-augustowie http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3624-wielki-final-garmin-iron-triathlon-2018-w-augustowie Wielki finał Garmin Iron Triathlon 2018 w Augustowie!

Augustów zadebiutował na triathlonowej mapie Polski w 2016 roku i od samego początku swoimi pięknymi trasami zdobył serca wielu triathlonistów! W przyszłym sezonie dołączy do cyklu Garmin Iron Triathlon jako siódma lokalizacja i to właśnie w tym turystycznym mieście odbędzie się wielki finał serii! Zawody odbędą się 26 sierpnia 2018 roku.

DYSTANSE I TRASA

Zawody w Augustowie rozegrane zostaną na dwóch dystansach: 1/4 IM oraz 1/8 IM. Zawodnicy startujący na „ćwiartce" będą mieli do przepłynięcia 0,95 km, do przejechania na rowerze 45 km i do przebiegnięcia 10,55 km. Dystans 1/8 IM to kolejno 0,475 km pływania, 22,5 km jazdy na rowerze oraz 5,275 km biegu. Na obu dystansach można wystartować w trzyosobowej sztafecie triathlonowej, na której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Sztafety z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a tym samym są początkiem triathlonowej drogi dla wielu zawodników. Najmłodsi tradycyjnie będą mogli wystartować w zawodach biegowych Garmin Kids, rozgrywanych na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat). Triathlonu w Augustowie, to jedna z najbardziej urokliwych tras w Polsce, która zostanie nieco zmodyfikowana w stosunku do lat poprzednich i będzie robiła na startujących jeszcze większe wrażenie. Asfalt jest naprawdę szeroki i bardzo dobrej jakości, a bieg poprowadzony zostanie popularnymi ścieżkami i ulicami miasta Augustów. O szczegółach organizatorzy poinformują już niebawem.

augustw git2018_foto2

WIELKI FINAŁ CYKLU I WALKA O SAMOCHÓD

Jak co roku, podczas wielkiego finału cyklu Garmin Iron Triathlon dowiemy się, kto zwycięży w klasyfikacji generalnej całej serii, a także kto odjedzie nowym samochodem, który zostanie ufundowany przez sponsora cyklu. Marka oraz model auta zostanie opublikowana już w najbliższych dniach. Aby walczyć o samochód oraz otrzymać koszulkę finishera cyklu wystarczy ukończyć 4 imprezy na dowolnych dystansach wchodzące w skład Garmin Iron Triathlon 2018.

augustw git2017_foto2

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU

Podobnie jak co roku na finałowej edycji cyklu zostaną wyróżnieni zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli 3 najlepsze miejsca w klasyfikacji końcowej cyklu w swojej kategorii wiekowej, a także w kategorii generalnej. Do klasyfikacji końcowej na „ćwiartce" zostanie zliczona suma czterech najlepszych czasów. W przypadków dystansu 1/8 IM będzie to suma czterech najlepszych zawodów na tym właśnie dystansie, natomiast zawodnikom startującym na „połówce" zliczona zostanie suma dwóch najlepszych wyników. Dzięki takiemu rozwiązaniu triathloniści będą mogli ukończyć tzw. „Ironmana na raty" w przypadku osób rywalizujących na 1/4 IM i na 1/2 IM, a także „połówki na raty", dla tych, którzy ścigać się będą na dystansie 1/8 IM.

BATTLE OF THE SEXES – POKONAJ MISTRZÓW ŚWIATA

Dodatkową klasyfikacją końcową cyklu będzie „Battle of the sexes" na dystansie 1/4IM, czyli bitwa płci (połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn), w której do zgarnięcia będą wartościowe nagrody. W bitwie płci liczy się łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszego mężczyzny i łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszej kobiety, który będzie porównany z wynikami Mistrzów Świata z Hawajów z 2017 roku. Który z zawodników będzie bliżej czasu Patricka Lange (8:01:40) i która z zawodniczek będzie bliżej czasu Danieli Ryf (8:50:47), lub kto pokona ten czas z większą przewagą zwycięży w klasyfikacji generalnej cyklu. W ten sposób wyłoni się najlepszy zawodnik lub zawodniczka całego cyklu i będzie można wirtualnie porównać czasy z najlepszymi zawodnikami na świecie.

