Amatorka zawieszona za doping na Ironmanie

Holy Balogh – amatorka, startująca w Age Group 45-49 została zawieszona na 4 lata po wykryciu zabronionej substancji w jej organizmie. Triathlonistka została poddana badaniom podczas Mistrzostw Ironman Ameryki Północnej w Texasie, w 2016 roku. Jak podaje Ironman Anti-Doping Program, u Amerykanki został wykryty zewnętrzny testosteron techniką spektrometrii mas. Ironman podkreśla, że zawodniczka nie aplikowała o TUE (Therapeutic Use Exemption), czyli na pozwolenie stosowania substancji w celach medycznych.

Holy Balogh wygrała Ironmana w Texasie w swojej kategorii wiekowej 45-49. Ironman zdyskwalifikował zawodniczkę, odebrał jej tytuł mistrzyni kraju i zawiesił na najbliższe cztery lata. Triathlonistka trzymała wysoki poziom również w poprzednich latach. Wygrała All World Athlete (ranking Ironmana) w roku 2014 startując jeszcze w kategorii 40-44, a już w 2015 wygrała kolejną kategorię 45-49 i klasyfikację generalną.

Śledztwo w sprawie tej zawodniczki nie było jednak przypadkowe. Dwóch byłych współpracowników Holy Balogh zgłosiło sprawę do U.S. Anti-Doping Agency oraz współpracowali z Ironmanem w tej sprawie. Wiedzieli o tym, że zawodniczka świadomie bierze testosteron. Początkowo sami próbowali odciągnąć zawodniczkę od dopingu, lecz byli przez nią lekceważeni.