Vincent Luis chce wystartować w dwóch konkurencjach olimpijskich

Vincent Luis, gwiazda triathlonu olimpijskiego we Francji, postawił sobie za cel start w dwóch konkurencjach rozgrywanych na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Triathlon jako jego główna dyscyplina pozostaje bez zmian. Vincent do tego chce dołożyć udział w biegu na 5000 metrów. Aby tego dokonać musi najpierw spełnić kryteria kwalifikacyjne, a mianowicie uzyskać czas przynajmniej 13 minut i 15 sekund na tym dystansie (średnie tempo 2:39 min/km). Chociaż jeszcze nie biegł takiego dystansu na bieżni, na chwilę obecną zawodnik szacuje swoje możliwości na 13:45. Aby zobrazować trudność tego wyczynu posłużę się przykładem rekordu Polski na dystansie 5000 metrów, który ma już 41 lat. Należy on do Bronisława Malinowskiego, ustanowił go w 1976 roku i wynosi 13 minut i 17 sekund. Carol Montgomery jak do tej pory jest jedyną zawodniczką, która zdobyła kwalifikacje na igrzyska w Sydnej 2000 zarówno w triathlonie i konkurencji biegowej na 10.000 metrów. Nie miała jednak szczęścia w trakcie trwania igrzysk miała kraksę rowerze. Nie wystartowała już w biegu na 10.000 metrów ze względu na kontuzję, którą doznała podczas upadku.

Vincent Luis na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie był 11. Od tamtego momentu postawił wszystko na jedną kartę aby wygrać lub zdobyć medal na kolejnych igrzyskach w Rio. Przeprowadził się z Paryża do mniejszej miejscowości aby móc skupić się tylko na treningach. W roku igrzysk w Rio wystartował tylko raz w triathlonie pod patronatem ITU. Były to Mistrzostwa Europy na dystansie sprinterskiem, które wygrał. Vincent w Rio zajął siódme miejsce, był tym bardzo rozczarowany. Nawet rozważał zakończenie kariery. Cel, który sobie obrał czyli dodatkowa dyscyplina na igrzyskach w Tokio może być silnym motywatorem do dalszych treningów.

W tym roku Vincent Luis wygrał Wielki Finał serii WTS w Rotterdamie. Pokonał takich zawodników jak Jonathan Brownlee, Mario Mola czy Javier Gomez. Szlifując swoją formę biegową niedawno wziął udział w kultowym biegu z miasta do miasta Sedan – Charleville o długości 23,6 km. Na 3 tysiące startujących był pierwszym białym zawodnikiem. Zdobył 9 miejsce ustępując jedynie Kenijczykom i zawodnikowi z Rwandy. Na trudnej trasie utrzymał średnie tempo 3:08 min/km. Na poniższym filmiku możemy zobaczyć Vincenta biegnącego w grupie liderów.

https://www.instagram.com/p/BZtkIxTgPpA/ 1h14 d’effort pour 23,6km. Une 9eme place à l’arrivée qui me satisfait pour mon premier Sedan – Charleville. On ne m’avait pas menti, c’est un parcours très dur ! Merci au public venu en masse !