Triathlonowa Rawa Mazowiecka

Rawa Mazowiecka to miejscowość leżąca praktycznie w połowie drogi Warszawa-Łódź. Tam właśnie od kilku lat zaczęła się triathlonowa przygoda wielu jej mieszkańców. Wielki wkład w umieszczeniu Rawy na triathlonowej mapie Polski miał Grzegorz Stefaniak. Sam jest wielkim pasjonatem 3 dyscyplin. Jest nie tylko instruktorem, działaczem, założycielem, ale również zawodnikiem. Na jego koncie jest wiele startów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jako człowiek jest osobą otwartą i pomocną. Kocha to, co robi i robi to bardzo dobrze. Między innymi dzięki takim ludziom można nieco pozytywniej patrzeć w przyszłość i rozwój naszej dyscypliny w Polsce. Zapraszamy na rozmowę z Grześkiem, który opowie nam o tym jak założyć klub, zorganizować zawody i opowie o tegorocznych zmaganiach triathlonowych w Rawie na dystansie olimpijskim.

 

Ludwik Sikorski: Zarówno klub jak i zawody w Rawie Mazowieckiej należą do dość „młodych”. Opowiedz skąd pomysł na taką dyscyplinę w Twoim mieście.

Grzegorz Stefaniak: Triathlon w Rawie Mazowieckiej zainicjowaliśmy w roku 2009, jednakże jeszcze wtedy nie udało nam się zorganizować zawodów. Na początku rozpoczęliśmy współpracę z Polskim Związkiem Triathlonu, oraz osobami zajmującymi się triathlonem. Dzięki tym kontaktom organizując po raz pierwszy w 2010 roku Mistrzostwa Polski w sztafetach triathlonowych od razu zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę. Po raz pierwszy w historii triathlonu zorganizowany został start sztafet mieszanych. Zawody zgromadziły na starcie wiele sztafet, nie tylko z naszego kraju. W roku 2011 zorganizowaliśmy zawody rangi Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów na dystansie sprinterskim, natomiast w 2012 roku odbyły się zawody rangi Pucharu Polski na dystansie standard, które wygrał Hiszpan Anton Ruanova. Corocznie zawodom triathlonowym towarzyszą zawody w aquathlonie dla dzieci, oraz zawody w Duathlonie dla amatorów. Także w 2013 będzie już 4 edycja rawskiego triathlonu.

 

Kolejne zawody w Twoim mieście odbędą się także w tym roku.
Tak, kolejne zawody już niebawem. Chcemy, aby w Rawie na stałe zagościł dystans olimpijski, tzw. klasyczna olimpijka, która każdego roku odbywać się będzie na tej samej trasie. Takich zawodów w naszym kraju jest coraz mniej, prężnie rozwijają się zawody pokrewne dystansom IRONMAN, (gdzie głównym założeniem jest zakaz jazdy w grupie) natomiast zawodów, organizowanych zgodnie ze standardami ETU, ITU, PZTri jest coraz mniej. W ostatni weekend lipca organizujemy Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w triathlonie oraz Puchar Polski w Triathlonie na klasycznym dystansie STANDARD. Oczywiście odbędą się również: aquathlon dla dzieci oraz duathlon dla amatorów.

 

IMG 5976  IMG 5993

Jak wyglądają zgłoszenia, opłaty i pakiet startowy na ten rok?
Zgłoszenia przyjmujemy w formie elektronicznej, dostępnej na formularzu zgłoszeniowym na naszej stronie www.mistrzostwa.triathlonrawa.pl. Chcemy minimalizować wysokość opłat za udział w zawodach. Staramy się pozyskiwać jak najwięcej środków z zewnątrz. Opłata startowa do końca marca wynosi 80 zł, natomiast po tym terminie wzrasta o 20zł. Limit Uczestników w rawskich zawodach wynosi 200 osób. Jak co roku w ramach pakietu startowego każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę z logo kolejnej edycji, oraz gadżety, które pozyskamy od sponsorów. Na mecie każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, którego wzór będzie identyczny jak w poprzednich dwóch edycjach.

