IRONMAN Texas: Tomasz Szala podbija „Dziki Zachód”

Tomasz Szala zajął 5. miejsce w zawodach IRONMAN Texas. Zwycięzcą wyścigu został amerykański triathlonista Ben Hoffman.

Zawody IRONMAN Texas odbyły się 23 kwietnia. Miejscem ich rozgrywania była miejscowość The Woodlands (TX), która położona jest kilkadziesiąt kilometrów na północ od Houston.

W rywalizacji MPro wystartowało 44 zawodników, w tym dwóch Polaków. Tomasz Szala ukończył wyścig na doskonałej piątej pozycji z czasem 8:15:38. Drugim naszym reprezentantem był Robert Wilkowiecki, który zszedł z trasy w trakcie konkurencji biegowej.

W grupie M40-44 wystartował Grzegorz Stelmaszek. Ten zawodnik w swojej kategorii wiekowej uplasował się na 45. pozycji. Jego czas to 11:53:31.

W IM w Texasie nie brały udziału zawodniczki z Polski.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ben Hoffman (@bhoffmanracing)

Występy Polaków na tle rywali

Tomasz Szala płynął w grupie wraz z Benem Hoffmanem oraz Codym Bealsem.  Na mecie konkurencji pływackiej Szala tracił 6 sekund do Roberta Wilkowieckiego. Jak torpeda popłynął za to Richard Varga, który pokonał trasę o blisko 4 minuty szybciej od naszych zawodników.

Varga również był bezkonkurencyjny na rowerze. Jednak w trakcie konkurencji biegowej nie wytrzymał narzuconego przez siebie tempa i ostatecznie nie zdołał dotrzeć do mety. Polacy pokonali trasę rowerową z 16. czasem (Szala) i 26. (Wilkowiecki). Mocno za to przyspieszył Ben Hoffman, który wykręcił 4. wynik. Tomasz Szala zdradził, że bardzo duży wpływ na wynik tej konkurencji miał wiatr. „Pod wiatr jechało się ledwie 34km/h, a z wiatrem około 60km/h” – powiedział nasz zawodnik.

Rywalizacja o zwycięstwo w zawodach toczyła się do ostatnich metrów konkurencji biegowej. Ostatecznie wygrał Ben Hoffman, który o 13 sekund wyprzedził Magnusa Ditleva. Szala dobiegł do mety z 5. czasem, a Wilkowiecki wycofał się z wyścigu na 29. kilometrze trasy.

Konkurencja Szala Wilkowiecki Lider dysc. Zwycięzca
Pływanie 00:52.37 (12. czas) 00:52:31 (8. czas) Richard Varga – 00:47:46 Ben Hoffman – 00:52:33 (10. czas)
Rower 4:27:01 (16. czas) 4:33:29 (26. czas) Richard Varga – 4:16:42 Ben Hoffman – 4:19:45 (4. czas)
Bieg 2:51:09 (5. czas) DNF Ben Hoffman – 2:40:19 Ben Hoffman – 2:40:19 (1. czas)

Warto odnotować, że w trakcie konkurencji rowerowej Tomasz Szala otrzymał ostrzeżenie w formie niebieskiej kartki, co wiązało się z koniecznością udania się na 5-minutowy postój w namiocie kar. Sędziowie dopatrzyli się złamania zasad regulaminu w trakcie manewru wyprzedzania grupy rywali. Oto, jak to zdarzenie wyglądało z perspektywy naszego zawodnika:

Na rowerze byłem raczej z przodu grupy, ale przy wyprzedzaniu musiałem popełnić jakiś błąd. Chyba przejechałem zbyt blisko innego zawodnika lub zjechałem za wcześnie przed nim, nie jestem do końca pewny, ale ten błąd kosztował mnie 5 minut kary czasowej. Na początku podcięło mi to mocno skrzydła, ale później się uspokoiłem. Pomyślałem: „To i tak aż 8 godzin ścigania, a te 5 minut to zaledwie ułamek tego czasu, nie ma się co poddawać.” Ruszyłem dalej i mimo wszystko udało mi się dogonić zawodników z grupy, która mi uciekła”.

Swój komentarz Tomasz Szala zakończył podziękowaniami: „Chciałbym podziękować Robertowi Wilkowieckiemu, że przywiózł mi strój, którego zapomniałem, oraz Kacprowi Adamowi za kibicowanie na trasie”.

Post udostępniony przez Tomasz (@tomasz_szala)

IRONMAN Texas – Przeżyjmy to jeszcze raz

Organizatorzy udostępnili zapis ośmiogodzinnej relacji z zawodów. Chętnych zapraszamy do śledzenia rywalizacji w naszym serwisie lub bezpośrednio na kanale YouTube.