RSS - Akademia Triathlonu Akademia Triathlonu - baza najbardziej specjalistycznej wiedzy o triathlonie w polskim internecie. http://akademiatriathlonu.pl Tue, 28 Mar 2017 21:43:47 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management pl-pl Frederik Van Lierde pobity i okradziony w RPA http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3312-frederik-van-lierde-pobity-i-okradziony-w-rpa http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3312-frederik-van-lierde-pobity-i-okradziony-w-rpa Frederik Van Lierde pobity i okradziony w RPA

Jak podaje portal Herald Live z Republiki Południowej Afryki, Frederik Van Lierde BEL, Mistrz Świata Ironman został zaatakowany i okradziony. Stało się to w Port Elizabeth podczas treningu kolarskiego. Grupa czterech przestępców, otoczyła go, po czym został pchnięty w trakcie jazdy. Kiedy Frederik się przewrócił, napastnicy zaczęli go okładać kijami po głowie. Skradziono jemu iPhone 7 oraz okulary. Całe szczęście poszkodowany miał ubrany kask. Uratowało go to przed poważnym urazem głowy. Zdołał uciec z miejsca zdarzenia z niewielkimi obrażeniami. Triathlonista przygotowywał się do zawodów Ironman South Africa.

 

Po zdarzeniu został zabrany karetką do szpitala na obserwację. Jego stan jest stabilny i szybko dochodzi do pełni zdrowia. Jak już sam potwierdził, będzie startował w zawodach Ironman South Africa. Zawody odbędą się 2 kwietnia w Port Elizabeth.

 

Całe zajście miało miejsce w dzień, o godzinie 15:40. Na ruchliwej i turystycznej ulicy.

 

Wcześniej tego samego dnia, w tym samym miejscu, na ulicy Victoria Drive został zaatakowany inny kolarz w podobnych okolicznościach, przez grupę pięciu napastników. Skradziono jemu telefon, portfel i torbę sportową.

 

Świadkowie zdarzenia od razu poinformowali organizatora zawodów o całym zajściu. Dyrektor Ironman South Africa, Keith Bowler powiedział, że to nie jest dobra informacja przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata 70.3 Ironman w 2018 roku, które odbędą się właśnie w RPA.

 

W nadchodzącym tygodniu polscy triathloniści startujący w age group lecą właśnie w to miejsce do RPA. Około 10 zawodników będzie walczyć o jakże pożądane sloty na Hawaje. Oby nasi zawodnicy uniknęli takich niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji.

]]>
Wydarzenia Sun, 26 Mar 2017 11:37:16 +0000
ITU zawiesiło dwóch chińskich triathlonistów za doping http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3311-itu-zawiesilo-dwoch-chinskich-triathlonistow-za-doping http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3311-itu-zawiesilo-dwoch-chinskich-triathlonistow-za-doping ITU zawiesiło dwóch chińskich triathlonistów za doping

“W związku z tą sytuacją, ITU przypomina wszystkim sportowcom aby uważać na wszystko co się spożywa, a w szczególności na suplementy.”
International Triathlon Union zawiesiło dwóch chińskich triathlonistów na 10 miesięcy po wykryciu u nich niedozwolonej substancji w organizmie. Badania wykazały zakazany diuretyk, czyli lek moczopędny o nazwie Hydrochlorotiazyd. Lek ten stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego.


Triathloniści zostali przebadani po zawodach w Weihai ITU Long Distance Triathlon 11 września 2016 roku. Hao Miao i Liwei Sun po zdobyciu kolejno czwartego i piątego zostali zdyskwalifikowani. Wygląda na to, że ITU w tych zawodach przeprowadziło badania antydopingowe nie tylko na zawodnikach, którzy stanęli na podium. Zawodnicy nie przyznali się do celowego stosowania dopingu. Linia obrony triathlonistów polegała na wskazaniu komisji podejrzanego izotoniku, który był dostarczony przez ich zespół. Przebadano sześć butelek tego napoju przywiezionych przez chińską reprezentację. Dwie z nich były zanieczyszczone znaczną ilością Hydrochlorotiazydu. Izotonik był w postaci tabletek rozpuszczalnych w wodzie.


Komisja antydopingowa uznała za nieumyślną winę triathlonistów, aczkolwiek nałożyła nich karę 10 miesięcy zawieszenia. Zawodnicy nie będą mogli startować do 30 sierpnia 2017 roku. W uzasadnieniu orzeczenia ITU podaje “każdy sportowiec jest odpowiedzialny za wszystko co spożywa”.