 

Opowiedz nam o trasach…
Trasa pływacka w ubiegłym roku została odebrana przez uczestników bardzo pozytywnie, w związku z tym nie będziemy jej modyfikować, a dystans 1500 metrów zostanie podzielony na 2 pętle. Po pierwszej każdy uczestnik pokona kilkanaście metrów po plaży, dzięki czemu wzrasta widowiskowość imprezy. Największe kontrowersje budzi trasa kolarska. 2 lata temu, kiedy zorganizowaliśmy zawody na 1 pętli, trenerzy narzekali na brak komunikacji z zawodnikami, natomiast w ubiegłym roku, kiedy trasa liczyła 6 pętli, okazało się, że niektórzy uznali ją za zbyt niebezpieczną. W związku z tymi uwagami będziemy chcieli tak skorygować trasę, aby zarówno Ci pierwsi jak i drudzy byli usatysfakcjonowani. Natomiast trasa biegowa będzie identyczna jak w ubiegłym roku i liczyć będzie 10 km. Składać się będzie z 2 pętli z punktem żywieniowym zlokalizowanym na 3,4, 6 i 7 kilometrze. Trasa kolarska składać się będzie z kilku niewielkich wzniesień, natomiast trasa biegowa biegnąca wzdłuż zbiornika wodnego jest płaska.

 

Oprócz zawodów, zajmujesz się także klubem – równie młodym jak zawody. Opowiedz o historii klubu.

 

DSC06612  100 1786  

Powstanie naszego klubu to rok 2009. Od razu rozpoczęliśmy zajęcia w klubie sportowym Triathlon Rawa. W pierwszych latach kładziemy największy nacisk na pływanie, nawiązaliśmy kontakt z Marcinem Sarną, jednym z najlepszych trenerów pływania. Dodatkowo nasi członkowie cały czas się szkolą, wspólnie kończyliśmy kurs instruktora triathlonu. Dzieciaki w naszym klubie trenują 3 razy w tygodniu pływanie oraz dodatkowo mają trening ogólnorozwojowy.

Kto jeszcze zajmuje się szkoleniem?
W klubie mamy swoich wykwalifikowanych instruktorów, cały czas kontynuujemy współpracę z Marcinem dzięki czemu zarówno my jak i dzieci możemy się rozwijać. Raz w roku organizujemy kilkudniowe warsztaty, na które przyjeżdżają trenerzy z odleglejszych części kraju. W ubiegłym roku mogliśmy gości Andrzeja i Filipa Szołowskich, którzy przeprowadzili z dzieciakami treningi. Nasz klub to inicjatywa ludzi, którzy z triathlonem do roku 2009 nie mieli nic wspólnego, dlatego cały czas jeździmy po kraju i podglądamy najlepszych, dzięki czemu zawody w Rawie są organizowane na coraz wyższym poziomie. Sam jestem amatorem czynnie uprawiającym triathlon, także dzięki pracy nad sobą mogę poznać układanie planów treningowych, diety. Uczę się na własnych błędach.

 

6   11

 

Jak często i gdzie trenujecie?
Od tego roku w Rawie mamy nową pływalnię. Podczas ubiegłorocznych zawodów była jeszcze w budowie. Zajęcia na basenie odbywają się 3 razy w tygodniu, natomiast dodatkowo na hali mamy 1 trening. Liczymy, iż z nadejściem wiosny rozpoczniemy treningi kolarskie i lekkoatletyczne na świeżym powietrzu.

 

Skupiacie się głównie na szkoleniu młodych adeptów triathlonu, ale powoli zaczynają dołączać do Was dorośli.
Tak, w klubie mamy ponad 60 dzieci, najstarsze chodzą dopiero do 6-tej klasy, także jeszcze kilka lat do pierwszych startów naszych młodych adeptów. Odnośnie treningów, cały czas czekamy na centralny program szkolenia. Triathlon to bardzo złożona i trudna dyscyplina, a taki ujednolicony program dla poszczególnych grup wiekowych byłby dla nas bardzo pomocny. Liczymy na to, że w nowych strukturach Związku będzie ktoś odpowiedzialny za szkolenie trenerów, organizowanie seminariów i szkoleń dla osób trenujących dzieci w naszym kraju. Po otwarciu basenu zgłaszało się do nas wiele osób dorosłych, rozpoczęliśmy więc dla nich zajęcia, głownie skupiając się na nauce pływania. Dodatkowo w każdą niedzielę o 7 rano spotykamy się nad rawskim zalewem, aby wspólnie pobiegać. Poranki biegowe gromadzą coraz więcej amatorów biegania w naszym mieście. Także już za kilka lat na starcie będzie nas więcej.

