Henri Schoeman oczyszczony z zarzutów o doping

Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich Rio 2017 w triathlonie Henri Schoeman został oczyszczony z zarzutów. Błyskawiczne śledztwo wszczęte przez ITU (Międzynarodową Unię Triathlonu) trwało niespełna tydzień. Cała sprawa została rozgłośniona przez rosyjskich hakerów Fancy Bears, którzy dotarli do niepublikowanych wcześniej informacji zespołu antydopingowego pracującego podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. Więcej o tym można przeczytać w artykule “ITU wszczęło postępowanie wobec Henriego Schoemana – sprawa dopingu”.

ITU wspólnie z IOC (Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim) w środę 24 stycznia 2018, po kilku dniach śledztwa uniewinnili triathlonistę. ITU dodaje, że Henri Schoeman w pełni współpracował podczas postępowania. “Profesjonalizm i otwartość Henriego Schoemana powinna być przykładem dla wszystkich sportowców, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji” powiedziała Marisol Casado – prezydent ITU.

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez samego triathlonistę można przeczytać, że po całym zamieszaniu jego reputacja ucierpiała. “Było mnóstwo krzywdzących komentarzy i osądów na mój temat przez ostatni tydzień. Całe szczęście mogłem liczyć na wsparcie rodziny, przyjaciół i fanów.” – powiedział Henri Schoeman. W dalszej części dodaje “Jestem szczęśliwy, że to wszystko już za mną i mogę kontynuować przygotowania do Igrzysk Wspólnoty Narodów w kwietniu tego roku oraz do zbliżającego się sezonu World Triathlon Series.”

Przypomnę, że triathlonista w formularzu kontroli dopingowej podał, że stosował prednizon do 17.07.2016 roku. Czyli zakończył brać ten lek na miesiąc przed Igrzyskami. Dawka, którą stosował była zbyt mała aby miała działanie lecznicze. Jednak już mała ilość tego środka podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów. Prednizon jest trzecim najczęściej stosowanym dopingiem ogólnie w sporcie. W statystykach Międzynarodowej Komisji Antydopingowej w 2014 roku stanowił 17% wszystkich dyskwalifikacji związanych z dopingiem. Wyjątek stanowi TUE, czyli lekarskie pozwolenie stosowania danej substancji w celach leczniczych.

W swoim oświadczeniu Henri Schoeman twierdzi, że nigdy nie wykryto w jego organizmie zabronionych substancji i nie miał potrzeby aplikowania o TUE. Poniżej formularz z podpisem Henriego Schoemana, w którym wymienia Prednizon.

 

 

 

Powiązane Artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Proszę zwrócić uwagę, że komentuję dane udostępnione w tekście, nic więcej. I mój komentarz jest bardzo ostrożny, a nawet głównie edukacyjny. Nie rozpisuję się np. na temat dawek wziewnych glikokortykosteroidów o jakich pisze w Tue zawodnik, a są one duże i w tej wysokości stosowane w ciężkiej astmie… Nie rozpisuję się bo nic nie wiem o jego chorobach.
    Piszę wyłacznie jak wyglądaja przepisy i próbuję wpisać w nie postępowanie zawodnika. I parę spraw się tutaj ewidentnie nie zgadza, m.in. brak TUE przy braniu prednizonu (bo gdyby takie uzyskał to nie zgłaszał by tego po mięsiącu bo i po co?), dziwaczne zgłoszenie wstecznego TUE bez lekarza (tak wygląda, chociaż może to być tylko część wniosku ale idąc dalej tropem to akurat część o lekach i przyczynach stosowania wypełnia doktor), ktore dla jakiegoś niejasnego zabezpieczenia zostało dokonane w procedurze po zawodach czyli tak jakby został wykazany doping.
    Zawodnik mógł/może mieć astmę, mógł mieć ciężki napad i konieczność zażywania w/w środków ale na wszystko są rozpisane przez WADA procedury TUE, wsteczne TUE.
    Odpowiadając na pytania: nie jestem naiwny, trochę się poruszam/poruszałem w różnych dziedzinach sportu (np. siłowe) i wiem trochę o przygotowaniach i nadzorze nad zawodnikami, w szczególności klasy międzynarodowej. Dwa: jeśli ktoś się przygotowuje z dopingiem to i rywalizacja, w której bierze udział nie jest czysta.
    Pozdrawiam:)
    Ps. Z Panem Redaktorem próbowaliśmy się coś więcej dowiedzieć od ITU. Poza zdawkowym, że wszyscy są zadowoleni (strony) i że próbka z zawodów była ujemna nie uzyskaliśmy niczego więcej.