Cała sprawa jest kolejnym przykładem jak bardzo trzeba zwracać uwagę na przyjmowane suplementy. Każda zabroniona substancja, która nawet w sposób nieumyślny przedostała się do organizmu daje potencjalną przewagę nad innymi zawodnikami. Nigdy nie wiadomo czy sportowiec nie bierze celowo zanieczyszczonych odżywek. Zawodnik musi znać ryzyko spożywania odżywek lub pokarmów, które mogą być zanieczyszczone. Warto się upewnić jakie normy spełnia firma produkująca suplementy, jakie posiada certyfikaty antydopingowe oraz czy w tej samej fabryce nie są produkowane środki zabronione przez WADA.

]]>
Wydarzenia Fri, 24 Mar 2017 09:10:53 +0000
GREATMAN KÓRNIK TRIATHLON http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3310-greatman-kornik-triathlon http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3310-greatman-kornik-triathlon

3 edycja niesamowitej imprezy w sercu Wielkopolski. Sprawdzone, idealnie wymierzone trasy, Zawody duathlonowe dla dzieci i młodzieży Kategoria najlepszy debiutant Mistrzostwa Miasta i Gminy Kórnik

]]>
Kalendarz imprez Sun, 13 Aug 2017 01:00:00 +0000
Cross Duathlon Hotel Polanica Resort & SPA http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3309-cross-duathlon-hotel-polanica-resort-spa http://akademiatriathlonu.pl/kalendarz-imprez/imprezy/kalendarz-imprez/3309-cross-duathlon-hotel-polanica-resort-spa

Cross Duathlon Hotel Polanica Resort & Spa to pierwsza tego typu impreza sportowa organizowana w Polanicy-Zdroju, urokliwej miejscowości położonej w Kotlinie Kłodzkiej, znanej z pięknych tras zarówno rowerowych, jak i biegowych. Co roku cyklicznie organizowane są znane w cały kraju imprezy sportowe, jak m.in. Bike Marathon MTB czy Mistrzostwa Polski w Nordic Walking. Tym razem zapraszamy miłośników uprawiających sport na imprezę łączącą bieg z rowerem, wykorzystując alejki Parku Zdrojowego oraz znane, często uczęszczane przez rowerzystów trasy położone w Górach Bystrzyckich.


Impreza odbywa się po raz pierwszy, lecz będzie imprezą cykliczną, odbywającą się corocznie w Polanicy-Zdroju. Hotel Polanica resort & Spa oraz sponsorzy gwarantują atrakcyjne nagrody dla uczestników Cross Duathlonu.

Dwa dystanse:

MEGA 5 km bieg - 24 km rower - 2,5 km bieg

MINI 2,5 km bieg - 12 km rower - 2,5 km bieg

 

Zapraszam na stronę www.duathlonpolanica.pl oraz na facebooka: www.facebook.com/CrossDuathlonHotelPolanica

]]>
Kalendarz imprez Sat, 10 Jun 2017 16:09:00 +0000
Challenge Roma 753 - unikalny dystans w Wiecznym Mieście http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3308-challenge-roma-753-unikalny-dystans-w-wiecznym-miescie http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3308-challenge-roma-753-unikalny-dystans-w-wiecznym-miescie Challenge Roma 753 - unikalny dystans w Wiecznym Mieście

Organizacja Challenge Family ogłosiła nowe zawody w Rzymie, które będą miały swoją premierę 22-23 lipca 2017. Challenge Roma 753 będzie trwało dwa dni, pierwszego dnia zaplanowany jest dystans sprinterski 750-20-5. Główny triathlon, to unikalny dystans, odbędzie się drugiego dnia czyli w niedzielę. Challenge Family po raz pierwszy zaakceptowało inny dystans niż typowa połowa ironmana.

 

Rzym to jedno z najbardziej znanych miast na świecie, a także bardzo popularny kierunek turystyczny. Według tradycji przekazanej nam przez Tytusa Liwiusza, Rzym założył Romulus w 753 roku p.n.e. W nawiązaniu do tej daty organizatorzy zaplanowali 1.753 m pływania, 75,3 km roweru oraz 17,53 km biegu. Dystans został zatwierdzony przez Federację Włoskiego Triathlonu i będzie traktowany tak jak połówka ironmana w rankingach Challenge.