 

rawa1    DSC06575

 

Gdzie jeździcie na zawody?
Zawody staramy się tak wybierać, abyśmy mogli jak najwięcej skorzystać, czyli szukamy zawodów, gdzie również są starty dla dzieci. W tym roku w okresie wiosennym planujemy zawody biegowe: Półmaraton Warszawski, Bieg dookoła ZOO, Łódź Maraton. Poza tym, w Rawie Mazowieckiej wpiszemy w kalendarz kolejną imprezę, tym razem biegową z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Czerwiec to wyjazd na CZECHMANA oraz do Susza, w lipcu planujemy odwiedzić Wrocław, no i w ostatni weekend zapraszamy do Rawy. W sierpniu planujemy wyjazd do Poznania i Chodzieży. Na zawody zawsze jeździmy w kilkanaście osób, w tym roku zakupiliśmy przyczepkę kampingową, także integracja będzie na pewno.

Oprócz szkolenia stacjonarnego, organizujecie także wyjazdy i zgrupowania.
W tym roku pierwszy raz wyjeżdżamy na przedsezonowy „obóz sportowy”. 10 kwietnia w 20 osób ruszamy na tydzień do Włoch, głownie szlifować formę kolarską. Odnośnie atrakcyjności obozu postaramy się relacjonować na naszym rawskim portalu www.rawagra.pl. Natomiast w połowie kwietnia planujemy obóz dla dzieci na Węgrzech. 2 lata temu byliśmy rowerami na Węgrzech, podróż zajęła nam 2,5 dnia, a pierwszego dnia pokonaliśmy 360 km, nocną końcówkę po górach zapamiętamy do końca życia 😉

 

DSC06887  2

 

Sporo osób chciałoby założyć klub triathlonowy. Jak wyglądają procedury?
Otwarcie klubu to naprawdę chwila. Potrzeba minimum 15 zapaleńców (to jest minimum do otworzenia stowarzyszenia), ale właśnie dzięki temu od razu będzie ten fundament, od którego można zacząć. Na pierwszym spotkaniu należy uchwalić statut, oraz wybrać zarząd. Taki protokół składamy do Starostwa Powiatowego, które wydaje decyzję o wpisie nowego Stowarzyszenia. Od tego momentu można się starać o pozyskiwanie środków. Każdy urząd miasta czy gminy ma zagwarantowane środki na szkolenie dzieci, więc najpierw należy się tam zwrócić. Nasz budżet na szkolenie dzieci wynosi około 50 000zł rocznie, jednakże staramy się pozyskiwać dodatkowe środki, które przeznaczamy na obozy, sprzęt, dodatkowe treningi.

O ile założenie klubu nie jest trudne, to z pewnością wiele bardziej skomplikowane i kosztowne jest zorganizowanie zawodów.
Przygotowanie imprezy triathlonowej w naszym mieście to koszt ok. 80 000 – 100 000. Każdy z nas ma swoje zawodowe zajęcia, a czas poświęcany triathlonowi, to nasze hobby. Co roku staramy się sami przygotować zawody. Co roku mamy większe doświadczenie, liczymy iż zawody rozwijają się prawidłowo. Za wszelkie niedociągnięcia przepraszamy, jednakże co roku staramy się wyciągać wnioski. Przygotowanie imprezy na wysokim poziomie to naprawdę ogrom pracy, która rozpoczyna się od pozyskania środków finansowych. Jak łatwo zauważyć opłaty startowe stanowią ok. 20% budżetu, a kryzys widać i o pozyskanie sponsorów jest coraz trudniej. Dlatego wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Oczywiście wszystkich, którzy chcieliby skorzysta z naszych doświadczeń zapraszam do kontaktu:

[email protected]

Powiązane Artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Arku, co prawda jeden klub już się ze mną męczy, ale „lokalnie” to z uśmiechem i chęcią 😉

  2. Panie Grzegorzu. Szacun. Fajnie, ze Wam się chce, i że drogi wam nie rozmiękają 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,298ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze