XTERRA zadebiutowała w Polsce

7 sierpnia w Krakowie zadebiutował cykl XTERRA w Polsce. Pod tą marką wzorując się na Ironmanie organizowane są zawody na całym świecie. Zwieńczeniem serii są Mistrzostwa Świata na Hawajach. Są to najbardziej rozpoznawalne zawody w crosstriathlonie z reguły rozgrywane na dystansie 1500 m pływania, 30 km jazdy na rowerze górskim i 10 km biegu w terenie. Dystans może się różnić w zależności od możliwości przeprowadzenia trasy w danym terenie. Pierwsze zawody zostały rozegrane na Hawajach w 1996 roku. W 1999 roku Nissan inspirując się właśnie tą imprezą, nazwał swoje terenowe auto Nissan Xterra.

Był to ósmy przystanek z jedenastu w XTERRA European Tour. Zawody w Krakowie były rozgrywane na terenie zalanego kamieniołomu Zalewu Zakrzówek i Lasu Wolskiego. Dla najlepszych było przewidziane 25 slotów na Mistrzostwa Świata XTERRA na Hawajach, na wyspie Maui, w terminie 23 października 2016 roku.

XterraZadebiutowalaWPolsce1

Na obu dystansach wystartowało łącznie 247 osób z różnych części świata. Zawodnicy zwracali uwagę na wyjątkowe miejsce jakim jest Zakrzówek – otoczenie, wodę, warunki w których przyszło im pokonać odcinek pływacki. Rower okazał się być totalną niespodzianką – łącznie z grotą, wymagającymi „singlami”. Bieg łączył w sobie elementy wspinaczki, podbiegów, zbiegów – wymagający i widowiskowy jednocześnie. Poniżej zdjęcie specjalnie oświetlonej groty, którą triathloniści przejeżdżali na rowerach.

XterraZadebiutowalaWPolsce2

Yeray Luxem z Belgii i Helena Erbenova z Czech zwyciężyli w kategorii PRO. Było to pierwsze zwycięstwo dla Yeraya w XTERRA po dziewięciu latach ścigania. Natomiast dla Heleny było to już 22 zwycięstwo. Zawody ukończyło 26 zawodników PRO z 18 krajów, z czego tylko jeden nasz reprezentant Maciej Chmura. Maciej zajął ostatnie miejsce w stawce 18 mężczyzn.

XterraZadebiutowalaWPolsce3

Dzień wcześniej, jako impreza towarzysząca został rozegrany aquathlon dla dzieci z poważnym incydentem. Najmłodsza kategoria dzieci w wieku 8-10 lat miała do pokonania 200 m pływania i 1 km biegu. W trakcie biegu pilot na rowerze zgubił dzieci. Poszukiwania najmłodszych zawodników w lesie trwało około 40 minut. Wzbudziło to przerażenie i frustrację u rodziców. Dzieci szukając trasy powrotnej błądziły po lesie. Efektem tego było wydłużenie trasy biegowej aż sześciokrotnie z 1 km do około 6 km w trudnym terenie. Dzieci zostały narażone na niebezpieczeństwo.

Poniżej stanowisko organizatora w tej sprawie:

„Dzieci zgubiły trasę ze względu na zmianę oznakowania przez osobę nie mającą nic wspólnego z zawodami. Za incydent, który miał miejsce w przeddzień głównych zawodów XTERRA przepraszamy i staramy się załagodzić jego skutki. Zawody Aquathlon dla dzieci nie stanowiły części zawodów Xterra – stanowiły imprezę towarzyszącą. Dzień później, w niedzielę w godzinach porannych odbyły się zawody XTERRA Kids, następnie wydarzenie główne – XTERRA Poland na dwóch dystansach. Zarówno część pływacka jak i część biegowa odbyły się na terenie Zakrzówka.”