brett sutton
Home Sprzęt Technologie Sprzęt i gadżety w treningu pływackim

Sprzęt i gadżety w treningu pływackim

wtorek, 04 lutego 2014 przez  Iwona Brzezińska

www.yankodesign.com www.yankodesign.com

Treningi pływackie w triathlonie to często godziny spędzone na liczeniu basenowych kafelków i odbić od ścian. Trzeba jednak przepłynąć swoje, żeby na zawodach móc ścigać się z najlepszymi lub bić rekordy życiowe. Praktycznie każdy trenujący wyposażony jest w strój, czepek i okularki. Podczas treningu korzysta z deski, płetw, bojki i łapek. Czy coś więcej potrzeba do wykonania treningu?

 

Firmy prześcigają się w pomysłach, jak nam umilać czas na treningu i monitorować nasze osiągnięcia. Woododporne słuchawki i MP3 na basenie już nikogo nie dziwią. Znaleźliśmy jednak kilka ciekawych oraz futurystycznych propozycji sprzętu treningowego dla pływaków. Niektóre z nich pozostały jedynie prototypami. Czy mogą one pomóc w treningu - oceńcie sami.

 

1. Corsuit - prawidłowa pozycja w wodzie

Zaprojektowany dla pływaków w celu ułatwienia utrzymywania prawidłowej pozycji w wodzie. Coresuit pomaga nam utrzymać poprawne ustawienie pozycji ciała poprzez utrzymywanie kręgosłupa w jednej linii. Dzięki stabilnej i prawidłowej sylwetce ruchy nóg i ramion są znacznie silniejsze, a co za tym idzie pływamy efektywniej i szybciej. Z czasem mięśnie zapamiętują prawidłowe położenie i jest ono utrzymywane bez większego problemu i potrzeby zakładania Coresuit.

 

www.bluecoreswim.com


2. Finis Lap Track - twój osobisty trener

Lap Track zlicza długości, pokazuje czas i tempo pływania, a wszystko to na dużym i czytelnym wyświetlaczu, dzięku któremu bez problemu odczytasz dane bez zatrzymywania się w wodzie. Wystarczy zamontować go na ścianie basenu za pomocą przyssawek i można rozpoczynać trening. Zapamiętuje do 50 okrążeń (Lap) i liczy kalorie po wpisaniu wagi i długości basenu.

lap track-hero-hrfinis lap track01

 www.finisinc.com

 

3. Powerbreather - zaawansowany system oddychania dla pływaków

Zaprojektowany, aby zmniejszyć lęk przed pływaniem u początkujących oraz zwiększyć koncentrację i wydajność treningu wśród zaawansowanych pływaków. Wodoszczelna rurka zakładana wokół głowy z wylotem powietrza w jej górnej części pozwala na swobodne oddychanie bez potrzeby rotacji ciała. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych napięć w okolicy barków i szyi. Nie ogranicza widoczności, a jej opływowy kształt ma nie powodować dodatkowego oporu w wodzie.

 

powerbreather

 www.powerbreather.de

 

4. My Pace Goggle - miej swój czas przed oczami

Okularki pływackie z wbudowanym panelem LCD zaprojektowane przez Joh Minhoo. Po naciśnięciu jednego guzika w bocznej części okulara pojawia się czas lub tempo pływania. Peryferyjne umiejscowienie wyświetlacza nie przeszkadza w patrzeniu i jednocześnie bez problemu można na bieżąco kontrolować swoje tempo. Posiadają baterię słoneczną, która załaduje się podczas suszenia okularków na słońcu. Okulary nie weszły do masowej produkcji.

www.yankodesign.com

 

5. The Swim It - czuj się bezpiecznie podczas treningu w wodach otwartych

Mała saszetka przyczepiona do nogi, w której znajduje się kamizelka ratunkowa zapewnia komfort psychiczny i bezpieczeństwo podczas samotnych treningów na wodach otwartych. Wystarczy w momencie zagrożenia pociągnąć zawleczkę, a kamizelka napełnia się powietrzem. The Swim It jest wielokrotnego użytku - wystarczy zamontować nowy nabój z powietrzem, taki jak do roweru. Produkt przetestowany i zatwierdzony przez USA Triathlon oraz Ironman.

Face-of-Swim-It-Annotated-Updated

www.myswimit.com

 

6. Nike eyeD - nowoczesność, desing i technologia

Zaprojektowane kilka lat temu dla Nike przez Humberto Jimenez okularki pływackie posiadające wbudowany praktycznie cały komputer pokładowy w soczewkach miały zachwycić nie tylko zaawansowaną technologią, ale również niepowtarzalnym designem. Okularki te nie posiadały żadnych pasków ani noska. Miały być utrzymywane za pomocą specjalnego kleju znajdującego się na gumkach wokół okularków. W zestawie miał znaleźć się przyrząd do pomiaru tętna i dystansu. Pozostały jedynie projektem na papierze.

www.designbuzz.com

 

7. Instabeat - kontroluj swoje tętno i tempo pływania na podstawie kolorów

Projekt powstał z myślą o profesjonalnych pływakach, aby mogli monitorować na bieżąco swój wysiłek bez zbędnych urządzeń krępujących ruchy, czy wytwarzających dodatkowy opór w wodzie. Pomysłodawcą jest pływaczka Hind Hobeika. Instabeat jest to nakładka na okulary pływackie, dopasowana swoim kształtem do większości modeli dostępnych na rynku. Nakładka ta mierzy nasze tętno za pomocą czujnika z tętnicy skroniowej i pokazuje nam go w czasie rzeczywistym za pomocą kolorów. Trzy diody, zielona, żólta i czerwona informują nas w jakiej jesteśmy strefie wysiłkowej. Ponadto urządzenie zlicza długości basenu i liczy kalorie - te dane można odczytać po podłączeniu się do komputera za pomocą kabla USB. Urządzenie nie jest jeszcze dostępne na rynku, ale jest na dobrej drodze, żeby się na nim pojawić.

 

 

instabeat

www.instabeat.me


Niektóre z przedstawionych przez nas gadżetów pozostaną na razie lub na zawsze jedynie w sferze projektów. Technologia idzie jednak do przodu tak szybko, że za kilka lat większość z nas będzie korzystała z takich akcesoriów treningowych i będzie to normą. Jak widać nie wszystkie związane są z zaawansowaną technologią, a jedynie z ciekawym pomysłem. Jeżeli spotkaliście się jeszcze z jakimś pływackim gadżetem, o którym nie wspomnieliśmy zachęcamy do napisania o nim w komentarzach.

 

Iwona Brzezińska

Iwona Brzezińska

Lekkoatletka, sprinterka (dystanse 60m, 100m, 200m oraz sztafeta 4x100m). Największe osiągnięcia to Mistrzostwo Europy Juniorów na 100m oraz w sztafecie 4x100m (Kowno 2005), finał Mistrzostw Świata Seniorów 4x100m (Helsinki 2005), brązowy medal Mistrzostw Europy U23 (4x100m, Debreczyn 2007), wielokrotna reprezentanka Polski podczas Mistrzostw Świata i Europy, medalistka Mistrzostw Polski.

Po 13 latach spędzonych na bieżni, obecnie rośnie w niej pasja do triathlonu - debiut na dystansie sprinterskim został już zaliczony w 2013 roku.

6 Liczba komentarzy:

Zostaw komentarz

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*).
Dozwolony jest podstawowy kod HTML.

Blogi

Ostatnie wpisy Pokaż wszytkie

stat4u
Website Security Test