Cameron Brown w wieku 44 lat znów na podium w IM

Cameron Brown (NZL) rok temu przeszedł do historii ustanawiając swoisty rekord świata. Dokonał niezwykłego wyczynu – w wieku 43 lat wygrał po raz 12 Ironman New Zealand w Taupo. Jest to najstarszy zawodnik w historii, który wygrał Ironmana. Nikt wcześniej nie zwyciężył tych samych zawodów 12 razy. Minął kolejny rok, Cameron Brown teraz w wieku 44 lat wrócił na trasę IM w Nowej Zelandii. Tym razem niestety nie zwyciężył zawodów, ale w bardzo silnej obsadzie triathlonistów stanął na drugim miejscu podium. Do pierwszego zawodnika Bradena Currie (NZL) zabrakło mu nieco ponad 3 minuty. Mało tego, Cameron Brown przebiegł trasę maratonu najszybciej ze wszystkich 2:42:29. W pewnym momencie Cameron miał stratę 14 minut do lidera wyścigu, wtedy miał myśli, że już chyba czas przejść na emeryturę. Postanowił nie poddawać się do końca i wyszedł na tym całkiem nieźle. Zawodnicy jak i sama dyscyplina ciągle ewoluuje. Kto by pomyślał, że w takim wieku można w dalszym ciągu utrzymywać światowej klasy poziom.

Cameron Brown na trasie rowerowej. Fot. Instagram CamBrown72

Na poniższym ujęciu zawodów możecie zobaczyć ostatnią zawodniczkę, która zdążyła przekroczyć linię mety na 6 sekund przed limitem czasu wynoszącym 17 godzin. To Suzanne Stokes (NZL) z kategorii wiekowej F55-59. Widać ogromne zmęczenie, triathlonistka nie jest w stanie utrzymać wyprostowanej sylwetki. Suzanne Stokes jest praktycznie niesiona, jedynie dzięki pomocy obsługi jest w stanie poruszać nogami. Z jednej strony to efektowny finisz przy dopingu wielu widzów. Z drugiej strony przepisy mówią jasno, że nie wolno na trasie otrzymywać pomocy z zewnątrz. Jak uważacie czy taka pomoc na trasie jest fair?

Zawody ukończyło dwóch Polaków startujących w Age Group.