Augustów stolicą triathlonu – za nami wielki finał cyklu Garmin Iron Triathlon 2018!

W minioną sobotę dobiegła końca rywalizacja w ramach tegorocznej edycji najstarszego i największego cyklu zawodów triathlonowych w Polsce – Garmin Iron Triathlon 2018. We wszystkich, dotychczasowych edycjach imprezy wystartowało blisko 18 tysięcy zawodników. W tym roku miastem-gospodarzem finałowych zmagań był debiutujący w cyklu Augustów. Do udziału w ostatnim etapie cyklu zgłosiło się blisko 600 zawodniczek i zawodników oraz dzieci.

Finał GIT 2018

Augustowski finał zlokalizowany był w okolicach Plaży Miejskiej i Amfiteatru nad Jeziorem Necko. Tu mieściło się biuro zawodów, strefa zmian, EXPO oraz meta. Etap pływacki odbył się w Jeziorze Necko. Następnie triathloniści pojechali szybką trasą rowerową, poprowadzoną przez drogę wojewódzką 662 w kierunku miejscowości Szczerba. Na zakończenie zmagań pokonali etap biegowy poprowadzony między innymi urokliwymi alejkami i ścieżkami wzdłuż Jeziora Necko.

Tradycyjnie zawody rozpoczęły się od startów dzieci, które wzięły udział w biegach na: 200 m, 500 m, 1000 m. Po dzieciach do rywalizacji przystąpili triathloniści, którzy mieli do pokonania krótszy dystans – 1/8 IM. Najlepsi okazali się: Karol Kozak (ETT Elbląg Triathlon Team) z czasem 01:04:17, drugi na mecie był Maciek Ogrodnik (Triwise, 01:04:56), a trzeci Grzegorz Sebastianowicz (#dawajkalach), którego czas na mecie to: 01:05:05. Wśród pań zwyciężyła Marta Maksymiuk (ETT Elbląg Triathlon Team, 01:13:03), druga na podium była Wioleta Jarocka (Tri Level, 01:14:35), trzecia linię mety przekroczyła Emilia Domańska (Kuźnia Triathlonu, 01:15:28).

Zaraz po nich wystartowali zawodnicy ścigający się na dystansie „ćwiartki”. Od samego początku ta rywalizacja przebiegała pod dyktando Tomasza Brembora (GVT BMC AZS-AWF Katowice), który po wyjściu z wody miał już sporą przewagę nad drugim po etapie pływackim Maciejem Bodnarem. Znakomicie dysponowany Brembor prowadził także po etapie kolarskim, jako pierwszy wyruszył na trasę biegową, kontrolował wyścig i nie oddał prowadzenia do samego końca. Zwyciężył w pięknym stylu osiągając na mecie czas: 01:55:39. Po Bremborze na mecie zameldował się Maciej Bodnar (MBC Team, 02:01:10) i stanął na drugim stopniu podium. Trzecie miejsce wywalczył Paweł Mitruś (Neon Team, 02:04:31). Rywalizację kobiet wygrała Aleksandra Jędrzejewska (GVT BMC AZS-AWF Katowice) osiągając wynik: 02:16:08. Drugie miejsce na podium zajęła Katarzyna Gorlo (runtheworld.pl, 02:25:04), a trzecie Justyna Brodowska (Trinergy, 02:26:03).

Klasyfikacja generalna cyklu, czyli „Battle of the sexes” (bitwa płci), czyli połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn,prowadzona była w tym sezonie tylko na dystansie 1/4 IM. W bitwie płci liczył się łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszego mężczyzny i łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszej kobiety, który porównano z wynikami Mistrzów Świata z Hawajów z 2017 roku: Patricka Lange (8:01:40) i Danieli Ryf (8:50:47). Czasy zsumowano i bezdyskusyjne zwycięstwo w klasyfikacji „Battle of the sexes” z czasem 07:46:52 odniósł Tomasz Brembor i to on odebrał nagrodę główną, czyli rower Merida Reacto LTD ufundowany przez Bank Zachodni WBK. Drugie miejsce w „generalce” przypadło Maciejowi Bodnarowi, który pokonał „Ironmana na raty” w czasie 07:57:39 i otrzymał urządzenie marki Garmin. Drugi raz w historii Garmin Iron Triathlon w najważniejszej klasyfikacji cyklu na podium stanęła kobieta. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Jędrzejewska, jej łączny czas to 08:56:42, a nagrodą była pianka marki Head.

Najlepszą drużyną w całym cyklu Garmin Iron Triathlon 2018 została Kuźnia Triathlonu, drugie miejsce przypadło Labosport Team.

Jak zawsze, w trakcie wielkiego finału Garmin Iron Triathlon, pamiątkowymi koszulkami oraz medalami, udekorowani zostali wszyscy finisherzy cyklu, czyli zawodnicy, którzy ukończyli minimum cztery imprezy wchodzące w skład cyklu GIT 2018. Trójka z nich, która z największą dokładnością wskazała czas 150 osoby na mecie dystansu 1/4 IM, wzięła udział w konkursie pn. „Kto pierwszy, ten lepszy”. Nowym samochodem SUV 3008 Peugeot ufundowanym przez Partnera Strategicznego cyklu, wyjechał z Augustowa Jacek Litawa, drugie miejsce i urządzenie firmy Garmin wygrała Agata Sachmata (Kuźnia Triathlonu), trzeci był Dariusz Kaczmarek i w nagrodę otrzymał piankę Head Explorer. Po skończonej dekoracji triathloniści wzięli udział w rejsie statkiem po Jeziorze Necko.

Wyniki z zawodów w Augustowie oraz podsumowanie klasyfikacji generalnej cyklu dostępne są na stronie www.irontriathlon.pl