augustw git2018_foto

ZAPISY

Zapisy na triathlon augustowski, jak i na cały cyklu Garmin Iron Triathlon ruszą już 20 listopada 2017 roku o godzinie 12:00! Dla osób startujących w więcej niż jednej imprezie wchodzącej w skład cyklu przewidziane będą rabaty. Szczegóły pojawią się już wkrótce na oficjalnej stronie www.irontriathlon.pl oraz na facebookowym profilu www.facebook.com/irontriathlon/.

]]>
Wydarzenia Thu, 16 Nov 2017 07:10:10 +0000
Fundacja NON IRON na Gali Polskiego Triathlonu http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3623-fundacja-non-iron-na-gali-polskiego-triathlonu http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3623-fundacja-non-iron-na-gali-polskiego-triathlonu Fundacja NON IRON na Gali Polskiego Triathlonu

Fundacja Krzewienia Kultury fizycznej NON IRON będzie obecna podczas Gali Polskiego Triathlonu. W środowisku triathlonowym jest już rozpoznawalną „marką”. Głównym celem fundacji, jest wprowadzanie w życie idei „wychowania poprzez sport”. Pomysłodawcy projektu kierują zbierane środki do dzieci z trudnych środowisk. Dzieci te często tkwią w biedzie, przemocy i dysfunkcyjności. Dzięki udziałowi w regularnych zajęciach sportowych uczą się systematyczności, walki ze swoimi słabościami oraz, przezwyciężania trudności. Sport wzmacnia ich charaktery i dodaje siły, której zazwyczaj nie wynoszą z domu.

 

Fundacja działa bardzo prężnie. W ciągu dwóch lat działalności zainicjowała szereg projektów, przede wszystkim projekt „na dobry start”, oraz „sportowe wakacje”. Pierwszy z nich to wspieranie i finansowanie zajęć sportowych dla dzieci ze świetlic środowiskowych i domów dziecka. W tej chwili już ok. 90 dzieci dzięki Fundacji może uczestniczyć w zajęciach sportowych, trenują badmintona, lekkoatletykę, a także karate. Dzięki ‘sportowym wakacjom’ podopieczni Fundacji mieli szansę wyjechać na letnie obozy sportowe z prawdziwego zdarzenia, czy też wziąć udział w wakacyjnych półkoloniach, w czasie których co dzień rozwijali swoją sprawność fizyczną.

 

Poza główną działalnością, fundacja znajduje się realizuje także projekt „zawodnicy”, w ramach którego wsparciem fundacji objęci są młodzi triathloniści. Nad projektem czuwa Tomek Kowalski. Do tej pory projektem zostali objęci Miłosz Sowiński, Jacek Tyczyński, Sergiusz Sobczyk, a także niedawno zmarła triathlonistka, Magdalena Mielnik (więcej w artykule Nie żyje Magdalena Mielnik - triathlonistka z Olsztyna). Działania te są finansowane przez zawodników amatorów, podopiecznych Tomka Kowalskiego, a nie przez darczyńców Fundacji.

Organizatorzy Gali Polskiego Triathlonu wraz z Fundacją Non Iron chcą uaktywnić potencjał ludzi z pasją, którzy zbiorą się w jednym miejscu na corocznej Gali 25 listopada. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wesprzeć Fundację. Przygotowaliśmy specjalne puszki, które będą ustawione na każdym stoliku. Datki są dobrowolne.