 

Trasa pływacka będzie miała miejsce w sztucznym jeziorze o nazwie Laghetto dell’Eur na południu miasta. Od typowego dystansu 1,9 km zostało odjęte niecałe 150 m. Na rower wybierzemy się w kierunku antycznego miasta portowego Osetii. Po 30 kilometrach trasa prowadzi do centrum Rzymu. Skrócona trasa o 15 kilometrów wystarczy aby zobaczyć tak znane zabytki jak Piramida Cestiusza, Cyrk Największy, Plac Wenecki, Fora cesarskie i Termy Karakalli. Możemy liczyć na płaski teren i gładką nawierzchnię. Bieg przeniesiony jest już do nowoczesnej dzielnicy miasta. Poprowadzony wokół jeziora Laghetto, w którym rozpoczynaliśmy pływanie. W tym miejscu z pewnością nie zabraknie kibiców.

 

Rejestracja na zawody rusza 1 kwietnia 2017 roku na stronie www.challenge-roma.com

]]>
Wydarzenia Wed, 22 Mar 2017 12:43:54 +0000
OLIMPIJKA I SPRINT W ZGORZELCU – czyli nowości na Triathlon Zgorzelec 2017 http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3307-olimpijka-i-sprint-w-zgorzelcu-–-czyli-nowosci-na-triathlon-zgorzelec-2017 http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3307-olimpijka-i-sprint-w-zgorzelcu-–-czyli-nowosci-na-triathlon-zgorzelec-2017 OLIMPIJKA I SPRINT W ZGORZELCU – czyli nowości na Triathlon Zgorzelec 2017

Triathlon Zgorzelec to idealna okazja do sprawdzenia się na koniec sezonu, spotkania się oraz wspólnej sportowej zabawy przed, w trakcie i po zawodach. Do rywalizacji 17 września zawodnicy staną na dwóch dystansach, OLIMPIJSKIM (1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu) oraz na dystansie SPRITERSKIM (0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu).


W tym roku zostały wprowadzone zmiany, które mają urozmaicić start zawodnikom. Przede wszystkim triathloniści będą mogli po raz pierwszy wystartować na dystansie olimpijskim. — Deficyt zawodów i możliwości startów właśnie na tym dystansie zachęciło nas do tego, żeby taką możliwość zorganizować właśnie na koniec sezonu w Zgorzelcu. - Drugim istotnym powodem zmiany jest piękne, super czyste jezioro Berzdorfer See po stronie niemieckiej na którym rozgrywamy zawody, z którego aż szkoda wychodzić po 950 metrach.

 

puchar1


Kolejną nowością na Triathlon Zgorzelec jest nowa trasa rowerowa, z możliwością zamknięcia ruchu samochodowego. — Po zeszłorocznej edycji przekonaliśmy w końcu miejskich włodarzy, że warto w te zawody się zaangażować i mimo pewnych chwilowych utrudnień dla mieszkańców zamknąć ruch. Mamy nadzieję, że te zmiany, doskonałe warunki, czyste jezioro i niezwykła sportowa atmosfera, przyciągnie jak najwięcej sympatyków triathlonu z całego kraju.


Dla każdego zawodnika zostanie przygotowany pakiet startowy (czepek, prospekty i upominki od sponsorów oraz pamiątkowa koszulka). Na mecie każdy otrzyma posiłek regeneracyjny oraz pamiątkowy medal, a dla najszybszych tego dnia przewidziane zostały nagrody finansowe oraz puchary.


Do tego pełnia sportowego szczęścia z ukończonego dystansu, a niektórych pełnia szczęścia ze zwycięstwa lub poprawienia życiówki.


Dodatkowo, każdy uczestnik Triathlonu Mietkowskiego chcący wystartować w Triathlonie Zgorzelec, będzie mógł skorzystać z 20% bonifikaty w opłacie startowej.
Triathlon Zgorzelec jest także ostatnim startem wchodzącym w cykl Pucharu Sportów Wytrzymałościowych, w którym od lutego do września na Dolnym Śląsku, uczestnicy rywalizują w trakcie 8 różnych imprez – biegowych, duathlonowych i triathlonowych. Różne dystanse i różne poziomy zaawansowania, na których zawodnicy zdobywają punkty do klasyfikacji generalnej.

 

nagrody na_puchar_sportow_wytrz


Dodatkowo każdy kto ukończy 6 z 8 startów uzyska tytuł MULTIFINISHERA. Dla pierwszych stu osób są przewidziane nagrody, a na najlepszą szóstkę zawodników w kategorii OPEN kobiet i mężczyzn czekają także bonusy pieniężne.


Łączna pula nagród w Pucharze Sportów Wytrzymałościowych to ponad 30 000 zł!

