Dariusz Drapella zdobył slota na MŚ podczas Ironman Argentina

Tydzień temu pisałem o pechowym dniu Ewy Bugdoł podczas Ironman Mexico, a tymczasem Ewa stanęła na kolejnym starcie pełnego Ironmana, tym razem w Argentynie. Polska reprezentantka w kategorii PRO zajęła 7 miejsce. Za siódme miejsce już nie było nagród finansowych ale triathlonistka zdobyła cenne punkty do rankingu Ironmana. Po Ironman Argentina Ewa Bugdoł z dorobkiem 945 punktów wskoczyła na 76 miejsce. Na Mistrzostwa Świata Ironman Kona kwalifikuje się 35 najlepszych kobiet w rankingu.

Niewątpliwy sukces osiągnął Dariusz Drapella, który zdobył slota na Mistrzostwa Świata Ironman Kona 2018. Dario zajął 2 miejsce w kategorii wiekowej M60-64. Dariusz ustalił cel i konsekwentnie do niego dążył. Los tak chciał, że trzykrotnie zajmował drugą pozycję na zawodach Ironman Zurich, Ironman Wales i Ironman Argentina. Odległy start okazał się strzałem w dziesiątkę pomimo problemów na trasie kolarskiej. Organizator przewidział dwie przepustki dla kategorii, w której startował Dariusz. Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za Hawaje. Oprócz Dariusza w Argentynie wystartował także Piotr Gąsiorowski, który zajął 8 miejsce w kategorii M40-44 uzyskując czas 9:36:10.

Ewa Bugdoł wraz z Dariuszem Drapellą Fot. FB Iron Dario – droga na Hawaje

Krótki komentarz postartowy Dariusza Drapelli:
“Na razie tylko wszystkim podziękuję bardzo serdecznie za gorący zdalny doping – zabrakło szczęścia / defekt roweru na 130 km ( do tego czasu miałem średnią prędkość ponad 35 km/h) kosztował mnie ok 45 min straty – wygrałbym z obecnym zwycięzcą o ponad 30 min i nie przejmował się czy będzie w grupie jeden slot czy może dwa…(ostatnie 13-15 km jechałem już bez powietrze na samej feldze – biedny ZIPP ) – z prędkością ok 10 km / h i strachem przy jakimkolwiek łuku drogi…”
FB Iron Dario – droga na Hawaje

Przy okazji Ironmana w Argentynie warto wspomnieć o zawodniczce PRO Dede Griesbauer USA. Dede w wieku 47 lat zajęła tam 4 miejsce i zabrakło jej zaledwie 17 sekund do zdobycia podium. Czas jaki osiągnęła na mecie to 9:24:54. Triathlonistka często jest pytana po co to jeszcze robi, na co odpowiada, że już niczego nie musi udowadniać. Jest zainspirowana możliwościami organizmu w tym wieku. W dalszym ciągu czuje, że może jeszcze zaliczyć solidne występy w triathlonach. Dede startuje jako PRO od 2005 roku. W swojej karierze wielokrotnie wygrywała zawody Ironman. Podczas Ironman Frankfurt w 2011 doznała poważnego upadku na rowerze, jednak upór i determinacja pozwoliły jej wrócić do najwyższej formy.

Dede Griesbauer

Zwycięzcami wyścigu zostali reprezentanci USA Sarah Piampiano i Matt Chrabot.

2. Dariusz Drapella 11:32:06

W tym samym czasie na tej samej półkuli rozgrywał się Ironman Western Australia. Zawody ukończyło dwoje Polaków. Pływanie zostało całkowicie anulowane ze względu na zagrożenie wynikające z pojawienia się rekinów. Wyścig rozpoczął rower i zakończono biegiem.