18 roślin-filtrów powietrza według NASA

0

Zdrowa atmosfera i świeże powietrze w domu to podstawa dobrego samopoczucia. W każdym pomieszczeniu znajdują się truciciele powietrza, tacy jak: materiały budowlane, farby, kleje czy sztuczne tkaniny w tym odzież. Substancje lotne wydzielane przez te tworzywa formaldehyd, trichloroeten, benzen, ksyleny i amoniak powodują bóle głowy, podrażnienia oczu, gardła, dróg oddechowych i potrafią popsuć ogólne samopoczucie. Problematyka ta jest już od lat badana przez NASA. W jednym ze swoich wyników badań przedstawione zostały rośliny, które bardzo skutecznie potrafią oczyścić powietrze z lotnych toksyn. Autorzy rekomendują przynajmniej jedną roślinę na 10 m2 powierzchni. Dodatkową zaletą posiadania takich roślin jest naturalne nawilżanie powietrza. Szczególnie zimą kiedy wilgotność spada do 20-30%, domowa fauna potrafi znacząco ją podnieść. Większość roślin pochodzi z klimatu tropikalnego i posiadają zdolność fotosyntezy już przy niewielkiej ilości światła, więc wystarczy to, które posiadamy w pokojach. Dobór roślin zależy od gustu posiadacza. Ważne jest aby dbać o rośliny. Czyste liście absorbują znacznie więcej substancji lotnych. Ale uwaga. Niektóre z wymienionych roślin są toksyczne dla psów i kotów. Przed zakupem sprawdź czy dana roślina jest bezpieczna dla Twojego zwierzaka.

 

Opis substancji, które zanieczyszczają domowe powietrze:

 

Trichloroeten (Trichloroetylen) – Dawniej stosowany jako rozpuszczalnik tłuszczów: do ekstrakcji i odtłuszczania czyszczonych powierzchni (np. przed klejeniem czy malowaniem), obecnie zaprzestano go używać z powodu silnych właściwości narkotycznych oraz rakotwórczych. Wdychany z powietrzem może powodować zawroty i bóle głowy, nudności, a w dużych stężeniach drgawki i śmierć. Występuje w: tuszach do drukarek, farbach, lakierach.

 

Formaldehyd (Aldehyd mrówkowy) – stosowany jest przy produkcji chusteczek higienicznych, sztucznych tkanin odzieżowych, dywanów, materiałów budowlanych, kosmetyków do paznokci, płyt pilśniowych, toreb papierowych. Jest to substancja alergizująca. Przy większych stężeniach i długotrwałym wdychaniu powoduje nadwrażliwość. Powoduje podrażnienie dróg oddechowych, obrzęki krtani i płuc.

 

Benzen – silnie toksyczna i rakotwórcza substancja, która jest stosowana do produkcji plastiku, detergentów, pestycydów i leków. Występuje także w dymie tytoniowym, spalinach samochodowych, klejach i farbach. Podrażnia oczy i drogi oddechowe. Powoduje ból głowy i podnosi ciśnienie.

 

Ksyleny – Stosowane jako rozpuszczalnik farb i lakierów. Pojawiają się w wyrobach gumowych, skórzanych, dymie tytoniowym i spalinach samochodowych. Podrażniają usta, gardło, powodują ból głowy a w skrajnych wypadkach potrafią uszkodzić wątrobę, nerki i zaburzać pracę serca.

 

Amoniak – Występuje w środkach do czyszczenia szyb, nawozach, woskach do podłóg. Powoduje podrażnienie oczu, gardła, wywołuje duszności i kaszel.

 

Lista 18 roślin – filtrów. Wyszczególniono przy każdym gatunku z jakimi toksynami lotnymi najlepiej sobie radzą.

 

Chryzantema wielkokwiatowa

Zwalcza – trichloroeten, formaldehyd, benzen, ksyleny, amoniak.

 

Skrzydłokwiat “Mauna Loa”

Zwalcza – trichloroeten, formaldehyd, benzen, ksyleny, amoniak.

Dracena obrzeżona

Zwalcza – trichloroeten, formaldehyd, benzen, ksyleny.

Sansewieria gwinejska “Laurentii”

Zwalcza – trichloroeten, formaldehyd, benzen, ksyleny.

Bluszcz pospolity

Zwalcza – trichloroeten, formaldehyd, benzen, ksyleny.

Gerbera Jamesona

Zwalcza – trichloroeten, formaldehyd, ksyleny.

Dracena wonna “Massangeana”

Zwalcza – trichloroeten, formaldehyd, benzen.

Rapis wyniosły

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny, amoniak.

Liriope spicata

Zwalcza – trichloroeten, ksyleny, amoniak.

Anturium Andrego

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny, amoniak.

Epipremnum złociste

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny, benzen.

 

Daktylowiec niski

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny.

Nefrolepis wyniosły

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny.

Nefrolepis obliterata

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny.

Zielistka Sternberga

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny.

Aglaonema modestum

Zwalcza – formaldehyd, benzen.

Palma bambusowa

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny.

Figowiec benjamina

Zwalcza – formaldehyd, ksyleny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here