 

Liczymy na to, że sportowych emocji i rywalizacji nie zabraknie, co powinno zachwycić zarówno zawodników jak i kibiców. Ponadto to kapitalna, sportowa wizytówka dla regionu!

 

Zapraszamy! Emocje i dobra zabawa gwarantowane!

]]>
Wydarzenia Wed, 22 Mar 2017 08:33:23 +0000
Tricast FM #010 Wywiad z Pawłem Jarskim, prezesem PZTri oraz wrażenia po Super League Triathlon http://akademiatriathlonu.pl/wywiady/aktualnosci/wywiady/3306-tricast-fm-010-wywiad-z-pawlem-jarskim-prezesem-pztri-oraz-wrazenia-po-super-league-triathlon#010-wywiad-z-pawłem-jarskim-prezesem-pztri-oraz-wrażenia-po-super-league-triathlon&Itemid=60 http://akademiatriathlonu.pl/wywiady/aktualnosci/wywiady/3306-tricast-fm-010-wywiad-z-pawlem-jarskim-prezesem-pztri-oraz-wrazenia-po-super-league-triathlon#010-wywiad-z-pawłem-jarskim-prezesem-pztri-oraz-wrażenia-po-super-league-triathlon&Itemid=60 Tricast FM #010 Wywiad z Pawłem Jarskim, prezesem PZTri oraz wrażenia po Super League Triathlon

Jakie są Wasze wrażenia po pierwszej serii Super League Triathlon? W drugiej części spotykamy się z panem Pawłem Jarskim - prezesem Polskiego Związku Triathlonu i pytamy o to, co się dzieje i co będzie się działo w PZTri.

 


Przydatne linki do odcinka:
superleaguetriathlon.com
triathlon.pl

 

Skąd pobrać podcast?

Akademia Triathlonu - w dziale wywiady

iTunes - dla użytkowników iPhone'ów i iPad'ów

SuondCloud - dla użytkowników innych smatfonów

]]>
Wywiady Wed, 22 Mar 2017 08:08:40 +0000
Polscy triathloniści rozpoczęli sezon w Hiszpanii i Portugalii http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3305-polscy-triathlonisci-rozpoczeli-sezon-w-hiszpanii-i-portugalii http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3305-polscy-triathlonisci-rozpoczeli-sezon-w-hiszpanii-i-portugalii Polscy triathloniści rozpoczęli sezon w Hiszpanii i Portugalii

Dwie polskie drużyny triathlonowe GVT BMC oraz Trinergy rozpoczęły sezon w ciepłych krajach. GVT BMC Triathlon Team pod koniec zgrupowania w Katalonii wzięła udział w Duathlon Castellfollit de la Roca na dystansie 5 km biegu, 20 km roweru i 2 km biegu. Na podium w kategorii open stanęła Hanna Kaźmierczak. Wysoki poziom zawodów zapewniła organizacja mistrzostw regionu. Na starcie pojawiła się nie tylko hiszpańska czołówka Nan Oliveiras, Francesc Godoy i Arnau Turan, ale także mistrz Niemiec w cross duathlonie Jens Roth. Łukasz Kalaszczyński zdobył drugie miejsce w klasyfikacji zawodników nieliczących się w mistrzostwach Katalonii. Hanna Kaźmierczak i Paulina Kotfica wskoczyły na „pudło” w kategorii zawodników spoza Katalonii.

 

Hiszpania GVT 2.JPG

fot. GVT BMC

 

“Nasi zawodnicy na ten wyścig mieli bardzo agresywną taktykę. Ostatnie treningi wytrzymałościowe i liczne przewyższenia mocno dały im się we znaki – dlatego też „świeży” Łukasz Kalaszczyński, który dołączył do nas przed weekendem – był naszym liderem na tych zawodach. Szczególnie Marek Szewczyk dołożył swoją cegiełkę i próbował pomóc Łukaszowi, goniąc uciekającą trójkę. Niestety większość hiszpańskich zawodników jechała bardzo pasywny wyścig, ponieważ kalkulowali miejsca w klasyfikacji mistrzostw Katalonii. Nasza szóstka po prostu chciała pojechać dobre zawody i się ścigać. Pojechaliśmy bardzo aktywnie i do zwycięstwa zabrakło niewiele. Jestem przekonany, że najwyższa forma dopiero przed nami. Jesteśmy zadowoleni z całego składu, a na szczególną pochwałę zasługuje Mateusz Kaźmierczak. Dla niego był to pierwszy start po kontuzji, a dziś na pierwszych 5 km biegu stracił niewiele do czołówki. a na drugie bieganie wyszedł jako piąty! To znak, że „Kazik” wraca. Pozostała piątka pokazała, że wykonywana praca idzie w bardzo dobrym kierunku. Cieszy nas również fakt, że Hania rozpoczęła sezon od najwyższego stopnia podium!”, powiedział Zbigniew Gucwa – dyrektor sportowy ekipy.