  2. Artur, chyba nie myślisz, że zawodnicy z WTS są na tyle lekkomyślni. Ich przygotowania są dobrze zaplanowane i kontrolowane w wielu aspektach. To nie jest tak ,że Jasiu Kowalski sobie pojechał na zawody. Ustalmy jedno: zawody Pucharu Europy -to już jazda, Puchar świata-jazda bez trzymanki, WTS- POCIĄG TŻW , IO-grubo! Na poziomie Pucharu Europy top 1-10 wchodzi trening hardkorowy a przy tym wspomaganie. Przygotowanie do IO często wiąże się z nie dozwolonym wspomaganie. Na tym etapie bez TUE powinni go ukarać , ale najwidoczniej nie została przeprowadzona kontrola. Jakiś czas temu na 2 miesiące prze IO złapano DImitry Gaga na EPO podczas przygotowań do IO. Dostał dyskwalifikacje na IO nawet nie pojechał.
    Dużo napisałeś , ale jednak czytając tekst ,,ITU wszczęło postępowanie wobec Henriego Schoemana – sprawa dopingu” wiele zdań jest jakby wyjęte z tabloidu i tak naprawdę nic nie wiadomo.Dla przykładu:
    ,, Więc oficjalnie przestał go brać na miesiąc przed igrzyskami. Już na tym etapie dla kibica triathlonu taka informacja świadczy o nie do końca czystej rywalizacji tego zawodnika”. Jak dla mnie to świadczy o czystej rywalizacji , ale o nie czystych przygotowaniach.
    ,,W dalszej części opublikowanych dokumentów znajduje się !!!rzekoma!!! korespondencja mailowa pomiędzy pracownikiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) a dyrektorem medycznym,!!! który twierdzi!!!, że podczas badania w dniu rozgrywanej konkurencji wykryto u niego prednizon.
    Sorry , ale nawet wsteczne TUE by go z tego nie wykaraskało.
    Podsumowując to tekst o niczym konkretnym nas nie informuje , więc ciężko coś tu oceniać. Informacje ujawnione przez rosyjskich hakerów-litości. Chyba wszyscy się domyślają ile tam prawdy.

  3. Zawodnik zgłosił stosowanie niedozwolonego środka dopingowego dopiero po zajęciu 3miejsca na olimpiadzie, a jak sam przyznał przestał przyjmować Prednizon 17.07.2016 czyli równo miesiąc przed startem. Wsteczne TUE (wyłączenie terapeutyczne) zgłasza się po zastosowaniu leku/środka/metody wykazanych na liście antydopingowej WADA jeśli nie złożyło się odpowiedniego TUE przed zastosowaniem środka. Ale obowiązują określone zasady złożenia wsrecznego TUE: a) konieczność leczenia ostrego stanu chorobowego, brak leczenia spowoduje zagrożenie życia i zdrowia, b) zawodnik nie miał czasu na zgłoszenie przed zawodami lub Komisja TUEC nie misła czasu na rozpatrzenie wniosku (tutaj musi się to odbywać bez winy zawodnika, np. chory lub nieoełnolstni), c) zawodnik mógł lub musiał złożyć wsteczne TUE, d) WADA i organizacja antydopingowa, do której wniosek był złożony przyznają, że zgodnie z zasadą uczciwości i sprawiedliwości wniosek powinien być przyjęty.
    Jeśli chodzi o Schoemana, to bez żadnych dywagacji, nie wypełnił zasad w pkt a i b. Skończył leczenie miesiąc wcześniej (okres półtrwania leku we krwi do 4h a w tkankach do 36h) i nie stosował go 1-2dni przed zawodami celem ochrony zdrowia czy życia, dlaczego więc zgłosił wsteczne TUE zaraz po zawodach??? Brązowy medalista 2016 nie był obłożnie chory przez miesiąc przed olimpiadą i jest pełnoletni, i miał przynajmniej miesiąc na zgłoszenie TUE dotyczące stosowania Prednizonu.
    Może nie jesteśmy w posiadaniu innej, istotnej dokumentacji medycznej ale samo oświadczenie WADA o pełnej współpracy zawodnika to trochę mało… Pozdrawiam Artur Pupka, prof. medycyny, m.in. specjalista medycyny sportowej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,374ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze