Ironman Majorka 2016 – 27 Polaków na mecie

To już trzecia edycja Thomas Cook Ironman Mallorca. Zawody ukończyło 27 triathlonistów z Polski. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu. Trasa rowerowa na Majorce nie należy do płaskich, trzeba się zmierzyć z 1476 m przewyższenia. Najszybszym zawodnikiem z Polski był Dariusz Dąbrowski z kategorii M40-44, pokonanie całej trasy zajęło jemu 9:44:05. Najwyższe miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Kazimierz Sobolewski M65-69. Kazimierz stanął na drugim miejscu podium. Jedyną Polką, która ukończyła zawody to Agata Tomaszewska, w kategorii K24-29 zajęła 9 miejsce. Ironman Mallorca w tym roku oferował 40 slotów na Mistrzostwa Świata Ironman Hawaii 2017. Wyniki Polaków poniżej.

Kazimierz Sobolewski 2 / 969 – 12:04:20

W kategorii zawodników PRO co prawda nie było Polaków, lecz najwięcej emocji dostarczył lokalny zawodnik z Majorki Carlos Lopez-Diaz (ESP). Pewnego dnia Carlos powiedział, że wygra ten wyścig, ale nikt wtedy nie traktował tego poważnie. Carlos wtedy nie był zawodnikiem PRO na pełen etat, a przy obecnej konkurencji to bardzo trudne. Carol zwyciężył po raz pierwszy w zawodach Ironman i jednocześnie jest pierwszym zawodnikiem z Majorki, który tego dokonał. Carlos Lopez-Diaz wyszedł drugi z wody z czasem 48:56. Zaliczył najszybszy odcinek rowerowy 4:36:15. Obronił swoją pozycję lidera piątym czasem maratonu 2:55:42.
U kobiet zwyciężyła Jocelyn McCauley (USA), która w 2014 na Ironman na Hawajach była najszybszą amatorką wśród kobiet. W styczniu tego roku już jako zawodniczka PRO zdobyła 4 miejsce na Ironman 70.3 Dubai. Jocelyn ukończyła zawody z czasem 9:11:55.