 

Hiszpania GVT 3.JPG

 fot. GVT BMC

 

Wyniki XXII Duathlon de la Garrotxa 5 km - 20 km - 2 km

 

Mężczyźni

 

1. Nan Oliveras I Font 55:37
2. Francesc Godoy Contreras 55:57
3. Arnau Turon 56:17
8. Łukasz Kalaszczyński 56:54
13. Mateusz Kaźmierczak 57:18
18. Tomasz Brembor 58:15
24. Marek Szewczyk 58:26


Kobiety

 

1. Anna Noguera Raja 1:05:18
2. Hanna Kaźmierczak 1:05:49
3. Montserrat Mas Sanz 1:05:57
4. Paulina Kotfica 1:06:24


Zawodnicy z Trinergy startowali w Pucharze Portugalii na dystansie sprinterskim 750 m pływania, 19 km roweru i 5 km biegu. Zawody wygrał olimpijczyk i fenomenalny sprinter João Pereira. Magdalena Mielnik w kategorii open zajęła 5 miejsce, a Miłosz Sowiński był 28. To był drugi start Magdaleny. Wcześniej 5 marca wystartowała w Pucharze Andaluzji w duathlonie gdzie stanęła na podium zajmując trzecie miejsce.

 

W rozmowie Tomek Kowalski, trener Trinergy powiedział:

"Przebywamy obecnie na obozie przygotowawczym w Monte Gordo, a starty o które pytasz po prostu trafiły się w okolicy - przykładowo na Puchar Portugalii w Alturze mieliśmy spod domu niespełna 10 kilometrów. Zawody traktujemy kontrolnie, stanowią też potrzebne urozmaicenie monotonii i same w sobie są solidnym bodźcem treningowym. Magda i Miłosz szykują się z formą na czerwiec i zawody były dla nich zarówno pierwszą w tym sezonie okazją do popływania open water, jak i pierwszą mocną zakładką. Dyspozycję oceniam nieźle, poziom sportowy był naprawdę wysoki - wygrywali olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Świata. Dla trenera to świetna okazja żeby ocenić skuteczność dotychczasowych przygotowań i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Kolejny przystanek to Puchar Europy w Quarteirze, za dwa tygodnie - trzymaj kciuki!"

 

Portugalia Trinergy 1.JPG

fot. Facebook Trinergy 

 

Wyniki Triatlo de Altura - Taca de Portugal sprint 750 m - 19 km - 5 km

 

Mężczyźni

 

1. João Pereira 55:01
2. Miguel Arraiolos 55:25
3. Duarte Bras 55:33
28. Miłosz Sowiński 59:12


Kobiety

 

1. Melanie Santos 1:02:09
2. Hannah Kitchen 1:02:35
3. Gabriela Ribeiro 1:03:28
5. Magdalena Mielnik 1:04:52

]]>
Wydarzenia Tue, 21 Mar 2017 10:04:24 +0000
III Dąbrowa Górnicza Triathlon - wywiad z Sylwestrem Kusterem http://akademiatriathlonu.pl/wywiady/aktualnosci/wywiady/3304-iii-dabrowa-gornicza-triathlon-wywiad-z-sylwestrem-kusterem http://akademiatriathlonu.pl/wywiady/aktualnosci/wywiady/3304-iii-dabrowa-gornicza-triathlon-wywiad-z-sylwestrem-kusterem III Dąbrowa Górnicza Triathlon - wywiad z Sylwestrem Kusterem

III edycja Dąbrowa Górnicza Triathlon odbędzie się 11 czerwca 2017 r. W poprzednich edycjach udział wzięli m.in. Joanna Jabłczyńska, Karolina Gorczyca i Roman Polko. Zapraszamy do przeczytania poniższego wywiadu z ubiegłorocznym dominatorem triathlonu w Dąbrowie Górniczej - Sylwestrem Kusterem.

 

Do końca kwietnia obowiązuje niższa opłata startowa – 110 zł. Dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody finansowe. Limit startujących to 500 osób.