Fot. Fundacja NON IRON – zajęcia karate w Jezioranach

 

Większość swoich projektów Fundacja Non Iron realizuje we współpracy z Fundacją dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste, która ma pod opieką ok. 60 świetlic środowiskowych w woj. Warmińsko Mazurskim. Celem Non Iron jest zapewnienie zajęć sportowych wszystkim podopiecznym. Zachęcenie dzieci do uprawiania sportu nie należy jednak do najłatwiejszych zadań, nie mają one zazwyczaj wsparcia rodziców, nie są przyzwyczajone do przestrzegania reguł i zasad. Tym bardziej zatem cieszy, że już tak wiele młodych ludzi udało się zapalić do uprawiania sportu. Prowadzący zajęcia widzą jak duża zmiana w psychice, podejściu do życia, rówieśników dokonuje się w dzieciach z miesiąca na miesiąc. Fundacja finansuje jedynie zajęcia sportowe, które odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu, bo tylko wówczas, gdy sport uprawiany jest regularnie może pełnić rolę wychowawczą i kształtować charakter młodego człowieka. Celem nie jest zapewnienie dzieciom incydentalnych atrakcji, ale autentyczne zarażenie bakcylem sportowym. Udaje się to dzięki fantastycznym i zaangażowanym trenerom współpracującym z fundacją. Non Iron wspiera nie tylko dzieci, ale i lokalnych trenerów z pasją i pomysłem, którzy nie boją się wyzwań, jakim jest praca z trudną młodzieżą. Każdy pomysł, który zmierza do realizacji głównego celu fundacji jest przyjmowany z dużą otwartością.

 

Fot. Fundacja NON IRON, dzieci ze świetlicy przy ul Towarowej w Olsztynie, biorą udział w biegu przy okazji osztyńskiego Elemental Tri.

 

Fundację Non Iron tworzą triathloniści amatorzy, nasi koledzy i koleżanki z zawodów: Małgorzata Nowacka, Magdalena Bartkiewicz Podoba, Katarzyna Lewandowska, Anna Zdort, Tomasz Nowacki, Jacek Podoba, Jacek Lewandowski, Paweł Zdort, Arkadiusz Podziewski, Łukasz Komierowski i Bartosz Krużewski. To grupa znajomych/przyjaciół, których połączyła wspólna pasja sportowa. Obserwując rozwój własnych dzieci i zbawienny wpływ sportu w procesie wychowawczym, postanowili realizować cel „wychowania przez sport” również poza swoimi rodzinami. Wśród dzieci, które nie mają środków i innych możliwości na rozwój i odkrywanie swoich pasji. Nie chcą kreować mistrzów, ale zaszczepić w dzieciakach przekonanie, że największa wygrana, to wygrana ze swoimi słabościami i ograniczeniami. Przewodnie hasło Non Iron bowiem głosi – „Bo nie każdy jest z żelaza”

Więcej o Fundacji Non Iron i realizowanych projektach można przeczytać na stronie internetowej: www.noniron.org oraz na profilu Facebook https://web.facebook.com/FundacjaNONiron/

 

 

Fot. Fundacja Michał Kiriczenko – trener z pasją, uczestniczki zawodów biegowych z świetlicy w Zgierzu.


]]>
Wydarzenia Thu, 16 Nov 2017 11:00:00 +0000
Garmin Iron Triathlon Gołdap 2018, wielki powrót na mapę cyklu! http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3622-garmin-iron-triathlon-goldap-2018-wielki-powrot-na-mape-cyklu http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3622-garmin-iron-triathlon-goldap-2018-wielki-powrot-na-mape-cyklu Garmin Iron Triathlon Gołdap 2018, wielki powrót na mapę cyklu!

Wielu zawodników pamięta lata, kiedy miasto Gołdap gościło w cyklu Garmin Iron Triathlon. W latach 2014-2015 r. odbyły się tam zawody w ramach tego najstarszego cyklu w Polsce, które po roku przerwy przekształciły się w Triathlon Gołdap. W przyszłym sezonie, to znane miasto uzdrowiskowe na Mazurach, po trzech latach przerwy powróci na mapę cyklu, a triathloniści ponownie rywalizować będą u stóp solankowych tężni. Zawody odbędą się 12 sierpnia 2018 r.