Zapisy na: www.dgtriathlon.pl 

Funpage: https://www.facebook.com/dabrowagorniczachecinytriathlon/

 

Część pływacka na jeziorze Pogoria III (1 okrążenie). Widowiskowa, szybka pętla kolarska po głównych ulicach miasta (3 x5,5km + dojazdówki). Pętla biegowa w centrum po parku Hallera (2 x 2,5 km). Zawodnicy będą klasyfikowani w kategoriach: open kobiet i mężczyzn, wiekowych (K/M: 16-29; 30-39; 40-49; 50+) oraz sztafet (bez podziału na kategorie wiekowe i płeć). Impreza jest dofinansowana ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

 

1.jpg


Sylwek, zdominowałeś rywalizację w zeszłorocznej edycji Dąbrowa Górnicza Triathlon. Czy w tym roku będzie podobnie?

Tak, można powiedzieć że ładnie wystartowałem. W końcu były to zawody u mnie w mieście, co dało mi dodatkową motywację. Oczywiście, jeśli stanę na starcie będę chciał się zaprezentować jak najlepiej. Jestem bardzo zadowolony, że dzięki Stowarzyszeniu Pozytywnie Zakręceni i Centrum Sportu i Rekreacji mamy u nas w mieście triathlon. Jeśli tylko będzie możliwość, to bardzo chciałbym wystartować - choćby treningowo. Mam nadzieje, że mój kalendarz mi na to pozwoli. Na razie nie mogę na 100% powiedzieć, że wystartuję.

Jak oceniasz imprezę organizowaną w Twoim mieście? Imprezę, która dopiero się rozwija - w tym roku będzie dopiero jej trzecia odsłona?

Jeśli chodzi o mnie, to byłem nieco zaskoczony. Nawet biorąc pod uwagę obiecującą I edycję z 2015 r. Myślę, że jak na to że to były drugie takie zawody, na to jak mały budżet był na tę imprezę, to jest to ogromny sukces. Naprawdę, organizacja mi się podobała. Trasa też była ciekawa, zbliżona do tego, co się dzieje na zagranicznych startach.
Przyznam szczerze, że jestem bardzo ciekawy, czym organizatorzy wykażą się w 2017. W zeszłym roku była to impreza z rozmachem - w centrum miasta. Nie będzie łatwo tego przebić, ale myślę, że nas nie zawiodą.

 

10.jpgJak oceniasz swój zeszłoroczny sezon?

Myślę, że zrobiłem, co się dało. Już na początku sezonu mówiłem, że jestem słabo przygotowany, bo kontuzja mnie mocno cofnęła w rozwoju sportowym. Jestem już doświadczonym zawodnikiem i wiem, kiedy jest wysoka forma, a kiedy nie. W zeszłym roku musiałem ją zbudować w bardzo krótkim czasie, co niosło za sobą wiele konsekwencji. Była o wiele niższa niż by mogła być normalnie, do tego strasznie niestabilna. Jeden, dwa starty rozbijały mi ją w drobny mak. No, ale zebrałem doświadczenie. Trzeba zbierać jak najwięcej informacji - nie tylko z sukcesów, ale i z tych gorszych sezonów.
Podsumowując: zrobiłem 4 medale MP w tym Mistrza Polski na dystansie olimpijskim, więc sezon był przyzwoity, ale nie tak, jak w 2015 r, gdzie wygrałem prawie wszystko - z góry na dół.
Na koniec sezonu, okupując to ciężką pracą, drgnęło coś i już byłem na międzynarodowym poziomie sportowym, ale to troszkę za późno, niestety.

Jakie wyzwania przed Tobą w 2017 roku?

Sezon 2017 jest inny od poprzednich, ponieważ w dużo większym stopniu podpieram się w treningu nauką, Wyciągnęliśmy lekcje z sezonu 2016, gdzie doprowadziłem między innymi do anemii i badamy wszystko - począwszy od systematycznych badań krwi, składu ciała, do pomiaru mocy laktatu itd. Jest to mój pierwszy taki sezon w karierze. Ciężko powiedzieć, co on przyniesie.
W każdym jednak razie, chcielibyśmy znormalizować moją formę, wyznaczyć pewne progi, które muszę spełniać, aby regularnie zdobywać dobre miejsca na zagranicznych imprezach.
Nazwałbym to treningiem znormalizowanym. Jest on wdrożony w każdej z dyscyplin. To wszystko z myślą o zagranicznych wyścigach.
Oczywiście, jest to możliwe dzięki moim trenerom, którzy starają się mnie odciążyć w budowaniu planu treningowego oraz podejmowaniu trudnych decyzji, moim sponsorom, którzy stwierdzili, że najwyższa pora, abym choć w części miał warunki jakie mają zawodnicy zagraniczni. Co prawda trenuje w mojej kochanej Dąbrowie Górniczej, a nie w RPA, ale jestem bardzo zadowolony, że są ludzie, którzy inwestują w moją koncepcję opartą o naukę. 
Chciałbym im teraz ładnie podziękować.