UNIKALNY MIKROKLIMAT

Gołdap to spokojna miejscowość położona pośród lasów i jezior, na granicy z Rosją, wprost doskonałe miejsce na wypoczynek. To również jedno z najmłodszych uzdrowisk znajdujących się w naszym kraju i ważny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. W latach 60-tych XX wieku przeprowadzono na tych terenach badania, które wykazały, że w tym regionie powietrze jest najczystsze w Polsce, a wody gruntowe mają cechy wód mineralnych i lecznicze właściwości, głównie ze względu na odkryte w pobliżu bogate złoża borowiny – torfu, który jest jednym z najcenniejszych darów natury. Od tamtej pory zjeżdżają tu kuracjusze z całej Polski. W dzielnicy uzdrowiskowej Gołdapi znajduje się pijalnia wód mineralnych i leczniczych, tężnie solankowe i długa promenada, z której widać leżące na granicy kraju Jezioro Gołdap.

tg2017 foto10

TRASA

Zawody w Gołdapi charakteryzuje przede wszystkim malownicza trasa. Strefa zmian podczas Garmin Iron Triathlon Gołdap, podobnie jak podczas poprzednich zawodów w tej miejscowości, usytuowana będzie w okolicy tężni. To miejsce nadaje zawodom niepowtarzalnego charakteru. Podczas Garmin Iron Triathlon w Gołdapi pływanie odbędzie się w Jeziorze Gołdap. Trasa rowerowa będzie szybka i z dobrej jakości asfaltem, wytyczona wzdłuż południowego krańca Puszczy Romnickiej w kierunku miejscowości Pluszkiejmy. Etap biegowy zostanie poprowadzony ulicami oraz urokliwymi ścieżkami mazurskiego uzdrowiska.

tg2017 foto2

KOLEJNA „POŁÓWKA" W CYKLU

Gołdap będzie kolejną miejscowością, w której triathloniści będą mogli rywalizować na dystansie 1/2 IM, który będzie jedną z wielu nowości całego przyszłorocznego cyklu. Zawodnicy chcący wystartować w Garmin Iron Triathlon Gołdap będą zatem mieli do wyboru trzy dystanse, wspomniany już dystans średni, czyli 1/2 IM, który oznacza 1,9 km do przepłynięcia, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu, a także tradycyjnie popularną „ćwiartkę" – 1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,55 km) oraz 1/8 IM (0,475 km – 22,5 km – 5,275 km). Tak jak podczas innych etapów cyklu, również w Gołdapi będzie można wystartować w sztafecie, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Rywalizować będą także najmłodsi w ramach Garmin Kids – zawodów biegowych na dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

KRAINA SĘKACZA I DAWNYCH SMAKÓW

Gołdap to tereny historycznych Prus. Miejscowość zwana jest również „Małą Litwą" i kojarzona ze znakomitymi rarytasami tzw. kuchni pogranicza. Znajdziemy tu liczne potrawy wywodzące się bezpośrednio z tradycji litewskiej np. znakomite ziemniaczane kartacze z mięsnym farszem, zwane na Litwie cepelinami. Gołdap i okolice to jednak przede wszystkim miejsce, gdzie od pokoleń wypieka się tradycyjne sękacze. W pobliskiej miejscowości Żytkiejmy, co roku w sierpniu odbywa się Festiwal Sękacza, na który ściągają tłumy amatorów tego słodkiego przysmaku. Liczne lokalne specjały z Gołdapi otrzymały unijne certyfikaty. Wszyscy, którzy przybędą na zawody w Gołdapi będą mieli niepowtarzalną okazję do skosztowania regionalnych produktów podczas Festiwalu Lokalnych Przysmaków w Gołdapi, który za sprawą kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, zaprezentują się w specjalnie przygotowanej strefie EXPO.

godap git2018_foto4

ZAPISY

Zapisy na przyszłoroczną edycję cyklu Garmin Iron Triathlon ruszą już 20 listopada 2017 o godzinie 12:00! Dla osób startujących w więcej niż jednej imprezie wchodzącej w skład cyklu przewidziane będą rabaty. Szczegóły pojawią się już wkrótce na oficjalnej stronie www.irontriathlon.pl oraz na facebookowym profilu www.facebook.com/irontriathlon/.

]]>
Wydarzenia Tue, 14 Nov 2017 10:26:13 +0000