 

12.jpgJak zachęciłbyś do uprawiania triathlonu? Dyscypliny widowiskowej, zapewniającej wszechstronny rozwój fizyczny, a jeszcze nie dość popularnej w naszym kraju.

Przede wszystkim, triathlon jest bardzo ciekawym sportem, bo w jego skład wchodzą trzy dyscypliny. Daje nieskończenie wiele możliwości treningu - można w tak różny sposób trenować, że nigdy się to nie znudzi.
Ponadto jest to sport dla każdego - nie trzeba być pływakiem od dziecka, żeby startować i nauczyć się pływać w takim stopniu, aby w zdrowiu ukończyć zawody.
Triathlon to sport, który ma bardzo pozytywny wpływ na ludzi, a ponadto nie odrzuca nikogo, jak to jest w wielu innych dyscyplinach.
W Niemczech jest to jeden z najpopularniejszych sportów. Trenuje go już chyba około 200 tys. osób, a w 2015 r. najlepszym sportowcem Niemiec został nie piłkarz, choć mają ich wielu na wybitnym poziomie, a właśnie triathlonista - Jan Frodeno.

 

Dąbrowa Górnicza baner.jpg

]]>
Wywiady Mon, 20 Mar 2017 11:52:56 +0000
Super League Triathlon - Eliminator dzień trzeci http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3303-na-zywo-super-league-triathlon-eliminator-dzien-trzeci http://akademiatriathlonu.pl/newsy/aktualnosci/wydarzenia/3303-na-zywo-super-league-triathlon-eliminator-dzien-trzeci Super League Triathlon - Eliminator dzień trzeci

Zakończył się pierwszy w historii Super League Triathlon. Zawody zorganizowane na najwyższym światowym poziomie. Koncepcja zawodów polegała na wprowadzeniu jak najbardziej dynamicznej akcji aby była atrakcyjna dla widzów i stacji telewizyjnych. Można śmiało powiedzieć, że organizatorom udało się ten efekt osiągnąć. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję z jeszcze wyższymi nagrodami pieniężnymi i dodatkowo wyścigiem kobiet.

Zawody Super League Triathlon zwyciężył Richard Murray RSA, który zgarnął czek na 100.000 dolarów. Drugi w generalnej klasyfikacji był Mario Mola ESP ($50.000). Trzeci stopnień podium należał do Jaka Birtwhistle AUS ($30.000). Poniżej można przeczytać jak wyglądał przebieg zawodów. Powtórka transmisji telewizyjne jest do obejrzenia na profilu Facebook Akademii Triathlonu.

 

Klasyfikacja generalna po trzech dniach wyścigu:

 

SLT generalka.jpg9:06


Cóż za fenomenalny bieg. Richard Murray RSA opdał z sił. Biegnie na trzeciej pozycji. Mario Mola ESP wyprzedził go na ostatnim kilometrze. Niespodziewanie zza pleców Mario Moli ESP wysunął się na prowadzenie Jake Birtwhistle AUS. Rozpoczął niesamowicie szybki sprint do mety i zwyciężył trzeci dzień Super League Triathlon. Richard Murray RSA zdobył wystarczającą ilość punktów w klasyfikacji generalnej aby wygrać pierwszą edycję Super League Triathlon. 


Kolejność zawodników na mecie trzeciego etapu:

 

1. Jake Birtwhistle AUS

2. Mario Mola ESP

3. Richard Murray RSA

4. Ryan Fisher AUS

5. Henri Schoeman RSA

6. Javier Gomez ESP

7. Kristian Blummenfelt NOR

8. Igor Polyanskyi RUS

9. Richard Varga SVK

10. Ryan Bailie AUS

 


9:04


Bieg - ostatnie dwa kilometry wyścigu. Mario Mola ESP i Richard Murray RSA biegną bark w bark. Prowadzi w dalszym ciągu Ryan Fisher AUS.9:00


Ryan Fisher AUS na ostatnim okrążeniu oderwał się od grupy. Ma szanse dojechać samodzielnie do T2 z 16 sek. przewagą.8:58


Pomimo starań, nie udało im się utrzymać przewagi. Peleton ich wchłonął ponownie. Wszyscy zawodnicy jadą w jednej grupie.8:55


Igor Polyanskyi RUS na rowerze postawił wszystko na jedną kartę i podjął się ucieczki z grupy. Dołączył do niego Richard Varga SVK.8:50


Po krótkiej przerwie jesteśmy ponownie na trasie wyścigu. Kto wygra główną nagrodę 100.000 dolarów? Czy Richard Murray RSA utrzyma swoje prowadzenie w klasyfikacji? Wystarczy, że ukończy wyścig na minimum 7 miejscu aby zwyciężyć. Wszystko roztrzygnie się w tej rundzie. Pomimo już ogromnego zmęczenia, możemy spodziewać się najbardziej agresywnej części wyścigu. 8:40


Sytuacja na biegu wygląda podobnie jak w poprzedniej rundzie. Na biegu uformowała się grupa 11 zawodników, którzy walczą o awans. Matt Hauser AUS zamyka tą stawkę i zaczyna mieć problemy z utrzymaniem tempa peletonu. Wygląda na to, że zostanie wyeliminowany wraz z pozostałymi triathlonistami, którzy zostali z tyłu.8:20


Ruszyła druga runda. Ponownie strategia zawodników będzie polegała na tym aby zachować jak najwięcej energii na najważniejszą trzecią rundę i jednocześnie zabezpieczyć swoją pozycję w pierwszej 10 zawodników, którzy awansują do trzeciej rundy. Pięciu najsłabszych odpadnie.8:10


Format Eliminator jest bezwględny. Pierwszych 15 zawodników korzysta z mini przerwy szykując się na drugą rundę. Reszta schodzi z trasy. Zawodnicy, którzy odpadli to w głównej mierze długodystansowcy. Na metę wpadła duża grupa zawodników, nie było potrzeby finiszowania ponieważ czas z pierwszych dwóch rund nie gra roli. Wygrywa osoba, która w trzeciej rundzie zameludje się jako pierwsza na mecie. 

 

slt odpoczynek.jpg8:05


Na bieganiu w pierwszej dużej grupie mamy 18 zawodników. Triathloniści biegną zachowawczo, oszczędzają siły na kolejne dwie rundy. Najważniejsze jest aby znaleźć się w pierwszej 15 aby awansować do kolejnej rundy. Walka będzie toczyła się na tyłach grupy. Cameron Dye USA jest zagrożony ponieważ biegnie aktualnie na 16 pozycji.7:56


Już na samym początku zdarzył się wypadek, w którym Ben Shaw IRL najbardziej ucierpiał i prawdopodobnie zejdzie z trasy. W zdarzeniu brało udział jeszcze dwóch triathlonistów, między innymi Ironman Brent McMahon CAD.  Pogoda się zmieniła, wyszło słońce, jednak nawierzchnia jest w dalszym ciągu śliska.7:55


Richard Varga SVK wyszedł pierwszy z wody, lecz nie było to pływanie w jego stylu. Nie prowadził na całej trasie. Być może oszczędza energię na kolejne rundy.7:50

 

Wystartowali! Deszcz przestał padać. Asfalt nie zdąży wyschnąć, więc zawodnicy będą musieli być bardziej ostrożni na zjazdach i zakrętach. Alistair Brownlee GBR zrezygnował z udziału w dzisiejszych zawodach. Powodem jest złe samopoczucie i osłabiony organizm.7:30

 

Trzeciego dnia zawodów triathlonistów czekają bardzo trudne warunki pogodowe z silnymi opadami deszczu. Może być niebezpiecznie w szczególności na rowerze. Temperatura powietrza wynosi 27 stopni. 

 

Format Eliminator to 300 m pływania, 6 km roweru i 2 km biegu x 3 rundy. Przerwy między rundami będą wynosiły 10 minut. Czas pauzy jest liczony od momentu zaliczenia dystansu przez pierwszego zawodnika, więc każdy kolejny triathlonista będzie miał odpowiednio krótszą przerwę. Ten kto nie zdąży dobiec na metę przed zakończeniem przerwy zostaje wyeliminowany z dalszego ścigania. Do drugiej rundy z 25 zawodników dalej przechodzi 15 najszybszych. Do trzeciej awansuje dalej już tylko 10. Zwycięzcą jest zawodnik, który jako pierwszy przekroczy metę po trzeciej rundzie.

 

Tak wygląda klasyfikacja punktowa po dwóch dniach.

 

SLT Leaderboard dzien 2.jpg

]]>
Wydarzenia Sun, 19 Mar 2017 05:45:46 +0000